Автор Тема: Таванско помещение - как да го превърна в помещение за живеене?  (Прочетена 30326 пъти)

Kris.Koleva

  • Ентусиаст
  • *
  • Публикации: 6
  • Карма: +0/-0
  • Респект: 0
    • Профил
Здравейте,


Разполагам с таванско помещение, около 40 кв.м., с ВиК и ел., и искам да го пригодя за живеене. Няма да се отдава под наем, нито да се продава. Нямам абсолютно никаква идея какви са стъпките, процедурите и цялостния процес.
Идеята ми е да изглежда така: дневна/спалня, малка баня, малък кухненски бокс, капандура.
Интересува ме какъв е приблизителният размер на инвестицията, имам ли нужда от разрешителни, архитекти? Процедури в Общината, съседи? Някой тук осъществил ли е такъв проект?
Ще съм много благодарна за всяко мнение, предложение, съвет.
Желая ви приятен ден :)
« Последна редакция: 22 Февруари, 2013, 10:44:46 от Kris.Koleva »
Kris

regata

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1503
  • Карма: +175/-12
  • Респект: +904
    • Профил
Здравей Крис,узаконявала съм такъв проект преди много години и с друго законодателство.
Това помещение,ако е в режим на етажна собственост ще трябва съгласие от останалите собственици,нотариално заверено.После архитектурни проекти,ВИК,електро и т.н. Съгласуване с общината,ако сградата е до 2 или 3 етажа /не съм сигурна/ При по-голяма сграда и ДНСК.
Много зависи и в кой град се намира.Например сега съм в триумение дали да надстроя лекинко таванският ми етаж на една къща в гр.Банкя,без документи или не  :D
Имотко,дай акъл ти  *girl*
Живеем истински,само когато умираме от Любов...!

Kris.Koleva

  • Ентусиаст
  • *
  • Публикации: 6
  • Карма: +0/-0
  • Респект: 0
    • Профил
Здравейте и благодаря!

Съгласието от останалите собственици не мисля, че ще е проблем. Сградата е 4 етажа без таваните, намира се в Стара Загора.
Относно ВиК и ел. към кого трябва да се обърна?
Благодаря отново :)
Kris

imotko

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 634
  • Карма: +18/-69
  • Респект: -86
    • Профил
Питайте архитект за документите, по-добре такъв, който се занимава със строителен надзор. Хубаво е да е законно преустройството, дори и да не го продавате, може да стане "ателие" или "стая за творческа дейност", нещо такова.
Ако помещението ви е лично, ще ви трябват съгласие на общото събрание на етажната собственост, отделно май поименно от непосредствените съседи и ще ви трябва проекти по част архитектура, ВК, електро и прочие, един архитект с екип ги прави всичките. Всеки случай е индивидуален и затова от форума няма как да бъдем полезни.

nachev

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1176
  • Карма: +80/-1
  • Респект: +179
    • Профил
Разполагам с таванско помещение, около 40 кв.м., с ВиК и ел., и искам да го пригодя за живеене.
Интересно е.
Тъкмо повод да се върнем към корените. Имотите.
Много по-истинско е да си иззидаш една стена, а не да се дърляме за политика.

Та, кажи за сградата. Каква е, къде е?
Регата ти е дала добри насоки.
Провери си всички налични документи за имота.
Какво пише в документа за собственост на този таван?
Обикновено на таваните няма Ел. и особено ВиК. Провери и се поинтересувай, как са се появили.

Kris.Koleva

  • Ентусиаст
  • *
  • Публикации: 6
  • Карма: +0/-0
  • Респект: 0
    • Профил
Благодаря! И тази информация ми е от полза :)

Желая хубав петък на всички :)
Kris

nachev

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1176
  • Карма: +80/-1
  • Респект: +179
    • Профил
Хубав форум, хубави хора!
Докат напиша и те всичко осветлили.

Имотний, пич си отсекъде!

Крис, грабвай един архитект и тръгвай по пътеката на войната.

Kris.Koleva

  • Ентусиаст
  • *
  • Публикации: 6
  • Карма: +0/-0
  • Респект: 0
    • Профил
Разполагам с таванско помещение, около 40 кв.м., с ВиК и ел., и искам да го пригодя за живеене.
Интересно е.
Тъкмо повод да се върнем към корените. Имотите.
Много по-истинско е да си иззидаш една стена, а не да се дърляме за политика.

Та, кажи за сградата. Каква е, къде е?
Регата ти е дала добри насоки.
Провери си всички налични документи за имота.
Какво пише в документа за собственост на този таван?
Обикновено на таваните няма Ел. и особено ВиК. Провери и се поинтересувай, как са се появили.
Здравейте,

сградата е 4-етажна кооперация, ново строителство, прилично, с десетина апартамента във входа.
Искам да направя мансардата, тъй като тегленето на кредит и купуването на апартамент не са опция.
Мисля, че с не голяма сума може да се получи страхотно местенце за един човек, проблемът, както казах по-рано, е че не съм наясно с "грубата работа" и бумащината.
Благодаря много за съветите: ще прегледам документите, ще потърся архитект и ще се запозная подробно с всичко. :)
Kris

чи-чов-ци

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 540
  • Карма: +82/-5
  • Респект: +369
    • Профил

  Здравейте и от мен,
  Имотко е дал точен и разумен съвет относно човек, който да е запознат с нормативните документи и процедурите. Ако имате щастието сградата, щом е ново строителство, да притежава и технически паспорт, това е голям бонус. И ако позволите един съвет -  при развиване на идеята за преустройство се старайте да не засягате носещата конструкция на сградата, това ще ви спести доста усложнения.
  Успех!

regata

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1503
  • Карма: +175/-12
  • Респект: +904
    • Профил
Да хубава тема,място да "избягаме" от всичко което ни заобикаля в момента  :)
Я и аз да ви питам,че нещо съм се умислила за къщата в Банкя  *girl*
През 2000 г.,баща ми,лека му пръст,му направиха сърдечна операция-байпаси,след това на санаториум в Банкя.Почувства се супер и като се прибра в София съобщи,тук не ми харесва в Банкя се диша леко,искам там.
И аз и сестра ми хъката-мъката,ами добре ще купуваме къща там,човека ни е отгледал при това ни беше не само баща,а и приятел.И така,аз и Регатчо запретваме ръкави и се започва едно търсене,луда работа,тук къща,там къща,мъка голяма беше  *rofl*
Накрая попадаме на една,двор 32 м. на 34 м.,почети квадрат,малка къща 3 стай и кухня,обаче с голям таван.И нали съм по тънките сметки  *rofl* веднага се сетих,че този парцел мога да го разделя на два парцела,казах еврика това е.
Спретнахме един ремонт,изпрасках една тераса близо 45 кв.м и стана супер.Родителите ми се пренесаха там,доволни и щастливи.През 2006 г. баща ми почина от рак,не от сърце,ако не се беше разболял от тази гадна болест и до сега щеше да си крета в Банкя.
От тогава,къщата не се обитава постоянно.Та сега се чудя,дали да я бутна и да разделя парцела на два отделни и на единия да построя друга къща или да правя кардинален ремонт и да усвоя и тавана.Малко ме е страх да го правя без разрешения,че и там имам планове за една тераса и различен покрив,съседите ще им направи впечатление и може да ме наклепат.
Другото гадно нещо е,че се намира на високото над пазара и се вижда от всякъде.
Тази чуденка ми се е загнездила от година,две и не правя нищо.
Дайте акъл,повече глави,повече решения  *girl*
Живеем истински,само когато умираме от Любов...!

nachev

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1176
  • Карма: +80/-1
  • Респект: +179
    • Профил
Регатче, ти хубаво думаш, че на Регатчо му е било дадено "за изпълнение"  :) да заформи един ремонт, ама преди това си споменала и за сестра си.
Хайде сега, кажи си с добро, къщата твоя ли е (СИО) или е съсобствена със сестрата?

Най-вероятно ти да си свършила всичко, ама знае ли човек!

При евентуално разделяне  на парцела на две части, възникват ли проблеми с право за преминаване?

regata

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1503
  • Карма: +175/-12
  • Респект: +904
    • Профил
Начев,
Къщата е на името на майка ми  *rofl*
Купена е с парите на моето семейство,но всички сме се "набалбукали" с имоти,а майка - нищо,затова е на нейно име.В нашето семейство,проблеми с пари и имоти няма,а и не виждам причина да се появат.След смърта на баща ми,майка притежава по-голямата част,ние със сестра ми имаме някакви дялове,но пак повтарям,проблеми нямаме иначе нямаше да вкараме с Регатчо толкова пари.
Лицето към улицата е 32 м. и няма да има нужда от нищо.Изобщо не се притеснявам да идват парите от нас,а да не е на наше име.
Чуденката ми е кое от двете ще е по-добре.
Живеем истински,само когато умираме от Любов...!

nachev

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1176
  • Карма: +80/-1
  • Респект: +179
    • Профил
Пу... ! Да се не избавиш от късмет ! Да се даде всекиму!

Ясно е положението!
Ще ти кажа едно субективно виждане.

1. Ако решиш да оставиш парцела цял, не е напълно невъзможно да се направи ремонт и "леко" повдигане без излишна бумащина. Огледайте много критично фактите (средата) и преценете.
Не намирам идеята за блестяща и безпроблемно осъществима, но ...
Казвам го със съзнание и надежда, че след изпълняване на едно такова упражнение, къщата задължително ще е по-здрава и по-сигурна от това, което е сега.

2. При бутане на къща, разделяне и т.-н., четете Евангелието и карайте плътно по закона Божий.

Muza

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 4525
  • Карма: +217/-26
  • Респект: +1501
    • Профил

Крис,
Здравей! :)
По-добре си го узакони, нищо че ще ти струва пари. Задължително "под ръка" с конструктор, читав! Не само за документацията, но и докато трае ремонта. От моя скромен опит, винаги при ремонт излизат подводни камъни.  *flower1*

Регатка,
По-добре за кого?  Твоето чудене се корени не толкова технически, а в децата. Като си отговориш на този въпрос, ще намериш и отговор, кое е по-добре - надстрояване или още една къща.

Не го мисли толкова отдалеч. Нека да има работа и за тях.

Мен ако питаш - или нищо не правиш, или го разделяш на две. Ако все пак един ден се стигне до варианта, за всяко да е отделно, житейски, може да бъде по-трудно бутането на голяма къща.  *flower1*

regata

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1503
  • Карма: +175/-12
  • Респект: +904
    • Профил
Ох,тази къща ми е дерт да си призная.Сестра ми живее в чужбина и след смърта на татко не иска да стъпи в Банкя,а и няма смисъл,идва си с децата лятото и право на морето  :D
Ние,чат-пат ходиме там с приятели,но зимата за да се затопли хубаво,камината трябва да е пусната поне 36 часа и се почва едно ходене преди това,включване и на радиатори за да може да ни е комфортно следващия ден,после пък не ни се тръгва.Не е една беля.През 2007 г.,разбихме единия етаж на къщата в София,зловещ ремонт спретнахме,та тогава живяхме в Банкя по-дълго.
Тази година приятелите ни и те същия номер,поживяха в Банкя от май до ноември.Върши работа де  *rofl*.Понеже си нямам друга работа,та за това си търся,каква беля да си измисля.На Регатчо му се изправя косата като усети накъде вървят мислите ми  *rofl*.Така както е къщата не мога да разделя парцела,защото е ситуирана в средата,а ми се разделя,понеже е голям и лятото хващам един съсед да го коси,нас ни няма,малко луда работа.Трябва и оградата да се прави,че се е поразбила,та сега ще трябва да помисля какво да правя.Майка ми е на мнение,докато е жива да не бутам нищо.Регатчо,хич и не иска да чуе,защото ще е на негов гръб  *rofl*Сестра ми изобщо не,я интересува.Та,така......
Музичка,сега те прочетах,че говорих с "горната" земя  *girl*
Не мисля за децата в този смисъл да си призная,те тук по всяка вероятност няма да живеят.
Но си помислих,че решат ли да учат в някой скъп университет може да се наложи да продавам Банкя,хъм така стане ли,вече и аз не знам,ще умувам в тази насока кое ще е по-добре. ::)
Живеем истински,само когато умираме от Любов...!