Автор Тема: Тема на тема кризата и полезни антикризисни съвети....кой каквото са сети!  (Прочетена 50665 пъти)

BulCan

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 907
  • Карма: +59/-19
  • Респект: +82
    • Профил

кеш енд кери



Днес 10%, утре повече ...




Ха, ха, ха, някой тук май ме се присмиваше преди време, когато разправях за кеша, колко е важен и защо го предпочитат я някои краища на свата, усещах че ме вземат за изкопаемо, те нямали нужда да пипат пачки защото имали кредитни карти видите ли. както се заиграла мечката днеска в Кипър утре във Франция например, защо пък не, никой не е застрахован. В днешни времена кеша е цар!
  И понеже темата е за съвети, и аз давам съвет, възпозвайте се от моментното възтановяване на еврото, който е на евро, обръщайте в долари и вадете парите от банките. Аз така смятам да направя.


Ивелски, аз го направих вече - извадих почти всичко от "нашата" банка (оставих малко, през седмицата може и него да го извадя), всичко, което не беше в долари го обърнах в долари. Разделих горе-долу на три равни части - в две банки, които дават ниски лихви, но са с голямо западноевропейско участие (едната си е почти френска) и останалото в трезор. Мъчно ми стана да се изтеглям от "нашата" банка, освен високите лихви имат и чудесни условия - теглиш и внасяш колкото си искаш, когато си искаш без такси; суми, за които другите банки искат два дни предупреждение, там ти ги броят директно на касата, абе прекалено хубаво всичко... но за сега се оттеглям, поне до поизясняване на ситуацията... Те най-вероятно ще са си ОК, нека да видим накъде ще тръгнат нещата...
I say what I do and do what I say.

imotko

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 634
  • Карма: +18/-69
  • Респект: -86
    • Профил
Ти по принцип май имаш склонност към подобни операции. Голямо шубе, ей. Не бързайте толкова, има още време.

imotko

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 634
  • Карма: +18/-69
  • Респект: -86
    • Профил
"Имахме ясно разделение на обществото в съотношение 1:9:90, т.е.:
  -- 1% супербогати олигарси, живеещи в затворени комплекси с невероятно високи мерки за сигурност;
  -- 9% средна класа, доволна от Прехода, развила силен индивидуализъм и слаба социална чувствителност, смятаща статута си като доказателство за предприемчивост, ум, способности и ловкост.
  -- 90% на останалите български граждани, които разбира се са много разнородни – от социални маргинали до „почти средна класа”, общото между които обаче е, че при лошо стечение на обстоятелствата всеки може да падне много бързо на социалното дъно и че всички са обслужващ персонал, втори сорт хора спрямо другите 1 плюс 9 процента.
  Имахме смазано, убито гражданско общество, което в ступор, стрес и страх наблюдава как вместо активни политически позиции в страната се ширят нагласи на зрители, на публика, на подвластности на харизма, на мисли от типа – да става шоу; да се кефим; ракия, чалга и силикон; 2-3 бири и оркестърът да свири..."

Начев, сори, че се повтарям, ама това са пълни глупости, нали знаеш. Глупости са, щото в повечето европейски държави процентите не са много по-различни, а в южните са си почти същите. И какво от това ...................

dodo2

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3737
  • Карма: +191/-16
  • Респект: +310
    • Профил
Когато се борави с % е важно да се хвърля едно око и на абсолютните стойности. И тогава нашето става много смешно.
*drink6*

Ivel

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 516
  • Карма: +16/-7
  • Респект: +48
    • Профил
 И понеже темата е за съвети, и аз давам съвет, възпозвайте се от моментното възтановяване на еврото, който е на евро, обръщайте в долари и вадете парите от банките. Аз така смятам да направя.

   Това го писах сутринта в 7 часа при курс при курс 1,3040 сега 12 часа по късно сме с почти два пункта надолу 1,2845, който послуша спечели, два пункта за един ден това си беше добър шанс.

BulCan

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 907
  • Карма: +59/-19
  • Респект: +82
    • Профил
Ти по принцип май имаш склонност към подобни операции. Голямо шубе, ей. Не бързайте толкова, има още време.

Да, по принцип имам склонност да се пре-застраховам, което не е много добро качество (пълна гаранция никъде няма), поемал съм и доста рискове, в момента просто така се чувствам по-добре.
I say what I do and do what I say.

imotko

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 634
  • Карма: +18/-69
  • Респект: -86
    • Профил
E, в края на краищата залагаш на щатската икономика срещу европейската. Не е голям риск.
Но не се предпазваш от варианта "кипърска бръснарница".

nachev

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1176
  • Карма: +80/-1
  • Респект: +179
    • Профил
Начев, сори, че се повтарям, ама това са пълни глупости, нали знаеш. Глупости са, щото в повечето европейски държави процентите не са много по-различни, а в южните са си почти същите. И какво от това ...................
Не знам.
Заглеждам се и мисля, че % съотношение тук е дадено с цел реализиране на някаква дизайнерска (оптична) закачка.
Нито у нас е такова, нито там за където ти твърдиш.
Не споря.
Не е това сърцевината.
Това е най-пресният материал с известна претенция за обобщаване на цзелия 24 год. период.
Посочих га само като повод за да отправя посланието си.
Да се мисли и вземе решение! Всеки сам.
Гласуване или не.
Ако да  - ЗА КОГО ?!

BulCan

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 907
  • Карма: +59/-19
  • Респект: +82
    • Профил
За да се предпазиш напълно от вариант "Кипърска бръснарница" трябва изобщо да не държиш пари в банки, тогава пък има вариант "ограбване на трезор". Та едно диверсифициране м-у няколко банки с добър рейтинг и трезор е все пак разрпъскване на риска. За валутите си мисля, че вече кур(с)овете не почиват много на фундамент. Аз просто гледам от време на време курса (не всеки ден, даже не всяка седмица) и ако видя, че примерно доларът се е качил доста купувам левове ( миналата година бях пак изцяло на долари и ги продадох на 1.59). Сега пък продадох левове на 1.51. Примерно един, два пъти годишно (когато и ако се случи да има изгоден валутен курс) подобно упражнение носи някъква печалба, а и в комбинация с лихви 6.5 % на долари и 8.2 % на левове си беше направо добре (това без да го мислиш, да четеш прогнози, да се вживяваш и пр. иначе става форекс).  Ако долара стане пак 1.59 бих купил сигурно евро или лев. Въпросната банка ми беше изключително удобна, защото просто затваряш един депозит, капитализираш лихвата, превалутираш (за по-големи суми дават и по-добър обменен курс) и отваряш друг в другата валута.  Не може една такава благинка да продължава вечно, та сега се дръпнах, поне докато се види накъде отиват нещата (политическа, икономическа обстановка и пр.)
I say what I do and do what I say.

Ivel

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 516
  • Карма: +16/-7
  • Респект: +48
    • Профил
За да се предпазиш напълно от вариант "Кипърска бръснарница" трябва изобщо да не държиш пари в банки, тогава пък има вариант "ограбване на трезор". Та едно диверсифициране м-у няколко банки с добър рейтинг и трезор е все пак разрпъскване на риска. За валутите си мисля, че вече кур(с)овете не почиват много на фундамент. Аз просто гледам от време на време курса (не всеки ден, даже не всяка седмица) и ако видя, че примерно доларът се е качил доста купувам левове ( миналата година бях пак изцяло на долари и ги продадох на 1.59). Сега пък продадох левове на 1.51. Примерно един, два пъти годишно (когато и ако се случи да има изгоден валутен курс) подобно упражнение носи някъква печалба, а и в комбинация с лихви 6.5 % на долари и 8.2 % на левове си беше направо добре (това без да го мислиш, да четеш прогнози, да се вживяваш и пр. иначе става форекс).  Ако долара стане пак 1.59 бих купил сигурно евро или лев. Въпросната банка ми беше изключително удобна, защото просто затваряш един депозит, капитализираш лихвата, превалутираш (за по-големи суми дават и по-добър обменен курс) и отваряш друг в другата валута.  Не може една такава благинка да продължава вечно, та сега се дръпнах, поне докато се види накъде отиват нещата (политическа, икономическа обстановка и пр.)

Според мен добре си направил, няма единно правило, всеки сам избира момента да се спаси от колапса, или момента когато лайното ще срещне вентилаторът, както искате го наречете. Където има диспропорции има и такива моменти. По-добре рано отколкото ненавреме. Признавам аз още не съм се изтеглил, но ще го направя съвсем скоро защото рисковете вече превишиха разумното ниво. Било каквото било, ще търсим други алтернативи.

dodo2

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3737
  • Карма: +191/-16
  • Респект: +310
    • Профил
Добре, а аз скоро мисля да заредя малко там, така че ще ви кажа, за да се спасявате - понякога се случва като направя някоя глупост и да настъпи момента с лайното и вентилатора :)
*drink6*

Slavi

  • Jr. Member
  • **
  • Публикации: 80
  • Карма: +7/-0
  • Респект: +10
    • Профил

Начев, сори, че се повтарям, ама това са пълни глупости, нали знаеш. Глупости са, щото в повечето европейски държави процентите не са много по-различни, а в южните са си почти същите. И какво от това ...................
Идеята не е в процентите. Дори и в другите държави тези проценти да са такива, там поне олигарсите не са мародери, не забогатяват като ограбват народа и го подлагат на геноцид. Ако това на някой му се струва глупост, може да попита спокойно "И какво то това......."

imotko

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 634
  • Карма: +18/-69
  • Респект: -86
    • Профил
E, ако не ограбват народа, кого ограбват?

Иначе видяхме ги хората с протестите-пълна скръб. Значи нито мизерията е толкова голяма, нито гладът е масов, нито хората се чувстват подложени на геноцид !, нито пък ситуацията е безнадеждна.

nachev

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1176
  • Карма: +80/-1
  • Респект: +179
    • Профил

Начев,
Една част от народа е демотивиран да работи, друга част, също е демотивиран да създава работни места, да се развива.
В обществения фокус се вкарва предложение, "едрите индустриалци", каквото и да значи това, да помогнат на социално слабите, на бедните. Колко хубаво звучи - борба с бедността. Странен начин, меко казано.  Почва се с индустриалците, докато не се разшири кръга с някаква  фраза.
"General Unsecured Claims" - що е то? ... другари и другарки!

 *flower2*

Не ми се приказват чернилки, но ти знаеш, защото не веднъж съм го казвал, че аз имам известни подозрения относно това, дали въобще обществото ни има ресурс за въстановяване. Дори за механично възстановяване. Не докачам въобще морал и етика.

Вече е различно. Жените (респективно семействата, партньорствата) като правило вече не искат второ дете, а какво да кажем за трето. И ги разбирам. И на мен ми се искаше да си имам и едно момиченце, но на, не стана. В момента, в който темата можеше да е на дневен ред, освен другите проблеми, усещах, че мисълта да оставя едно малко дете  на това място (умишлено се въздържам от квалификации), ме вледенява.

Пък и нещата се развиха по толкова уродлив и брутален начин, че в мига, в който започнах да прозирам перспективата за внос на нов народ (популация), ме налазиха и мисли, че докарването на нещата дотук, може и да е плод на умисъл. Някакъв сатанински план.

Като гледам, че и ти пишеш за демотивираност (и Дарки я е споменал доста ясно), изпитвам странни, противоречиви усещания. Особено едно такова. Аз отдавна виждам накъде духат ветровете, но по съм бил склонен да си мисля изначално нещо от рода: А дано, приятелю, нещо си пообъркал, попресолил манджата и нещата тръгнат към нормалност.
Когато стана ясно, че оправянето е химера, констатирах пък обратното,  прояви на някакъв "странен" оптимизъм взеха да ме дразнят. Виках си: Е, как е възможно да се мисли/говори така. Само аз ли виждам нещата различно!?
Или пък просто съм се бъгнал?!

Та, като гледам светли и дейни хора да споделят за демотивираност, яд и удовлетвореност ме обземат едновременно.
В такива поменти не мога да се понасям.
Музичка, прощавай за дивотиите. 

dodo2

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3737
  • Карма: +191/-16
  • Респект: +310
    • Профил
Тя демотивираността може и да е полезна - нещата са относителни. Какво лошо има човек да е демотивиран относно "пари", власт и т.н., за да му остане свободно време и да усети колко е хубаво просто да се диша въздуха, лежейки на зелена полянка?

*drink6*