Автор Тема: Какво бихте направили, ако бяхте на мое място?  (Прочетена 365807 пъти)

Imotenbalon

  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 187
  • Карма: +36/-5
  • Респект: +18
    • Профил
« Последна редакция: 09 Юни, 2010, 16:54:41 от Imotenbalon »

Jim

  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 449
  • Карма: +13/-3
  • Респект: +29
    • Профил
0


.........Иначе се правят договори за още поне 3 месечни депозити (с изключение на една от баМките, където са безсрочни) и ето ти - дошла есента.

Освен това, ако ми остане време, смятаме и да отскочим до една друга държава, хем малко тропическо море, хем може и да направя малко огледи за имот (много добро съотношение цена-наем и може да се счете за инвестиция). Мястото страхотно бързо се развива, без да се осират бреговата ивица и природата, чудесна инфраструктура, целогодишен наплив от туристи от 3 континента. Много отдавна съм го "бройнал", навремето много обичах да го посещавам.  За 220 000 $ може да се вземе кондо, което да се дава по 600$ седмично, е като сложиш и някои празни дни, стават към 10% годишно. Това след като се плати на фирмата за поддръжка комисионната и след местните данъци. Фирмата за поддръжка се занимава изцяло с отдаването под наем. Това само като идея, ако така или иначе отида, да поразгледам на място какво се предлага.
Късно видях темата, сигурно вече си заминал, а може и да си купил кондото, каквото и да значи това (е, видях в гугъла). Поне след това ни кажи къде е, като отидем да платим директно на теб, без посредници. Иначе идеята да инвестираш в имот на другия край на света и да го оставиш на непознати хора да ти го управляват нещо не ме "грабна". Не знам как би упражнявал контрол. Аз засега ще рискувам с българските банки и по точно с тази с безсрочните влогове - КТБ. И половината ми пари са в лева, не разбрах защо трябва да се обръщат, при условие че бордът е стабилен. Или не е? А и много отдавна сме оставили пълномощни, ако трябва нещо да се прави, а ние с жената отсъстваме...
Та това съм направил аз на моето си място, ако бях на твое щях да направя същото. Преди се замислях за курсове, валути ама накрая реших, че всичко е непредсказуемо. Затова сега си мисля за приятните неща от живота, а доларите ми се увеличават с 6,5% годишно, еврото със 7,5%, а левовете с 8,5%. Какъвто си иска да е курсът $/Е. 

Scyther

  • Гост
0
ти недей си държа всичките яйца в една кошница, че знае ли човек... Съвет просто. Много хубу не е на хубу, нали знаеш. ;)

Jim

  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 449
  • Карма: +13/-3
  • Респект: +29
    • Профил
0
Прав си за кошницата, спор няма. Ама от години имам там пари и съм много доволен. Много удобно е влогът да е безсрочен - внасяш и теглиш когато си поискаш и колкото поискаш (можеш и да го закриеш). Имах и в други банки, но ми омръзна да следя лихви, падежи, условия и др. и постепенно събрах всичко в една кошница. Тези лихви на КТБ не са променяни от близо 10 години (поне аз от толкова знам). Иначе следя дали ще се чуе нещо лошо за тази банка, чета и в инвестора, но засега нищо не ме е уплашило. Пък и държавата уж гарантира влоговете до 100000 лв.
А пък ако някой предложи нещо по-интересно, по-сигурно, по-доходно, по-безрисково, по- ....

дами и господа

  • Jr. Member
  • **
  • Публикации: 56
  • Карма: +6/-2
  • Респект: +10
    • Профил
0
от КТБ по-добро няма-факт. И аз не намирам нищо притеснително при КТБ и въпреки това имам и на други места , които ме притесняват повече ,но правилото за яйцата и кошницата  е по-силно .

dodo2

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3737
  • Карма: +191/-16
  • Респект: +310
    • Профил
0
от КТБ по-добро няма-факт. И аз не намирам нищо притеснително при КТБ и въпреки това имам и на други места , които ме притесняват повече ,но правилото за яйцата и кошницата  е по-силно .

КТБ и ПИБ се конкурират за най-голяма лихва :)

Jim

  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 449
  • Карма: +13/-3
  • Респект: +29
    • Профил
0
Додо, както споменах тези лихви на КТБ не са променяни от около 10 години, така че едва ли се конкурира с някого. ПИБ найстина преди време предлагаха по-висока лихва на срочни депозити, но после намаля и тогава се ориентирах изцяло към КТБ. Само дето КТБ вече не предлага преференциален безсрочен депозит в лева, добре че имам няколко и съм "заварено положение".

dodo2

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3737
  • Карма: +191/-16
  • Респект: +310
    • Профил
0
Аз тези дни ще ходя да "довнасям" в ПИБ, лихвата ми започва от 8%, в КТБ е по-ниска. Започва от 8% растяща до 9%, средно за 1 година ще е към 8.6-8.7%, могат да ги изтегля по всяко време. Но за нови депозити май вече наистина са по-неизгодни от КТБ (поне до 100 хиляди, иначе в по-ниските граници под 50К май пак ПИБ е по-изгодно).

BulCan

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 907
  • Карма: +59/-19
  • Респект: +82
    • Профил
Re: Какво бихте направили, ако бяхте на мое място?
« Отговор #23 -: 01 Септември, 2010, 18:58:00 »
0
Връщам се отново на темата, която бях пуснал, че отново съм пред "тежка" дилема  :D :D

Лятото ме нямаше за известно време, та за всеки случай си изкарах парите от депозити в БГ банки. Сега имам едни пари, които няма да ми трябват поне до март-април, стоят в едни банкови сметки на 0.2% годишна лихва щатските долари и на 0.00 % лихва еврото (иначе са в много сигурни банки, практически няма начин да изгорят).

Чудя се дали да "заложа" 90К USD и 70К Е в две чисто български банки (в едната щатските долари на 6.5%, еврото на 7.5%, в другата само евро на 7%) примерно до средата на януари 2011?

Общо лихвата излиза горе-долу 1500-1600 лв. на месец.  За всеки случай си оставям 40К в канадски долари, да не съм съвсем без резерви, ако все пак се получи верига от най-лошите събития за банковата ни система (защото за да се "изгори" трябва и да фалират банките и да се промени курса лев-евро, по закона за защита на влоговете да се изплатят деноминирани левове и да се проточи изплащането при евентуален фалит).

Та си повтарям въпроса от темата - в сегашния момент вие бихте ли "заложили" тези средства в две чисто български банки (без майки в чужбина)?

Мерси предварително за отговорите  *drink11*

П.П. Сериозно моля да ми спестите съветите за "инвестиции" в НИ в БГ, просто бихте ли го направили или бихте оставили тези средства в супер сигурна банка на безлихвен и почти безлихвен влог  *drink5*

« Последна редакция: 01 Септември, 2010, 19:03:22 от BulCan »
I say what I do and do what I say.

dodo2

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3737
  • Карма: +191/-16
  • Респект: +310
    • Профил
Re: Какво бихте направили, ако бяхте на мое място?
« Отговор #24 -: 01 Септември, 2010, 19:13:53 »
0
Е то каквото и да кажем ще е само за психо успокоение :) Ако ще ти олекне - ето един отговор - "да". Две мнения назад съм си признал, че част от излишните пари са ми в ПИБ, а някъде другаде - че от втора ръка информация от одитиращата ги фирма - банката си е ОК поне в момента.

BulCan

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 907
  • Карма: +59/-19
  • Респект: +82
    • Профил
Re: Какво бихте направили, ако бяхте на мое място?
« Отговор #25 -: 01 Септември, 2010, 19:29:31 »
0
Е то каквото и да кажем ще е само за психо успокоение :) Ако ще ти олекне - ето един отговор - "да". Две мнения назад съм си признал, че част от излишните пари са ми в ПИБ, а някъде другаде - че от втора ръка информация от одитиращата ги фирма - банката си е ОК поне в момента.

Е, донякъде и психо-успокоение де, то всеки сам си носи рисковете и печалбите/загубите от решенията си :):) За ПИБ и КТБ става въпрос...  :D Просто да "проиграя" варианта съфорумците какво биха направили в този случай.  *drink11*
I say what I do and do what I say.

Muza

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 4525
  • Карма: +217/-26
  • Респект: +1501
    • Профил
Re: Какво бихте направили, ако бяхте на мое място?
« Отговор #26 -: 01 Септември, 2010, 20:31:29 »
0

Айде сега, аз да те разбалансирам с едно - не. :)

Преди всичко трябва да сложиш на кантар - собственото си спокойствие.

В единия случай, ще мислиш, как губиш 1500-1600 лв. на месец
В другия, как може да загубиш 90К USD и 70К Е

Ти си човек, който се занимава с бизнес. Знаеш много добре, че винаги има риск, но е премерен. Т.е. това което може да загубиш, не би трябвало да те дестабилизира.

Още повече, че сега не е момент за рискове...

Само мои мисли. Ти си решаваш... :)

 *drink11*

Ivel

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 516
  • Карма: +16/-7
  • Респект: +48
    • Профил
Re: Какво бихте направили, ако бяхте на мое място?
« Отговор #27 -: 01 Септември, 2010, 21:11:05 »
0
Аз съм с подобна дилема и малко повече свободен бюджет и сколонявам да не мърдам още от банките поне до пролетта мисля че е безопасно. Bulcan ще ти дам един съвет. Диференцитрай мненията и отзивите в зависимост от позицията на човека, който ти ги дава, един вид на кой бряг си на неговия или на противоположният защото няма как да се схождат.

satori

  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 105
  • Карма: +12/-1
  • Респект: +13
    • Профил
Re: Какво бихте направили, ако бяхте на мое място?
« Отговор #28 -: 01 Септември, 2010, 22:19:00 »
0

В единия случай, ще мислиш, как губиш 1500-1600 лв. на месец
В другия, как може да загубиш 90К USD и 70К Е


Не мисля, че сравнението е правилно. Защо да ги губиш тези пари?
Дори и в един неприятен развой на нещата, има и гарантирани депозити.
Защо просто не ги разхвърляш тези пари на няколко депозита < 100k лв., и дори и нещо да се случи, въпрос на месеци е да си възстановиш парите. Вярно е, че ще е неприятно, но все пак не е като да ти изгорят всичките пари, нали?

Аз лично те съветвам да ги вкараш на депозит. С лихвите можеш да водиш един доста приличен живот на месец.

dodo2

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3737
  • Карма: +191/-16
  • Респект: +310
    • Профил
Re: Какво бихте направили, ако бяхте на мое място?
« Отговор #29 -: 01 Септември, 2010, 22:34:13 »
0
Цитат
дори и нещо да се случи, въпрос на месеци е да си възстановиш парите

Вероятността една голяма банка да гръмне така, че да трябва да се връщат пари от фонда (в който и без друго няма достатъчно пари даже и за влоговете в една банка), без да гръмнат и останалите големи, клони към нула. Ако някоя има такъв голям проблем, ще бъде погълната от друга, така че нормалните "влогари" няма да разберат нищо, ще бъде представено като сливане, "продажба" или нещо такова.

Т.е. ще се случи истински гърмеж, само по политически причини - и двете "опозиционни" сили имат лостовете да предизвикат голям дрисък. За това трябва обаче силно да влезнат в конфликт на интереси с третата "управляваща" сила в момента, а такова нещо не се забелязва, тъкмо обратното симбиозата е пълна и разпределението на територии е като при италианската мафия. Отвреме навреме се чува по някое шамарче за авторитет. :)

По-вероятното е да фалира държавата както я кара, а не банките.