Автор Тема: Какво бихте направили, ако бяхте на мое място?  (Прочетена 365850 пъти)

Невидимко

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 876
  • Карма: +29/-30
  • Респект: +67
    • Профил
Re: Какво бихте направили, ако бяхте на мое място?
« Отговор #135 -: 12 Март, 2012, 22:36:03 »
0
Ако ги раздаваха на ипотекари, нямаше да дават такива лихви. Елемента на риск си го има, ама ако ще трябва да ги даваш на данъчните в Холандия... не мога да давам съвети, аз елемента на риск съм си го преценил за себе си и съм го приел (за сега). Хубавото е, че валутните влогове са безсрочни т.е. можеш да си изтеглиш главницата + лихвите до момента по всяко време (ако улучиш момента).


Е това повече ми харесва: http://www.ibank.bg/?page_id=116 6.50%, ама с авансово плащане на лихвата. Демек ефективната лихва ще е към 7%.

Отделно умувам дали да не обърна еврото във валута на държали които не са в съюза. Шведски и норвежки крони ми се въртят в главата. Лошото е, че в БГ сметки в такива валути нема банки които да поддържат.
« Последна редакция: 12 Март, 2012, 22:39:37 от Невидимко »

darkside

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1574
  • Карма: +112/-1
  • Респект: +679
    • Профил
Re: Какво бихте направили, ако бяхте на мое място?
« Отговор #136 -: 12 Март, 2012, 22:53:24 »
0
През КТБ ще минат до 2018-та  над 4млрд.евро по програмата за саниране на 17800 сгради в БГ. Първите 63 млн. вече са преведени. Не биха допуснали да минават тия пари през проблемна банка.

Другата коректна банка е FIB. Сметките ми са в нея и съм мноу доволен. Съдействали са ми когато тегля големи суми в различни градове, където фирмата ми не е позната на съответния клон. Сиреч, спестяваха ми проверки и разни неудобни въпроси и чакане за потвърждение от София. При нужда са ми отпускали големи овърдрафти, дори напоследък ми предлагат пак без да съм искал. Ковачки дължи доста пари на FIB, тва съм чувал. Иначе засега е стабилна и е изцяло българска, поне беше до Нова година.....!
Ас съм българче.......

Невидимко

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 876
  • Карма: +29/-30
  • Респект: +67
    • Профил
Re: Какво бихте направили, ако бяхте на мое място?
« Отговор #137 -: 12 Март, 2012, 23:07:58 »
+1
През КТБ ще минат до 2018-та  над 4млрд.евро по програмата за саниране на 17800 сгради в БГ. Първите 63 млн. вече са преведени. Не биха допуснали да минават тия пари през проблемна банка.

Другата коректна банка е FIB. Сметките ми са в нея и съм мноу доволен. Съдействали са ми когато тегля големи суми в различни градове, където фирмата ми не е позната на съответния клон. Сиреч, спестяваха ми проверки и разни неудобни въпроси и чакане за потвърждение от София. При нужда са ми отпускали големи овърдрафти, дори напоследък ми предлагат пак без да съм искал. Ковачки дължи доста пари на FIB, тва съм чувал. Иначе засега е стабилна и е изцяло българска, поне беше до Нова година.....!

FIB има да връща на държавата много пари с които навремето ги спасиха. Па и Цеко не ми е първа любоф. Преди 2 седмици бех горе на Шилигарника и си разхождам детето по пистата да му показвам къде е израстнал баща му, да го приучвам на респект към планината беше некъде след 17.00. Дойде един пазач и вика "не може". Аз му викам иди кажи на Цеко да дойде да ми го каже в очите те това същото "не може". На пазача кво? Даже майната не му теглих, и той за заплатка там виси човеко и не знае с кой се разправя. В МОЙТА планина ако Цеко ми каже "не може" мое да се окаже, че е смъртен с по-предна дата.
« Последна редакция: 12 Март, 2012, 23:45:51 от Невидимко »

Фло

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 749
  • Карма: +30/-6
  • Респект: +138
    • Профил
Re: Какво бихте направили, ако бяхте на мое място?
« Отговор #138 -: 12 Март, 2012, 23:16:07 »
+1
 КОРЕКТНАТА БАНКА

Невидимко

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 876
  • Карма: +29/-30
  • Респект: +67
    • Профил
Re: Какво бихте направили, ако бяхте на мое място?
« Отговор #139 -: 12 Март, 2012, 23:23:08 »
0
Ако ги раздаваха на ипотекари, нямаше да дават такива лихви. Елемента на риск си го има, ама ако ще трябва да ги даваш на данъчните в Холандия... не мога да давам съвети, аз елемента на риск съм си го преценил за себе си и съм го приел (за сега). Хубавото е, че валутните влогове са безсрочни т.е. можеш да си изтеглиш главницата + лихвите до момента по всяко време (ако улучиш момента).


Е това повече ми харесва: http://www.ibank.bg/?page_id=116 6.50%, ама с авансово плащане на лихвата. Демек ефективната лихва ще е към 7%.

Отделно умувам дали да не обърна еврото във валута на държали които не са в съюза. Шведски и норвежки крони ми се въртят в главата. Лошото е, че в БГ сметки в такива валути нема банки които да поддържат.


Идеална ситуация няма. Аз държа в канадски долари в канадска банка пари за издръжка на семейството за около година + около 5К CAD в трезор в БГ (за самолетни билети, ако много се сговнят нещата тук, не че не мога да ги купя и с кредитна карта, но за всеки случай да има и малко в брой :) ). Останалото го въртя м-у долари и евро в зависимост от ситуацията - по този начин лихвата се капитализира няколко пъти годишно и ефективната годишна става по-висока (стига да не се нагази лука с валутните кур(с)ове). Инвестбанк ти дава предварително лихвата, но се връзваш за 12 месеца, а 12 месеца е дълъг срок в тези смутни времена... Ако искаш сигурни валути - скандинавските, които не са в ЕЗ или австралийски долари, но забрави за лихви. В австралийски долари не знам и дали в Европа отварят сметки. Мен ако ме питаш, еврото ще го крепят даже и да излезе някоя държава (Гърция) от ЕЗ, а най-вероятно и няма да излезе. Според мен е и най-вероятно да няма проблеми с банките, поне до края на годината, ама това според мен. :)


И тук си приличаме: Аз също съм оставил една сума настрана директно изискуема в една южноамериканска държава която няма споразумение за връщане на "бежанци" от EU. Ей така за всеки случай ако настане отнекъде некаква ЖЕГА.

Невидимко

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 876
  • Карма: +29/-30
  • Респект: +67
    • Профил
Re: Какво бихте направили, ако бяхте на мое място?
« Отговор #140 -: 14 Март, 2012, 14:23:18 »
0
Днес получих следното предложение: "Florius verlaagt morgen de 5 jaarrente met 0,1%!! Jullie krijgen dit tarief ook aangeboden, m.a.w. 3,6%!!" Демек получавам ипотека срещу 3.6% лихва (бруто). Нетна лихва 2%. Част от собствените си кинти ще набутам в БГ банка срещу 7% с предварително изплащане на лихвите.

Невидимко при тази позиция е на + 5% марж.

Обезценят ли се всички тези евраци в БГ банката поради хипер евроинфлация или разпадане на евросъюза, то тогава Florius си получава обратно обезценените кинти, а Невидимия си остава с къщата.  *drink1*

единственият риск е фалит на всички БГ банки и невъзможността на фонда за гарантиране на депозитите да изплати кинтите. (макар, че и за такъв event май имам вариант да си върна кеша)
« Последна редакция: 14 Март, 2012, 14:32:03 от Невидимко »

дами и господа

  • Jr. Member
  • **
  • Публикации: 56
  • Карма: +6/-2
  • Респект: +10
    • Профил
Re: Какво бихте направили, ако бяхте на мое място?
« Отговор #141 -: 14 Март, 2012, 17:40:04 »
0
Аз примерно до януари месец мисля че някакви катаклизми  малко вероятно да  има, пък като дойде другата година тогава ще му мислим пак. Дотогава в КТБ основно.

Невидимко

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 876
  • Карма: +29/-30
  • Респект: +67
    • Профил
Re: Какво бихте направили, ако бяхте на мое място?
« Отговор #142 -: 15 Март, 2012, 11:50:16 »
0

Няма да има проблем, само ги караш да ти направят пълномощни, оставяте спесименти от подписите си в банката и...воала - разпореждаш се с влоговете все едно са твои (трябва да пише в пълномощните да имаш право да откриваш и закриваш от тяхно име - абе изреждаш всички възможни операции).

То всъщост те ще се разпореждат с влоговете, освен ако не идваш ти да си ги оправяш. Забелязъл съм, че преводите от чужбина в КТБ стават по-бавно, аз си ги прехвърлям в Алианц, а после в продължение на няколко дни (до равностойност на 3000 лв. няма такса за теглене) ги прехвърлям в КТБ. Във Варна имат офиси почти един до друг. Там има и още една врътка, ако не искаш да ги държиш в левове, а да си повдигнеш малко годишната лихва над това, което дават за евро и долари.

БулКан-е, ако си минал по този път би ли споделил как стои въпросът с доказване на произхода на парите. Банките искат ли някаква информация? Въпросът ми е свързан с последващата данъчна декларация в която майка ми и сестра ми ще трябва да декларират депозираните капитали.

BulCan

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 907
  • Карма: +59/-19
  • Респект: +82
    • Профил
Re: Какво бихте направили, ако бяхте на мое място?
« Отговор #143 -: 15 Март, 2012, 13:25:59 »
0

Няма да има проблем, само ги караш да ти направят пълномощни, оставяте спесименти от подписите си в банката и...воала - разпореждаш се с влоговете все едно са твои (трябва да пише в пълномощните да имаш право да откриваш и закриваш от тяхно име - абе изреждаш всички възможни операции).

То всъщост те ще се разпореждат с влоговете, освен ако не идваш ти да си ги оправяш. Забелязъл съм, че преводите от чужбина в КТБ стават по-бавно, аз си ги прехвърлям в Алианц, а после в продължение на няколко дни (до равностойност на 3000 лв. няма такса за теглене) ги прехвърлям в КТБ. Във Варна имат офиси почти един до друг. Там има и още една врътка, ако не искаш да ги държиш в левове, а да си повдигнеш малко годишната лихва над това, което дават за евро и долари.

БулКан-е, ако си минал по този път би ли споделил как стои въпросът с доказване на произхода на парите. Банките искат ли някаква информация? Въпросът ми е свързан с последващата данъчна декларация в която майка ми и сестра ми ще трябва да декларират депозираните капитали.

Дарение от сина ми/ брат ми, който живее в чужбина. Ако отворят влогове с мининалмия размер (1500 единици) няма никой да ги пита, направо им ги превеждаш останалите и то е ясен произхода. Ако нещо ги задърпат да им плащат данъци, казват, че ще ги върнат обратно и ако се наложи ги връщат (влязло-излязло, какво да ги облагат), но не мисля, че ще се стигне до там. Над определена сума се подписва  декларация за произход на средствата (в КТБ съм подписвал за над 12 К долара вноска), но не знам какъв е прагът (за 4-5 К май не са ме питали). То си има някакъв общ за всички банки в БГ закон, разпитай.

П.П. Ако някой е продавал имот например (майка ти, сестра ти) и има договор, по-голямата сума може да се пише от там, а после пращаш на по-малки траншове (4-5 К Е или колкото е там прага), те струват пари, ама няма безплатен начин. Може да им дадеш и дебитна карта от твоя банкова сметка в чужбина и от тук да теглят от банкомат (банкоматите в БГ дават по 400 лв. на теглене, но може да се тегли няколко пъти едно след друго - зависи от твоята банка какъв ти е дневният и седмичният лимит). За това също се вземат такси. Може да се изпраща и bank draft (чек гарантиран от банката, която го издава). КТБ се блещиха доста над един такъв, но в крайна сметка го кашираха след около 20 дни (по принцип в цивилизацията се кашират веднага такъв тип чекове, защото парите, за които е разписан вече за запрени в издаващата банка).
« Последна редакция: 15 Март, 2012, 13:42:21 от BulCan »
I say what I do and do what I say.

imotko

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 634
  • Карма: +18/-69
  • Респект: -86
    • Профил
Re: Какво бихте направили, ако бяхте на мое място?
« Отговор #144 -: 15 Март, 2012, 16:40:22 »
0
До 10000 лева не ти искат декларация в банките.

Невидимко

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 876
  • Карма: +29/-30
  • Респект: +67
    • Профил
Re: Какво бихте направили, ако бяхте на мое място?
« Отговор #145 -: 15 Март, 2012, 18:01:04 »
0

Няма да има проблем, само ги караш да ти направят пълномощни, оставяте спесименти от подписите си в банката и...воала - разпореждаш се с влоговете все едно са твои (трябва да пише в пълномощните да имаш право да откриваш и закриваш от тяхно име - абе изреждаш всички възможни операции).

То всъщост те ще се разпореждат с влоговете, освен ако не идваш ти да си ги оправяш. Забелязъл съм, че преводите от чужбина в КТБ стават по-бавно, аз си ги прехвърлям в Алианц, а после в продължение на няколко дни (до равностойност на 3000 лв. няма такса за теглене) ги прехвърлям в КТБ. Във Варна имат офиси почти един до друг. Там има и още една врътка, ако не искаш да ги държиш в левове, а да си повдигнеш малко годишната лихва над това, което дават за евро и долари.

БулКан-е, ако си минал по този път би ли споделил как стои въпросът с доказване на произхода на парите. Банките искат ли някаква информация? Въпросът ми е свързан с последващата данъчна декларация в която майка ми и сестра ми ще трябва да декларират депозираните капитали.

Дарение от сина ми/ брат ми, който живее в чужбина. Ако отворят влогове с мининалмия размер (1500 единици) няма никой да ги пита, направо им ги превеждаш останалите и то е ясен произхода. Ако нещо ги задърпат да им плащат данъци, казват, че ще ги върнат обратно и ако се наложи ги връщат (влязло-излязло, какво да ги облагат), но не мисля, че ще се стигне до там. Над определена сума се подписва  декларация за произход на средствата (в КТБ съм подписвал за над 12 К долара вноска), но не знам какъв е прагът (за 4-5 К май не са ме питали). То си има някакъв общ за всички банки в БГ закон, разпитай.

П.П. Ако някой е продавал имот например (майка ти, сестра ти) и има договор, по-голямата сума може да се пише от там, а после пращаш на по-малки траншове (4-5 К Е или колкото е там прага), те струват пари, ама няма безплатен начин. Може да им дадеш и дебитна карта от твоя банкова сметка в чужбина и от тук да теглят от банкомат (банкоматите в БГ дават по 400 лв. на теглене, но може да се тегли няколко пъти едно след друго - зависи от твоята банка какъв ти е дневният и седмичният лимит). За това също се вземат такси. Може да се изпраща и bank draft (чек гарантиран от банката, която го издава). КТБ се блещиха доста над един такъв, но в крайна сметка го кашираха след около 20 дни (по принцип в цивилизацията се кашират веднага такъв тип чекове, защото парите, за които е разписан вече за запрени в издаващата банка).

благодарско БулКан-е,

Това за дарението е ценна идея. Ще проуча въпроса по-надлежно. Предимството е, че цялата сума накуп и във валутата която ме интересува.

Ето малко инфо и за тебе: банкоматите на ПИБ дават и по 800лв., като на ден може да се тегли до 2 пъти. (поне при мене е така с Rabobank от отсрещната страна със стандартна дебитна карта)
« Последна редакция: 15 Март, 2012, 18:04:30 от Невидимко »

BulCan

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 907
  • Карма: +59/-19
  • Респект: +82
    • Профил
Re: Какво бихте направили, ако бяхте на мое място?
« Отговор #146 -: 15 Март, 2012, 19:23:59 »
0
Хм, това за банкоматите на ПИБ не го знаех, мерси. Имотко написа и какъв е прага за подписване на декларация за произход на средствата, сега само трябва да вземеш решение и да го приведеш в действия. Успех!  *drink1*
I say what I do and do what I say.

NIK

  • Ентусиаст
  • *
  • Публикации: 10
  • Карма: +0/-0
  • Респект: 0
    • Профил
Re: Какво бихте направили, ако бяхте на мое място?
« Отговор #147 -: 11 Април, 2012, 15:52:33 »
0
Здравейте !  Искам да попитам 'BulCan',  Невидимко , ''дами и господа'' , а и всички други (да не ви изброявам), как ви се струва - нормално ли е всички банки да намаляват лихвите по депозитите , а Корпоративна банка да ги държи толкова високи ?  Обръщам се към вас , тъй като от темата разбрах ,че имате влогове там .  И аз съм направил едно пологче там и чакам да се мътят , ама нещо взех да не мога да спя нощем , четейки информацийки в нета. В моя град ,  офисчето им едно такова - никакво...... , не е на хубаво място ......, 2 служителки ще си извадят очните нерви от бъркане в носа .......А в ПИБ-а  и  ОББ  не е така ......Работа кипи и то яка . 

dodo2

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3737
  • Карма: +191/-16
  • Респект: +310
    • Профил
Re: Какво бихте направили, ако бяхте на мое място?
« Отговор #148 -: 11 Април, 2012, 16:19:17 »
0
Другите банки не държат голям дял от държавните пари на (сигурно) 0.1% лихва. Като се усредни и ето ти как не им пречат тези 8% лихва.

Виж тук:
http://bnb.bg/bnbweb/groups/public/documents/bnb_download/bs_q_201112_a4_bg.xls

и сравни примерно ПИБ и КТБ. "Домакинства" спрямо "Институции, различни от кредитни, вкл. предприятия" - където влизат държавните. разликата е 6.1 пъти в полза на КТБ.

Невидимко

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 876
  • Карма: +29/-30
  • Респект: +67
    • Профил
Re: Какво бихте направили, ако бяхте на мое място?
« Отговор #149 -: 11 Април, 2012, 17:25:23 »
0
Здравейте !  Искам да попитам 'BulCan',  Невидимко , ''дами и господа'' , а и всички други (да не ви изброявам), как ви се струва - нормално ли е всички банки да намаляват лихвите по депозитите , а Корпоративна банка да ги държи толкова високи ?  Обръщам се към вас , тъй като от темата разбрах ,че имате влогове там .  И аз съм направил едно пологче там и чакам да се мътят , ама нещо взех да не мога да спя нощем , четейки информацийки в нета. В моя град ,  офисчето им едно такова - никакво...... , не е на хубаво място ......, 2 служителки ще си извадят очните нерви от бъркане в носа .......А в ПИБ-а  и  ОББ  не е така ......Работа кипи и то яка .

Не банката трябва да те притеснява, а това дали фонда за гарантиране на депозитите е читав. Лошото е, че май няма човек (във форума) който да може да даде достоверен отговор на този въпрос. Много мистерия има около този фонд.