Автор Тема: Раздвижете пазара с по-високи наеми! Или за бахура и наемателите...  (Прочетена 13171 пъти)

Panther

  • Ентусиаст
  • *
  • Публикации: 44
  • Карма: +8/-1
  • Респект: +25
    • Профил
Един от сериозните проблеми в бг е че за много от важните показатели няма никакви данни или поне няма достоверни данни.
И все пак - за 20 години от почти 9 милиона станахме 7.5. Дори и за това много от хората не се замислят. А има и по-лошо, неграмотен и додо само са го загатнали, но 95% от хората не го знаят. А има и други лоши моменти, за които хората вече се досещат, въпреки че официални данни пак липсват.
Отделно няколкото икономически/финансови кризи.
Плановете на огромната част от българските собственици били "много дългосрочни" според някои.
Евала на хората с дългосрочни планове при такава среда, мога да кажа.
А реално плановете на огромната част са краткосрочни и клонят към никакви.
« Последна редакция: 07 Юни, 2010, 23:57:41 от Panther »

marandi

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 865
  • Карма: +51/-15
  • Респект: -124
    • Профил
    • http://marandi.blog.bg
Ъмм,

подобни, демографски сметки биха оказали влияние по-скоро в средно и дългосрочен план. В краткосрочен план в момента на Софето влияят други фактори. Затова си проличаха и толкова "светкавично", само година-две.

Отделно демографските прогнози са доста труднички и аз не се наемам с тях, щото тайминг-а им е доста обширен.

Накратко, конкретно за Софето в момента негативно основно действат ПЧИ, понеже 50% от тях за периода 2003-2008 г. се наляха там, демек 50 цента от всяко ойро влязло в БГ. После ПЧИ достигаха до близо 40% от БВП на страната на моменти и ся се замислете колко ресурс се е налял там, а в момента ПЧИ даже станаха отрицателни.

Вторият основен фактор е дълбоката рецесия, в която изпадна БГ-то в края на 2008 г. и спада на БВП.

Плюсовете са, че свръх-централизацията продължава в пълна сила и засмуква целия ресурс на страната в нея посока. Като модел не съм оптимист, че е траен във времето, щото да изнудваш всички фирми да се регистрират там и да прайкат седалища, а после да ги "убиваш" с местни данъци и такси си е пълно безумие и фирмите взеха да се усещат. Не може да ги закарваш административно там, а после да ги "колиш" с данък смет или данък сгради 12 промила ( по памет ). За сравнение една камара населени места имат по 10 пъти по-ниски ставки. Оттук се изпада в омагьосан кръг и най-видния ефект са МОЛ-четата, които от една страна не могат да клякат в наемите, а от друга страна няма бизнес, който да може да ги понесе подобни нива.

Като добавим и цената на заемния ресурс в БГ-то и картинката става безнадеждна. Демек в момента всяка чужда компания може да си влезе в БГ-то и да дъмпира родните производители на стоки и услуги, само от разлика в цената на заемния ресурс.

По принцип като съм изследвал проблема още преди 2-3 години, сякаш това е и целта, да се закрият систематично родните производства ( освен тия с ниска добавена стойност - тип "ишлеме" и да се подменят със аналогичните западни такива, които след това внезапно "забравят" за дъмпинга и започват да цедят до дупка родните потребители.

Чиърс на бебетата сладки!  *drink11* 

Scyther

  • Гост
Мдаа, бая сривлювски звучи, чак на мен ми накърти. Тотално господство на корпоративен западен капитал и тук-там по някоя квартална бръснарница. Колкото и да се напъвам, не намирам нещо, което да обори тезата. Да не забравя, поздравления за краткия и съдържателен пост. Ще бъде удоволствие да прочета, как ги виждаш нещата в дългосрочен план.

koganev

  • Гост
По отношение на смачкването на родните производства едва ли е било нужно да се съставя някакъв конспиративен план от страна на западните концерни. Родните производства и без друго винаги са били нископроизводителни, неефективни и са се управлявали от партизани по съветски образец. Кажи-речи всеки срещнат ентусиаст би могъл да ги тръшне и съм сигурен, че за западните концерни въпросът е бил не дали да ги тръшнат, което би било въпрос на дни,, а дали изобщо имат интереси в България .
Също така именно ишлеметата първи хлопнаха кепенците.
Твърдя горното за индустриалните производители, където съм пряк участник от повече от десет години и със сигурност не съм видял евтин западен продукт.

За потребителските пазари не съм много в час, но то е очевидно, че от доста години няма български хладилници, перални, печки, домашни уреди от всякакъв калибър и изобщо нищо българско май вече няма сред пазарните лидери. Химията, козметиката, текстила ... какво още? Но според мен и тук не става въпрос за ценово подбиване, а за съвсем обикновена пазарна промяна. Почвата за това също е обогатена от широко разпространената у нас собственическа управленска стратегия "абе ти ми дай на мене властта, пък стой и гледай". Дори и днес едва ли има повече от половин процент българи, които да ВЯРВАТ, че управлението на бизнеса е трудна РАБОТА.
И ми се струва, че в България няма пазарно развитие, което да не е било очаквано и логично. Все пак ние сме потребители, които се равняват по обороти с един квартал на Лондон - някой от по-бедните.

Друг е въпросът какви са били пропагандните обещания през последните две деситилетия и пропагандните обяснения защо не са се случили обещанията. Виновен е световният империализъм, разбира се.

Panther

  • Ентусиаст
  • *
  • Публикации: 44
  • Карма: +8/-1
  • Респект: +25
    • Профил
Маранди, демографските прогнози са най-лесното нещо :)
Писал съм го в инвестора, преди около 2 години май. Трендовете са стабилни и продължителни, има голямо количество доста достоверни данни назад.  А и вече има 3 варианта на прогнози на сайта на НСИ. Разбира се винаги има шанс и трите да са грешни :)

Убиването на родната икономика и цеденето след това на потребителя звучи като възможен план. Но аз лично не смятам че има някаква конспирация или поне не е това крайната идея.
Защото ако няма никакво българско производтсто  съответно потредителите ще имат съвсем ниски доходи, така че никакъв сериозен пазар не могат да бъдат.
Просто държавата върви по инерция и без почти никакъв дългосрочен план във всички области.

Negramoten

  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 108
  • Карма: +23/-1
  • Респект: +18
    • Профил
Защото ако няма никакво българско производтсто  съответно потредителите ще имат съвсем ниски доходи, така че никакъв сериозен пазар не могат да бъдат.
Просто държавата върви по инерция и без почти никакъв дългосрочен план във всички области.
А дали идеята не е да заборчлеем съвсем и да се превърнем в крепостни селяни? Все пак май това е пътя към развитието, всички да трябва да работят, без да мрънкат и да ги мързи. Като си мислят, че сами са си избрали този вариант...