Форум за финанси, право, счетоводство, политика и други науки > Валутни курсове и гледане на боб, и карти "Таро"

Какво бихте направили, ако бяхте на мое място?

<< < (2/222) > >>

Ivel:
Мен пък ме притеснява тази проверка от Евростата да не стане катализатор на някоя гадост, доста са им непоследователни изказаванията на Дяков и компания как да им вярва човек, освен това разликата в счетоводните стандарти да не се окаже прекалено драстична, сещате се за какво говоря. При всички положения не говорим за събития, които биха настъпили в течение на един месец. Аз съм си дал срок до наесен да се евакуирам.

Imotenbalon:

--- Цитат на: Muza в 09 Юни, 2010, 13:42:54 ---
Аз не съм много съгласна, че след като си харчи човек парите в Европа, нищо не се губи. Ако това се случи - инфлация/хиперинфлация, най-доброто е, човек да си държи парите в друга валута.

Булкан,

Точно днес говорих с една от финансово-брокерска къща. Мнението на техния анализатор беше следното:
-На първо място CAD, след това паунд. С оглед на физическото им обръщане, паундът е за предпочитане. Попитах, защо не швейцарски франк. Отговорът беше - пак по същите причини.

Не съм проверявала в банките, как стоят точно нещата канадския долар. В смисъл, тегленето да става след превалутиране в CAD. По принцип, при превалутиране се минава през курс "купува" и след това курс "продава". Те, се договарят.

--- Край на цитат ---

За паундът съм категорично против - УК и  Ирландия имат най-големите външни дългове (брутни - частен + държавен) спрямо БВП.
УК - Външен дълг - 9 трилиона $ , бвп - 2 трилиона - 400 - 500 % дълг към БВП
Ирландия - Външен дълг - 2 трилиона - БВП  - 200 милиарда - близо 1000 %  дълг към БВП

След това са:
Белгия - БВП /Брутен Външен дълг  = 350 %
Дания - БВП /Брутен Външен дълг  = 340 %

..




Muza:

--- Цитат на: Imotenbalon в 09 Юни, 2010, 13:59:14 ---
За паундът съм категорично против - УК и  Ирландия имат най-големите външни дългове (брутни - частен + държавен) спрямо БВП.
УК - Външен дълг - 9 трилиона $ , бвп - 2 трилиона - 400 - 500 % дълг към БВП
Ирландия - Външен дълг - 2 трилиона - БВП  - 200 милиарда - близо 1000 %  дълг към БВП

След това са:
Белгия - БВП /Брутен Външен дълг  = 350 %
Дания - БВП /Брутен Външен дълг  = 340 %

..

--- Край на цитат ---

Да, така е. Но, не трябва ли да се гледа и това - дали те печатат пари или не. Защото, ако не печатат, то при една инфлация в евро/$, ще девалвират спрямо паунда и задлъжнялостта, която е в $ , на практика да се редуцира?

P.S. Не споря, просто и аз искам да си изясня... :) *drink11*

gogolcho:
В момента за един месец не вярвам нищо да стане. Виж, за есента и аз планирам да се евакуирам. С банков превод. Ще си платя такса за превода, ама е по-добре отколко да разнасям кеш в тия времена, когато учителки ограбват клонове на банки.

Иначе лимитът за деклариране е записан във Валутния закон:

Износ и внос на левове и чуждестранна валута в наличност
Чл. 11. (Изм. - ДВ, бр. 60 от 2003 г.) (1) (Изм. - ДВ, бр. 54 от 2006 г.) Местни и чуждестранни физически лица могат да внасят и изнасят неограничено количество левове, чуждестранна валута в наличност и платежни инструменти на приносител при спазване на определените в този закон изисквания.
(2) Размерът на подлежащата на деклариране пред митническите органи валута при внос и износ на суми над 5000 лв. или тяхната равностойност в чуждестранна валута в наличност се определя в наредбата по ал. 6.
(3) (Изм. - ДВ, бр. 105 от 2005 г., в сила от 01.01.2006 г., доп. - ДВ, бр. 54 от 2006 г.) При износ на суми над 25 000 лв. или тяхната равностойност в чуждестранна валута в наличност местните и чуждестранните физически лица декларират пред митническите органи размера и произхода на паричните средства, включително на платежните инструменти на приносител, като представят удостоверение от съответната териториална дирекция на Националната агенция за приходите, че нямат просрочени задължения.
(4) (Доп. - ДВ, бр. 54 от 2006 г.) Извън случаите по ал. 3 за суми над 25 000 лв. или тяхната равностойност в чуждестранна валута в наличност, чуждестранните физически лица декларират пред митническите органи само размера и вида на изнасяните парични средства, включително и размера и вида на изнасяните платежни инструменти на приносител, когато тяхната стойност не надвишава размера на внесената и декларирана валута.
(5) Износът и вносът на левове и чуждестранна валута в наличност чрез пощенски пратки е забранен, с изключение на пратки с обявена стойност. Тази забрана не се отнася за БНБ и за търговските банки.
(6) За прилагането на този член министърът на финансите издава наредба, съгласувана с БНБ.

Хм, странно разминаване с наредбата:

Чл. 2. (1) (Изм. - ДВ, бр. 48 от 2007 г., в сила от 15.06.2007 г.) Местни и чуждестранни физически лица могат да изнасят и внасят парични средства на стойност до 10 000 евро или тяхната равностойност в левове или друга валута свободно, без писмено деклариране пред митническите органи.
(2) (Изм. - ДВ, бр. 48 от 2007 г., в сила от 15.06.2007 г.) Местни и чуждестранни физически лица могат да изнасят и внасят парични средства на стойност 10 000 евро или повече или тяхната равностойност в левове или друга валута след деклариране пред митническите органи по реда на чл. 8 на собственика на паричните средства и получателя, за когото те са предназначени, на тяхната стойност и вид, на произхода и предназначението им, както и на транспортното средство и маршрута.
(3) (Отм. - ДВ, бр. 48 от 2007 г., в сила от 15.06.2007 г.)
(4) (Изм. - ДВ, бр. 48 от 2007 г., в сила от 15.06.2007 г.) При износ на парични средства над 25 000 лв. или тяхната равностойност в чуждестранна валута митническите органи допускат изнасянето на паричните средства след представяне на удостоверение от съответната териториална дирекция на Националната агенция за приходите, че лицето няма просрочени задължения.
(5) (Изм. - ДВ, бр. 48 от 2007 г., в сила от 15.06.2007 г.) Разпоредбите на ал. 4 не се прилагат при износ на суми над 25 000 лв. или тяхната равностойност в чуждестранна валута от чуждестранно физическо лице, ако изнасяните суми са в рамките на внесените и декларирани от лицето парични средства при последното му влизане на територията на Република България.
(6) За удостоверяване на обстоятелството по ал. 5 чуждестранното физическо лице представя пред митническите органи декларация съгласно чл. 8, подадена при последното му влизане в страната.
(7) (Изм. - ДВ, бр. 48 от 2007 г., в сила от 15.06.2007 г.) Равностойността на чуждестранната валута в евро се изчислява през курса на тази валута в левове, ползван за митнически цели, приложим в деня на изнасянето, съответно на внасянето на паричните средства. Официалният валутен курс на лева към еврото, определен съгласно чл. 29 от Закона за Българската народна банка, е 1,95583 лв. за едно евро.

За валутите - не знам.

imotko:
Не съм подозирал, че да имаш кеш е такава мъка. То сметки, то чудо.
Вулкане, нали не си подвластен на вечния страх на българина да не настите и да не се мине.
И нали не мислиш, че без да работиш или да поемаш риск може да печелиш ПАРИ.
По темата-до един месец определено няма да свърши света.  България също.

Навигация

[0] Списък на темите

[#] Следваща страница

[*] Предходна страница

Премини на пълна версия