Автор Тема: Какво бихте направили, ако бяхте на мое място?  (Прочетена 365810 пъти)

Невидимко

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 876
  • Карма: +29/-30
  • Респект: +67
    • Профил
Re: Какво бихте направили, ако бяхте на мое място?
« Отговор #165 -: 13 Април, 2012, 17:31:09 »
0
Невидимко, рожбо свидна, 6% от имот има всяка бабичка-хазайка в София и всеки, който си е купил един-два апартамента ново строителство до 2005г.-2006г. По принцип това, както и лихварството от тъпите банки, за всеки интелигентен човек са само временни решения за парите му.

имотко,

Ми като е така, хайде намери ми такъв имот пък аз ще ти платя комисион. Аз не съм интелигентен като тебе и затова не си изкарвам прехраната от имоти и лихварство. Предупреждавам те престани да се заяждаш в този форум и бъди конструктивен и ако имаш идеи а не празни констатации пиши ако не - баста.

imotko

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 634
  • Карма: +18/-69
  • Респект: -86
    • Профил
Re: Какво бихте направили, ако бяхте на мое място?
« Отговор #166 -: 13 Април, 2012, 21:12:29 »
0
Констуктивните идеи струват пари, в моя случай - пари, каквито ти би нарекъл много.
А адвокатите имат един лаф - "пари по телефона не се вземат". По компютъра също.

dodo2

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3737
  • Карма: +191/-16
  • Респект: +310
    • Профил
Re: Какво бихте направили, ако бяхте на мое място?
« Отговор #167 -: 13 Април, 2012, 21:21:53 »
0
Средното отношение цена/наем е 220 в момента, това прави 5.5% доходност. Така че извън средното сигурно може да се намери 6-7% дходност лесно. Друг е въпросът колко лесно се отдава под наем и колко време ще седи празен и тази доходност няма да иде наполовина, като седи половин година празен... А ако и наемателите са някакви идиоти, може да стане и отрицателна доходността.
Така че освен ако не изпадне нещо супер евтино, водещо до "теоретична доходност" от 10-15% само тогава, така че реалната да е 6-8% след реализиране на всички много вероятни рискове.
Скапаните квартали може да са скапани, ама наематели за тях винаги ще има. Двустаен в Люлин 65м2 = 250 лева. 12% доходност = точно 25000 лева. Т.е. ако намериш 65м2 в Люлин за 12500 евро - взимай :) Ама такива цени и по търговете няма все още, даже и там са двойни.
Така че да видим imotko какво ще предложи, с прилична доходност.
Другият вариант - много скъп апартамент за много висок наем след това, ама това май е и по-рисково даже.
Средният - там е най-зле. От личен опит - апартамент на Парчевич седя половин година празен.
И четвъртият - купуваш си парцел, строиш нещо хубаво и даваш под наем скъпо (имам чувството, че imotko се подвизава в тази посока ;) ). Това май е най-изгодно. Ето, последният блок построен до мен в Лозенец - гледам отпред само дипломатически коли спират. Явно или са продали, по-вероятно дават под наем на хора от американското посолство и вероятно доходите им са повече от добри. А ако наистина е добре построено, ако си до някакъв такъв близък източник на платежоспособни хора, ще имаш гарантиран доход за много години напред.

 *drink6*

koganev

  • Гост
Re: Какво бихте направили, ако бяхте на мое място?
« Отговор #168 -: 13 Април, 2012, 22:15:02 »
0
Да ме извинявате, ама всичко е за предпочитане пред това да си държите парите в БГ банки. Имот под наем може и да не е доходно (и аз не съм фен на рентиерството), но е реален актив и ще носи редовна доходност (каквато и да е) поне 30 години, след което пак ще струва пари някакви, а парите в банки утре може да си ги ползвате за тапети, както вече се е случвало стотици пъти в световната история и няколко пъти в БГ. Или вие очаквате да ви предупредят по телевизора, че да си ги изтеглите навреме (то пък и да ги изтеглите, какво ли ще ги правите в последния момент - всичката престъпна гад ще ви дебне да ви ги открадне, че не всеки ден се разхождат хора с пари в брой по улиците...)? Или се надявате на онзи зарибителски гаранционен фонд, който просто ще ви включи в един списък на чакащи с години??? Играта на нерви с банките за един процент повече е всичко друго, но не и безрисково вложене. Знаете как е с инфлацията - когато я усетите, вече сте с няколко години назад, наредени на опашка от псуващи.

Парите парят. Затова гледам да не ги задържам. Ако искате идея, ето ви - купувайте произведения на изкуството.

dodo2

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3737
  • Карма: +191/-16
  • Респект: +310
    • Профил
Re: Какво бихте направили, ако бяхте на мое място?
« Отговор #169 -: 13 Април, 2012, 22:37:05 »
0
Я да редактирам:

Въпрос: как да купя 1 тон никел?

Очаквам с особен интерес мнението на Собственик 31, той нали и с метали търгува.

 *drink11*
« Последна редакция: 14 Април, 2012, 01:12:31 от dodo2 »

Невидимко

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 876
  • Карма: +29/-30
  • Респект: +67
    • Профил
Re: Какво бихте направили, ако бяхте на мое място?
« Отговор #170 -: 16 Април, 2012, 12:32:43 »
0
Измислих го най-накрая! Еврикааа!

Значи целта беше да разкарам кеша от Холандия, да не е на мое име и в същото време да е под контрол и да носи доходност. За БГ доходност 6-7% се оказа трудна задача, но тук в Холандия в тая криза намерих такъв обект, сега остава само да разбера по какъв начин сестра ми може да стане собственица на обекта и готово. Доходността която мисля че ще реализирам тук на местна почва е малко под 9%. Ще оставя и малко кеш за Дбанк на 6%.

dodo2

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3737
  • Карма: +191/-16
  • Респект: +310
    • Профил
Re: Какво бихте направили, ако бяхте на мое място?
« Отговор #171 -: 16 Април, 2012, 14:16:36 »
0
Ако си решил да е имот, защо не прегледаш някои в Германия - там има и повече от 10% доходност, а ти е близо?

Невидимко

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 876
  • Карма: +29/-30
  • Респект: +67
    • Профил
Re: Какво бихте направили, ако бяхте на мое място?
« Отговор #172 -: 16 Април, 2012, 14:53:42 »
0
Ако си решил да е имот, защо не прегледаш някои в Германия - там има и повече от 10% доходност, а ти е близо?

Мерси додо, но аз вече намерих тук в града където живея. 9% доходност ми е достатъчна и за 1-2% не ми се занимава с швабите. Проблема ми с инвестирането и доходността вече не е на дневен ред, сега остава само да измисля под каква конструкция ще дам "невъзвръщаем" заем на сестра ми, а тя на свой ред да инвестира тук в Холандия.  ;)

Демек хем инвестицията ми е под ръка, хем не е на  мое име. (да го _ухат данъчните)

Muza

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 4525
  • Карма: +217/-26
  • Респект: +1501
    • Профил
Re: Какво бихте направили, ако бяхте на мое място?
« Отговор #173 -: 16 Април, 2012, 19:33:49 »
0


Инфлацията пъпли нагоре, парите почват леко да парят.
От друга страна, задълбочаваща стагнация, огромна вътрешна задлъжнялост и все по-големи  проблеми с ликвидността. Всичко това, предполага - все още, кешът е цар.
Къде е пресечната точка? И кога?

 *egg*

imotko

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 634
  • Карма: +18/-69
  • Респект: -86
    • Профил
Re: Какво бихте направили, ако бяхте на мое място?
« Отговор #174 -: 16 Април, 2012, 21:18:04 »
0
Муза, не разбрах, нещо се опита да кажеш?
Невидимко, да ти е честитата новата невидима инвестиция в ...къде беше..., а, Холандия.
Със здраве да си я ползваш.

Ivel

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 516
  • Карма: +16/-7
  • Респект: +48
    • Профил
Re: Какво бихте направили, ако бяхте на мое място?
« Отговор #175 -: 16 Април, 2012, 21:29:12 »
0
Муза според мен все още трябва да си на кеш, най-лесно е да се заглобят едни пари в нещо което сега ти се струва привлекателно а след половин година ще си казваш къде ми е бил ума, как съм могъл да направя това. Това е като с форекса, няма правила които да сспазваш, днес ти се струва, че задължително трябва да шортиш и нямя как да се издъниш а минават месеци и разбираш че е имало значително по-добри възможности за това. Да ама ти си решил сега. Та инфлацията все още не е толкова страшна, те като парите са кът, тоест има пари но не са пуснати в потребление и на нея и пречи да се развихри. Процесите за сега се самоуравновесяват и лично аз ще стискам още малко кеша, не знам до кога може би до есента или Нова година, зависи от много неща, въпреки че ако някай ми гарантира 9% за 10 години напред, бих инвестирал, това не е толкова зле. За такова смутно време направо са си бизнес. 

dodo2

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3737
  • Карма: +191/-16
  • Респект: +310
    • Профил
Re: Какво бихте направили, ако бяхте на мое място?
« Отговор #176 -: 16 Април, 2012, 22:37:22 »
0
(да го _ухат данъчните)

Леле, по-назад някъде беше намекнал нещо, че е хубаво човек да има скътани пари и цел някъде в Латинска америка за всеки случай :) Така че да не профукаш всичко, да има нещо запазено!

А коя е държавата, която няма споразумение за екстрадиция с ЕУ?

 *drinks*

Muza

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 4525
  • Карма: +217/-26
  • Респект: +1501
    • Профил
Re: Какво бихте направили, ако бяхте на мое място?
« Отговор #177 -: 16 Април, 2012, 22:47:18 »
0
Муза според мен все още трябва да си на кеш, най-лесно е да се заглобят едни пари в нещо което сега ти се струва привлекателно а след половин година ще си казваш къде ми е бил ума, как съм могъл да направя това. Това е като с форекса, няма правила които да сспазваш, днес ти се струва, че задължително трябва да шортиш и нямя как да се издъниш а минават месеци и разбираш че е имало значително по-добри възможности за това. Да ама ти си решил сега. Та инфлацията все още не е толкова страшна, те като парите са кът, тоест има пари но не са пуснати в потребление и на нея и пречи да се развихри. Процесите за сега се самоуравновесяват и лично аз ще стискам още малко кеша, не знам до кога може би до есента или Нова година, зависи от много неща, въпреки че ако някай ми гарантира 9% за 10 години напред, бих инвестирал, това не е толкова зле. За такова смутно време направо са си бизнес.

Ивел,
И аз така мисля. Инфлацията в момента, не е толкова голяма и е обратно пропорционална на цените на имотите. Кешът продължава да бъде цар кеш.
Не са толкова много имотите, които са актив, повечето са си  чист пасив, и като такъв, си има своя цена, която не е на тези нива.  Макар че, излезе ли имот, който наистина да си струва, отговарящ дори на леко завишено съотношение цена/доходност, няма толкова голям смисъл от изчакване. Пък и такъв тип имоти не се срещат под път и над път, за да чакат.

 *egg*

P.S.Имотко, не се опитах, а го казах. Който разбира и който пожела, разбра.  *girl*

Невидимко

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 876
  • Карма: +29/-30
  • Респект: +67
    • Профил
Re: Какво бихте направили, ако бяхте на мое място?
« Отговор #178 -: 16 Април, 2012, 22:59:17 »
0
(да го _ухат данъчните)

Леле, по-назад някъде беше намекнал нещо, че е хубаво човек да има скътани пари и цел някъде в Латинска америка за всеки случай :) Така че да не профукаш всичко, да има нещо запазено!

А коя е държавата, която няма споразумение за екстрадиция с ЕУ?

 *drinks*

Скътаните пари са си скътани, те не са нито за харчене нито за инвестиране. А в Южна Америка има няколко страни които нямат споразумения за екстрадиране (лесно е да се проучи кои са)

Фло

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 749
  • Карма: +30/-6
  • Респект: +138
    • Профил
Re: Какво бихте направили, ако бяхте на мое място?
« Отговор #179 -: 16 Април, 2012, 23:07:36 »
0
, въпреки че ако някай ми гарантира 9% за 10 години напред, бих инвестирал, това не е толкова зле. За такова смутно време направо са си бизнес.
Дай пример за 10 годишна гаранция!Какъв е инструмента на гаранцията имам предвид?