Важни работи > Разни приятелски

Българският Лувър

<< < (2/2)

nino:
Привет,
Регатка, въпросът не е едното за сметка на другото!
Напротив, и двете са напълно самостоятелни и обединението им е чисто формален акт, който вероятно има други цели, а не грижа за изкуството.На първо четене - да се "оправят" бакиите с лошото проектно задание и неоправданото харчене на милиони за недобре свършена работа. Намирайки се в една сграда, която обаче не е проектирана да бъде вътрешно обединена - (няма връзка с електрическа инсталация,пожаробезопасната и видеоохранителнаите системи, за което трабява ново проектиране, финансиране и изпълнени -кой да каже колко ще струва?!) няма да се прави нищо нито за показване на балгарските автори нито на чуждестранните колекции.
Регата е права, че много малко е направено и аз също нямам оправдание за това, но през тези 28 години имахме само 5 години интензивна работа и през периода на "прехода" - съкращения ,намаляване на бюджет и синекурно назначение за 12 години и последвало "конкурсно"такова,  което ще оставя без коментар, тъй като интереса на управлението ни през последните 8 години е единствено да се задържи на стола си с цената на всичко. Работата на колегията се отчиташе като индивидуален принос...
От друга страна бързото обединение, без предварителна ревизия, може за потули проблеми, които после да бъдат използвани, в нечйи личен финансов интерес.
Галерията за чуждо изкуство съхранява творби, които имат много висока стойност на арт-пазара. Всичко от нейния фонд е държавна собственост. каква ще бъде собственоста ,обаче, при едно "събиране" на фондовете. И дали нещо няма да се погуби при поредното пренасяне в нови помещения. За 28 години това ще бъде 5 фили 6-то или 7-то разнасяне на творбте, без да се покриват климатичните изисквания за различните колекции (живопис върху платно, дървена пластика от Африка и Индия, миниатюри и гравюри от Инсия и Япония, графичната колекция от 19 и 20 в.). Успяхме да ги опазим. Но какво е бъдещето им по-нататък, след като изобщо не е ясна концепцията за пустото му "Лувре" и кой и на какъв признак ще бъде избран да го оглави?
Много ог нещата, които имаме не могат да се покажат и заради липсата на средства за реставрация или консервация. Да не говорим, че веднъж реставрирани, следва ново пренасяни и ново нарушаване на микроклимата им и нови проблеми.
вярно е, че можеше много повече да се направи, но също така е вярно и че много може да се загуби при това събиране.
Колкото до НХГ в тази сграда са предвидени зали за експозиция, хранилища,реставрационни ателиета, администрация. Така че, ще се чувстват комфортно. Освен това им се оставя и двореца за експозиция на бълг.изкуство до 30-те години на 20.век. Остава и неизяснесие като концепция Музей на "Коц-изкуствоно" с Диманов, Генков, Гайдаров ..., Музея за съвременно изкуство, ремонтиран от Рашидов, но само първия етаж, втория - покром., остават и нрите къщи, които не работят, остава Криптата.
Ноие просто искаме да ни оставят поне предишните зали, защото очемидно за "разширение" при нас не може да се говори.
И цялата тази неразбория просто ще се покрие като се съберат двете и докато трае преустройството на новата структура да се забрави големия фарс със мега-проекта  за бъл.лувър.
Това е и причината да напишем това отворено писмо. Нащрек сме и защото за последните 2 години непрекъснато пишехме писма и докладни - единствената достъпна за нас форма на комуникация със собственото ни ръководство и с Министерството на културата. Е, всичко остана без отговор и коментар.
Муза,
Не можеш да намериш нищо на сайта на министерството, защото свалиха проесто-постановлението!!! ето линк къв него, от страница на един бивш колега
https://www.facebook.com/photo.php?fbid=481320638627946&set=pcb.481321445294532&type=1&theater
https://www.facebook.com/photo.php?fbid=481320735294603&set=pcb.481321445294532&type=1&theater
без да съм сигурна, че ще се отвори.

Благодаря за изказаното доверие *flower1*

nino:
ето го  текста на постановлениено, свалено от колеги, преди да го махнат от сайта на МК
РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ
МИНИСТЕРСКИ СЪВЕТ
проект
ПОСТАНОВЛЕНИЕ №…….
от 2013 година

ЗА преобразуване на национални музеи

МИНИСТЕРСКИЯТ СЪВЕТ ПОСТАНОВИ:

Чл. 1. (1) Преобразува Националния музей на българското изобразително изкуство – София, и Националната галерия за чуждестранно изкуство – София, в Национален музеен комплекс.
(2) Националният музеен комплекс е държавен културен институт със седалище София, второстепенен разпоредител с бюджетни кредити към министъра на културата.
Чл. 2. (1) Националният музеен комплекс е с предмет на дейност: издирване, изучаване, опазване и представяне на културни ценности в областта на българското и чуждестранното изобразително изкуство, с познавателна, образователна и естетическа цел.
(2) Националният музеен комплекс може да извършва допълнителни дейности, включително стопански, когато са свързани с основната му дейност.
Чл. 3. По тематичен и териториален обхват Националният музеен комплекс е специализиран национален музей.
Чл. 4. Имуществото, архивът, правата и задълженията на Националния музей на българското изобразително изкуство – София, и на Националната галерия за чуждестранно изкуство – София, преминават към Националния музеен комплекс.
Чл. 5. Трудовите правоотношения на работниците и служителите в преобразуваните културни институти по чл. 1 се уреждат при условията и по реда на чл. 123 от Кодекса на труда.
ЗАКЛЮЧИТЕЛНИ РАЗПОРЕДБИ
§1. В приложението към чл. 2, ал. 1 на Постановление № 14 на Министерския съвет от 2011 г. за определяне на първостепенния и второстепенните разпоредители с бюджетни кредити в Министерството на културата ( Обн., ДВ, бр. 11 от 2011 г., изм. и доп., бр. 25 от 2011 г., изм., бр. 35 от 2011 г., бр. 58 от 2011 г., изм. и доп., бр. 83 от 2011 г.) се правят следните изменения:
1. Създава се нова т. 78, както следва:
„78. Национален музеен комплекс - София”;
2. Досегашната т.78 се заличава;
3. Точка 79 се заличава.
§2. В чл.1 на Постановление № 146 на Министерския съвет от 2010 г. за осигуряване охраната на обекти от национално значение в рамките на определената обща численост и бюджета на Министерството на вътрешните работи (Обн., ДВ, бр. 58 от 2010 г.) думите „Националната галерия за чуждестранно изкуство – София” се заменят с „Националния музеен комплекс – София”.
§3. В срок два месеца от влизането в сила на постановлението министърът на културата издава правилник за дейността на Националния музеен комплекс - София.
§ 4. Постановлението се приема на основание чл. 5, ал. 1 от Закона за закрила и развитие на културата и чл. 28, ал. 1 от Закона за културното наследство.
§ 5. Изпълнението на постановлението се възлага на министъра на културата.
§ 6. Постановлението влиза в сила от деня на обнародването му в „Държавен вестник”.




МИНИСТЪР-ПРЕДСЕДАТЕЛ:
ПЛАМЕН ОРЕШАРСКИ
ЗА ГЛАВЕН СЕКРЕТАР НА
МИНИСТЕРСКИЯ СЪВЕТ:

НИНА СТАВРЕВА

ГЛАВЕН СЕКРЕТАР НА МК:
Ладинка Михайлова

ДИРЕКТОР НА ДИРЕКЦИЯ „ПНДОП”:
Милда Паунова

МОТИВИ

ОТНОСНО: Проект на Постановление на Министерския съвет за преобразуване на национални музеи

С проекта се предлага преобразуването на Националния музей на българското изобразително изкуство – София, и Националната галерия за чуждестранно изкуство – София, в Национален музеен комплекс.
Преобразуването се предлага на основание чл. 5, ал. 1 от Закона за закрила и развитие на културата и чл. 28, ал. 1 от Закона за културното наследство.
Целта на предлагания проект на Постановление на Министерския съвет е намаляването на броя на второстепенните разпоредители с бюджетни кредити към министъра на културата и постигане на по-добра организация при представянето на културните ценности в областта на изобразителното изкуство.
Проектът предвижда имуществото, архивът, правата и задълженията на Националния музей на българското изобразително изкуство – София, и на Националната галерия за чуждестранно изкуство – София, да преминат към Националния музеен комплекс, като трудовите правоотношения на работниците и служителите в преобразуваните музеи да се уредят при условията и по реда на чл. 123 от Кодекса на труда
Във връзка с предложеното преобразуване с проекта на Постановление се предвижда изменение на Постановление № 14 от 2011 г. за определяне на първостепенния и второстепенните разпоредители с бюджетни кредити в Министерството на културата и на Постановление № 146 на Министерския съвет от 2010 г. за осигуряване охраната на обекти от национално значение в рамките на определената обща численост и бюджета на Министерството на вътрешните работи.
Сподели

    Руско Русев Това е проектът за постановление, който е скрит от Министерството на културата

regata:
Нинка,не се сърди,сигурно и вие имате свойте правилни съобръжения,но за мен е непонятно разделянето досега.
Защо написах Г.Генков,художник живял и работил в БГ и Л.Диманов живял и работил в БГ,но сега френски гражданин и доста по-известен там отколкото тук.Можех да напиша и много други имена,Казаков и Манев,примерно.Къде да ги поставим тези творци в НХГ или в галерията за чуждестранно изкуство  ::)
Колкото до Жул Паскин,там имам много голяма смешка с една дама,която не ми разрешаваше да изкарам картина на Жул Паскин от БГ,но виждаш ли Юлиус Пинкас / това е един и същи човек/ можело,представяш ли си  ? *rofl*
Много права си,че не се мисли за богатството на държавата БГ в изкуство,но и хората,работещи това имате вина,може би и ние,всички българи.
Успех и да вземете правилното решение,но правилно за изкуството,не за кариерите  :)

nino:
 Не ми се говори за тези "специаллистки", нароили се под названието изкуствоведки, разпореждащи се с творчество на художници, сякаш тяхна е заслугата за сэществуването им. Такива даваха и сертификати за автентичност, които подведоха новоизлюпили се колекционери да купуват "български майстори".
Не става дума за кариери, поне не и в моя случай - не съм от тази гилдия.
Не искам да влизам в спорове за принадлежността на този или онзи художник и обвързването на творчеството му към  една или друга националност.  Така можем да направим едни списъци, с които само ще си причиним омерзение, защото ще започнем да разпределяме още много автори - Михалис Гарудис, Зиятин Нуриев ....?
Не това е проблемът, а възможността да работят успоредно и съвместно двата музея - събирането им ще блокира работата им с месеци, дали не и с години - преинвенитарнето на общия фонд - всяка работа да получи нова сигнатура и да бъде описана в нови инвентарни книги - това не може да стане нито с компютър нито с печати - изписва се на ръка, с вид неизтирваема боя - обикновено маслена или молив- в зависимост от това дали е живипос, скулптура, графика...и син химикал в книгата, заедно с описание на сюжета, публикации, история на придобиването. През това време не би моглбо да се работи с фондовете. Ще бъдат заличени в световната музейна мрежа, а примникът им ще е блокиран с подобни подробности...
Какъв е смисълът - само заради тези технически доводи, (другите не ми се изброяват) - отговорът , според мен, не е в грижа за изкуството, а по-вероятно да се отклони вниманието от смисъла и резултата от "ремонта" и строежа на сградата.
Колкото до кариерите - смешно и тъжно е да го кажа, но повечето от работещите са на прага на пенсионната възраст, с мизерни заплати от средно 550 лв., при това без да имат допълнително заплащане за езици например - някои владеят два, а ползват и повече. Така че кариерата е последната им грижа.  Музейният работник се създава, и не става такъв просто с назначението. А младите завършващи хора не искат да работят за тези пари, без кой знае какви възможности за кариерно израстване - никакви на практика, без възможност за специализации в чужди музеи или академии...(поради липса на финансиране и на политиката на МК да се грижи за интересите на поредния министър и неговата гилдия - музиканти, артисти.. или политическата му кариера).
Затова предпочитат рекламни агенции или някакъв вид вразки с обществеността и др. подобни. Не е и сигурно доколко ревниво биха отстоявали неприкосновенността на фондовете - или биха се поддали на някакъв вид манипулация, под претекст да се "заеме" под една или друга форма за украса на кабинети и др. Имаше подбни опити с нашите сбирки на времето. Не успяха. Но много от притежанията на други галерии, пребивавщи в кабинето на областни, окръжни и др. комитети и съвети, вече не могат да се намерят. 
Вместо това, следва да се демократизира управлението на този вид институции и по мое скромно мнение, за ръководители би трябвало да се назначават управители (мениджъри), задължително равно отдалечени от пристрастията на изкуствоведи и художници - видно е, че това са безплодни решения (с редки изключения в миналото).
Е, много са дълги постовете ми, прощавайте.

Muza:


Богатите се отказват от банковите сметки и инвестират в изкуство


 *flower2* *flower2* *flower2*

Навигация

[0] Списък на темите

[*] Предходна страница

Премини на пълна версия