Автор Тема: Какво бихте направили, ако бяхте на мое място?  (Прочетена 367437 пъти)

Dimitar.

  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 406
  • Карма: +32/-5
  • Респект: +49
    • Профил
Re: Какво бихте направили, ако бяхте на мое място?
« Отговор #150 -: 11 Април, 2012, 17:57:27 »
0
Струва ми се, че няма голямо значение колко е читав Фонда за гарантиране на влоговете, щото ако се допусне да гръмне банка, тя няма да остане сама. Едва ли във Фонда има средства да се покрият депозитите на две или повече банки.

imotko

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 634
  • Карма: +18/-69
  • Респект: -86
    • Профил
Re: Какво бихте направили, ако бяхте на мое място?
« Отговор #151 -: 11 Април, 2012, 19:09:55 »
0
Мъти, не бой се. Много мътите там, не си само ти. Доста хора се борят за всеки процент лихва, като че ли милиони сте депозирали.
Аз лично обаче на тези точно няма да им дам парите си, не щото ще фалират, а защото не са ми симпатични. Не съм лаком за някой лев или евро лихва повече, не се издържам или да завися нещо от нещастните банкови лихви, всъщност умирам от яд, че трябва пари в банка да държа. 

BulCan

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 907
  • Карма: +59/-19
  • Респект: +82
    • Профил
Re: Какво бихте направили, ако бяхте на мое място?
« Отговор #152 -: 11 Април, 2012, 22:43:19 »
0
Аз лично не мисля, че ако нещо се случи с банка (не дай Боже), фонда за гарантиране на депозитите ще може да ги изплати (изобщо или поне в нормален срок). По-скоро разчитам на банката и това, което Додо е писал по-горе за нея.

@ Имотко - не може всички да сме баровци като теб. За хора като мен едни пари като страничен приход, пък било то и не от депозирани милиони са си нещо, ако се умножат по няколко години - още повече. В пъти повече от наема, който вземах от един апартамент през 2008 (пика на наема му) преди да го продам. Така, че всеки си мери с неговият си аршин, за теб може да са жълти стотинки, за мен са си някакви пари :) Не се издържам от тях (да чукам на дърво, че в тези смутни времена никога нищо не се знае), нито си играя да ги смятам постоянно. Колкото до симпатиите - на мен лично никоя банка по света или каквато и да е институция в БГ не ми е симпатична, така, че ми е все едно - гледам условията. Поздрави  *drink10*

П.П. Ако имаш конкретни идеи за необлагаеми приходи от алтернативна инвестиция при подобна възвращаемост и риск в момента, пиши, ще бъда благодарен и ще почерпя  *drink10*
« Последна редакция: 12 Април, 2012, 00:22:23 от BulCan »
I say what I do and do what I say.

dodo2

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3737
  • Карма: +191/-16
  • Респект: +310
    • Профил
Re: Какво бихте направили, ако бяхте на мое място?
« Отговор #153 -: 11 Април, 2012, 23:49:59 »
+1
Здравейте !  Искам да попитам 'BulCan',  Невидимко , ''дами и господа'' , а и всички други (да не ви изброявам), как ви се струва - нормално ли е всички банки да намаляват лихвите по депозитите , а Корпоративна банка да ги държи толкова високи ?  Обръщам се към вас , тъй като от темата разбрах ,че имате влогове там .  И аз съм направил едно пологче там и чакам да се мътят , ама нещо взех да не мога да спя нощем , четейки информацийки в нета. В моя град ,  офисчето им едно такова - никакво...... , не е на хубаво място ......, 2 служителки ще си извадят очните нерви от бъркане в носа .......А в ПИБ-а  и  ОББ  не е така ......Работа кипи и то яка .


Не банката трябва да те притеснява, а това дали фонда за гарантиране на депозитите е читав. Лошото е, че май няма човек (във форума) който да може да даде достоверен отговор на този въпрос. Много мистерия има около този фонд.


Няма никаква мистерия, фондът е длъжен да публикува данни годишно и го прави.

А и банка в днешно време на дали ще фалира в прекия смисъл, ако се стигне до там, се купува от друга и толкова. Новата банка на Цветелина да не би да е обявявала фалит преди това? Просто я купи за 200,000 лева ли беше :)

А във фонда няма никак достатъчно пари за изплащане на депозитите и на една от по-големите банки. Количеството депозити на домакинствата по банки пак може да бъде видяно от връзката по-горе, например (в милиони):

ПИБ 4363
Райфайзен 2177
ОББ 3062
КТБ 1475
ДСК 5250
Булбанк 3599
ЦКБ 1697
Юробанк 3171

А във фонда има колко? Банките внасят годишно около 200 милиона.

От ГФО за 2011 - има нетни активи - 1325. Така като гледам не стигат за нито една от горните банки. При това тези средства не са в брой, а голяма част са инвестирани в ценни книжа (765 милиона). Ако се наложи да се продават спешно, цената им сигурно ще се срине и няма да е тази, която е обявена в ГФО.

http://dif.bg/about-us/statistics/

В закона пише, че ако средствата са недостатъчни, може да се ползват заеми:
"1. от български и чуждестранни банки, както и от други лица;
2. от държавния бюджет след съответно решение на Народното събрание."

Ама заемите ще трябва да се връщат, пък и кой знае с каква лихва ще са.

Така че ако се стигне до там, тая "криза" която я имало от три години, ще бъде рай. Затова много преди да се случи на някоя банка - или държавата тайно ще и помогне както на ПИБ преди 3 години, или ще бъде продадена и всички ще са щастливи.

НО, ако някой пожелае, може да предизвика криза много лесно. Щом досега не е станало, значи никой няма интерес, а значи и в бъдеще малко вероятно ще има такъв.

А фондът е за психологическо успокоение на народа.

goro

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1234
  • Карма: +48/-73
  • Респект: +1
    • Профил
Re: Какво бихте направили, ако бяхте на мое място?
« Отговор #154 -: 12 Април, 2012, 00:02:59 »
0
Додко,
Фалит на една банка не означава тотално изгубване или изветряване на всичките и депозити.
А на сума равна или по-малка от собствените и капитали (5-10%). Е.... при нас може и малко повечко.
Та не са толкова черни краските.
По скоро верижните реакции са опасни.
Ок?
 :D
 *drinks*

dodo2

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3737
  • Карма: +191/-16
  • Респект: +310
    • Профил
Re: Какво бихте направили, ако бяхте на мое място?
« Отговор #155 -: 12 Април, 2012, 01:32:59 »
0
(2) Българската народна банка задължително отнема издадения лиценз на банка поради неплатежоспособност, когато:

1. (доп. - ДВ, бр. 44 от 2009 г., в сила от 12.06.2009 г., доп. - ДВ, бр. 94 от 2010 г., в сила от 31.12.2010 г.) не изпълнява повече от 7 работни дни свое изискуемо парично задължение, ако това е пряко свързано с финансовото състояние на банката и по преценка на БНБ не може да се очаква изплащане на изискуемите парични задължения в приемлив период от време, или

2. собственият й капитал е отрицателна величина.


Точка 1 може да се случи във всеки един момент, стига по-голяма маса хора да решат да си теглят парите. Каквото стана с една банка през 2008, когато се събраха няколко фактора, включително и безобидната уж смяна на информационната им система, с която се осраха много яко, а един ден даже банкоматите им не даваха пари заради нея. Това е достатъчно, за да се получи пик в тегленията, които могат да утрепат банката.


В случая с другата коментирана банка тук, постоянно се спекулира с държавната помощ която и се оказва, като са набутани в нея парите на големите предприятия и все се заканват определени кръгове да пускат жалби до незнам си къде в EU. Едно решение на някой орган някъде си, че това е незаконно и принудителното изваждане на голям обем средства (които надали ще имат налични), до какво би довело?
« Последна редакция: 12 Април, 2012, 01:35:41 от dodo2 »

Невидимко

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 876
  • Карма: +29/-30
  • Респект: +67
    • Профил
Re: Какво бихте направили, ако бяхте на мое място?
« Отговор #156 -: 12 Април, 2012, 13:11:30 »
0
От всичко написано до тук (за себе си) правя следният извод:

Кинтите е добре да се държат в в по-малка, НО добре капитализирана банка, защото в случай на проблеми за фонда ще е по-лесно да поеме плащанията (а и очакваната инжекция би била по-лесно реализирана от държавата)

Та така: за себе си май се ориентирах към ДБанк. (като постоянно дебна за НИ с доходност 6%), и започне ли банката да става все по-агресивна на пазара то тогава ще е сигнал за мене да внимавам и държа под око. Проблема е, че ми трябва още една подобна банка за разсейване на риска (СИ Банк отговаря но лихвите там са доста ниски).

imotko

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 634
  • Карма: +18/-69
  • Респект: -86
    • Профил
Re: Какво бихте направили, ако бяхте на мое място?
« Отговор #157 -: 12 Април, 2012, 16:19:26 »
0
Дотам ли я докарахме, да ни стига доходност от НИ само 6%?

Невидимко

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 876
  • Карма: +29/-30
  • Респект: +67
    • Профил
Re: Какво бихте направили, ако бяхте на мое място?
« Отговор #158 -: 12 Април, 2012, 16:39:24 »
0
Дотам ли я докарахме, да ни стига доходност от НИ само 6%?

Нещо те сърби ли нещастник? Кво те бърка па тебе ква доходност ми стига?

Muza

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 4525
  • Карма: +217/-26
  • Респект: +1501
    • Профил
Re: Какво бихте направили, ако бяхте на мое място?
« Отговор #159 -: 12 Април, 2012, 21:56:41 »
0

Ами Невидимко, също като Додо, има артистична половина. Залага по-малко, каквото дойде отгоре  е бонус, и е  хепи.  :P  *girl*

 *flower2*

Невидимко

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 876
  • Карма: +29/-30
  • Респект: +67
    • Профил
Re: Какво бихте направили, ако бяхте на мое място?
« Отговор #160 -: 13 Април, 2012, 10:11:58 »
0

Ами Невидимко, също като Додо, има артистична половина. Залага по-малко, каквото дойде отгоре  е бонус, и е  хепи.  :P  *girl*

 *flower2*

 *egg* *drink11* *flower1*  *heart*

gogolcho

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1453
  • Карма: +67/-11
  • Респект: +131
    • Профил
Re: Какво бихте направили, ако бяхте на мое място?
« Отговор #161 -: 13 Април, 2012, 14:45:04 »
0
http://www.ibank.bg/?page_id=116

Я метнете по едно очо. 6,65% с авансово теглене на лихвата за евро.

Някой да поназнайва повече за Инвестбанк?


Невидимко, май на банката на Петя Славова й се търси купувач. Хвърли едно око тук - http://bivol.bg/bgbanks.html

Невидимко

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 876
  • Карма: +29/-30
  • Респект: +67
    • Профил
Re: Какво бихте направили, ако бяхте на мое място?
« Отговор #162 -: 13 Април, 2012, 16:10:41 »
0
http://www.ibank.bg/?page_id=116

Я метнете по едно очо. 6,65% с авансово теглене на лихвата за евро.

Някой да поназнайва повече за Инвестбанк?


Невидимко, май на банката на Петя Славова й се търси купувач. Хвърли едно око тук - http://bivol.bg/bgbanks.html


Ааа видях вече. Мерси все пак. Бягам далече от такива банки. Или имаш предвид да купя банката?  :D

gogolcho

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1453
  • Карма: +67/-11
  • Респект: +131
    • Профил
Re: Какво бихте направили, ако бяхте на мое място?
« Отговор #163 -: 13 Април, 2012, 16:48:03 »
0
Хехе, не. Иначе покупката ще е евтинджос, ама върви и със задълженията.  *drinks*

imotko

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 634
  • Карма: +18/-69
  • Респект: -86
    • Профил
Re: Какво бихте направили, ако бяхте на мое място?
« Отговор #164 -: 13 Април, 2012, 17:16:51 »
0
Невидимко, рожбо свидна, 6% от имот има всяка бабичка-хазайка в София и всеки, който си е купил един-два апартамента ново строителство до 2005г.-2006г. По принцип това, както и лихварството от тъпите банки, за всеки интелигентен човек са само временни решения за парите му.