Автор Тема: Забранява се продажбата на алкохол преди референдума  (Прочетена 27128 пъти)

Ivel

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 516
  • Карма: +16/-7
  • Респект: +48
    • Профил
Аз предлагам за по-добро представяне на референдума комунистите да уредят с разни там ЧЕЗ-ове едно дръпване на шалтера навсякъде още от петък вечер, да им уврат главите на хората как да гласуват. Кво си губат времето да обясняват врели некипели по телевизията, все едно никой не разбира за какво става дума, такъв агресивен маркетинг няма как да не проработи. Ще види ББ, кон боб яде ли?    *aggresive*

Ivel

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 516
  • Карма: +16/-7
  • Респект: +48
    • Профил
Това е лош черен хумор, чисто хипотетично ако спре тока какво би могло да стане.

dodo2

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3737
  • Карма: +191/-16
  • Респект: +310
    • Профил
Цоциалистите имат една особена теза - "токът" от АЕЦ е най-евтин. Независимо за колко е купена АЕЦ.
Така че за предвидените два реактора и 1 трилион да платим, пак най-евтин ток ще дава.
Нарича се Теория за относителността на цената на АЕЦ Белене.
*drink6*

dodo2

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3737
  • Карма: +191/-16
  • Респект: +310
    • Профил
Най-евтин, ама като се изключат основни разходи - млади социалисти работят безвъзмездно, отработеното гориво го разпределят по дворовете на стари социалисти да го пазят; а финансирането - с 0% лихва, да не товари разходното перо, падеж след 400 години :)

То така лесно и перпетуум мобиле се прави.

*drinks*

Въпросът щеше да е много по-смислен, ако беше - "Бихте ли си купили бойлер за 5000 лева". Отговорилите с "да" - са за АЕЦ Белене, отговорилите с "не" - против. И така се взима решението.

Ivel

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 516
  • Карма: +16/-7
  • Респект: +48
    • Профил
Кво значи не се измъквай, щете вярвайте, щете не, аз са себе си още не съм решил кое е правилно, уж съм грамотен, мога да чета и пиша, физик съм по образование даже с там някъкви научни степени, увличам се любителски от икономика и толкова се обърках от всичко което се бълва по медиите. От една страна на комунягите им личи от всякъде че лъжат, този Овчаров ми е направо неприятен,  все едно гледаш някоя прозрачна медуза и в корема и се вижда рибка а тя вика не съм я яла. Аз не знам като са толкова навитаци що не са я построили или поне докарали до някъде през техния мандат, нали излезоха от него с около 4 милиарда евро излишък, тамън щяха да им стигнат по техните сметки. Щяха да останат неотразими за десетилетия напред, на Бойко магистралите щяха да са детско влакче пред техния паровоз, ама не са го направили и сега как имат очи да седнат пред телевизора и да ни убеждават. Е затова не им вярвам, е и за други неща също ама тук са силно уязвими по темата. От друга старана пък и Бойковата чета, кво са се запънали като магаре на мост, кво са некви си там 10 милиарда евро, пари се печатат, опрощават, разсрочват, па да гледат и да се учат от гърците, като не знаят. АЕЦ не се строи за една година, арабите имат една поговорка - когато си жаден вече е късно да копаеш кладенец! Варианти има поне десет да бъде построена и да не ни се лепнат на задниците веднага тези разходи, били сме бедни и не можем да си го позволим, ще обеднеем още. Еми като сега сме бедни ама без АЕЦ и тогава ще сме бедни ама с АЕЦ, кое е по-доброто? Можеше да трампим нещо на руснаците я някой транзит за техните газопроекти проекти, я някоя друга благинка за тях без особено да ни напряга нас, ама тия работи ги умееше бай Тошо. За съжаление нито Путин е Брежнев нито Бойко е бай Тошо, сега, някога са ги решавали тия работи много по-лесно. С ясната представа съм, че сега това е невъзможно, но въпреки това можеше да се подходи по-адаптивно към тях, се нещо щеше да се измисли. Друг вариант - по едно време Сърбия имаше интерес и бяха готови да участват с около 1.5-2 милиарда (може и да са си руски пари, ама щяха да минат през Сърбия и официално зад тях щеше да стои Сърбия пък те да си се оправят с руснаците, както си искат, те все още си се обичат). Това щеше да си е импулс за бързото построяване. Най- накрая да бяха емитирали ДЦК с годишна доходност по висока от това което предлагат банките, нали уж там имало 15 милиарда евро депозити, част от тях щяха да излезат от банките, не ми се вярва едеркиен проект да носи годишна доходност по-малка от да речем култовите 7.5%. Ми къде са катарците в тази ситуация, ми за какво ходиха по спешност по Коледа до Хамериката, като не щат руснаци нека да го правят кандци, французи американци абе кой ще да го прави ама да го прави. Енергоресурсите няма как да станат по-евтини в близките 20-тина години, за сега не ни светят някъкви технологии които да ги заменят, хората още си стрият ТЕЦ-ове на кюмур, което ми се струва като печка чудо на деветия етаж в панелен блок. Виждат смисъл и ги строят а ние не виждаме смисъл в АЕЦ. Абе объркан съм, и тоя референдум е напълно безмислен, като резултат, нима някой ще се ръководи от резултатите му, да допуснем че бабите и дядовците дружно кажат ДА и резултата от референдума е ДА, кво става по-нататък пари както е нямало така пак си няма, единственната му полезност е да покаже на света, че и ние можем да правим такива работи, някъква демократичност, повярвайте ми това си е инвестиция в бъдещето, майната им на тия пари дето ще струвал. Не знам как да гласувам все още. 

Boby

  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 113
  • Карма: +4/-0
  • Респект: +5
    • Профил
Кво значи не се измъквай, щете вярвайте, щете не, аз са себе си още не съм решил кое е правилно, уж съм грамотен, мога да чета и пиша, физик съм по образование даже с там някъкви научни степени, увличам се любителски от икономика и толкова се обърках от всичко което се бълва по медиите. От една страна на комунягите им личи от всякъде че лъжат, този Овчаров ми е направо неприятен,  все едно гледаш някоя прозрачна медуза и в корема и се вижда рибка а тя вика не съм я яла. Аз не знам като са толкова навитаци що не са я построили или поне докарали до някъде през техния мандат, нали излезоха от него с около 4 милиарда евро излишък, тамън щяха да им стигнат по техните сметки. Щяха да останат неотразими за десетилетия напред, на Бойко магистралите щяха да са детско влакче пред техния паровоз, ама не са го направили и сега как имат очи да седнат пред телевизора и да ни убеждават. Е затова не им вярвам, е и за други неща също ама тук са силно уязвими по темата. От друга старана пък и Бойковата чета, кво са се запънали като магаре на мост, кво са некви си там 10 милиарда евро, пари се печатат, опрощават, разсрочват, па да гледат и да се учат от гърците, като не знаят. АЕЦ не се строи за една година, арабите имат една поговорка - когато си жаден вече е късно да копаеш кладенец! Варианти има поне десет да бъде построена и да не ни се лепнат на задниците веднага тези разходи, били сме бедни и не можем да си го позволим, ще обеднеем още. Еми като сега сме бедни ама без АЕЦ и тогава ще сме бедни ама с АЕЦ, кое е по-доброто? Можеше да трампим нещо на руснаците я някой транзит за техните газопроекти проекти, я някоя друга благинка за тях без особено да ни напряга нас, ама тия работи ги умееше бай Тошо. За съжаление нито Путин е Брежнев нито Бойко е бай Тошо, сега, някога са ги решавали тия работи много по-лесно. С ясната представа съм, че сега това е невъзможно, но въпреки това можеше да се подходи по-адаптивно към тях, се нещо щеше да се измисли. Друг вариант - по едно време Сърбия имаше интерес и бяха готови да участват с около 1.5-2 милиарда (може и да са си руски пари, ама щяха да минат през Сърбия и официално зад тях щеше да стои Сърбия пък те да си се оправят с руснаците, както си искат, те все още си се обичат). Това щеше да си е импулс за бързото построяване. Най- накрая да бяха емитирали ДЦК с годишна доходност по висока от това което предлагат банките, нали уж там имало 15 милиарда евро депозити, част от тях щяха да излезат от банките, не ми се вярва едеркиен проект да носи годишна доходност по-малка от да речем култовите 7.5%. Ми къде са катарците в тази ситуация, ми за какво ходиха по спешност по Коледа до Хамериката, като не щат руснаци нека да го правят кандци, французи американци абе кой ще да го прави ама да го прави. Енергоресурсите няма как да станат по-евтини в близките 20-тина години, за сега не ни светят някъкви технологии които да ги заменят, хората още си стрият ТЕЦ-ове на кюмур, което ми се струва като печка чудо на деветия етаж в панелен блок. Виждат смисъл и ги строят а ние не виждаме смисъл в АЕЦ. Абе объркан съм, и тоя референдум е напълно безмислен, като резултат, нима някой ще се ръководи от резултатите му, да допуснем че бабите и дядовците дружно кажат ДА и резултата от референдума е ДА, кво става по-нататък пари както е нямало така пак си няма, единственната му полезност е да покаже на света, че и ние можем да правим такива работи, някъква демократичност, повярвайте ми това си е инвестиция в бъдещето, майната им на тия пари дето ще струвал. Не знам как да гласувам все още.

Аз не съм физик, но не виждам защо ние трябва да се ангажираме като данъкоплатци с такива рискове. Ако искат руснаците да си я построят на своя сметка и да продават на румънци, турци, гърци, ако няма пазар в България за допълнителни количества. Ако смятат че им е неизгодно, значи и на нас ни е неизгодно.

Ivel

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 516
  • Карма: +16/-7
  • Респект: +48
    • Профил
Има нещо мушикаво в цялата тази работа, ако беше толкова блага щяха да се явят и други желаещи и това е най-смешното, че ще бъдем принудени да гласуваме на тъмно, основавайки се само на интуицията, за това казвам че единственния смисъл от референдома е по-скоро идеологически отколкото ще реши нещо по въпроса. На мен лично не ми стана ясно как да гласувам, ще залагам на интуицията си или изобщо няма да гласувам за да не сбъркам и после да ме е яд, както обикновенно съм правел до сега на всички избори. Питам се ами ако случайно заради добрата си дисциплина интуитивно пенционерите обърнат каруцата и резултата е ДА, какво правим от там на сетне.
« Последна редакция: 23 Януари, 2013, 11:09:29 от Ivel »

dodo2

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3737
  • Карма: +191/-16
  • Респект: +310
    • Профил
Нали не предполагаш, че ще отидат повече гласоподаватели от последните избори? Тогава при "да", парламентът само трябва го обсъди и ще вземе примерно конкретно решение да се развива 7 блок на Козлодуй, но не и Белене. Но цоциалистите до изборите ще квичат на тази тема и като резултат герб ще загуби още % и то се е видяло, че ни чака нова тройна коалиция.

Много по-интересно би било какво ще стане при "не" (вероятността за което е минимална) :)

Абсолютна глупост е Белене - сега всички са на мнение (вкл и Р.Овч), че няма нужда от допълнителни мощности, а след 20 години, когато евентуално ще има нужда от повече (което е под голям въпрос с това намаляващо население), ще има коренно нови АЕЦ, ако ни трябват тогава, ще си купим тогава. Почти са готови и одобрени тези новите, които са с по-малки мощности, но работят 30 години с 1 зареждане и теоретично са много по-малко рискови, а и се правят много по-бързо и по-евтино. Абсолютна международна мафия е ядрената и много им се иска да ни набутат едно лайно в Белене.

 *drink6*

imotko

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 634
  • Карма: +18/-69
  • Респект: -86
    • Профил
Много ми е интересно какво толкова ви вълнува тоя тъп референдум? Измислена работа, хляб може и да няма, ама зрелища дал господ. Въобще нито ще им гласувам, нито ще се вълнувам.

Ivel

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 516
  • Карма: +16/-7
  • Респект: +48
    • Профил
Нали не предполагаш, че ще отидат повече гласоподаватели от последните избори? Тогава при "да", парламентът само трябва го обсъди и ще вземе примерно конкретно решение да се развива 7 блок на Козлодуй, но не и Белене. Но цоциалистите до изборите ще квичат на тази тема и като резултат герб ще загуби още % и то се е видяло, че ни чака нова тройна коалиция.

Много по-интересно би било какво ще стане при "не" (вероятността за което е минимална) :)

Абсолютна глупост е Белене - сега всички са на мнение (вкл и Р.Овч), че няма нужда от допълнителни мощности, а след 20 години, когато евентуално ще има нужда от повече (което е под голям въпрос с това намаляващо население), ще има коренно нови АЕЦ, ако ни трябват тогава, ще си купим тогава. Почти са готови и одобрени тези новите, които са с по-малки мощности, но работят 30 години с 1 зареждане и теоретично са много по-малко рискови, а и се правят много по-бързо и по-евтино. Абсолютна международна мафия е ядрената и много им се иска да ни набутат едно лайно в Белене.

 *drink6*

Додо, това окончателно ме убеди, тогава ще гласувам с не, тия малките атомни не съм чул за тях нищо още, да не са нещо като домашни пивоварни. :D Иначе не е лошо да има абсолютна автономност от всичко и от всички, няма ли някоя която да гори кучешки лайна, щото мисля да си купувам още едно куче и без това му напълних на певеца двора с кучешки бомби, станал съм шампион по замятане с лопата, все пак гледам да не падат на едно и също място че ще стане купче, и регистрирам все по- добри рекорди. *dance*

dodo2

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3737
  • Карма: +191/-16
  • Респект: +310
    • Профил
Изразяваме активна гражданска позиция.  *rofl*

Аз съм против. Мит 1: безопасност (верен, ако игнорираме отпдъците), Мит 2: евтино (ако игнорираме N-кратно завишената цена на руския бойлер), Мит 3: ще продаваМЕ ток - от продажбата печели една малка върхушка на ядрената мафия, която препродава. Финансовите резултати на Козлодуй не са тайна.

След 20 години ще има много по-безопасни и евтини технологии. Чакаме и студения синтез в домашни условия. :)

 *drink6*

The ECAT 1 MW Plant is available for pre-ordering now with an estimated delivery time of 3 months. The first generation of ECAT Home products will be available in 2013.

nachev

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1176
  • Карма: +80/-1
  • Респект: +179
    • Профил
И аз още нямам окончателно мнение  по въпроса за референдума и това ме кара да се чувствам доста дискомфортно. А съм решил, че ще гласувам.

Има много  неща, които тотално ми се губят, а не знам къде да си набавя информация.
Не съм сигурен дали е подходящо да го обсъждаме тук. Доста разделителни линии се прокараха.

Искам да изясня за себе си, защо не видях ясно изразено становище от професионалната общност?  Да не говорим, че аз субективно май никакво становище от тях не видях. Да кажем, че грешката е моя и не съм гледал и слушал където трябва.
Не ми се иска да слушам политиците. Те лъжат, това е ясно. Защо мълчат енергетиците?
Не съм готов да го отдам на традиционната омраза между въглищари и атомици, или както се наричат те там вътре. Знайно е, че между тези подотрасли има лоши отношения.
Има поне няколко  смислени обяснения. Вероятно и най-смисленият и полезен стопански проект може да бъде опорочен при намесата на политици и всякакви там комисионери.  И съответно (давайки си сметка за това) - мълчат хората. Каквото и да кажат, то може да се превърне в своята противоположност.
А е възможно и друго.  Мълчат защото ги е страх. Ей така, по принцип. Щото нищо не се знае за утре. Дори и най-честната и професионално коректна позиция, изказана при липса на каквато и да е корист, утре може да се окаже причина за някаква форма на преследване от някаква властова група, която животът по някакви причини е изтласкал на повърхността.
А може и да са заплашени директно.
Може и да считат за неморално да внушават вярванията си на хората.

Има един ред от въпроси, които би трябвало да намерят що-годе ясен отговор. Ама това са много професионални въпроси.
Енергийният баланс?  След 5, 10, 20, 30, 50 год. Поне в три сценария. Защо не съм чул нищо по този въпрос. Аз да съм тъп, добре. Ама снощи на "референдума" направо изстинах. Вярвах, че наистина имаме достатъчно мощности. Защо? Не знам, така чувам от доста време и ми се е искало да го вярвам вероятно.
Изведнъж чувам, че в доклада на  HSBC  имало твърдение, че в период от 7 до 10 години в целия регион, вкл. и в Бг. щял да се се усети недостиг. Очаквах десните да скочат. Нищо такова.
Какво става!?

После. На мен хич не ми е ясно, как се държи една енергийна система в баланс. Това е въпрос към професионалистите.  Аз не разбирам. Знам само като твърдение, че е важно. Знам още, че най-общо чрез ВЕИ не става. Елементарната логика подсказва, че в една дълга, студена и безветрена зимна нощ всичко би се разпаднало. А пускът е сложеин, рисков, скъп и с неясен изход.
Само де не вземе сега някой да каже. Има решение - правим газови централи (дори с когенерация), а газът го получаваме чрез фракинг.
Казал съм си мнението по този въпрос и не мърдам.

Друго, което ми е неясно. Радиоактивните  отпадъци. Тук съм съвсем по бели гащи. Не ги ща!!! Да, Ама имало някакви европейски регламенти. Просто не знам.

Друго, което ме поболява. Хайде да не ви го рисувам, че хич ме няма в моливчетата и боичките. Представете си, ка ще изглежда е дна графика, на която по абсцисата е нанесено времето за от възникване на идеята за изграждане на  една АЕЦ (или ЯЕЦ по герберски), като се мине и през експлоатация, до извеждане и погребване, а по ординатата -  доходите и разходите, които тя носи.
Първо, дълги години се прави упражнение изваждане (проектиране, доставка, изграждане, пуск) и само изваждане.
После дълги години се прави упражнение събиране - експлоатац. разходи са относително ниски.
Накрая, отново дълги години се прави отново упражнение изваждане.

Хайде сега да се опитаме да познаем! Но ще бъда безмилостен и няма да ви дам повече от три опита. В кой от тези етапи ще поиска да участва частният бизнес?????
Аз не си падам много по държавен бизнес. Ама не искам и да си затварям очите за някои реалии.
Едните ми говорят, че  23 млрд. лв. щяла да ги плати само държавата.
Другите твърдят, че държавата нямало да даде и лев.
?????????????

Друг неясен    въпрос.  Европейското право. Не съм наясно с аспектите при сдружаване на една държава (чрез 100 % държавния НЕК) и някакво друго лице???

Това са само малка част от моите терзания.
Мъка!
Помогнете, ако може!   

Boby

  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 113
  • Карма: +4/-0
  • Респект: +5
    • Профил
Изразяваме активна гражданска позиция.  *rofl*

Аз съм против. Мит 1: безопасност (верен, ако игнорираме отпдъците), Мит 2: евтино (ако игнорираме N-кратно завишената цена на руския бойлер), Мит 3: ще продаваМЕ ток - от продажбата печели една малка върхушка на ядрената мафия, която препродава. Финансовите резултати на Козлодуй не са тайна.

След 20 години ще има много по-безопасни и евтини технологии. Чакаме и студения синтез в домашни условия. :)

 *drink6*

The ECAT 1 MW Plant is available for pre-ordering now with an estimated delivery time of 3 months. The first generation of ECAT Home products will be available in 2013.

Тоя ECAT на оня италианеца ли е (Андреа Роси)? Аз тия ги следя от няколко години и все "утре ще...". Не знам дали не е измама всичко това. Но има наистина и доста сериозни играчи като Терапауър, които разработват следващо поколение ядрени реактори дето доколкото разбирам са далеч по-ефективни и могат да работят с обеднен уран (Бил Гейтс е един от инвеститорите), а и рано или късно ще дойде и шистовата революция насам, дори и да не се добива, американците се канят да залеят Европа с евтин втечнен газ, това ще принуди и руснаците да продават по-евтино.
Иначе ако наистина някой ден Роси или някой подобен извади някое реакторче за домашна употреба, слагам в мазето един и приключвам с последния монополист останал да ме тормози :). То това ще е много голяма революция защото и електропреносната система се обезсмисля до голяма степен а това е един огромен разход.

nachev

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1176
  • Карма: +80/-1
  • Респект: +179
    • Профил
А пък четейки Додо и Боби  се питам: А кой ще даде реалистична и правдива оценка и картина на технологиите в близко бъдеще!?
Как ще е тогава, аз не знам.
Знам, че сега обаче всички живо иска по всякакъв начин да вземе едни пари, които знае, че ги има някъде по джобовете, включително моя.

А неолибералите отидоха още по-напред. На тях не им бяха достатъчни днешните пари, те сложиха ръка и на бъдещите, вероятните пари.

Ivel

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 516
  • Карма: +16/-7
  • Респект: +48
    • Профил
Еми да, такива са техните методи, не случайно го допуснах наричайки го ласкаво "агресивен маркетинг"