Автор Тема: Спаси, ДАРИна ...  (Прочетена 55159 пъти)

Muza

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 4525
  • Карма: +217/-26
  • Респект: +1501
    • Профил
Спаси, ДАРИна ...
« -: 08 Юни, 2010, 21:35:55 »
0


In Memory Of Dari

В началото на месец декември 2006 г. в един интернет форум беше пуснато съобщение за болестта на 3-годишната Дарина от Варна. Така се роди сайта www.save-darina.org, чиято единствена първоначална цел беше да помогнем за събирането на огромната сума от 300 000 евро, необходима за костно-мозъчна трансплантация на Даринка в чужбина. За рекордните два месеца сумата беше събрана - с помощта на хиляди хора от цял свят, които се включиха в кампанията и дариха средства - и Дари и родителите й заминаха за Израел. Операцията беше извършена в клиниката в Хадаса, където беше лекувана малката Дари.

След заминаването на Даринка, по молба на десетки посетители на сайта, а и по свое собствено желание, решихме да продължим дейността си, като помагаме и на други деца в беда и техните родители. В резултат на това в новия вариант на сайта вече има нови кампании, които се стремим да доведем до успешен край.

В процеса на първоначалната кампания, хората които помагаха най-активно и се включваха в различните инициативи, образувахме нещо като "ядро" и започнахме да координираме действията си, за да постигнем по-голяма ефективност. Така се оформи и екипът на сайта - всички ние сме родители и сме съпричастни с болката и проблемите на тези деца и техните семейства. Без дори да сме се виждали на живо (някои членове на екипа живеят в чужбина), ние всекидневно отделяме от свободното си време, за да помагаме на децата, които в никакъв случай не можем да наречем чужди.

Ние не сме фондация, сдружение или каквато и да е официална организация. (Може би и затова толкова много хора ни повярваха и продължават да помагат и до днес). Всеки от нас участва в това благородно начинание абсолютно доброволно и безвъзмездно. Сумите от даренията отиват директно в дарителската сметка на съответното дете, по никакъв начин и под какъвто и да е предлог не "усвояваме" и стотинка от паричните средства, а поддръжката на сайта и всички административни разходи са само и единствено за наша сметка.

Членството в сайта е безплатно, не приемаме платени реклами, а всички банери тук са или на хора и сайтове, които са ни помогнали, или са част от система за обмен на банери - с цел по-голяма популяризация на сайта.

Всеки, който се отличи с особена активност в която и да е от актуалните ни кампании е добре дошъл да се присъедини към нашия екип и да подпомогне всичките ни усилия и бъдещи дейности!

http://www.save-darina.org/content/view/96/62/

Muza

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 4525
  • Карма: +217/-26
  • Респект: +1501
    • Профил
Re: Спаси, ДАРИна ...
« Отговор #1 -: 08 Юни, 2010, 21:58:50 »
+1

Дари бъдеще... Дари детство... Дари усмивки...Дари надежда...
 

Думи за Дари:

"По принцип децата трябва да погребват родителите си. Това е житейска истина. Затова е адски несправедливо родител да погребе детето си. И само той си знае каква болка изпитва. Много е жалко , че едно такова невинно детенце като Дарина вече не е между нас. В такива моменти се питам има ли Господ , и ако да , къде е той , къде гледа и как допуска такава несправедливост. Никой не е застрахован от това детето му да се разболеее , затова трябва да помагаме кой с каквото може на всички деца , които се нуждаят от помощ. Защото точно това ни прави Човеци.
Бог да я прости и дано в Рая седи от дясната му страна , за да го ръчка и да му напомня да не допуска такива несправедливости."
safeman, forum.gorna.net
 
Усещам мократа пътека,
раздира моето лице.
И правейки бразда... полека...
спуска се към моето сърце.....
Почивай в мир миличка Дари, макар че те познавам само задочно, ти завинаги ще останеш в сърцето ми - все така лъчезарно усмихната и красива.
Sunnily, форум save-darina.org
 
"Сбогом, мило, дете! Ще живееш завинаги в сърцата ни и споменът за усмивката и силата, която криеше в това крехко телце ще ни карат да се борим докрай...също като теб!
Благодарим за уроците, които ни даде и за пътят, който начерта.
Дано останалите дечица, на които искаме да помогнем живеят дълги години и да си спомнят за теб!
Спинкай спокойно, ангелче!"
zizi top, forum.bg-mamma.com
 
  Мила звездичке, ти изгря така ярко и угасна така неочаквано, така бързо, така ненадейно.
Остави ни безмълвни, покрусени, с наведени глави.
Но ни научи. Научи ни да бъдем по-добри. Показа ни, че има Хора, които вярват, че могат да променят нещата, които вярват, че могат да си помогнат един на друг в беда, че е важно да имаме желание за това. Ти обедини толкова много непознати в една кауза.
Благодарим ти, мъничко детенце.
Ти ще грееш винаги за нас - на небето и в сърцата ни - и ще продължаваш да даряваш надежда.
Няма думи, достойни да опишат скръбта. Няма думи, с които да изразиш най-искреното си съчувствие и подкрепа към семейство, изгубило най-свидното си - детенцето си.
Думите не стигат, сълзите ще спрат, но в паметта и сърцето ни винаги ще остане спомена за малкото смело момиченце, което спечели обичта на хиляди хора по света.
www.help-dani.info
 
 
Днес ни напусна едно слънчице.

Едно дете, чиято съдба бръкна дълбоко в душите на много добри българи. Едно дете, чиято съдба ни показа, че у нас още има човещина и благородство, че не сме забравили колко важни са нашите деца.

Това прекрасно момиченце е в по-добър свят, вярвам в това, казват че децата отиват направо в Рая, и сигурно е така. Но то ни показа колко крехък е животът и колко малко неща всъщност са наистина важни. А колко много са суета.

Затова прегърнете децата си, обичайте ги, мисля, че по-важно от това няма.

Сбогом, Дари!
Marbella, forum.abv.bg
 
 
"Имаше нещо невероятно в това детенце.Нещо необяснимо ,някаква сила,която не може да се опише , а съм сигурна ,че толкова хора я усетиха.
За толково краткия си живот това детенце даде толкова много на всички ,които успяха да я зърнат.Това личице не може да се забрави........... ."mam4e_mia, forum.bg-mamma.com
 
  Знаете ли няколко път започвах да пиша и оставах без думи. Мисля си , че това дете беше същински Герой, бори се до последно и не загуби усмивката си даже и в болката си и страданията си. Показа на всички как трябва да се държим. Не мога да сдържа сълзите си когато пиша това. Невярвах и на очите си когато прочетох за Дари. Колко беше малка и колко бе храбра. Изказвам искрените си съболезнования на родителите и сестра и Лора, или по скоро на бореца Лора,която също не се предаде и за миг в тежката борба с болестта на сестра си. Добрите хора си отиват първи. За мен чуждия човек остават за вингаи спомен в сърцето ми две сини очи на едно невероятно силно дете. СБОГОМ ДАРИ! ТИ ПОБЕДИ ВСИЧКИ, даже и СМЪРТТА , защото остана за винаги в сърцата на всички ни. Почивай в мир боецо!
София Йовчева, форум save-darina.org
 
 
Мила Дари, ти накара толкова хора да се обединят в името на доброто, в името на вас децата. Днес е 1 юни, но на мен ми е адски тъжно, и се моля там където си сега да няма болка. Ти си прекрасно и силно борещо се дете, което ще остане завинаги в душата и сърцето ми. Мили родители, Лора, искренно ви съчуствам, и се моля да успеете да преодолеете мъката си и да продължите напред, знайте , че Даринка ще е винаги с вас. Обичайте се и се подкрепяйте. Бог да ви Благослови за всичко , което изживяхте, за силата която имахте и за добротата ви!
Диди, форум save-darina.org

 Онзи ден си мислех пак за Дари. Какво направи тя, до каква национална кампания доведе. И как благодарение на нея се помага сега и на други деца в нужда. Мислех си за името й, че не е случайно - Дарина - дари на... Ангелът Дарина изпълни мисията си на земята и се прибра отново на небето. Ангел, който не престава да се усмихва и закриля всички болни дечица. Дарява им топлина, вяра и надежда. Наистина имам чувството, че Дари беше пратена именно, за да се случи всичко това. За да направи хората по-добри, да ги сплоти и да помогне на децата в нужда. Е, ако е наистина така - успя. БРАВО! Дари ще остане да живее в сърцата на всички. Поклон пред светлата й памет! Много сили на родителите й и на Лора! Благодаря им за прекрасното слънчице, което бяха създали и отгледали!
forum.bg-mamma.com

Мило детенце, толкова е трудно да повярвам, че всичко свърши....До последно отварях страничката на сайта с надеждата, че ще се пребориш и този път.Много ми е мъчно,думи нямам да опиша колко скърби сърцето ми за теб! Така и не те видях, но ти докосна душата ми и мина през живота ми с твоята прекрасна усмивка, с незаслужените страдания, които понесе, и огромната воля за живот! Никога няма да те забравя!

Мили родители, мила Лора, плача с вас.Бог да ви благослови за търпението, усилията, сълзите и всичко, което направихте за Даринка! Сигурна съм, че тя ще е завинаги щастлива, че ви е имала.
Милена Златарова, форум save-darina.org

Отде си една малка душа сияйна
Очи затвори за този свят. Сълзите
И мъката ни са безкрайни, болката
И съдбата Ни е една.

Защо ли този живот е толкова гаден.
Отнема нашите слънчица. Умират В
нечовшки мъки, борба непосилна
Водят, но защо побеждава смъртта?

Почивай в мир, мила Дари. Нека там
Бъдеш щастлива. Без игли, системи
И плач от болка, без ужас в очите…
Но, усмихната в нашите спомени ще
останеш.

Сбогом Дари.Всички те обичахме.Прегръщам Ви мило семейство.Бъдете силни,много силни.Вие направих те много и всичко за Дари,което е по-силите ви.За нея бе съдаден сайта,от тук започна всичко.Дано има повече спасени деца и по-малко мъка и болка.
Вени, форум save-darina.org

В памет на Дари!!!

Някъде там, далече от къщи,
почина във мир твойта детска душа!
Какво е животът, се питаме всички,
нима той е миг от вечността!

Какво е виновно, с какво е сгрешило
тъй мъничко, чисто твойто сърце!?
Със сълзи в очите ти казваме ,,СБОГОМ''.
Ангел стани и пази ни от зло!

Нека всички в този ден да запалим
свещичка за твоята светла душа!
Толкова рано от живота си тръгнала,
толкова много тука оставила!

Почивай в мир, мила Дари!!!
Анита, форум save-darina.org

Отиде си една душа,
а с нея една звезда,една мечта.
Черен е днес света,
покрит със скръбта по нашите лица.
Неописуема е болката,
болезнена тъгата...
А ти си вече там,
на място,вечно огрято от дъгата...


Почивай в мир мило дете!
Михаил, форум save-darina.org

"Може би това е била "мисията на Дари" на този свят, да сплоти толкова много хора, да ни накара да се почувстваме съпричастни, да искаме да помогнем, да почувстваме удовлетворението от това да си полезен с нещо на някой в нужда. А не да оздравее... И когато я "изпълни", Бог я прибра... И си е отишла - за да ни научи, че не трябва да се отказваме, въпреки че понякога губим и загубата толкова боли. Знам, че Дари е добре сега и че Бог прибира първо тези, които най-много обича... И все пак не мога да спра сълзите си... Усещам болката на родителите й и сестричката й, която обърна България, за да я спаси... Дано да не се отчая това смело момиче, да запази неистовото си желание да променя света за добро... Прегръщам семейството й - много кураж и обич... Неведоми са пътищата господни... Не ми се иска да повярвам, че ние, хората, не можем да променим нищо на тази земя... Ами защо сме тука, тогава?

Светъл път, Дари.... Ти озари живота ни и ни промени... "
Millla, forum.bg-mamma.com

Сбогом, малка принцесо...

Не мога да намеря думи да опиша мъката, която изпитвам в момента. И гнева...светът е толкова жесток да ни отнема съществата, които най-много обичаме.
За краткото време сред нас ти успя да ни направиш по-добри, по-великодушни, да преобърнеш светогледа ни и да ни накараш да си отворим сърцата за една обща кауза. Мила Дари, където и да си, знай че ти завинаги остави диря в сърцата ни. Обичаме те...

Почивай в мир, ангелче!

Най-искрени съболезнования на родителите и всички близки за непоносимата загуба.
Теа, форум save-darina.org

Сбогом наше слънчице.
Ти стана дете на цяла една нация.
Сега всички скърбим и всички питаме - защо?
Сълзите в очите, болката в сърцето и хилядите въпроси ще останат за винаги.
В небето ще свети по ярка звездичка и това ще си ти мила Дари.
Почивай в мир !

Скъпи родители и Лора, приемете моите съболезнования.
Ако смесим Вашите сълзи и мъка с тези на всички нас, които през последните 6 месеца живяхме и бяхме с Вас,
ще се получи такава сила, че ще повдигнем земята.

Поклон пред паметта на ДАРИ
Георгиева, форум save-darina.org

Даринка е един случайно паднал между нас грешниците на Земята - мъничък ангел... Затова може би Господ си прибра толкова рано ангелчето с лъчезарна усмивка.
Спи спокойно миличка Дари ! Бъди благословена ! Макар и на три годинки, ти успя със своята мисия на Земята - да обединиш хора в името на великата кауза "Живот".
Сега там в отвъдното няма да те боли, миличка ! Спи и сънувай слънцето, зелените поля, птичките и пеперудите, на които не можа да се порадваш мило детенце.
Толкова много хора те обичат, миличка !
Искрени съболезнования на родителите на Дари и на какичката !
Още веднъж, спи спокойно миличко детенце - Дари !!!
Цветето, форум save-darina.org

Не знам какво да правя да плача ли или да се радвам?!Да се радвам защото това малко ангелче вече няма да изпитва болка и нека там където се чувства добре!Още една голяма светла и прекрасна звезда изгря на нашето небе!Сбогом Дари всички много те обичаме ти беше един голям боец и голям герой!Сбогом!Дано там където си ше бъдеш щастлива! Лора Ти също като Дари си един голям герой!Дари живота си на Дари!КуРаЖ на всички близки и родители!
Cry Girl, forum save-darina.org

Неописуемо е чувството ,което изпитах,когато прочетох новината за смъртта на това мило дете.Заболя ме,макар да не я познавах лично.Дано сега се намира в един по добър свят,свят който да и даде само добро ,което да изтрие цялата болка и страдание,което това крехко цветенце изживя.Почивай в мир,молко слънчице!Ти ни даде урок,борейки се с коварната болест до последно.За жалост не успя да я победиш.
Katrin, forum save-darina.org

Аз също се задушавам при мисълта за загубата на Дари.Немога да повярвам,все още немога да повярвам.Влизам в сайта всеки ден с надеждата, това дае било сън.Когато прочетох новината от сайта, нямаше сила на земята която можеше да спре сълзите ми.УЖАСНО Е.Представих си мига в който родителите на този малък ангел са разбрали истината. За едно съм сигурна и се присъединявам към хората във форума които споделят това мнение -ДАРИ СЪБУДИ ХОРАТА В БЪЛГАРИЯ,ДАРИ ИМАШЕ МИСИЯ НА ТАЗИ ЗЕМЯ И Я ИЗПЪЛНИ. Нали знаете че първата птичка в едно начинание в повечето случай е обречета.ДАРИ Е ПЪРВАТА ПТИЧКА. Всички следващи деца които ще живеят благодарение на сайта и кампанията,след като се излекуват дължат на Дари - БЛАГОДАРЯ. Тя ще е една от "виновниците" за тяхното успешно излекуване.

Мили родители, знам че ви е ужасно тежко.Знам, че думите ми няма да ви успокоят, но и знам че ДАРИ е жива и ще е жива както във вашите така и в хиляди други сърца. Тя направи нещо уникално и незабравимо.

Бъдете силни, Лора има нужда от вас.
Цветослава, форум save-darina.org

Това е една малка част от всичко, което се изписа за Дари. Тя направи нещо ВЕЛИКО! Обеди всички българи по света, сплоти ни, направи ни единни и силни! Но защо не сме винаги такива? Само такива национални кампании ли са способни да ни обединят? Какво ни пречи да подадем ръка на някой, който е паднал? Ако ние взаимно не си помагаме един на друг, кой да го стори? Един ден аз ще имам нужда, на другия ден ще си ти. Ще се оставим ли да умрем? Никой не е застрахован срещу болести и злополуки. Но всеки може да помогне в борбата срещу тях! Защото всички носим сърце в гърдите си!

http://mmka.blog.bg/lichni-dnevnici/2007/06/02/v-pamet-na-dari.76415


enravota_

  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 377
  • Карма: +59/-6
  • Респект: +151
    • Профил
Re: Спаси, ДАРИна ...
« Отговор #2 -: 08 Юни, 2010, 22:43:12 »
+1
 :)
 Не бих могъл да намеря точните думи...... 
*flower1*


Muza

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 4525
  • Карма: +217/-26
  • Респект: +1501
    • Профил
Re: Спаси, ДАРИна ...
« Отговор #3 -: 08 Юни, 2010, 22:49:17 »
0

Да! И това са думи на едно дете, написало ги в блога си! Може би, трябва да се вслушваме повече в децата. :)

Muza

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 4525
  • Карма: +217/-26
  • Респект: +1501
    • Профил
Re: Спаси, ДАРИна ...
« Отговор #4 -: 08 Юни, 2010, 22:53:25 »
0
Сега помагаме на:



Кристияна      


Автор Десислава Хурмузова   
18 май 2010
Кристияна Димитрова е на 6 години от Нова Загора.
Момиченцето идва на бял свят след тежко раждане, с увита пъпна връв. Налага се да бъде поставена на апаратна вентилация и изкуствено хранене. След известен престой в кувьоз животът й е спасен, но няколко месеца по-късно се установява детска церебрална парализа, средна степен (епикриза).

Както на всички деца с това заболяване, и на Криси й е необходима постоянна усилена рехабилитация, работа с логопед, ортопед, невролог и редовни прегледи от очен лекар.
Родителите й се стремят да й ги осигурят, доколкото им е възможно. През октомври 2009 год. Криси е консултирана от швейцарския ортопед Бруно Франие, който посещава България чрез фондацията на сестри Малееви. Професорът остава доволен от развитието й.

Вече сме ви разказвали колко сериозен е проблемът с рехабилитацията на деца с ДЦП и други неврологични заболявания в България. Накратко: Здравната каса финансира едва 10 процедури месечно и ако родителите нямат възможност да доплатят за останалите 20 дни, смисълът на престоя им се губи.
Такъв е случаят и с Кристияна. Досега родителите й са успявали да се справят (фактура за 10 дни престой в санаториума в Котел), но вече изнемогват финансово и търсят помощ от всички нас:
"Всичко, което искаме, е детето ни да получи добра и продължителна рехабилитация, за която нямаме достатъчно средства. Изгубвам надежда, че може да се случи нещо добро, но не искам надеждата на детето ми да изгасва и онзи пламък в нейните очи."

Обявяваме кампания за набиране на 4 800 лв. за шестмесечен престой (от юни до декември) на Криси в СБР Котел!
Дарителска банкова сметка:
Кристияна Красимирова Димитрова

Societe Generale Expressbank AD, клон Стара Загора, офис Нова Загора

BG21TTBB94005525187908 – в лева
BIC/SWIFT: TT BB BG 22

Телефон за връзка с майката на Криси: 0897 953 676 – Дарина Христева






Мехмед Ибрахимов     


Автор Десислава Хурмузова   
09 май 2010
Историята на 9-годишния Мехмед Ибрахимов от Омуртаг не се различава съществено от историите на повечето деца с ретинопатия в България.

Мехмед се ражда недоносен на 30 октомври 2000 год. и престоява 2 месеца в кувьоз. Скоро след изписването му се установява, че детето има проблем със зрението.
Родителите му разказват: „Заведохме го на преглед в Търговище, Варна и София, но никой нищо не можа да ни каже, освен „Детето ви е сляпо.” На 3 годинки и 6 месеца бе извършен обстоен преглед под пълна упойка в клиниката на Тасков в Търговище, на който присъства доц. Филипов от София. Тогава беше поставена диагнозата „ретинопатия – отлепване на ретината”. Заявиха ни, че ако детето усеща някаква светлина, има надежда, но лечението не може да се извърши в България.”

Те не са сигурни дали Мехмед долавя светлина, но решават, че трябва да потърсят помощ от държавата, която да ги насочи към подходящо лечебно заведение в чужбина. През 2005 год. подават молба в Министерство на здравеопазването. Полученият след 2 месеца отговор, не е изненадващ. И сега, 5 години по-късно, децата с висока степен на ретинопатия получават все същия отговор – националните консултанти по очни болести и Министерство на здравеопазването отказват съдействие.
 
Следващите 4 години родителите на Мехмед правят проучвания и търсят сами място, на което да лекуват детето си. Едва през 2009 год. научават за офталмологичната клиника в Грайфсвалд, Германия. Веднага изпращат запитване и получават покана за преглед. С помощта на дарители осигуряват необходимите 3180 евро и на 14 септември проф. Клеменс преглежда Мехмед и назначава дата за операция на лявото око (стр. 1 и стр. 2). За дясното не дава надежда.
Още тогава предупреждава, че с една операция няма да се постигне резултат. Ще са необходими няколко.
 
На 30 септември първата операция е извършена: Рапорт, стр. 1 и стр. 2.
Професорът определя дата и за следващата – 17 март 2010 год. И този път, с помощта на приятели и дарители, родителите успяват да съберат сумата и Мехмед е опериран отново.

Третата операция е насрочена за 28 септември 2010 год.
За нея родителите вече нямат никаква друга възможност, освен да се обърнат с молба към всички вас: „Молим за съдействие с много надежда и предварителни благодарности.”

Обявяваме кампания за набирането на 7 360 лева (3180 евро по оферта и 1000 лв. за пътни разноски) за операция на Мехмед в Грайфсвалд!

Едновременно с това, искаме да напомним на националните консултанти по очни болести, че живеем в 21-ви век. Век, в който световната медицина се развива все по-бързо и лекува все повече болести, считани до неотдавна за нелечими.

Не е унизително да признаем, че в някоя област не сме на европейско ниво. Унизително е да го отричаме и по този начин да обричаме децата на страдание, което би могло да им бъде спестено.
Чл. 11 от Европейска харта за правата на пациента гласи: Всеки има право да му бъдат спестени страдания и болка толкова, колкото е възможно, във всяка фаза на неговото заболяване.

Много по-силни обаче са неписаните човешки императиви, заради които се стремим да осигурим на най-беззащитните и крехки членове на обществото всичката грижа и любов, на която сме способни, дори това да е с цената на собствените ни его, претенции и амбиции.
Затова сме хора!


Дарителска банкова сметка:

МКБ Юнионбанк АД, клон „Национален център” – Финансов център Омуртаг

Мехмед Бедриев Ибрахимов

BG59CBUN91955000304429 – лева

BG47CBUN91955040304438 – евро

BIC: CBUNBGSF

Телефон за връзка: Бедри Мехмедов – баща, тел: 0899062123





Втора кампания за Иван Арнаутски     

Автор Десислава Хурмузова   
08 юни 2010
Ванко отново има нужда от нашата помощ.
Дотук момчето ни измина дълъг път към оздравяването си: пълен курс химиотерапия, ортопедична операция и лъчетерапия във Франция.

От края на декември 2009 год. Ванко започна да се оплаква от болки в рамото, но рентгеновото изследване в Пазарджик не показва нищо тревожно и лекарите решават, че най-вероятно става въпрос за артрит.
Едва в края на февруари се откри разсейка в рамото.

Майка му се свърза с лекуващите лекари в Париж и Ванко спешно замина за консултация.

След обстойния преглед и изследвания френските специалисти взеха решение да не оперират веднага, а първо да стопират процеса с нов курс химиотерапия.
Изключително загрижени за детето, те осигуриха подходящата таблетъчна химиотерапия безплатно.
Вече трети месец Ванко е на тази нова, модерна терапия, която не се прилага в нашите детски онкохематологии. Отделно от това му беше направена още една серия лъчетерапия в болница Токуда.
 
В резултат, Ванко се чувства много по-добре. Вече отдавна не го боли рамото. Кръвните му показатели са стабилни, добре приема лечението.

Следващите необходими стъпки са изследване с ПЕТ скенер, хирургическа консултация в Париж за възможностите да бъде опериран повторно, както и консултация в клиниката по химиотерапия.

Изследването с ПЕТ скенер ще се проведе във Варна и по първоначална информация ще струва 3000 лв.
Ванко има тези пари в сметката от първата кампания.
Общо в сметката му има 3957 лв. и 2517 евро.

Засега нямаме яснота какви средства ще са необходими оттам насетне, но опасността парите в сметката да не стигнат е много голяма, затова предложихме Ванко да е детето, за което да се набират средства от благотворителната изложба на художничката Елентина Петрова.

Освен всичко друго, Елентина и Ванко имат нещо много общо - и двамата са истински бойци.
И победители!
 
Дарителска банкова сметка:
ПроКредит Банк (България) АД
Иван Илиев Арнаутски

BG96PRCB92301030163110 – лева
BG67PRCB92301430163114 – евро

SWIFT BIC: PRCBBGSF

http://www.save-darina.org/component/option,com_frontpage/Itemid,1/

Muza

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 4525
  • Карма: +217/-26
  • Респект: +1501
    • Профил
Re: Спаси, ДАРИна ...
« Отговор #5 -: 08 Юни, 2010, 22:59:33 »
0

Благотворителна изложба на Елентина Петрова      




Автор Десислава Хурмузова   
05 юни 2010

На 10 юни 2010 г., в София, в Централен дом на архитекта (ул. Кракра № 11), от 19 ч. ще се открие благотворителна изложба.
„Аз желая” е мотото на втората самостоятелна изложба на Елентина Петрова.

Желанието на Елентина е да покаже, че макар и прикована от детство в инвалидна количка и в изключително трудно положение, може да бъде пълноценен човек. Елентина страда от детска церебрална парализа. За рисуването използва специално приспособление - четка, прикрепена към главата й.

В изложбата ще бъдат представени предимно пейзажи от акварел, които художничката е нарисувала в последните 2-3 години.
Изложбата ще бъде благотворителна, а средствата, събрани от картините ще бъдат предоставени за лечението на  дете с онкологично заболяване.

Изложбата ще продължи до 19.06.2010 г. (включително) от 9 до 17:45 ч.

 *flower2* *flower1*

http://www.save-darina.org/content/view/605/1/

Muza

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 4525
  • Карма: +217/-26
  • Респект: +1501
    • Профил
Re: Спаси, ДАРИна ...
« Отговор #6 -: 15 Юни, 2010, 22:14:17 »
0



Антонио       


13 юни 2010
10-годишният Антонио Антонов от с. Горна Митрополия страда от детска церебрална парализа. От третата си годинка Антонио редовно провежда рехабилитации в санаториума в Момин проход (епикриза стр. 1 и стр. 2), но това се оказва недостатъчно, затова му е предписано лекарството Енцефабол, в началото в комбинация с Имуновенин, а след известно време самостоятелно.
От момента, в който започва да приема Енцефабол, родителите виждат рязко подобрение в моториката и речта на Антонио.
Детето тръгва на училище.

Проблемът е, че лекарството струва 16 000 лв. на година и не е включено в списъка с медикаменти, които НЗОК заплаща (служебна бележка).

По тази причина, още в началото на 2009 год. бащата на Антонио подава молба в Министерство на здравеопазването за финансиране на лечението от Център „Фонд за лечение на деца”. Така и не получава писмен отговор, затова през януари 2010 год. завежда нова молба.
Единственият документ, който получава, е копие на писмо от Комисия за лечение в чужбина до председателя на профилна комисия по неврология д-р Ирена Велчева с искане за експертно становище.
Становището очевидно не е изготвено, въпреки изричното указване на 7-дневен срок, защото след 16 март движение по молбата няма.

Докато МЗ и профилната комисия мълчат, родителите се опитват сами да купуват лекарството от Германия с помощта на приятели и дарители, но вече и тази възможност е изчерпана.
Ето какво ни писа бащата на Антонио: „Тази година сме му давали до края на януари 2010, поради това, че нямаше средства да го закупим, и детето започна да връща назад. Какво означава това – започна много бавно да ходи, много бавно да говори, много бавно да пипа с ръцете си. Прави изключително бавно всичко. Затова ви молим за помощта ви, тъй като този лекарствен продукт е жизнено необходим на детето ми.”

Обявяваме кампания за набиране на 16 000 лв. за едногодишно лечение на Антонио Антонов с медикамента Енцефабол!
 
Дарителска банкова сметка:

Уникредит Булбанк
Антонио Николаев Антонов
 
BG22UNCR75271045712518 - лева
BIC: UNCRBGSF
 
Телефон за връзка с бащата на Антонио: 0878553332 - Николай Антонов

imotko

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 634
  • Карма: +18/-69
  • Респект: -86
    • Профил
Re: Спаси, ДАРИна ...
« Отговор #7 -: 15 Юни, 2010, 23:56:51 »
+1
Реших да помогна на Антонио. От уважение към Муза и всички създатели на сайта ДАРИна.
Но, по дяволите, това е работа на тъпата ни държава. Предпочитам да помага на децата, вместо да съди някакви Маргини и Трактори. 

Muza

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 4525
  • Карма: +217/-26
  • Респект: +1501
    • Профил
Re: Спаси, ДАРИна ...
« Отговор #8 -: 16 Юни, 2010, 12:03:49 »
0

Имотко,

Благодаря за хубавите думи. Уважението е взаимно.  :)

Аз също мисля като теб. Държавата, като че ли е абдикирала. Ние уж сме държавата, но...

Тук се помага в момента на 4 деца. А, те са много повече.

Такава тема, този сайт, сайта на Ангелите от Лим, както и други такива, имат значение не само за помощ, но и нещо повече. То се разпространява из нет обществото като октопод, в най-добрия и чистия смисъл на думата. Без казионност, без материални очаквания, без...

Това момиче по-горе, го е написало чудесно в блога си. Едно дете...

Цитат на: Скитър
Не сме ли наивни деца в нов свят, вярващи на очевидното, макар и грешно? Чии закони определят собствеността и богатството? Катериците, акулите, жабите и мравките имат ли нотариални актове?..
Обществото създава норми и закони, за да контролира обществото. Затворена система изградена от личности. Общество, стремящо се да открие общата истина, която е достъпна на персонално ниво. Кауза пердута.


Цитат на: Нино
Катериците нямат съзнание, каквото е нашето. Въпреки че ще прозвучи много семпло, но си мисля, че от това произтичат и проблемите. Мислим и  работим за телата си, а духът остава някъде далече-далече, хиляди години назад. С тази огромна енергия, която хабим за разделяне, вместо за единение, колко хармонична би била Земята, колко по-щастливи всички, намерили живот в уютните й пазви.


http://www.fimoti.com/index.php/topic,146.msg6932/topicseen.html#msg6932

По-добре от тях, не мога да го кажа...

След като всеки или повечето го осъзнават... Може би, както Нинка казва, "ако..." Мисля, че се случва след "ако"...

:)





Muza

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 4525
  • Карма: +217/-26
  • Респект: +1501
    • Профил
Re: Спаси, ДАРИна ...
« Отговор #9 -: 22 Юни, 2010, 18:55:13 »
0

Спиране на кампанията за Антонио Антонов   
 

Автор Десислава Хурмузова   
21 юни 2010

Още при стартирането на кампанията за Антонио, поискахме от баща му актуална рецепта, която да потвърждава необходимостта от 3 таблетки на ден, вместо предписаната една. Получихме уверение, че детето ще бъде заведено веднага при специалист и ще имаме такъв документ.

Не искахме да бавим обявяването на кампанията, особено при огромното забавяне от Комисия за лечение в чужбина към Министерство на здравеопазването, затова решихме „в движение” да приложим новата рецепта към останалите документи.

Една седмица по-късно все още нямаме потвърждение от невролог за дозировката, а обясненията на бащата не ни дават достатъчно убедителна информация. Не можем да се ориентираме и чрез търсене в интернет, което е разбираемо – става въпрос за строго специфичен медикамент.

Всичко това ни принуждава да направим нещо, което досега не се е случвало. Спираме кампанията за Антонио до получаване на становище от невролог, с вписано точно наименование на необходимия медикамент, подробна схема на прием и конкретизиран вид на лекарствената форма – ампули, хапчета или сироп. След това ще потърсим съдействие от предлагащите го фармацевтични компании.

На първо място за нас са интересите на децата. Но непосредствено до тях поставяме интересите на дарителите. Държим да можем винаги да отговорим пълно и с абсолютна увереност на всеки въпрос.
В този случай, за наше голямо съжаление, не можем.

Родителите на  Пламко ще изпратят на Антонио 87 таблетки от лекарството. Купували са го за детето си от Москва, но вече не му го дават. Така че, благодарение на Албена и Петър, Антонио ще има лекарство, докато родителите му ни представят исканото медицинско становище.

http://www.save-darina.org/index.php?option=com_content&task=view&id=611&Itemid=110

imotko

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 634
  • Карма: +18/-69
  • Респект: -86
    • Профил
Re: Спаси, ДАРИна ...
« Отговор #10 -: 22 Юни, 2010, 20:38:51 »
0
Интересно. А аз точно на това дете помогнах.

Muza

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 4525
  • Карма: +217/-26
  • Респект: +1501
    • Профил
Re: Спаси, ДАРИна ...
« Отговор #11 -: 22 Юни, 2010, 20:58:09 »
0

От форума "Спиране на кампанията за Антонио Антонов "

http://www.save-darina.org/component/option,com_joomlaboard/Itemid,29/func,view/id,43104/catid,106/

Бисер
Потребител


А кой управлява откритата сметка за набиране на средства?
И в тази връзка - какво ще се случи с вече преведените суми?






Десислава Хурмузова
Администратор


Дайте ни малко време и ще ви информираме за дарените до момента средства.
За нас също е страшно необичайна тази ситуация. За пръв път ни се случва да се породят такива проблеми при вече започнала кампания.

Ще се постараем да изчистим всички неясноти във възможно най-кратък срок.


Muza

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 4525
  • Карма: +217/-26
  • Респект: +1501
    • Профил
Re: Спаси, ДАРИна ...
« Отговор #12 -: 22 Юни, 2010, 21:11:53 »
0

От преди малко...

Кампанията за Антонио приключва окончателно   
    
22 юни 2010
Днес получихме актуална рецепта за лекарството, от което Антонио се нуждае. Становище на невролог няма, но и рецептата е достатъчна, за да разберем, че 16 000 лв. на година е изключително завишена цена.
Потърсихме по-внимателно в интернет и открихме, че сироп Енцефабол струва между 60 и 80 долара. Това означава, че за лечението на Антонио са необходими не повече от 130 лв. месечно.

Набраните до момента средства по сметката на детето са около 1 700 лв. (очакваме пълния списък с дарители). Тези средства ще бъдат достатъчни за едногодишното му лечение с лекарството.

Сметката на Антонио Антонов в Уникредит Булбанк е дарителска и напълно защитена от недобросъвестно ползване на средствата по нея. Родителите не могат да използват събраната сума, без да представят официална оферта/проформа фактура. Парите ще се превеждат единствено по банков път на фармацевтична фирма или лечебно заведение.

Проблемът се породи от нашето предоверяване на обясненията, както и на фактурите, представени от бащата.
Избързахме, загрижени за детето...
Вече ще внимаваме повече. Все още не можем да свикнем, че има хора, които не се свенят да използват болестите на децата си за лично облагодетелстване.

Антонио наистина е болен и наистина има нужда от Енцефабол. По тази причина ви благодарим, че му помогнахте!
Благодарим и за това, че ни обърнахте навреме внимание за несъответствията между събираната и фактически необходимата сума.
В такива случаи за пореден път си даваме сметка колко е важно, че сме заедно!
Благодарим!




Документите на Антонио и новата рецепта.

http://www.save-darina.org/component/option,com_docman/task,cat_view/gid,132/Itemid,33/
 

Muza

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 4525
  • Карма: +217/-26
  • Респект: +1501
    • Профил
Re: Спаси, ДАРИна ...
« Отговор #13 -: 29 Юни, 2010, 22:36:41 »
0

Благотворителна изложба на Елентина Петрова

http://www.save-darina.org/content/view/605/110/

Десислава Хурмузова
Администратор

Откриването на изложбата беше великолепно! Имаше много хора, хубава музика, чудесни думи и най-важното - картините на Елентина
Влюбих се в изгревите й

Съжалявам, че не носех фотоапарат, макар че едва ли мога да пресъздам настроението и позитивната енергия, с която беше наситено събитието.

Ванко и майка му също дойдоха. Нашето момче изглежда добре. Усмихнат и много, много хубав

Изложбата продължава до 19 юни. Посетете я, няма да съжалявате!
     

Нели Георгиева
Потребител

 
 2010/06/12 13:52

Гледах снощи репортажа за изложбата в "Календар" по НОВА ТВ. Толкова доброта и благородство излъчваха очите на Елентина, майка й, на Ванко, на майка му, че чак се разплаках. Идеше ми да викам ИМА, ИМА добри хора!

А Ванко наистина си изглеждаше супер!

И аз се захласнах по картините на Елентина, но за съжаление София ми е много далечко и няма да мога да разгледам изложбата.

Деси, браво и на теб . Страхотен екип сте!!! Често забравяме, че зад всички спечелени битки стоят вашите огромни топли сърца.
     

Десислава Хурмузова
Администратор
 2010/06/12 18:49

От Анкор А Дженте - агенцията, благодарение на която това чудесно събитие е факт, ни изпратиха 3 хубави снимки и следното прессъобщение:

Цитат
Уникална изложба събра творческия, обществен и медиен елит на София

Уникална изложба събра творческия, обществен и медиен елит на София. Елентина Петрова, която страда от ДЦП, изложи картините си в Съюза на архитектите и изненада всички не само с умението си да рисува с приспособление, с което се прикрепва четка към главата й, но и със своята благотворителна кауза.
Изложбата бе открита официално от председателя на Съюза на архитектите – арх. Георги Бакалов, а сред гостите присъстваха Ирина Аврамова – изкуствовед, Десислава Хурмузова /www.save-darina.org/, Владина Цекова /Министерство на културата/, арх. Атанас Тосев /Камара на архитектите/, дизайнерката Светла Димитрова, и др.

Средствата, които се съберат от продажбата на творбите й ще бъдат дарени за лечението на 17- годишния Иван Арнаутски от Пазарджик, който е с тежко онкологично заболяване.
Само снощи, при откриването на изложбата за по- малко от 30 минути бяха продадени близо 20 картини. Един от пейзажите отива в Камарата на архитектите. Картина ще има и в общината, чиито виден представител - Албена Атанасова също уважи с присъствие събитието. При откриването бяха представени и два дизайнерски модела на Елентина.
Изложбата продължава до 19.06.2010 г. (включително) от 9 до 17:45 ч., а желаещите да закупят картина могат да се свържат с Елия Стоянова /майка на Елентина/ на телефон 0898 293229.






Елентина с Албена Атанасова, заместник-кмет по по здравеопазване, интеграция на хора с увреждания и социални дейности:

   

 За тези, които са го пропуснали, ето и репортажа за изложбата в Календар на Нова, 11.06.10

Vanko+Elentina+www.save-darina.org.avi



Нели Георгиева
Потребител

2010/06/24 14:48 Днес Елентина е била на гости в "Денят е прекрасен" по БТВ
http://www.btv.bg/shows/deniat-e-prekrasen/news/story/1222934309-Elentina__jenata_koyato_ne_risuva_s_ratse.html

За съжаление не можах да гледам предаването.
Ако някой успее да го открие в Интернет (че аз съм голям индианец) , моля да сложи линк.
Усмихнат и ползотворен ден на всички.
     

Йордан Петров
Администратор

2010/06/24 14:57 Не беше днес, а на 17-ти юни.

http://www.btv.bg//video/1476106608-Elentina__hudojnichkata_koyato_risuva_bez_ratse.html

Опитваме да променим това, което не можем да приемем...
     

Нели Георгиева
Потребител

 
 2010/06/24 15:31 Благодаря, Данчо!
Разкошно предаване с усмихнати и сърдечни хора.
Препоръчвам го на всеки, който не го е гледал.
     

Десислава Хурмузова
Администратор
2010/06/24 15:41

Този феномен не спира да ме удивлява - когато някой, някъде се нуждае от помощ, някой някъде вече го търси, за да му я даде. Само трябва да се намерят.

А Елентина е истински дар за всички нас Откакто я видях, ме кара да се усмихвам дори само като си помисля за нея
     

Райна Борисова
Администратор

 
 2010/06/24 18:42 Да, майка й Ели също е невероятен човек!

Гледах ги в предаването "Денят е прекрасен", всъщност хванах само тази част с Елентина. На въпроса на Ива от какво има нужда и с какво могат да й помогнат хората от предаването - бои, четки и други материали за рисуването, тъй като двете с майка й разчитат само на пенсиите си, Елентина се усмихна и каза: "Не, нямам нужда от нищо. Всичко си имам!"
Просто ми спря дъха.

http://www.save-darina.org/component/option,com_joomlaboard/func,view/id,43230/catid,15/

Muza

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 4525
  • Карма: +217/-26
  • Респект: +1501
    • Профил
Re: Спаси, ДАРИна ...
« Отговор #14 -: 28 Юли, 2010, 23:38:00 »
0

Благотворителната изложба приключи 
    

Благотворителната изложба на художничката Елентина Петрова приключи на 19 юни. Продадени са над 20 картини, а средствата от тях – 3 000 лв. – вече са в сметката на Иван Арнаутски.
Остават още няколко непродадени картини, които в близко време ще бъдат изложени. Когато имаме подробности за мястото, ще пишем.

Изложбата беше красиво събитие, наситено с емоция и много, много топлина. Елентина, със своята лъчезарност и талант, спомогна в огромна степен за това.

Благодарим ти, Ели! Ти си невероятен човек! Твоите изумителни изгреви донесоха слънце в живота на едно дете, силно и чудесно като теб!

Признателни сме ти от цялата си душа и нетърпеливо очакваме следващите ти творби

Благодарим и на нашия Георги Корфонозов, който преведе 2 000 лв. от своята дарителска сметка на Ванко.
Обичаме ви, момчета!
 
 :)