Автор Тема: Раздвижете пазара с по-високи наеми! Или за бахура и наемателите...  (Прочетена 13173 пъти)

vfrz

  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 150
  • Карма: +10/-7
  • Респект: +8
    • Профил
Напълно съм съгласен сделката на живота.Идва следващия въпрос.Колко от активните купувачи в минало време и сега, оперират с капитали които са изкарали с "копане" където и да е, и колко просто са направили вторична покупка, с готови пари от продажба на възстановени или наследени имоти.
А Банските баби са детска градина в сравнение с Драгалевските, Слатинските, Горублянските баби.

Aз лично познавам човек, който вложи пари от друг свой бизнес в строителство и в момента има приходи както от наеми, така и от други дейности, които си развиваше и преди и които поразшири междувременно с капитала от строителството.

dodo2

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3737
  • Карма: +191/-16
  • Респект: +310
    • Профил
Сега още е рано, но ще е интересен документален филм - след 10 години да се изберат случайно 10-15 такива хора, които са ударили имотната шестица - и да се снима как е променил този факт живота им. Дали вниците им са се записали да учат в Харвард или са се пропили. :)  *drink6*

Negramoten

  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 108
  • Карма: +23/-1
  • Респект: +18
    • Профил
Зависи от конкретния внук :) Може двама братя, единия да се пропие, а другия да стане я милионер, я нобелов лауреат :) Примери много. Но все пак, ако някое твое дете има потенциал за наука или бизнес е по-добре да можеш да го подсигуриш, пък дори с риск да се пропие, а не на 16 да го пратиш да бачка на полето и да се свива:)

marandi

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 865
  • Карма: +51/-15
  • Респект: -124
    • Профил
    • http://marandi.blog.bg
Хмм ...,

нищо лично към родните брокита, ама как не ги изби поне малко на личностна и професионална компетенция, ами продължават със "селските" обосновки за баба Пена и бай Марин?

Лесно е да се работи на държавно-нерегулиран сегмент, където няма държавен контрол, налЕ? К'вото и да забършем, все файда, ама т'ва е до време. От всичките простотии, които съм изчел и наблюдавал от брокерската гилдия, поне да си бяхте направили един Етичен кодекс, за да можете после спокойно да "натиснете" държавата да ви вкара в Класификатора по икономически дейности като професия и оттам насетне да може да участвате легално и активно на имотния маркет, а не в т.нар. "сив" сектор. Подобна стъпка е най-малкото, през което се минава, за да се позиционирате легално и официално като професия, а за момента съм сигурен, че и вие не знаете какво сте ;) ( едва ли сте чували, че има разлика между професия и занятие ).

Нищо лично повтарям, щото ми е ясно, че няма да ме Фденете за какво хортувам. Единствено мога да дам пример, че като сте толкова открехнати, защо не съм чул за БГ фрайчайзинг при имотките в чужбина, който да лансирате и мулти-плицирате с "феноменалния си професионализъм". А, сякаш се наблюдава дори обратния момент, чужди имотни фрайчайзи издъхват в "родните" условия, щото са "тъпи" предполагам?

П.П. Та, с баба Пена и бай Марин е до време и ако на това се вика професионализъм, защо сте още в БГ-то, а не сте покорили ЕС, ЦИЕ, Хамерика и т.н. ( риторично )?

Ай, чиърс на бебетата сладки!  *drink11*
« Последна редакция: 06 Юни, 2010, 01:26:30 от marandi »

Scyther

  • Гост
Хъм..
Темата за брокерите и имат ли почва у нас е доста разтеглива. Още свивам врат, очаквайки да ме изплющят отзад по врата. Условен рефлекс съм придобил нещо, що ли? От личен опит събирам казуси, че един ден книга да издам - "Особености на българското посредничество в НИ". Последно придобих представа как "бизнеса" откликва на "инвеститорския интерес". Правя язе една оферта за едно имотче и се оказва, че седмица след това, продавача хал хабер си нихт от моята оферта. Разсмърдявам се, питам що и после се оказва, че онези трътки, които "защитавали интересите на двете страни по сделката" не му представили мойта оферта, щото имало пред мен някакъв си друг. :o
Викам аз, как защитавате интересите на продавача, като не го информирате за офертите? Баси професионализЪма!...
« Последна редакция: 06 Юни, 2010, 01:58:28 от Scyther »

marandi

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 865
  • Карма: +51/-15
  • Респект: -124
    • Профил
    • http://marandi.blog.bg
Безмислена е темата за брокитата и не съм искал да я засягам. Просто се издразних от поредните "професионални" обяснения с баба Пена и бай Марин.

По принцип в Класификатора присъстват като: Единична група 3413 - Агенти по имоти
 Код на длъжността: 3413-3002
 Код НКП 96: 3413
 Наименование на длъжността: Брокер, недвижими имоти

демек, длъжност, занятие и т.н., но не и професия.

Навън поне, за да си професия с голямо "П" ти трябва етичен кодекс и доста често да си положил клетва. Тук не искам да поставям харектеристики какво се водят официално и какви претенции имат ...

Могат да почерпят от холандския опит да речем, как са регулирани нещата там. Повече бонуси не мисля да давам безплатно, щото и без т'ва ми се драйфа от евтини, неподготвени търгаши, кат' КамитУ дет' "награждаваше" 'орицата с панелки по 1000-1200 евра/кв. и даже беше написала "Ода за панелката". Заеби ...

Чиърс пак! *drink11*
« Последна редакция: 06 Юни, 2010, 02:01:51 от marandi »

dodo2

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3737
  • Карма: +191/-16
  • Респект: +310
    • Профил
...ама т'ва е до време...

marandi ти хубави прогнози правиш по принцип, ама наемаш ли се да дадеш прогноза в кое десетилетие у нас ще се нормализира този бизнес? :)

*drink6*

marandi

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 865
  • Карма: +51/-15
  • Респект: -124
    • Профил
    • http://marandi.blog.bg
...ама т'ва е до време...


marandi ти хубави прогнози правиш по принцип, ама наемаш ли се да дадеш прогноза в кое десетилетие у нас ще се нормализира този бизнес? :)

*drink6*


Тц!

20 години "преход" от почти 100% държавно-регулиран сегмент в пазарен за имотките са малко по много причини. По статистики съм мяркал, че почти 2/3 от сделките са с нарушения с "помощта" на местните власти ( общинските ), после от "новото" строителство над 80% от сградите нямат паспорт за енергийна ефективност и т.н. и т.н.

Масово в БГ-стан се продават проблеми ( т.е. имотки ) и брокитата мълчаливо съдействат, щото даже и това няма да се продаде, което се утика досега, ако гонехме немско качество на услугата да речем.

Малко 'орица знаят, че Икеа присъства в БГ-то чрез договорни отнешения с фирма от Троян да кажем повече от 10 години вече, но не знаят, че 1 шев някъде, ако не е наред се разпорва и се прави наново ръчно, за да го вземат, т.е. 'орицата плащат еди колко си, за еди какво си, а не да става алъш-вериш какъвто типичен пример са имотките в БГ-стан. Иначе ся ни проглушиха ушите за "инвестицията" им тук. Тъй де, ама те от 10 години си бяха тук частично.

Затова думам, че в болшинството тук се продават само проблеми и ако се погледне движението на ПЧИ като обеми е видно, че в БГ-стан вече няма в какво да се инвестира и затова логично инвеститорите си набиват камшика навън.

Чиърс!  *drink11*

П.П. Тук съм писал малко как стана галимацията ( демек манипулацията ):

http://marandi.blog.bg/biznes/2010/03/15/imotni-cinizmi-chast-i.511479

http://marandi.blog.bg/biznes/2010/03/17/imotni-cinizmi-chast-ii.512673
« Последна редакция: 06 Юни, 2010, 02:42:58 от marandi »

dodo2

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3737
  • Карма: +191/-16
  • Респект: +310
    • Профил
А между другото имам една чуденка - в Агенция по вписванията имат данни за брой сделки. Някой там старал ли се е да сметне реално новоусвоени жилища. Примерно Стамат няма жилище иска да купи. Купува от Харалампи, който от своя страна с парите купува от Хасан, а той от Пешо. Така има 3 продажби, но само едно ново жилище в сметката.

След това, това число да се съпостави с числото, което дават за новопостроени жилища, а също с броя жилища, които имат сметка за ток под левче. Така ще стане ясно, дали пазарът може да се раздвижи с бахур или не :D

marandi

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 865
  • Карма: +51/-15
  • Респект: -124
    • Профил
    • http://marandi.blog.bg
За да фрасна нЕква прогноза обикновено първо гледам за достоверност на източника, а после за надеждност на данните.

Чалъмите да няма надеждни данни в БГ-стан си е съвсем умишлена за мИня. Най-лесно се лови риба в мътна вода.

От подобни вмирасани данни и статистики може да хващаш тенденции и да прогнозираш бъдещи модели на поведение, ако ти светка ламБата, ама за подобна разбивка, която даваш си е предизвикателство. Отделно, че само наум се сещам за поне още 4-5 други казуса, които не си посочил и "картинката" би се променила драстично.

Чиърс!  *drink11*

П.П. Ще зяпондря някой филмец и ще хъркам. Лека от мИня!
« Последна редакция: 06 Юни, 2010, 03:04:42 от marandi »

Panther

  • Ентусиаст
  • *
  • Публикации: 44
  • Карма: +8/-1
  • Респект: +25
    • Профил
Кратко, ясно и супер вярно.
Всъщност е излишно дълго, простоватичко и може доста неща да се оспорят. Написано без замисляне дори в средносрочен план, иначе на Пешо, Бай Марин и оунъра сигурно се харесва.

единак

  • Ентусиаст
  • *
  • Публикации: 21
  • Карма: +4/-2
  • Респект: +4
    • Профил
Е обясни защо де. Едно простичко "не е вярно" не върши работа.

Panther

  • Ентусиаст
  • *
  • Публикации: 44
  • Карма: +8/-1
  • Респект: +25
    • Профил
Напиши си твърденията кратко и ясно,  вместо просторно емоциално писание (дето според оунъра било кратко и ясно)  и ще ти опиша по всяко твое твърдени аз какви възражения имам. Разбира се това не променя факта че всеки има право на собствено мнение.

Negramoten

  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 108
  • Карма: +23/-1
  • Респект: +18
    • Профил
А между другото имам една чуденка - в Агенция по вписванията имат данни за брой сделки. Някой там старал ли се е да сметне реално новоусвоени жилища. Примерно Стамат няма жилище иска да купи. Купува от Харалампи, който от своя страна с парите купува от Хасан, а той от Пешо. Така има 3 продажби, но само едно ново жилище в сметката.

След това, това число да се съпостави с числото, което дават за новопостроени жилища, а също с броя жилища, които имат сметка за ток под левче. Така ще стане ясно, дали пазарът може да се раздвижи с бахур или не :D
То номерът е, че такива като Стамат няма да има скоро именно поради демографските проблеми в комбинация със строителния бум в големите градове от последните години.
Ако стане чудо да си вдигнем стандарта може да започнем да търсим по-просторни жилища, но по-голяма бройка скоро няма да ни трябва.

Ако е толкова за сметката:
1) когато София беше 1,2 млн, да приемем че жилищата са били 350 000 броя, раждали са се 18 000 и са умирали (местили след пенсия) 18 000 души.
2) сега София е около 1,6 млн, приемаме жилищата, че са поне 450 000 броя(бума на строителство беше 2007-2008 и има много жилища, които все още се довършват, все пак за тези 2 години са построени повече жилища отколкото за предходните 10) , но вече се раждат само 13 000, а умират(местят след пенсия) по  26 000 души.

Или ако сметнем за уж запазената от демографски срив столица, излиза че годишно празни остават 4 000 жилища. А това тепърва ще се усеща, защото нуждаещите се от жилище са на половина от само 1-2 години.

Причината за това е стръмността на дамографския срив  - 1990 г. в България е имало 120 000 раждания, а само 6 години след това - 60 000. Или навършващите пълнолетие (нуждаещи се от жилище) през 2008-ма са били 120 000, 2014-та ще са 60 000, а освободаващите се жилища продължават да са 120 000... Отделно, че при сегашната криза се заформя нова емигрантска вълна. Все по-често излизат обяви за продажби на коли, като причината е заминаване на цели семейства в чужбина, нищо чудно демографския проблем да стане лавинообразен, в смисъл, липсата на млади хора да накара и малкото останали да заминат. Както се получи с малките градове.

В градовете с намаляващо население пък картинката е още по-страшна. В градове като Плевен, Враца и Ловеч, скоро сигурно ще трябва да започнат да събарят сгради, както в източна Германия. В противен случай ще заприличат на призрачни градове...
« Последна редакция: 07 Юни, 2010, 22:57:47 от Negramoten »

dodo2

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3737
  • Карма: +191/-16
  • Респект: +310
    • Профил
2) сега София е около 1,6 млн, приемаме жилищата, че са поне 450 000 броя

Аз помня една статия, където пишете, че има 100 000 жилища с нулева сметка за ток, значи 25% незаети, без да смятаме всички недовършени? :o