Автор Тема: Какво бихте направили, ако бяхте на мое място?  (Прочетена 365844 пъти)

Muza

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 4525
  • Карма: +217/-26
  • Респект: +1501
    • Профил
Re: Какво бихте направили, ако бяхте на мое място?
« Отговор #30 -: 01 Септември, 2010, 23:29:54 »
+1

Вие все забивате към фалит на банки. Според мен, точно големите банки са подготвени и се готвят много отдавна. Не е паднало за тях "от небето". Обратното. Така си мисля...

Цитат на: Закон за потребителския кредит
С което установилата се у нас практика за едностранна и произволна промяна на лихвата по вече отпуснати кредити се издига в ранг на закон. Защото всяка банка у нас ще определя лихвите по кредитите по собствена "методология" и това ще важи както за потребителските, така и за ипотечните кредити.


Кредитът е с договор. Както и депозитът. Сега влезе закон за кредитите, касаещи и старите кредити. Със закон се променя сключен вече договор? Пречи ли, да мине нов закон, само че за депозитите.

Все си мисля, че в криза не се правят излишни движения, както и не си струва притеснението. Но... може би...



gogolcho

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1453
  • Карма: +67/-11
  • Респект: +131
    • Профил
Re: Какво бихте направили, ако бяхте на мое място?
« Отговор #31 -: 01 Септември, 2010, 23:43:45 »
0
Отвреме навреме се чува по някое шамарче за авторитет. :)

По-вероятното е да фалира държавата както я кара, а не банките.

+1

Dimitar.

  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 406
  • Карма: +32/-5
  • Респект: +49
    • Профил
Re: Какво бихте направили, ако бяхте на мое място?
« Отговор #32 -: 02 Септември, 2010, 07:36:26 »
0
Смятам, че вътрешно вече си взел решение, но ти трябва време сам да се убедиш в правилността му.
Аз държа парите си в български банки, то всъщност винаги съм държал тук, така, че не съм "критерий".

Любопитно ми е, банката която дава 0% на сметката ти, на колко процента отпуска кредит?

Imotenbalon

  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 187
  • Карма: +36/-5
  • Респект: +18
    • Профил
Re: Какво бихте направили, ако бяхте на мое място?
« Отговор #33 -: 02 Септември, 2010, 11:41:18 »
0
Barba, в щатите има както фиксирани ипотеки , така и arm - с променлива лихва . Проблема е, че като са били ниски лихвите - както сега , е по изгодно за момента да вземеш АРМ, но ако до няколко години лихвите скочат рязко , тогава вноската става доста по-висока от тези с фиксираната лихва.

ARM  , може да се използва за спекулации и евентуално  препродаване на имот ,но  при ръст на цената :)
30 yr fixed mtg   4.33%
15 yr fixed mtg   3.85%
30 yr fixed jumbo mtg   5.48%
5/1 ARM   3.39%
5/1 jumbo ARM   4.20%

BulCan

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 907
  • Карма: +59/-19
  • Респект: +82
    • Профил
Re: Какво бихте направили, ако бяхте на мое място?
« Отговор #34 -: 02 Септември, 2010, 12:45:14 »
+1
Благодаря на всички за постовете  *drink5*

@Dimitar - не знам точно на какъв процент отпуска кредити, защото не съм теглил. За ипотечни заеми са към 4.5-5% някъде в момента за фиксиран период от 5 години. За кредитните карти съм гледал по разни договори, че лихвата е 18-19% (винаги гледам да си плащам похарченото до 40 дни - период, в който не се начислява лихва). Други кредити (потребителски, бизнес) също не съм вземал до момента. Банките в Канада си имат естественно и своите недостатъци (за клиентите де) - еврото не е валута, с която населението и бизнесите оперират постоянно, даже не можеш да обмениш във всеки клон на банка. За сметката ми в евро, която освен, че е на 0.00% лихва, има и много други неудобства, за които човек не би и повярвал, ако не е имал такава сметка - не мога нито да внасям пари (в евро) в брой, нито да тегля в брой. Само банкови трансфери. Ако искам да внеса на гише в банката, трябва да внеса еврото в сметката си в канадски долари (където естественно ми обменят парите по курс на банката), после да ги прехвърля в евровата сметка (още веднъж се обменят по курс на банката) и става дявол на магаре. Ако искам да тегля в евро, най-добрият начин е да ми издадат банков чек (което пак струва нещо си), който примерно мога да осребря в чейндж бюро.  Другите банки са с подобни условия, е, някои дават 0.5% лихва за сметка в евро, но съм си избрал тази, защото там ни е бизнес банкирането и ми е удобно от други гледни точки. Повтарям, че еврото не е валута, с която се оперира масово, със сметките в канадски и щатски долари е много по-различно. Като цяло банковата система обаче е много не-еластична и консервативна (доста хора се оплакват), от друга страна си мисля, че това пък е една от причините системата да е изключително стабилна сама по себе си, както и икономиката като цяло (много по-различно от САЩ - в тези смутни времена нямаше банкови фалити и то без централната банка да налива ликвидност, а цените на НИ само се покачват, поне до момента).

@Барба - ами не е като в западно-европейските банки - лихвеният процент се счита за фиксиран когато е "закован" за 5 години (тогава хората казват, че имат "фиксирана ипотека"), не съм чувал за някой, който да има фиксиран ипотечен заем за целия период - 15-20 години. Не е удобно, разбира се (меко казано) за потребителя, но мисля, че по този начин има лост, с който се регулира пазара - като "прегрее" се вдига лихвения процент, ако отслабне се сваля, а и банките винаги си вземат своето или както ние казваме "смучат".  :D

П.П. Барбич - направи си справките (това го умееш добре) и ще видиш, че Канада не изпадна в криза. Не е като да не се е отразило на икономиката изобщо, но далеч по-малко от САЩ или която и да е държава от ЕС. Добре е да сме обективни - кофтито неща са си кофти, добрите - добри.  :D
« Последна редакция: 02 Септември, 2010, 12:56:49 от BulCan »
I say what I do and do what I say.

TOPTKO

  • Jr. Member
  • **
  • Публикации: 68
  • Карма: +2/-0
  • Респект: +8
    • Профил
Re: Какво бихте направили, ако бяхте на мое място?
« Отговор #35 -: 02 Септември, 2010, 16:35:32 »
0
Абе не е точно така щото и тука някои дадоха фира.


От 9 месеца е на банката и няма продаване.



Къщата е прилична иска да се боядиса изчисти басеина е  проблем, не се знае състоянието.
Цена $490 200 има отделен апартамент който да се дава под наем с отделен вход. Мястото е най голямата спънка лошо е поне за мене.

http://maps.google.com/maps?ll=43.655065,-79.563017&z=15&t=h&hl=en

http://maps.google.com/maps?ll=43.655065,-79.563017&z=15&t=h&hl=en

Близо е до гляма магистрала на голям булевард рейсове, коли, шум, ако беше по на страна в уличките бива но пак не за тази цена. Поне $150 000 надолу и тогава може да се говори и пазарлъци да се почват.

Адреса забравих.
376 rathburn rd.
« Последна редакция: 02 Септември, 2010, 16:40:59 от TOPTKO »

BulCan

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 907
  • Карма: +59/-19
  • Респект: +82
    • Профил
Re: Какво бихте направили, ако бяхте на мое място?
« Отговор #36 -: 02 Септември, 2010, 17:01:16 »
0
Абе дали са някои фира, но са малко. Като цяло пазара си върви. Учудвам се, че банка държи 9 месеца къщата без да намаля цената???

Района не го познавам (добър ли се води?), видях, че е до Пиарсън, ама поне не е на пътя на излитащи и кацащи самолети. Това в Етобикок или Мисисага се пада?
I say what I do and do what I say.

Дядо Мечо

  • Ентусиаст
  • *
  • Публикации: 47
  • Карма: +4/-0
  • Респект: +5
    • Профил
Re: Какво бихте направили, ако бяхте на мое място?
« Отговор #37 -: 02 Септември, 2010, 17:03:50 »
0
Аз преди повече от година разкарах от Бг. каквито стотинки имах и поне спя спокоино.
Според мен до няколко месеца банките ни ( а и не само банките ) ги чака голямо БУМ заради идиотщините дето се сътвориха последните 10-тина години.
И колкото повече се отлага с разни бодряшки приказки и счетоводни мурафети- толкова по- голям и миризлив ще е БУМ- ът.
 *drink1*

TOPTKO

  • Jr. Member
  • **
  • Публикации: 68
  • Карма: +2/-0
  • Респект: +8
    • Профил
Re: Какво бихте направили, ако бяхте на мое място?
« Отговор #38 -: 02 Септември, 2010, 18:04:18 »
0
Среден раьон е, нищо особено. Етобико–Торонто се води 427 е границата с Мисисага. Банката е намалявала цената ама маи толкоз е закопала и няма вече на къде. Иначе си има перални, сушелни, печки, хладилници, отопление, климатици. Близо е до летището но самолети не минават отгоре. Ти викаш че не е много навалбукването но не забравяй че ние сме вързани с големият брат а тои е настинал сега и нас треска ни тресе. Сега потреблението се е свило, а и тук раздаваха ипотеки па па па и сега да видим как се плащат 400 000–800 000 заеми. тапънарите взимаха като луди с
0 до 5% самоучастие което си е закопаване, а сега реват като Юндолски мечки. Такива трябва да се молят 20 години икономиката да не се оправи че се почва дигане на лихви. Сега при 4–7% се гърчат като слаби кози на баир, ми представи си при 10–15% от споменатите заеми. Ама немога да ги мисла пуканки съм приготвил и лимонада. Ми кредитните им карти и те са на мах до дупка а там са 20%, а картите им от магазините там пък са 25–35% да продължавам ли да правя сметки че да извадя Евреискота пияно да сме по точни. Ми зима иде парно, туи–онуи кинти си тебе, бицален бите. А в пощатата само сметки по няколко на ден, а да видим с миене на чинии, пици и шивашки услуги как се плаща. Ми коли ми застраховки там какво е чудо, вчера закарах каляската в TOYOTA да и сменят маслото $55 а честито щото имала гаранция и там требело и нали знаеш колко се кара тук. Абе незнам да се оправят. Моита е лесна под моста и съм добре.

Собственик 31

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 869
  • Карма: +45/-331
  • Респект: -655
    • Профил
Re: Какво бихте направили, ако бяхте на мое място?
« Отговор #39 -: 02 Септември, 2010, 20:36:58 »
-3
Изтегляй вСИЧКО и се измитай извън страната! Това ти го можеш. Достоен патриотичен акт. >:(
Истински разцвет на величествен римски курорт и град, Пауталия получава при императорите Улпий Траян  /97-117/ и Марк Аврелий  /161-180/, поради което в тяхна чест е наричана Улпия Пауталия и Пауталия Аврелиева.

BulCan

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 907
  • Карма: +59/-19
  • Респект: +82
    • Профил
Re: Какво бихте направили, ако бяхте на мое място?
« Отговор #40 -: 02 Септември, 2010, 22:45:07 »
+1
Изтегляй вСИЧКО и се измитай извън страната! Това ти го можеш. Достоен патриотичен акт. >:(

Добре е да се четат постовете преди да се пише по темата. Въпросът беше не дали да се изтегля (изнася), а дали да се внася...
I say what I do and do what I say.

annvlad

  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 129
  • Карма: +17/-4
  • Проста цифрова душа
  • Респект: +21
    • Профил
Re: Какво бихте направили, ако бяхте на мое място?
« Отговор #41 -: 03 Септември, 2010, 06:56:18 »
0
Булкан, това което казваш за евро депозити тука (в Канада) май визираш HSBC  поне условията и са драконовски. Иначе пак така с ниска лихва по евро депозити са Скотиа банка, те поне приемат директно депозити в еуро http://www.scotiabank.com/cda/content/0,1608,CID13195_LIDen,00.html
Ако поне 6 -7 месеца от годината живеех в България ще разпределя или диверсифицирам (кешовата част на инвестицията) между канадски долар и швейцарски франк в съотношение 50% всяка валута. Не вярвам в еврото. Това 'вярвам' не звучи професионално знам. А за щатския долар  - това е най голямото ми раздвоение. Смятам Щатите за велика държава (както и посестримата и Канада разбира се) но аз следя малките технологични новини и наблюдавам това което е в ежедневието  - иновациите и реалното им приложени на практика масово са все още тук в Северна Америка. Примерите са много - като се почне от Интел и Нвидия,Блекберито на канадския RIM, риидърите на Амазон и се свърши с набиращата сила тенденция за изместване касиерите по големите вериги от магазини. Определено съм оптимистично настроена за Щатите но за след две- три години.
« Последна редакция: 03 Септември, 2010, 07:07:18 от annvlad »

annvlad

  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 129
  • Карма: +17/-4
  • Проста цифрова душа
  • Респект: +21
    • Профил
Re: Какво бихте направили, ако бяхте на мое място?
« Отговор #42 -: 03 Септември, 2010, 07:26:26 »
+1
Любопитно ми е, банката която дава 0% на сметката ти, на колко процента отпуска кредит?

Заради твоя въпрос попрочетох малко за ипотечните заеми в Канада и се шашнах.
Сигурно е същото и в САЩ, и сега разбрах защо САЩ изпаднаха в такава страшна криза.
Разбрах и защо във Франция такова чудо е невъзможно.

(1) Във Франция 95% от ипотечните заеми са с фиксирана за целия период лихва.
Ето лихвите към 20/08/2010:
Фиксирана лихва: за 15 год.: 3,30%, 20 год.: 3,50%, 25 год.: 3,60%, 30 год.: 4,20%
Променлива лихва: за 15 год.: 2,80, 20 год.: 2,95, 25 год.: 3,10, 30 год.: 3,65
Към тях добавете 0,36% лихва за осигуровка, и това е -
знаете, че при фиксирана лихва месечната вноска е една и съща за целия период,
а при променлива - може да намалява или расте, но в предварително уговорени граници
(плюс - минус 1% - 2%).

(2) В Канада ипотечните заеми са предимно с променлива лихва, в момента около 5%.
Договаря се лихва за "терм" - определен период (1, 2, 3, ...) години, през който лихвата остава постоянна, след което лихвата се предоговаря за следващия терм.

Е, ясно ви е какво става, когато лихвите глобално се покачват, а доходите ви - не,
и каква реформа трябва да се направи в българските банки :)
Само за пояснение за Канада - заемите за жилище на променлива лихва за 'затворен' период са по ниски от обявените и са (prime - 0.5%). И в момента например CIBC предлагат на променлива лихва 2.1% за период от 5 години. Разбира се риска е ясен - вдига се основния процент вноските също. Но купен имот в точния момент се изплаща тука за 10 години. А сега цените и тука са раздути определено но все още виждам на стротелните им площадки SOLD OUT.

Дали 'страшната' криза в Щатите е само защото изгърмяха ипотеките. Аз съм скептична защото това е една от ,асово прокламираните причини. Но не са бедните ипотекари.
Това е върхът на айсберга и едно е сигурно за всички нас които сме външни наблюдатели само. Информацията е недостатъчна - само част от истината са фалиралите ипотеки в Щатите. Това е симптом според  мен и истинската причина е глобализацията. Дълга тема и нямам времето което ми се иска да имам, а е и отклонение от темата на Булкан ;D
« Последна редакция: 03 Септември, 2010, 07:46:20 от annvlad »

Невидимко

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 876
  • Карма: +29/-30
  • Респект: +67
    • Профил
Re: Какво бихте направили, ако бяхте на мое място?
« Отговор #43 -: 18 Ноември, 2011, 20:35:10 »
0
Момчета и момичета, аз се двоумя дали да не цопна едни засега ненужни 100К в евро на 7,25% в ДБанк?
Знае ли някой дали има банка в БГ в която да могат де се държат на сметка шведски или датски пари?

http://www.dbank.bg/bg/depozit-sigurnost

Лихвени проценти:

За депозити в BGN:                          За депозити в EUR:

-   12 месеца  – 7,00%                       -   12 месеца  – 6, 75%                     
-   24 месеца  – 7,25%                       -   24 месеца  – 7,00%
-   36 месеца  – 7,50%                       -   36 месеца  – 7,25%
« Последна редакция: 18 Ноември, 2011, 20:41:06 от Невидимко »

dodo2

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3737
  • Карма: +191/-16
  • Респект: +310
    • Профил
Re: Какво бихте направили, ако бяхте на мое място?
« Отговор #44 -: 18 Ноември, 2011, 21:50:05 »
0
Аз за три години не бих си давал спестяванията.. по-добре във фризера увити с кайма  *rofl*

КТБ имат свободен депозит на 7% с някакво алабала "защита от превалутиране" уж са в лева, а пък ако се променял курса, те все пак щели да изплатят по 1.95583. Но кой знае какви малки буквички има в договора с някоя уловка, щом не е просто евро депозит.