За всичко останало > Строителство и ремонти

Таванско помещение - как да го превърна в помещение за живеене?

(1/5) > >>

Kris.Koleva:
Здравейте,


Разполагам с таванско помещение, около 40 кв.м., с ВиК и ел., и искам да го пригодя за живеене. Няма да се отдава под наем, нито да се продава. Нямам абсолютно никаква идея какви са стъпките, процедурите и цялостния процес.
Идеята ми е да изглежда така: дневна/спалня, малка баня, малък кухненски бокс, капандура.
Интересува ме какъв е приблизителният размер на инвестицията, имам ли нужда от разрешителни, архитекти? Процедури в Общината, съседи? Някой тук осъществил ли е такъв проект?
Ще съм много благодарна за всяко мнение, предложение, съвет.
Желая ви приятен ден :)

regata:
Здравей Крис,узаконявала съм такъв проект преди много години и с друго законодателство.
Това помещение,ако е в режим на етажна собственост ще трябва съгласие от останалите собственици,нотариално заверено.После архитектурни проекти,ВИК,електро и т.н. Съгласуване с общината,ако сградата е до 2 или 3 етажа /не съм сигурна/ При по-голяма сграда и ДНСК.
Много зависи и в кой град се намира.Например сега съм в триумение дали да надстроя лекинко таванският ми етаж на една къща в гр.Банкя,без документи или не  :D
Имотко,дай акъл ти  *girl*

Kris.Koleva:
Здравейте и благодаря!

Съгласието от останалите собственици не мисля, че ще е проблем. Сградата е 4 етажа без таваните, намира се в Стара Загора.
Относно ВиК и ел. към кого трябва да се обърна?
Благодаря отново :)

imotko:
Питайте архитект за документите, по-добре такъв, който се занимава със строителен надзор. Хубаво е да е законно преустройството, дори и да не го продавате, може да стане "ателие" или "стая за творческа дейност", нещо такова.
Ако помещението ви е лично, ще ви трябват съгласие на общото събрание на етажната собственост, отделно май поименно от непосредствените съседи и ще ви трябва проекти по част архитектура, ВК, електро и прочие, един архитект с екип ги прави всичките. Всеки случай е индивидуален и затова от форума няма как да бъдем полезни.

nachev:

--- Цитат на: Kris.Koleva в 22 Февруари, 2013, 10:43:12 ---Разполагам с таванско помещение, около 40 кв.м., с ВиК и ел., и искам да го пригодя за живеене.

--- Край на цитат ---
Интересно е.
Тъкмо повод да се върнем към корените. Имотите.
Много по-истинско е да си иззидаш една стена, а не да се дърляме за политика.

Та, кажи за сградата. Каква е, къде е?
Регата ти е дала добри насоки.
Провери си всички налични документи за имота.
Какво пише в документа за собственост на този таван?
Обикновено на таваните няма Ел. и особено ВиК. Провери и се поинтересувай, как са се появили.

Навигация

[0] Списък на темите

[#] Следваща страница

Премини на пълна версия