Форум за финанси, право, счетоводство, политика и други науки > Кредити

Депозит в чужбина. Къде?

(1/5) > >>

gogolcho:
Слагам я в този раздел, ама ако кажете, че й е другаде мястото, преместете темата.

Та, идеята е тук да се дават идеи къде в чужбина (и най-вече в Европа) е добре човек да си държи парите (и като лихвени условия и като сигурност). Добре е да се каже до каква степен държавата, където е банката, гарантира депозита.

Собственик 31:
Според Додо, най-добрият депозит е доларовия в Азербайджан-20% годишна лихва. Лошото е че в тази страна като нищо в кризата могат да решат да национализират депозитите на чуждестранни граждани. Риск печели, риск губи! :)

gogolcho:
В Азербайджан съм съгласен, че може да има политически риск. Икономически - найн.

Интересуват ме по-скоро европейски банки. При тях лихвата не е толкова голяма като в БГ, но пък в БГ съществува един момент, който ме притеснява и ме кара да имам едно наум: Фондът за гарантиране на депозитите има срок да започне да изплаща депозити в изгърмяла банка, но не и да приключи изцяло изплащането. Проблемът е, не толкова че известно (неопределено) време няма да разполагаш с цялата си сума и ще имаш пропуснати ползи от това, колкото че неопределения краен срок за пълното изплащане е комбиниран с това, че депозитите се изплащат в левова равностойност. Хипотетично е възможно докато завърши изплащането бордът да падне и левът да се обезцени или пък фиксираният курс да бъде променен от НС на 3:1 или 4:1 и чак това да ти изплатят остатъка от депозита. Което значи че левовете, които ще получиш, ще струват по-малко евро.

Тук искам да подчертая, че подобен сценарий не е в полза никому, най-малко пък на продавачите на имоти, защото едни сътресения в борда веднага ще смъкнат цените на НИ близо до нивата, описвани от куку и асен... 

Собственик 31:
Ако падне борда и стане зле за продавачите защото ще са паднали цените, което е съмнително защото аз през 1996г. имам спомени че цените си стояха в $, какво ще стане с купувачите само като си помисля и ми иде да направя дружество с идеална цел събиране на помощи за тях!
И с тон хартия във вид на национална валута не можеш да барнеш гарсионера!  :'(

BulCan:
Начев ми беше споменал по едно време, че човек ако има банкови сметки извън България, трябвало да се обявят в БНБ и тогава можело да се прехвърлят в тези сметки и по-големи суми. Това как става? Просто се влиза в сградата на БНБ на площад "Батемберг" и се обявяват на гише ли?  :D  :D Питам публично, не за да "оборвам" Начев (въпросът ми се отнася и към него), ами ако и някой друг има инфо за това да пише. Този начин на "евакуация" на средства, в случай на нужда е най-бърз и сигурен, ако изключим разбира се метода на Додо, да завива пачките в кайма и да ги реди във фризера.  :D :D :D

Навигация

[0] Списък на темите

[#] Следваща страница

Премини на пълна версия