Форум за финанси, право, счетоводство, политика и други науки > Валутни курсове и гледане на боб, и карти "Таро"

Какво бихте направили, ако бяхте на мое място?

(1/222) > >>

BulCan:
Няколко въпроса към всички съфорумци (когато питам нещо, наистина питам, а не само за да давам тема за дискусия, не че няма да се консултирам и с познати и приятели, а да си взема решение в крайна сметка сам де...)

От наличните ми средства грубо 50% са в евро и на влогове в 2 български банки (останалите са 4:1 USD/CAD на "сигурно място"). Скоро ще ми се налага да отсъствам от БГ за около месец, много е вероятно жена ми да дойде с мен (тя има пълномощно да разполага с влоговете, както и аз с нейните), та няма да има човек в БГ, който може да ги изтегли "спешно" при "определена ситуация". Интернет банкирането съм го спрял по причини за сигурност. Преди да замина имам дата на падеж на всички влогове.

Първо се чудя да изтегля ли всичко от всички влогове (след датата на падеж и събиране на "реколтата") за да съм сигурен, че докато ни няма, ако нещо се случи, да не "изгорим"?

Ако изтегля всичко да обръщам ли еврото в щатски долари (евентуално други валути)? Ще имам възможност да обменям директно щатски долари и евро в канадски долари (без да минавам през лева). Вие какво съотношение на валути бихте си избрали?

Колко беше лимита на човек за изнасяне на пари от БГ през граница без да се декларират?

Вие какво бихте направили на мое място?

bludniqt sin:
Махай се от банките и от еврото. Прекалено много дългове и безработица има в Европа, така че още не е стигнало паритета към долара. Всички европейски държави предприеха курс към бюджетни съкращения и орязване на социални придобивки, което от своя страна вещае горещо лято и още по-гореща есен. Остави 1/10 евро и другото долари и канадци. Аз излизам от норвежците, защото вече си свършиха работата и са прекалено обвързани с европейската икономика. Поне аз така ще действам в краткокрочен план. В банка в България в този момент не бих си оставил и повърнатия обяд.

Ivel:
Е чак пък до един месец не ми се вярва да се случи колапс в банковата система, иначе действително е време да се изтегляме ако си на падеж взимай. Големият въпрос е в какво да ги инвестираш, да ги държиш в буркана само и само да не са в банка пак е тъпо, нали. То и аз полека лека закръглявам нещата в БГ банките, ма не съм измислил още накъде да се насоча. За еврото нямам идея какво ще стане, знаеш че аз се превалутирах относително неудачно към него, лично аз нямам право да ти давам съвети, но ми се струва че малко ги преекспонират проблемите на Европа и еврото. Те пък в Америка да не са цъфнали и вързали, какво стана с многото долари дето ги раздаваха наляво надясно, да не би да ги иззеха обратно от пазара, не ми се вярва. Ще пошумят малко около Европа и пак ще се върнат към проблемите на УСА, просто сега пазара е на тази вълна. Е може и действително да стигне паритет с долара е и каквоот това ако си харчиш парите в Европа, няма особено проблеми. Ще поскъпнат компютрите, китайските парцали, телевизори и други стоки дето обикновенно човек на твоята и моята възраст не купува всеки ден. Ако си измислил алтернатива на банките в момента ще се радвам да чуя. Реално.

Imotenbalon:
Не мисля, че засега положението е толкова трагично.
Това за което говориш може да стане  ако:
1. свалят ни рязко рейтинга
2. свършим фискалния резерв
3. банковата система отчете загуби, или изгори някоя голяма бамка ..

Muza:

Аз не съм много съгласна, че след като си харчи човек парите в Европа, нищо не се губи. Ако това се случи - инфлация/хиперинфлация, най-доброто е, човек да си държи парите в друга валута.

Булкан,

Точно днес говорих с една от финансово-брокерска къща. Мнението на техния анализатор беше следното:
-На първо място CAD, след това паунд. С оглед на физическото им обръщане, паундът е за предпочитане. Попитах, защо не швейцарски франк. Отговорът беше - пак по същите причини.

Не съм проверявала в банките, как стоят точно нещата канадския долар. В смисъл, тегленето да става след превалутиране в CAD. По принцип, при превалутиране се минава през курс "купува" и след това курс "продава". Те, се договарят.

Навигация

[0] Списък на темите

[#] Следваща страница

Премини на пълна версия