Автор Тема: Верните графики  (Прочетена 92514 пъти)

BulCan

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 907
  • Карма: +59/-19
  • Респект: +82
    • Профил
Re: Верните графики
« Отговор #90 -: 23 Октомври, 2011, 11:30:39 »
0
Додо, ако имаш време би ли постнал и за Варна графиките? Мерси
I say what I do and do what I say.

dodo2

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3737
  • Карма: +191/-16
  • Респект: +310
    • Профил
Re: Верните графики
« Отговор #91 -: 24 Октомври, 2011, 03:53:14 »
0

dodo2

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3737
  • Карма: +191/-16
  • Респект: +310
    • Профил
Re: Верните графики
« Отговор #92 -: 11 Ноември, 2011, 05:53:05 »
+2
Само за регистрирани потребители - верните графики всеки ден.

dodo2

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3737
  • Карма: +191/-16
  • Респект: +310
    • Профил
Re: Верните графики
« Отговор #93 -: 15 Ноември, 2011, 03:38:43 »
0
P.S. Последният месец показва, че цените нямат никакво намерение да спират да падат - скоростта на спад е нарастнала два пъти.

Още от онзи форум с OwnerBG се обзалагахме (и колко бири спечелих не помня?) кога ще покаже графиката 1100, 1000, после 900 (и все познавах), после 800 (не познах времето, ама стигна), сега следва 700. :)

Та въпросът е - кой месец графиката на imoti.net (колкото и да не е вярна, ама като сме започнали с нея...) ще покаже 700? Сега е 738 евро/м2.

OwnerBG

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 694
  • Карма: +62/-62
  • Респект: +53
    • Профил
    • Списание за хората, имотите и проблемите
Re: Верните графики
« Отговор #94 -: 15 Ноември, 2011, 06:55:58 »
0
P.S. Последният месец показва, че цените нямат никакво намерение да спират да падат - скоростта на спад е нарастнала два пъти.

Още от онзи форум с OwnerBG се обзалагахме (и колко бири спечелих не помня?) кога ще покаже графиката 1100, 1000, после 900 (и все познавах), после 800 (не познах времето, ама стигна), сега следва 700. :)

Та въпросът е - кой месец графиката на imoti.net (колкото и да не е вярна, ама като сме започнали с нея...) ще покаже 700? Сега е 738 евро/м2.

Аааа, не си прав. Имаше си срок за баса и наистина не паднаха под 800Е.
Интересно ми е дали и как може да се засече дали цената е с ДДС или без. Това е все по често срещан номер при обявяване на ниска цена.
Подбрани статии за собственици на имоти.http://www.sobstvenik.com/
За купувачи и продавачи си има други места.
Балкански рекорд за „Най-много хора правещи заедно Български мартеници за 5 минути“ http://www.babamartaworld.com/


                                                                OwnerBG

gekko

  • Ентусиаст
  • *
  • Публикации: 39
  • Карма: +13/-11
  • Респект: +3
    • Профил
Re: Верните графики
« Отговор #95 -: 15 Ноември, 2011, 18:08:09 »
0
Браво Додо,

цените падат от 3 години и нещо и ще падат още години...... няма сила на света която да спре краха

dodo2

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3737
  • Карма: +191/-16
  • Респект: +310
    • Профил
Re: Верните графики
« Отговор #96 -: 15 Ноември, 2011, 20:27:04 »
0
Браво Додо,

цените падат от 3 години и нещо и ще падат още години...... няма сила на света която да спре краха

Тъй като няма отрицателни цени, все някога спадът ще спре :)

В другия форум останах с впечатлението, че брокерите така и не схванаха, че:
- за 3 години цените са надолу с 40%;
- за 3 години някой с кеш в банка готов да купи тогава, има с 28% повече пари само от лихви.

Т.е. 3 години по-късно, някой вместо да купува тогава, ако купи сега би купил с 113.5% по-голямо жилище!
(Ако някой се съмнява в сметката - да викне Камелия за проверка. Преди 2-3 месеца като го смятах там, излизаше към 100%, вижда се как с времето става все по-голямо жилището.)

marandi

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 865
  • Карма: +51/-15
  • Респект: -124
    • Профил
    • http://marandi.blog.bg
Re: Верните графики
« Отговор #97 -: 24 Ноември, 2011, 01:07:18 »
0
Браво Додо,

цените падат от 3 години и нещо и ще падат още години...... няма сила на света която да спре краха

Тъй като няма отрицателни цени, все някога спадът ще спре :)

В другия форум останах с впечатлението, че брокерите така и не схванаха, че:
- за 3 години цените са надолу с 40%;
- за 3 години някой с кеш в банка готов да купи тогава, има с 28% повече пари само от лихви.

Т.е. 3 години по-късно, някой вместо да купува тогава, ако купи сега би купил с 113.5% по-голямо жилище!
(Ако някой се съмнява в сметката - да викне Камелия за проверка. Преди 2-3 месеца като го смятах там, излизаше към 100%, вижда се как с времето става все по-голямо жилището.)

Т'ва дет' ти го болдвам е временно явление и не е коректно да се дава като инвестиционен механизъм, а по-скоро като парадокс.

В развитите държави лихва по депозит винаги е по-малка от инфлацията. Причината е макро-рамката и монетарната политика, която се налага. На доста места има и "скрити" разходи по депозитите като: месечна такса обслужване или данък наследство. В близките години БГ-стан няма да направи изключение.

П.П. Иначе си прав за скоростта на спад и моята прогноза беше да е малко по-динамичен, но се издъних почти 2 пъти на годишна база. Т.е., ако някой се кефи, че спада е бил 10-15%, а не 20% халал да му е, че не съм "познал".

Кофти е кат' се дават прогнози и регулатора ( БНБ ), оттам търговски баМки и Правителство си менкат мнението през 2 дена. Тогава даването на прецизна прогноза си става хазарт.

Поздрави!
« Последна редакция: 24 Ноември, 2011, 01:09:32 от marandi »

georgepavlov

  • Ентусиаст
  • *
  • Публикации: 15
  • Карма: +2/-1
  • Респект: +1
    • Профил
Re: Верните графики
« Отговор #98 -: 08 Декември, 2011, 14:05:21 »
0
dodo2,

Като математик винаги съм харесвал графиките ти. И винаги съм бил съгласен, че най-важната информация е спадът на медианната цена. И той е .. 3% за 1 г. (imot.bg)

Много ли е, малко ли е 3% - всеки да реши за себе си.

Сравнението между това как за 1г. се движи доходът от закупуване на жилище и от депозит е неуместно. Това не са алтернативите на пазара. Хората днес купуват жилище, за да го използват за свой дом, а не за инвестиция. ТОВА е основната функция на жилището.

Не можеш да сравняваш възможността и удоволствието от живота в ново жилище (това се нарича потребление) с възможността и липсата на удоволствие от спестяването в депозит (това се нарича отлагане на потреблението). Подобни "сравнения" могат да ти покажат само, че ще спечелиш най-много, ако потребяваш най-малко. Но да потребяваш ДНЕС е много по-ценно от това да потребяваш евентуално УТРЕ.

Колко ти е дисконта за дискомфорта ;-)

Серсем

  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 110
  • Карма: +19/-10
  • Респект: +21
    • Профил
Re: Верните графики
« Отговор #99 -: 08 Декември, 2011, 18:34:51 »
0
...Не можеш да сравняваш възможността и удоволствието от живота в ново жилище (това се нарича потребление) с възможността и липсата на удоволствие от спестяването в депозит (това се нарича отлагане на потреблението). Подобни "сравнения" могат да ти покажат само, че ще спечелиш най-много, ако потребяваш най-малко. Но да потребяваш ДНЕС е много по-ценно от това да потребяваш евентуално УТРЕ.

Колко ти е дисконта за дискомфорта ;-)
Не съм Додо, но да си кажа. Наскоро смених квартирата с по-голяма, по-нова и по-добре обзаведена. А с лихвата по депозита от миналия месец си купих айфон. Кажи сега кое ми е криво в сметките.

dodo2

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3737
  • Карма: +191/-16
  • Респект: +310
    • Профил
Re: Верните графики
« Отговор #100 -: 08 Декември, 2011, 19:00:31 »
0
georgepavlov не е Додо :)

А иначе спадът на медианата в imot.bg към тази нощ е 6.1% за 336 дни (48 седмици) (последната колонка под графиките) 6.5-7% за година (на око). Не е малко.

Много ми хареса нещо, написано от greenbul в другия форум и следва да се подчертае:
Цитат
В момента масово се спекулира, като например жилища средна хубост се мерят по доходите, на хора, които не биха и стъпили в тях, камо ли да живеят.


Има отделна тема с ежедневните графики, да не би да гледате стари такива?

georgepavlov

  • Ентусиаст
  • *
  • Публикации: 15
  • Карма: +2/-1
  • Респект: +1
    • Профил
Re: Верните графики
« Отговор #101 -: 09 Декември, 2011, 09:22:50 »
0
@dodo2

Гледам графиката в тази тема. Сега се ориентирах към ежедневните. Там днес пише 5.9%.

Пак казвам: дали е малко, дали е много - всеки да си прецени.

Спечелил си 6% от цени + 7% от депозит. Загубил си наема (около 5%) и невъзможността да живееш 1г. в собствено жилище. Да се изясним за последното: single man не го разбират обикновено :-) Бях е Щатите сега и там казаха: single woman купуват 3 пъти повече от single man. Просто е различно усещането за уют в собственото жилище.

Всяка покупка, dodo, е емоционална. Вся-ка. Затова излизат различни решения в една и съща ситуация.

dodo2

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3737
  • Карма: +191/-16
  • Респект: +310
    • Профил
Re: Верните графики
« Отговор #102 -: 09 Декември, 2011, 12:09:37 »
0
И аз съм живял в САЩ под наем и не виждам чак особена разлика от тук, където съм в положение да давам под наем (излишък), в комфорта (разбира се ако не е под наем в някоя Люлинска обител с разпадащи се мебели и чугунена мивка).
Даже има една много лоша страна притежанието на собствено жилище - много изкушаващо е да се харчат излишни пари (аз сега където живея съм направил ремонт колкото 1/2 от цената на жилището без особена нужда).
Ако нямах жилище не бих си купил никога, поне не докато цените не станат = на наемите по 100! Сега са двойни.

dodo2

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3737
  • Карма: +191/-16
  • Респект: +310
    • Профил
Re: Верните графики
« Отговор #103 -: 11 Декември, 2011, 00:04:58 »
0
Сега се ориентирах към ежедневните. Там днес пише 5.9%.


Едно от най-важните неща според мен, които са критерий за евентуална промяна на посоките, е отношението цена/наем. Днес ми направи впечатление, че (според неверните, но както и да е, данни на imoti.net) отношението е станало 230! Най-високото, поне като съм поглеждал графиките. Расте.

Ами няма как да се очаква обръщане на посоката при това положение.


N.B. Ежедневните графики са тук.

dodo2

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3737
  • Карма: +191/-16
  • Респект: +310
    • Профил
Re: Верните графики
« Отговор #104 -: 23 Януари, 2012, 11:46:58 »
0
Според НСИ спадът за 1 година е 7.2%
Лихви 8%
= само за последната година, който не е купил преди година, сега може да си купи с 16.4% по-голямо жилище, само защото е изчакал.
Тенденцията е същата и за тази година (има лихви по 8%, спадът е като права наклонена линия надолу).
За последните три години вече сигурно е стигнало 120% това твърдение (който не е купил 2008 сега може да си купи със 120% по-голямо жилище, т.е. повече от два пъти по-голямо).

P.S.  А отношението цена/наем във Варна вече е 250!  ;D
« Последна редакция: 23 Януари, 2012, 11:48:59 от dodo2 »