Автор Тема: Нова Столица на Република България  (Прочетена 5497 пъти)

1.9

  • Ентусиаст
  • *
  • Публикации: 9
  • Карма: +1/-0
  • Респект: +2
    • Профил
Като се абстрахираме от фактора финасови възможности, ми е интересно мнението на повече хора по този въпрос.
Идеята е столицата да се изгради на гола поляна, а не до голям град. Недостатъците на София и софийското поле са известни. Кое място би било най-подходящо за разполагане на държавната администрация.

Boby

  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 113
  • Карма: +4/-0
  • Респект: +5
    • Профил
Re: Нова Столица на Република България
« Отговор #1 -: 08 Юни, 2010, 10:38:01 »
0
И какви са недостатъците на София и Софийското поле?

Собственик 31

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 869
  • Карма: +45/-331
  • Респект: -655
    • Профил
Re: Нова Столица на Република България
« Отговор #2 -: 08 Юни, 2010, 18:00:22 »
-3
Вече 8 часа няма отговор на въпроса "какви са недостатъците на Софийското поле?"

Това е показателно за представителите на Сривлюномиката. Те хвърлят някакво голо твърдение в публичното пространство и чакат сеира. Човек нямащ си понятие от География може ли да дава такива оценки? Отговора е риторичен.
Писал съм вече за големите предимства на Софийското поле! Близостта на високи за нашите мащаби 2планини, наличие на традиции в индустрализацията, относително  равната отдалеченост, кото отстояние на София от големи и стари европейски столици подходящи за културен туризъм като Атина, Рим, Виена и Истанбул. Наличието на минерални извори с много подходящи като химичен състав минерални води за пиене, големината на полето позволяващо побирането на голям град който има опциите да расте и да се запълва на север между две планини. Затвореността на полето откъм силен пренос на въздушни маси.
През Столицата се кръстосват важни трансевропейски артерии, като диагоналният път от Западна Европа през София за Истанбул и Азия, пътят от прибалтика през Букурещ и Русе - София за Скопие и Адриатика с отклонение по долината на Струма към Атина. Пътят през Лом и Видин за Централна и Северна Европа и др.
Стопанското значение на река Искър.
Да не споменавам древните архитектурни дадености на Сердика, и проектът на МК за оформяне на локуса "Велика София", както и значението и за Конгресния туризъм.
И ти 1.9 се изказа за пореден път неподготвен като си прочел или по-скоро дочул за построяването на столиците на Бразилия и Казахстан на гола поляна!
Само че тези голи поляни са подбирани толкова внимателно и разумно от нашите предци, че си нямаш на представа! Няма да откриеш топлата вода търсейки гола поляна тепърва. Повярвай ми.
Иначе аз нямам нищо против Столицата да се премести примерно във Велико Търново, но този град също не е много подходящ за столица поради географските си показатели и терена.
Пловдив е една много добра опция, но не и морските ни градове.
« Последна редакция: 08 Юни, 2010, 18:06:05 от Собственик 31 »
Истински разцвет на величествен римски курорт и град, Пауталия получава при императорите Улпий Траян  /97-117/ и Марк Аврелий  /161-180/, поради което в тяхна чест е наричана Улпия Пауталия и Пауталия Аврелиева.

Jim

  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 449
  • Карма: +13/-3
  • Респект: +29
    • Профил
Re: Нова Столица на Република България
« Отговор #3 -: 08 Юни, 2010, 23:54:22 »
0
Като се абстрахираме от фактора финасови възможности, ми е интересно мнението на повече хора по този въпрос.
Идеята е столицата да се изгради на гола поляна, а не до голям град. Недостатъците на София и софийското поле са известни. Кое място би било най-подходящо за разполагане на държавната администрация.
За съжаление всички идеи са свързани с финансите, така че трудно може да се абстрахираме от тях. И каква е целта всъщност. Да се облекчи София от пренаселването? Правилно е, но има и други начини. И защо трябва да се изгради от нулата - освен 4-5 най-големи града останалите са с намаляващо население. В тях има много пустеещи сгради и строежи както и готова инфраструктура. Та ако имаш предвид да стане нещо като САЩ, Канада, Австралия и др. то има много на брой "готови" градчета и няма смисъл да се строи от нулата. А местото - разбира се трябва да е около центъра на Б-я.  Мисля че по тази причина и Брюксел е станал "столица" на Западна Европа преди време.

1.9

  • Ентусиаст
  • *
  • Публикации: 9
  • Карма: +1/-0
  • Респект: +2
    • Профил
Re: Нова Столица на Република България
« Отговор #4 -: 09 Юни, 2010, 11:14:55 »
+2
31, ма много си комплексиран и стресиран бе братче!!! И отгоре на това демонстрираш самочувствие без покритие. Ами погледни какво си написал!
Да беше попрочел кога, как и защо София е избрана за столица. Па се огледай за политическите реалности по света и у нас.
Кое е предимството на близостта на високи планини - това, че в зависимост от посокато на вятъра самолетите прелитат над целия град или правят огромен обратен завой над Стара планина?
Какви са традициите в индустриализацията в София???
Колко в % ще се промени отстоянието от Атина, Рим, Виена и Истанбул при преместването на столижата към централните части на страната???
Колко е дебита на минералните извори по документи, какво количество се бутилира и защо се налага да пия вода от Велинград, Хисар и къде ли още не???
Високото и затворено поле не е ли причина за атмосферни явления водещи и до затворено столично летище и пренасочване на полети към Пловдив???
Питай тираджиите за мнението им за кръстосването на трансевропейски магистрали в София и за Околомръсното. Отскочи до Белград за да видиш как е там.
Какво е стопанското  значение на река Искър??? Плавателен канал???
Даааа, само в София има археологически разкопки!!!
Това за конгресния туризъм не го разбрах. Но, ако в обиколката се включат култови обекти като Околомръсното, Лъвов мост, а и други, ще можем да говорим за секс-туризъм (възможно е и запазване на скъп спомен за цял живот).

Ако говорим за чужд опит, аз по-скоро визирам Нигерия.

И накрая. При толкова изброени от теб "предимства", защо се съгласяваш на преместване във В.Търново или Пловдив??? За Търново не знам, но Пловдив не е добра идея. По-скоро на север от града.

Тази тема е в подходящия за целта раздел. Не търсете под вола теле. Въпросът беше за мнения и не цели никакви провокации. Така, че 31 - споко!!! Няма да падне цената на твоя кокошарник в периферията на София от преместването на Столицата. Други причини бутата цената сега...

3-7

  • Ентусиаст
  • *
  • Публикации: 1
  • Карма: +0/-0
  • Респект: 0
    • Профил
Re: Нова Столица на Република България
« Отговор #5 -: 25 Ноември, 2010, 23:15:07 »
0
Случайно попаднах на тази тема. От известно време имам лично мнение, че смяната на столицата е добре да се случи. Духът на мястото е някак не- Балгарски.  Дори и начина по който се обсъжда тази тема го потвърждава - като че ли в района на Сф е най-изявена прилепчивостта към мателиалното, парите, келепира и далаверата. В другите райони на България не че не съществува, но не е така ярко изразено. Хората имат и други ценности. А шопския манталитет, който се просмуква и в държавните институции не е много извисен. На България днес са й нужни други ценности. ``Не става само с ядене - трябва и акъл!!!``