Автор Тема: Раздвижете пазара с по-високи наеми! Или за бахура и наемателите...  (Прочетена 13103 пъти)

Пламен Ник.

  • Ентусиаст
  • *
  • Публикации: 26
  • Карма: +4/-6
  • Респект: +5
    • Профил
Тъй като форума е на път да заспи окончателно, пускам тази провокативна тема за малко разсънване :P

Какъв е проблема на пазара на НИ? Проблемът е, че цените падат. Падат цените на имотите и още повече падат цените на наемите. Принципно всеки наемодател е и потенциален продавач/инвеститор. Дава си апартамента под наем по простата причина, че не му трябва, а цените не го устройват да продава. Ако наемите бяха високи, наемателите по-скоро биха купили, отколкото да плащат наем.
Мога да дам един пример с един наемодател, да го наречем условно бай Марин. Та този бай Марин ни даваше през 2006 един апартамент за офис за скромната сума от 500-600 Евро на месец. Всеки месец бай Марин ни посещаваше (при положение, че наема се превеждаше по сметка), пиеше ни от уискито и обясняваше как се е покачила цената на бахура и трябва нещо да направим с този наем, щото така не става. Е, направихме. Кредит за 7 години с вноска около 800 Евро на месец, остават още 3 години да го приключим. Офиса е по-малък като квадратура (около 120м2) от апартамента на бай Марин, много по-функционален, в офис сграда и още по-"лъскав" ;). Мисълта ми е, че ако бай Марин ни вземаше около 400 Евро на месец, беше си оправил дограмата през която навяваше сняг и не ни занимаваше с проблемите в хранително-вкусовата промишленост по-специално с цената на бахура, още щяхме да си му плащаме.

В заключение призовавам всички наемодатели - "Не правете наемателя си богат!". Вдигнете му наема, вземете му кеша, той сам ще ви моли да ви купи апартамента  :D.
« Последна редакция: 04 Юни, 2010, 17:39:17 от Пламен Ник. »

dodo2

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3737
  • Карма: +191/-16
  • Респект: +310
    • Профил
Re: Раздвижете пазара с по-високи наеми!
« Отговор #1 -: 04 Юни, 2010, 17:31:38 »
+1
Наемодателите трябва да си направят картел :)

Сега проблемът е, че има по-голям вариант наемателите да започнат да намекват за цената на бахура :) Аз например дадох един апартамент на приятел, (предимно за да светят лампите, че някой влезна вътре въпреки СОТ-а), та той ако ми подскаже нещо за наема, според теб аз ще го вдигна или намаля (дано не чете тук) :D

Пламен Ник.

  • Ентусиаст
  • *
  • Публикации: 26
  • Карма: +4/-6
  • Респект: +5
    • Профил
Re: Раздвижете пазара с по-високи наеми!
« Отговор #2 -: 04 Юни, 2010, 17:38:02 »
0
Наемодателите трябва да си направят картел :)

Сега проблемът е, че има по-голям вариант наемателите да започнат да намекват за цената на бахура :) Аз например дадох един апартамент на приятел, (предимно за да светят лампите, че някой влезна вътре въпреки СОТ-а), та той ако ми подскаже нещо за наема, според теб аз ще го вдигна или намаля (дано не чете тук) :D

И аз това говоря за картела! И когато наемателя почне да обяснява за бахура - да го натириш върху евтиния бахур :P. Бахур оттук, бахур оттам и накрая жена му казва да си прибере бахура и докато не и купи "НЕЙНОТО" жилище да не си го показва :-[

satori

  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 105
  • Карма: +12/-1
  • Респект: +13
    • Профил
Картел с много физически лица ... трудна работа.

Българина обича да е тарикат, ще навиеш 9 наемодателя да държат високи цени на наема, ама при 10тия ще удариш греда.
Той ще си каже, до като другите се суетят да дават на по-малко, аз ще им го пусна с 50 еврака по-тънко, веднага ще клъвне някой и ето че групичката ти остана от 9.

След това от тези 9, един ще си помисли - абе аз ако държа на високо наема, шанса ми да дойде при мен някой е 1:9, обаче ако сваля и аз с 50 еврака, ще клъвне пак някой ... и т.н. :) Сещаш се ... до нормализацията на пазара. Нещо такова, което се случва с продажбите сега. Що не си направят един картел всички строители и да продават дебело ? Защото са много и гладни. Картел се прави от големи играчи, когато групичката е малка.

Negramoten

  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 108
  • Карма: +23/-1
  • Респект: +18
    • Профил
Наемите са пряко свързани с доходите, търсенето и предлагането.
Сега доходите падат, много временни работници, ангажирани в строителството се махат, а хора купували на зелено, довършват жилищата и освобождават квартирите. Отделно толкова офис площи се построиха, че вече почти не останаха фирми в апартаменти. Отделно това става точно в момента, когато навършилите 18 години не са 120 000, както бяха до сега, ами са тръгнали към 60 000 (2014-та ще са толкова) :)

За да има картел, то голяма част от жилищата трябва да стоят празни, а останалите да се дават на висок наем (като съжителството на няколко семейства в едно жилище ще е доста често срещано), но как така моето жилище да е празно, а на Додо пълно и да взима 600 лв наем? Ще ми даде ли половината? Разбира се че не :)

Така че картел при наемите няма как да стане. Лесно беше при продажбите, когато се покачваха цените, казваш на продавачите, че утре ще е по-скъпо и само да почакат (повтаряш им го през ден по новините) :) И сега непродалите 2008-ма се хапят отзад, а предприемачите разпродали тогава си лежат на яхтите из Карибите за здраве на непродалите :) и за здраве на напазарувалите по 1500 евро :)

Jim

  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 449
  • Карма: +13/-3
  • Респект: +29
    • Профил
И аз давам апартамент във Варна под наем (вече десетина години). Миналия (или по-миналия) месец наемателят с половин изречение свали наема с 10%. При това спускане по надолнището колкото ти дават - взимай.

dodo2

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3737
  • Карма: +191/-16
  • Респект: +310
    • Профил
Значи какво остана - за да се "раздвижи" пазарът, купувачите вместо да се пазарят за по-ниска цена, да казват "абе ето 10% отгоре, че имам една скрита цел" :D

valsodar

  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 147
  • Карма: +29/-23
  • Респект: +14
    • Профил
    • Щуровини - Животът през очите на един котарак
Имаш едно плюсче от мен за оптимизма и за новата връзка на цените на имотите с тази на бахура!

Тоя бахур сега им е леко изотзад на тия с празните имоти и нещо не им се услажда, що ли?
Човекът е единственото животно във вселената, което прекарва целият си живот в нескончаеми опити да го направи по-труден от нужното!

единак

  • Ентусиаст
  • *
  • Публикации: 21
  • Карма: +4/-2
  • Респект: +4
    • Профил
Изкушавам се да кажа "пълни глупости", но понеже мнението ми не е подкрепено със статистика само ще си го помисля.
Аман от подобни облъчвания и внушения. Българина, бай Марин, Пешо или нЕкой си си давал имота под наем, защото не му оттървало да го продаде. Сега е момента или ще му падне наема... Ми откъде точно на Пешо да му светне за колко и кога трябва да го продаде, че да не се мине? Все е малко.... я виж на леля Кина на баджанак и стринкината щерка за колко го продаде лани, а? Дааа, сигурно... Огромна част от народеца седи, чете новините, рови в нета, слуша прогнози и се чуди кое ли му е по-изгодно - да продаде или да даде под наем. Сигурно... ама не и този път.
Седи Пешо, стиска се, дава под наем за да си избие поне част от вноската, ама го прави за да си запази имотеца. Я за деца, я за него, да се премести от село нЕкой ден, я да му пуска по нещо към пенсията... Него не го интерсува дали имота му ще се обезцени или ще поскъпне. Ако поскъпне, доволно ще пийне една ракия и ще се чувства богат, ама само ще се чувства, няма да продаде. Ако пък тръгне да пада, ще псува лекичко, за да не го разберат другите, защото си мисли, че се е набутал, или по-лошо, че други са го набутали, но пак няма да продаде. Плановете на огромната част от българските собственици са твърде дългосрочни и променливите са в твърде широки граници за да се взимат такива импулсивни решения.
Така се продава то имот, особено от обикновения човечец. Имота е нещо, което оставя след него, осигурява деца, себе си, внуци, ама не продава. Този манталитет, колкото и да се опитват брокерчетата да го променят, още дълго ще определя пазара в бг.  Пък ако си седи празен, малко ще страда, ама няма да го продаде. Продава се, само ако е в сериозна нужда, без да въобще да става въпрос за неплатени вноски.
Не вярвам да има случай, отразен в различимо процентно изражение, където собственик е преценил пазара, решил е, че имота му не му е изгоден да си седи така и е решил да го продава. Пък който иска нека се напъва да манипулира настроенията, може и някой да се върже.

OwnerBG

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 694
  • Карма: +62/-62
  • Респект: +53
    • Профил
    • Списание за хората, имотите и проблемите
Изкушавам се да кажа "пълни глупости", но понеже мнението ми не е подкрепено със статистика само ще си го помисля.
Аман от подобни облъчвания и внушения. Българина, бай Марин, Пешо или нЕкой си си давал имота под наем, защото не му оттървало да го продаде. Сега е момента или ще му падне наема... Ми откъде точно на Пешо да му светне за колко и кога трябва да го продаде, че да не се мине? Все е малко.... я виж на леля Кина на баджанак и стринкината щерка за колко го продаде лани, а? Дааа, сигурно... Огромна част от народеца седи, чете новините, рови в нета, слуша прогнози и се чуди кое ли му е по-изгодно - да продаде или да даде под наем. Сигурно... ама не и този път.
Седи Пешо, стиска се, дава под наем за да си избие поне част от вноската, ама го прави за да си запази имотеца. Я за деца, я за него, да се премести от село нЕкой ден, я да му пуска по нещо към пенсията... Него не го интерсува дали имота му ще се обезцени или ще поскъпне. Ако поскъпне, доволно ще пийне една ракия и ще се чувства богат, ама само ще се чувства, няма да продаде. Ако пък тръгне да пада, ще псува лекичко, за да не го разберат другите, защото си мисли, че се е набутал, или по-лошо, че други са го набутали, но пак няма да продаде. Плановете на огромната част от българските собственици са твърде дългосрочни и променливите са в твърде широки граници за да се взимат такива импулсивни решения.
Така се продава то имот, особено от обикновения човечец. Имота е нещо, което оставя след него, осигурява деца, себе си, внуци, ама не продава. Този манталитет, колкото и да се опитват брокерчетата да го променят, още дълго ще определя пазара в бг.  Пък ако си седи празен, малко ще страда, ама няма да го продаде. Продава се, само ако е в сериозна нужда, без да въобще да става въпрос за неплатени вноски.
Не вярвам да има случай, отразен в различимо процентно изражение, където собственик е преценил пазара, решил е, че имота му не му е изгоден да си седи така и е решил да го продава. Пък който иска нека се напъва да манипулира настроенията, може и някой да се върже.

Кратко, ясно и супер вярно.
Да дойдат хората с графиките в лятната кухня на Дочка, дет купи трите апартамента с парите от нивата и да и умуват за световни тенденции.Ще ги послуша, ще си затвори бурканите, ще почерпи с ракийка и толкоз.
Подбрани статии за собственици на имоти.http://www.sobstvenik.com/
За купувачи и продавачи си има други места.
Балкански рекорд за „Най-много хора правещи заедно Български мартеници за 5 минути“ http://www.babamartaworld.com/


                                                                OwnerBG

neo

  • Jr. Member
  • **
  • Публикации: 88
  • Карма: +5/-2
  • Респект: 0
    • Профил
Заетостта на квартирите в София е около 35% 
http://www.imoti.net/news/view_news/5788

nachev

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1176
  • Карма: +80/-1
  • Респект: +179
    • Профил
Вече не помня, може и да съм разказвал някъде.
Приятели ме поканиха да видя техен нов апартамент (обезщетени) в нова сграда Ман. ливади. Късна есен беше.
Общо са 24 апартамента.
На влизане забелязах, че обектът стои някак мърляво, запуснато. Имало защо - няма чистачка и поддръжка. Причината - населените имоти били 3, въпросният ап. се даваше под наем и това щеше да е 4-населено жилище в сградата.
При кутиите имаше купища пликове. Оказаха се сметки, непотърсени от дълго време.  Започна дълго разгръщане. Неволно хвърлих поглед и се изненадах, че едно и също англосаксонско име се повтаря безкрайно.
Оказа се, че има и още едно такова име и причината е, че около две трети от всички апартаменти са били купени в лудите времена на зелено от двама англичани.
Познайте колко от тези апартаменти бяха заети. Нито един.
Причините не бяха ясни никому.

vfrz

  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 150
  • Карма: +10/-7
  • Респект: +8
    • Профил
Кратко, ясно и супер вярно.
Да дойдат хората с графиките в лятната кухня на Дочка, дет купи трите апартамента с парите от нивата и да и умуват за световни тенденции.Ще ги послуша, ще си затвори бурканите, ще почерпи с ракийка и толкоз.

Така си е, но нека не пропускаме един важен факт: за лела Дочка продажбата на нивите е била сделката на живота й. Три поколения след нея да бяха обработвали тези земи, пак е нямало да успеят да спечелят толкова пари, колкото е получила при продажбата по време на балона. Дори и да е изгубила от обезценяването на трите апартамента, пак е на печалба, оставайки собственик на 3 жилища, вместо на няколкото декара земеделска земя, продадена за 30-50-100Е/м2 (била тя и плодородна).
Не всички имат бизнес нюха на банските баби, няма какво да се заблуждаваме ;)

OwnerBG

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 694
  • Карма: +62/-62
  • Респект: +53
    • Профил
    • Списание за хората, имотите и проблемите
Кратко, ясно и супер вярно.
Да дойдат хората с графиките в лятната кухня на Дочка, дет купи трите апартамента с парите от нивата и да и умуват за световни тенденции.Ще ги послуша, ще си затвори бурканите, ще почерпи с ракийка и толкоз.

Така си е, но нека не пропускаме един важен факт: за лела Дочка продажбата на нивите е била сделката на живота й. Три поколения след нея да бяха обработвали тези земи, пак е нямало да успеят да спечелят толкова пари, колкото е получила при продажбата по време на балона. Дори и да е изгубила от обезценяването на трите апартамента, пак е на печалба, оставайки собственик на 3 жилища, вместо на няколкото декара земеделска земя, продадена за 30-50-100Е/м2 (била тя и плодородна).
Не всички имат бизнес нюха на банските баби, няма какво да се заблуждаваме ;)

Напълно съм съгласен сделката на живота.Идва следващия въпрос.Колко от активните купувачи в минало време и сега, оперират с капитали които са изкарали с "копане" където и да е, и колко просто са направили вторична покупка, с готови пари от продажба на възстановени или наследени имоти.
А Банските баби са детска градина в сравнение с Драгалевските, Слатинските, Горублянските баби.
Подбрани статии за собственици на имоти.http://www.sobstvenik.com/
За купувачи и продавачи си има други места.
Балкански рекорд за „Най-много хора правещи заедно Български мартеници за 5 минути“ http://www.babamartaworld.com/


                                                                OwnerBG

valsodar

  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 147
  • Карма: +29/-23
  • Респект: +14
    • Профил
    • Щуровини - Животът през очите на един котарак
На Витошките баби парите не ги чакайте много-много да се върнат обратно на пазарът за имоти!
Отдавна са похарчени от разглезените им внуци за лъскавите нещица от рекламите и за забранените сред приятелите.
 Много бързо се пропада по линията на най-малкото съпротивление, когато имаш едба подобна баба или дядо, продаващи довчерашни запустели нивя на цената им в злато.
 Безумието обзело нацията ни не прости и на тях -  в това поне съм се убедил лично и от близо.
Човекът е единственото животно във вселената, което прекарва целият си живот в нескончаеми опити да го направи по-труден от нужното!