Автор Тема: Измазване на комин  (Прочетена 21913 пъти)

dodo2

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3737
  • Карма: +191/-16
  • Респект: +310
    • Профил
Измазване на комин
« -: 19 Декември, 2012, 10:48:19 »
0
Фло, дай идея за материал за тази цел?
Става въпрос за комин за камина, с какво да се измаже - с обикновена мазилка или има нещо с добавки да е по-еластична и да не се пука от температурните разширения (става въпрос за частта от комина която минава през жилището).

*drink6*

Фло

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 749
  • Карма: +30/-6
  • Респект: +138
    • Профил
Re: Измазване на комин
« Отговор #1 -: 20 Декември, 2012, 18:23:43 »
0
Фло, дай идея за материал за тази цел?
Става въпрос за комин за камина, с какво да се измаже - с обикновена мазилка или има нещо с добавки да е по-еластична и да не се пука от температурните разширения (става въпрос за частта от комина която минава през жилището).

*drink6*

Перлитова мазилка.Перлит набъбнал ,цимент и вода на око.Да стане разтвора достатъчно пластичен за измазване.
Перлита е високо температурно устойчив,не горим ,естествен продукт ,подходящ за интериорно приложение.Използва се за пожаро -обезопасени мазилки и замазки на котелни и подобни помещения. Чувал от 100 литра е към 10 лв. Казвам вода на око ,защото по начало съдържа 3-5 % клетъчно свързана вода.Ако  си го правиш сам може да опиташ вместо цимент по-евтино циментово лепило за плочки. В един по-голям леген разреждаш лепилото с вода малко повечко от предписаното на  торбата и добавяш перлит ,бъркайки с една дрелка ,докато те  задоволи пластичността и лепливостта на сместта към стената. Като си нагласиш пропорциите си повтаряш операцията,потретваш и те така.Не е сложно и не е някакъв гърч. *alcohol*

dodo2

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3737
  • Карма: +191/-16
  • Респект: +310
    • Профил
Re: Измазване на комин
« Отговор #2 -: 20 Декември, 2012, 22:48:36 »
0
А някаква мрежа слага ли се?
Няма сам да го правя това :)
А какво горе долу отношението на цимент към перлит?
Идеята ми не е да е пожароустойчиво толкова, а да съм сигурен, че няма да се появят пукнатини от разширенията, т.е. да е максимално еластично ми трябва..
 *joint*

Фло

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 749
  • Карма: +30/-6
  • Респект: +138
    • Профил
Re: Измазване на комин
« Отговор #3 -: 20 Декември, 2012, 23:19:45 »
0
Да ти кажа правил съм по-дебели изделия към 20 см  и не си спомням точно за мазилката с перлит,ама така по общи правила за 1 част цимент 5-6 части перлит ще отидат, може и повече.За пластичност при нанасяне  може да се сложи и вар.Майстора дето ще ти го прави най-добре може да прецени.Сега ,сещам се ,че перлита има високо температурно съпротивление,демек изолация и ако търсиш ефекта комина да ти топли стаята може и да не е съвсем удачно,освен,ако не се добави и пясък поне колкото е цимента.Става и по яка мазилката.Определено няма да се пука от температура!

dodo2

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3737
  • Карма: +191/-16
  • Респект: +310
    • Профил
Re: Измазване на комин
« Отговор #4 -: 20 Декември, 2012, 23:23:18 »
0
Тенкю :)
 *drink6*

Фло

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 749
  • Карма: +30/-6
  • Респект: +138
    • Профил
Re: Измазване на комин
« Отговор #5 -: 20 Декември, 2012, 23:54:19 »
0
Тенкю :)
 *drink6*
Чакай,че се размислих сега за тоя комин. Мисля,че не е никак лошо с тази мазилка ,като я усвои майстора да измаже комина чак до горе.По- дебело там,където минава през под-покривното пространство и отвън над керемидите.Целта е да се топлоизолира,така,че да се избяга от конденза или поне да се ограничи,щото след време комбинацията на въглеродния диоксид и водата води до сериозни язви отвътре и ще почне да излиза пушек чак през контактите в къщата.Отделно ,че топлоизолирания комин тегли по-добре .

dodo2

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3737
  • Карма: +191/-16
  • Респект: +310
    • Профил
Re: Измазване на комин
« Отговор #6 -: 21 Декември, 2012, 02:20:43 »
0
Той е зидан от тухлички за комини - от същия материал като коминните тела. Аз свалих мазилката и сега даже между някои от тухличките има фуги. Предполагам какви химии са вътре в комина та се чудя и запълването на тия фуги с какво да е.

Ще звънна утре и на тия със "системите" - knauf, ceresit - да питам какво биха препоръчали от техните бърканици, ако изобщо имат нещо за целта.

*drink6*