Автор Тема: Кола на сгъстен въздух от "Пежо-Ситроен"  (Прочетена 43458 пъти)

Ivel

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 516
  • Карма: +16/-7
  • Респект: +48
    • Профил
Кола на сгъстен въздух от "Пежо-Ситроен"
Добре, де - хибрид на сгъстен въздух и бензин... Обещават разход до 2 л/100 км 
 Снимка: Пежо-СитроенФренската компания "Пежо-Ситроен" представи главозамайваща разработка за автомобилно задвижване, която може да свали разхода на гориво до 2 л/100 км. Тя се нарича "Hybrid Air" и, както подсказва името й, съчетава двигател с вътрешно горене и... сгъстен въздух.

Добрата новина е, че не става дума за футуристичен проект, а за модел, който се очаква да влезе в експлоатация през 2016 г.

А още по-добрата новина е цената - тя се очаква да бъде с над 1000 евро по-ниска от тази на сега актуалните хибриди, които използват за задвижване бензинов двигател и електромотор.

Колата няма да е някакъв странно изглеждащ екземпляр, с съвсем нормален модел от ниския клас (да речем "Пежо 208") и ще е напълно пригодна за ежедневна употреба.

Тя трябва да е още по-ефективна от сегашните хибриди, тъй като няма да разчита на скъпите и тежки батерии, които те използват.

Автомобилът ще може да се движи само на сгъстен въздух при скорости до 70 км/ч. Налични са още два режима на движение - напълно конвенционален и смесен бензин/сгъстен въздух, когато например се налага бързо ускорение или се изкачват наклони. 

Моделът ще има цилиндричен резервоар за сгъстен въздух, разположен по дължина на пътническото отделение (там, където в автомобилите със задно предаване е карданният вал).

Компресор автоматично ще нагнетява в него въздух, засмукван от въздухозаборници, разположени в задната част на колата. За компресора ще се използва рекуперираната при спирането енергия.

Новаторският модел на задвижване ще бъде приложен при малките градски модели, където ползата от него би била най-голяма.

По уверенията на френските инженери новият тип "въздушни" хибриди биха спестявали около 45% от разходите на средностатистическия автомобилист. В градовете обаче икономията можело да достигне до впечатляващите 80%!

Проектът на "Пежо-Ситроен" е разработван в продължение на две години в условията на пълна секретност.

http://www.vesti.bg/index.phtml?tid=40&oid=5472811

Добре де ми ако не си любител на натискането на спирачки, аз лично почти не ги ползвам, спитам с акъл, с черна магия, медиатция, заклинания и други, няма да се напомпи компресора с моя стил на каране.

« Последна редакция: 26 Януари, 2013, 20:20:24 от Ivel »

nachev

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1176
  • Карма: +80/-1
  • Респект: +179
    • Профил
Re: Кола на сгъстен въздух от "Пежо-Ситроен"
« Отговор #1 -: 27 Януари, 2013, 15:06:02 »
0
Добре де ми ако не си любител на натискането на спирачки, аз лично почти не ги ползвам, спитам с акъл, с черна магия, медиатция, заклинания и други, няма да се напомпи компресора с моя стил на каране.
Хе, изненада!  Значи си имам колега, който също не обича да ползва спирачките!
Ивеле, това от теб не съм го очаквал  8)

Аз все пак си мисля, че изгледите ни не са чак толкова лоши.
Като дойде момент да караме такива, надявам се вече да сме овладели  медитация - версия 2.0, респективно заклинание  3.11.
А иначе, от физична гледна точка, преобразуването на кинетичната енергия на обекта при ползване на спирачки се случва просто за по-кратко време, не вярвам да влияе на размера и, пък и ние за никъде не бързаме, нали!
Е, полезно ще е, новите компресори за нагнетяване да са по-чувствителни и да се задействат в момента , в който вдигнеш крака от "газта", без оглед ползване или не на спирачки. 
 *drink1*

imotko

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 634
  • Карма: +18/-69
  • Респект: -86
    • Профил
Re: Кола на сгъстен въздух от "Пежо-Ситроен"
« Отговор #2 -: 27 Януари, 2013, 17:33:37 »
0
Пежо/Ситроен не могат да правят коли. Може и да правят такива разни миксери, ама не и коли. Затова са на сегашното дередже. Тая простотия няма да им помогне.