Автор Тема: Какво бихте направили, ако бяхте на мое място?  (Прочетена 367736 пъти)

Невидимко

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 876
  • Карма: +29/-30
  • Респект: +67
    • Профил
Re: Какво бихте направили, ако бяхте на мое място?
« Отговор #180 -: 16 Април, 2012, 23:10:29 »
0


Инфлацията пъпли нагоре, парите почват леко да парят.
От друга страна, задълбочаваща стагнация, огромна вътрешна задлъжнялост и все по-големи  проблеми с ликвидността. Всичко това, предполага - все още, кешът е цар.
Къде е пресечната точка? И кога?

 *egg*

Музичке, ти сама знаеш, че е важно винаги да имаш наличен кеш достатъчен за да изкараш около година в случай, че доходите ти станат 0. Другото е добре да се инвестира в зависимост от желаната доходност и риск. В моя случай на мене просто ми се налага да направя нискорискова инвестиция с що годе прилична доходност, но разбира се съм си оставил достатъчно кеш за да "оцелея" 3 години без да променям стандарта си на живот. Та според мене човек не би трябвало чак толкова да се съобразява с инфлацията или стагнацията, а с това какви са нуждите, възможностите и конюктурата му в момента.

Невидимко

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 876
  • Карма: +29/-30
  • Респект: +67
    • Профил
Re: Какво бихте направили, ако бяхте на мое място?
« Отговор #181 -: 16 Април, 2012, 23:16:12 »
0
P.S.Имотко, не се опитах, а го казах. Който разбира и който пожела, разбра.  *girl*

Измъкна ми думите от устата.  Само леко ще те перефразирам, който може да разбира е разбрал, който не е могъл - да е. :)

imotko

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 634
  • Карма: +18/-69
  • Респект: -86
    • Профил
Re: Какво бихте направили, ако бяхте на мое място?
« Отговор #182 -: 17 Април, 2012, 09:31:22 »
0
Брех, какво сте ги замислили тия пари, айде вижте и другите неща в живота.
Невидимко, като лъжеш, трябва да можеш и да мажеш. Не разбирам защо ти е кеш за 3 години напред, като от инвестициите ще получаваш доходи, без да работиш. Т.е. всеки месец там ще пада въпросния кеш. Не че за 3 години да си поддържаш стадарта ти трябват кой знае колко пари, но все пак не разбирам смисъла.

Невидимко

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 876
  • Карма: +29/-30
  • Респект: +67
    • Профил
Re: Какво бихте направили, ако бяхте на мое място?
« Отговор #183 -: 17 Април, 2012, 10:36:33 »
0
Брех, какво сте ги замислили тия пари, айде вижте и другите неща в живота.
Невидимко, като лъжеш, трябва да можеш и да мажеш. Не разбирам защо ти е кеш за 3 години напред, като от инвестициите ще получаваш доходи, без да работиш. Т.е. всеки месец там ще пада въпросния кеш. Не че за 3 години да си поддържаш стадарта ти трябват кой знае колко пари, но все пак не разбирам смисъла.

Ами твой си е проблема щом мислиш, че лъжа. При мене се нарича презастраховка в случай, че ми спре основният доход от заплата. Доходите от инвестиции не са основен доход, а и те не са сигурни - днес имаш наемател, утре не (образно казано). Иначе за стандарта той е различен за всеки отделен индивид, като в случай на "временно спиране на основният доход' всеки за себе си определя дали иска да си подсигури нормалният за него стандарт или някакво временно намаляване на разходите. капиш?

Muza

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 4525
  • Карма: +217/-26
  • Респект: +1501
    • Профил

Muza

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 4525
  • Карма: +217/-26
  • Респект: +1501
    • Профил
Re: Какво бихте направили, ако бяхте на мое място?
« Отговор #185 -: 17 Април, 2012, 10:50:18 »
0
Брех, какво сте ги замислили тия пари, айде вижте и другите неща в живота.
Невидимко, като лъжеш, трябва да можеш и да мажеш. Не разбирам защо ти е кеш за 3 години напред, като от инвестициите ще получаваш доходи, без да работиш. Т.е. всеки месец там ще пада въпросния кеш. Не че за 3 години да си поддържаш стадарта ти трябват кой знае колко пари, но все пак не разбирам смисъла.

Защото, Имотко, това е все едно да сложиш всичките яйца в една кошница.
Винаги, ама винаги трябва да има кеш, покриващ известен период. Особено във време на криза.
Няма нищо сигурно, нито заплатата, нито доходите от наем. Кешът може да бъде разпределен по банки, по валути, за минимизиране на риска, но нито имотите, нито заплатата могат.

 *flower2*

koganev

  • Гост
Re: Какво бихте направили, ако бяхте на мое място?
« Отговор #186 -: 17 Април, 2012, 18:44:27 »
0
Кешът подлежи на инфлация и деноминация, а имотът - не. Особено в смутни времена. Спомням си кога за пръв път похарчих един милион лева. По това време хората, които са спестявали цял живот и са спестили десетки и стотици хиляди, как ли са се чувствали с прехваления кеш? Преебани! Слушах много хора, които казваха "можех да си купя апартамент за 16 000...", но не си бяха купили и бяха далдисали. Парите, които през 1994 стигаха за апартамент, през 1997 стигаха за маркови дънки.
Имотът не може да е пасив. Освен ако не го дължиш на някого, но това е малко вероятна хипотеза. 

Странно е да противопоставяте винаги едно и също - парите в банки срещу покупката на имот. Бедна фантазия ли е това или просто така ви идва по естествено да се заяждате? С банките в момента е игра на руска рулетка - все някога ще гръмне. С имотите, като инвестиция, е по-приемливо, но само ако става въпрос за някакви пари, които просто не ги мислиш. Аз не бих избрал нито едното от двете.

Казах ви за произведения на изкуството... Авторите, Господ здраве да им дава, все някога умират и нещата им поскъпват. Ако търсите дългосрочни инвестиции, там е истината. Избирате автори с международен автортет на около 50 и кусур години и купувате. Ако ги надживеете, ще имате много прилична възвръщаемост с още по-прилична горница.
Ако  все пак искате инвестиция в имот, нека да е земя, а не апартамент. България има може би най-богатия почвен фонд в Европа и това в скоро време ще се окаже много търсено.


BulCan

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 907
  • Карма: +59/-19
  • Респект: +82
    • Профил
Re: Какво бихте направили, ако бяхте на мое място?
« Отговор #187 -: 17 Април, 2012, 19:34:39 »
0
Коганевски, тези произведенията на изкуството или скъпи музикални инструменти, които наистина са инвестиция започват поне от 1/2 милион евро, за 300-350 К може да се намери нещо, което евентуално да се окаже инвестиция, ама трябва да си много голям късметлия. Иначе много баровци, фондове, даже и банки инвестират в такива неща, ама те обикновенно се продават по търовете на Сотбис и Кристис. Дойче Банк купи един Страдивариус на Веско Ешкенази, много добра инвестиция направиха (+реклама), не съм го питал колко милиона им е струвал. Ама да купуваш картини (примерно) на автори само защото ти си мислиш, че са добри и като умрат художниците да чакаш да им се качи цената е тотален наивитет (да ме прощаваш, смятам те за умен човек). На истинските инвестиции в произведения на изкуството не можеш им насмогна само за застраховки и съхранение. Хиляди се дават само за експертна оценка и то на някой одобрен от застрахователя. Произведения на изкуството под тези цени се купуват само за да им се наслаждава човек или да ги ползва.
I say what I do and do what I say.

imotko

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 634
  • Карма: +18/-69
  • Респект: -86
    • Профил
Re: Какво бихте направили, ако бяхте на мое място?
« Отговор #188 -: 17 Април, 2012, 20:19:05 »
0
Останах с впечатление, че Коганев се пошегува. Пробва реакцията на тълпата.

regata

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1503
  • Карма: +175/-12
  • Респект: +904
    • Профил
Re: Какво бихте направили, ако бяхте на мое място?
« Отговор #189 -: 17 Април, 2012, 22:04:20 »
0
Нещо не ми е много форумно ,но не мога и да си замълча в случая.
koganev,е много прав за произведенията на изкуството,само не е уточнил защо се купуват  *girl*
Тоест,ако някой си мисли,че сега на момента имайки някакви пари може да ги обърне в печелвша инвестиция,дълбоко се лъже.Това е същото като да купуваш и управляваш НИ,казвам недвижими имотИ в мн.число.
Имам много добра колекция от произведения на изкуството,но тя е създавана с десетилетия и началото винаги е любов към изкуството,чак много по-късно,можеш да видиш колко са поскъпнали.Булкане,не си прав,че цените им започват от хххк лв.$,първата ми картина беше купена за 200 лв. и е.....от Казаков,не ми се иска да споменавам сегашната и цена.
Колекция се прави с душа и сърце,без мисли за стойността и,това е моето мнение,при това гарнирано с дългогодишен опит.
Не съм писала и за НИ,но много от вас и там бъркат.Защото както една колекция се прави от пакети картини на художници и склуптори в зависимост от периода на създаването им,така е и с НИ.И сега се печели прилично от рентването на НИ,но и те трябва да се купуват на "пакети" не може да започнеш да купуваш само апартаменти и да си мислиш,че си ОК.Но когато са "мешани",положението е съвсем различно,особенно и ако са и повече  *girl*
Да,сега е по-трудно с отдаването под наем,но не е по лошо от 1996-1997г. все още,а тогава си беше..... *scare* спомняте си за какво говоря,нали ? Както и да е,мнението ми е,че никога не бих държала "мъртви" пари / освен малка част за да имам възможност да отбия някакъв внезапен удар / Излязла съм от банковата система в БГ,още ноември - декември 2011 г.Не ме интересуват никакви  печалби от лихви смятам,че загубите ми ще са в пъти по-голями,дори и само да ги мисля.В момента наличният ми кеш в БГ е в личен и банков сейф.
« Последна редакция: 17 Април, 2012, 22:07:40 от regata »
Живеем истински,само когато умираме от Любов...!

imotko

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 634
  • Карма: +18/-69
  • Респект: -86
    • Профил
Re: Какво бихте направили, ако бяхте на мое място?
« Отговор #190 -: 17 Април, 2012, 22:34:16 »
0
За имотите си напълно права, а за художниците - българските - имам особено мнение. И то не е много по-добро от това за българските футболисти. Да не бъркаме Казаков, или особено смешния за мен лично Златю, с Ван Гог.
Но да не спорим, понеже това е много повече субективно мнение, отколкото при имотите е възможно, то само ти пожелавам, когато и ако дойде време да си осребряваш колекцията, да получиш за всичките си картини повече пари, отколкото за 2-3 апартамента.
ПП Българските художници извън България са с цени на постери.

koganev

  • Гост
Re: Какво бихте направили, ако бяхте на мое място?
« Отговор #191 -: 17 Април, 2012, 22:52:35 »
0
Имотко, не се бъзикам. Регата много правилно е допълнила - бавно и с желание. Интересуваш се кой и къде излага, как минават изложбите, малко по малко правиш контакти... има най-различни начини да разбереш мнението на специалисти кое е добро и с времето можеш да си създадеш собствени възприятия. То е както с всичко друго - иска сериозно отношение, но и да ти е интересно, да те привлича. Ако е само за пари, пак става, но тогава трябва още повече сериозност и хищническо поведение (Един приятел си урежда да влиза преди отварянето на изложбата и купува преди всички. Случвало се е след два часа по време на самата изложба да направи дабъл...). Купуване на килограм, както във вица за мутрата..., няма смисъл. А документите се издват за нула време - все пак говорим за съвременни и живи автори. Българи в повечето случаи - кво не им харесваш? Онова, за което говори булкан, е друга работа, макар че споменах, че говоря за живи автори в добро здраве - какъв Страдивариус... Пък и не е баш така - Васил Стоев има картини, продадени от Сотбис, а все още можеш да купиш негова творба за 2-3 хил лв. - да е жив и здрав и той.
Съхранението е един СОТ и толкова. Духовната наслада и уют са допълнителна екстра. Освен чичо Скруч не знам друг да се кефи на кеша си... Ако колекцията набъбне прекалено - има начини да се опази, не е кой знае каква грижа. Пари се крадат много по-лесно. Дори имот вече се краде по-лесно...

regata

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1503
  • Карма: +175/-12
  • Респект: +904
    • Профил
Re: Какво бихте направили, ако бяхте на мое място?
« Отговор #192 -: 17 Април, 2012, 23:08:09 »
0
Много прекрасни художници и склуптори е народила България.
koganev,кажи на твоя приятел,че не е добре за живи автори да минава през галерия,сега може да си направиш контактите с тях и дори и приятелства може да завъди  *girl*
За другите,има търгове и тогава галерии,но ако е разбирач,може да следи и при антикварите.
Галерия "Виктория" правят интересни търгове,но много внимателно сега...много или трябва да знае сам или някой да му "подсказва "  *girl*
Живеем истински,само когато умираме от Любов...!

koganev

  • Гост
Re: Какво бихте направили, ако бяхте на мое място?
« Отговор #193 -: 17 Април, 2012, 23:18:28 »
0
О, той е много напред...  Познава автори и галеристи, има контакти... ти явно си наясно за какво говоря. Аз само го споменах - изобщо не мога да му давам акъл. Просто ми мина като пример за човек, който се занимава с това без да му е основна дейност.

Muza

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 4525
  • Карма: +217/-26
  • Респект: +1501
    • Профил
Re: Какво бихте направили, ако бяхте на мое място?
« Отговор #194 -: 18 Април, 2012, 00:33:04 »
0

При наем на жилище, да речем 500лв., не ми излизат сметките и това си е. Това са 5460 лв след данъци. До тук добре. Нулеви месеци, данък сгради, такса смет, текущи ремонти, ремонти след напускане на наематели, неплатени - наем(и), ток, парно, вода ...
Ако пък стои така, без наематели, още по-зле. Единствено и само разходи. Къде е тук активът? Актив е това, което носи пари.
Може да е актив, ако са имотИ. Не един, два, три ... и професия рентиерство, което съвсем не значи само да се стои и да се чакат наемите.

 *flower2*