Автор Тема: Какво бихте направили, ако бяхте на мое място?  (Прочетена 365809 пъти)

koganev

  • Гост
Re: Какво бихте направили, ако бяхте на мое място?
« Отговор #195 -: 18 Април, 2012, 01:05:08 »
0
актив е ако го притежаваш. пасив е ако го дължиш.

активите не носят пари - решенията как да ги управляваш носят. не винаги носят....

BulCan

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 907
  • Карма: +59/-19
  • Респект: +82
    • Профил
Re: Какво бихте направили, ако бяхте на мое място?
« Отговор #196 -: 18 Април, 2012, 01:49:11 »
0
Хм, мисля, че малко смесихме нещата. Колекционерството е много хубаво и сериозно нещо и както сте писали една колекция се натрупва с години, има и сантиментална стойност (която според мен е и по-важна от другата), в някои случаи определена картина или скулптура поскъпва многократно и в такива случаи става дума за инвестиция (но обикновенно произведението не е закупено с такава цел). Не може човек да каже "от утре ставам колекционер". Понеже Коганев спомена на два пъти "инвестирайте в произведения на изкуството" (което ми прозвуча като "утре идете и с цел печалба в бъдеще време си купете произведение на изкуството"), написах поста, в който изразих моето мнение по този въпрос.

Ако искате да разберете реалната материална стойност на такива произведения като инвестиция - вземате картината и отивате далеч от локалната слава на художника (това е много важен момент) при един голям застраховател в Лондон например и казвате, че искате да я затстраховате за преимерно 60 К паунда. Застрахователя ще ви каже "разбира се, моля отидете при еди-кого-си за експертна оценка". Експертите ще я разлгледат внимателно, ще попитат от кого е, кога е рисувана, ще отворят каталозите (сега вече бази данни) и ще ви напишат една официална оценка. Това е обективната приблизителна цена на картината. Субективната може да варира от 1 лев до милиони. Така, че колекционирането и инвестициите може и да съвпаднат, но не е задължително колекционирането да е непременно инвестиция. Тези неща, които са целенасочено взети за инвестиция се застраховат, иначе материалната им стойност е субективна.

Колкото до имотите - разбира се, че са инвестиция, ако са купени изгодно. Както като рента, така и като разлика в покупна и продажна цена. Отделен въпрос е дали е добра инвестиция сега да се купува, какво, къде и пр.



I say what I do and do what I say.

BulCan

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 907
  • Карма: +59/-19
  • Респект: +82
    • Профил
Re: Какво бихте направили, ако бяхте на мое място?
« Отговор #197 -: 18 Април, 2012, 02:04:54 »
0
актив е ако го притежаваш. пасив е ако го дължиш.


Абсолютно възможно е да притежаваш напълно и пасив (ако разходите по него са по-големи от приходите). Не е казано, че човек трябва да притежава само активи, някои неща просто ни харесват и ни доставят удоволствие, от други имаме нужда. За мен колата ми е пасив, но ако карах такси, можеше да е актив, това не значи, че не ми е нужно да имам кола.
I say what I do and do what I say.

BulCan

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 907
  • Карма: +59/-19
  • Респект: +82
    • Профил
Re: Какво бихте направили, ако бяхте на мое място?
« Отговор #198 -: 18 Април, 2012, 02:18:47 »
0

При наем на жилище, да речем 500лв., не ми излизат сметките и това си е. Това са 5460 лв след данъци. До тук добре. Нулеви месеци, данък сгради, такса смет, текущи ремонти, ремонти след напускане на наематели, неплатени - наем(и), ток, парно, вода ...
Ако пък стои така, без наематели, още по-зле. Единствено и само разходи. Къде е тук активът? Актив е това, което носи пари.
Може да е актив, ако са имотИ. Не един, два, три ... и професия рентиерство, което съвсем не значи само да се стои и да се чакат наемите.

 *flower2*

Може и един НИ да е и да е актив, може да са много и да са пасиви, зависи какви са. Ако си ги наследила или са ти дарени и 20 лв. да изкарват след данъци и ремонти, пак са активи. Ако си ги купила, гледаш за колко време си връщат парите съобразено с инфлацията и какво друго си можела да направиш с тези пари. Ако си ги купила с ипотека и ги отдаваш - гледаш каква ти е разликата м-у вноски + разходи и наеми (приемаме, че почти не си дала твои пари, ами са на банката). Ако си на нула - пак е добре - квартирантите ги изплащат. Може да не носят никакви доходи, но цената им да расте - пак печелиш от capital gain. Това на теория. На практика имат значение и много други неща :)
I say what I do and do what I say.

koganev

  • Гост
Re: Какво бихте направили, ако бяхте на мое място?
« Отговор #199 -: 18 Април, 2012, 09:01:21 »
0
Актив и пасив са думи с конкретни значения. Такава каша направи...

А допитването до застраховател може да даде минималната цена на нещо. В никакъв случай обаче мнението на застраховател не е определящо за пазарната цена в бъдеще. Понеже споменахте Ван Гог - на колко ли биха оценили застрахователите негови картини приживе?


imotko

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 634
  • Карма: +18/-69
  • Респект: -86
    • Профил
Re: Какво бихте направили, ако бяхте на мое място?
« Отговор #200 -: 18 Април, 2012, 09:18:03 »
0
Май при картините от български художници винаги става като във вица за мутрата........
А имотите, не че ги противопоставям, са много по проста и лесна за разбиране и управление инвестиция. Само малко акъл трябва и основни икономически познания, а повечето хазайки даже си ги имат познанията емперично.

koganev

  • Гост
Re: Какво бихте направили, ако бяхте на мое място?
« Отговор #201 -: 18 Април, 2012, 10:11:35 »
0
Колкото по-лесно се прави, толкова по-малко пари носи. Ако изобщо донесе... Тук обсъждате двата най-лесни начина да сложите едни пари на едно място и да чакате да изкарате нещо отгоре с времето. Всяка друга идея ви се струва нереално трудна. За съжаление...
Аз много внимателно изябгвам всички лесни начини за изкарване на пари. Пред очите ми се сринаха много пясъчни кули, много хора сега разказват какви възможности са имали навремето... Ако знам нещо за печеленето на пари, то е, че трябва да е трудно, да изисква сериозни специфични познания и да ти отнема доста време, през което да се стремиш да ставаш все по-добър. И да няма масов характер. Видя ли масовост, значи там някъде се строи пирамида.

Muza

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 4525
  • Карма: +217/-26
  • Респект: +1501
    • Профил
Re: Какво бихте направили, ако бяхте на мое място?
« Отговор #202 -: 18 Април, 2012, 10:36:58 »
0
Актив и пасив са думи с конкретни значения. Такава каша направи...



Аз ли?  *blush* :D

Вярно, че влиза в счетоводните баланси като актив, но за мен, не всеки имот е актив.

Това абсолютно споделям. Едно нещо, колкото е по-трудно, толкова е "обречено"  на успех.

"Колкото по-лесно се прави, толкова по-малко пари носи. Ако изобщо донесе... Тук обсъждате двата най-лесни начина да сложите едни пари на едно място и да чакате да изкарате нещо отгоре с времето. Всяка друга идея ви се струва нереално трудна. За съжаление...
Аз много внимателно изябгвам всички лесни начини за изкарване на пари. Пред очите ми се сринаха много пясъчни кули, много хора сега разказват какви възможности са имали навремето... Ако знам нещо за печеленето на пари, то е, че трябва да е трудно, да изисква сериозни специфични познания и да ти отнема доста време, през което да се стремиш да ставаш все по-добър. И да няма масов характер. Видя ли масовост, значи там някъде се строи пирамида. "
 




Muza

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 4525
  • Карма: +217/-26
  • Респект: +1501
    • Профил
Re: Какво бихте направили, ако бяхте на мое място?
« Отговор #203 -: 18 Април, 2012, 10:56:09 »
0

При наем на жилище, да речем 500лв., не ми излизат сметките и това си е. Това са 5460 лв след данъци. До тук добре. Нулеви месеци, данък сгради, такса смет, текущи ремонти, ремонти след напускане на наематели, неплатени - наем(и), ток, парно, вода ...
Ако пък стои така, без наематели, още по-зле. Единствено и само разходи. Къде е тук активът? Актив е това, което носи пари.
Може да е актив, ако са имотИ. Не един, два, три ... и професия рентиерство, което съвсем не значи само да се стои и да се чакат наемите.

 *flower2*

Може и един НИ да е и да е актив, може да са много и да са пасиви, зависи какви са. Ако си ги наследила или са ти дарени и 20 лв. да изкарват след данъци и ремонти, пак са активи. Ако си ги купила, гледаш за колко време си връщат парите съобразено с инфлацията и какво друго си можела да направиш с тези пари. Ако си ги купила с ипотека и ги отдаваш - гледаш каква ти е разликата м-у вноски + разходи и наеми (приемаме, че почти не си дала твои пари, ами са на банката). Ако си на нула - пак е добре - квартирантите ги изплащат. Може да не носят никакви доходи, но цената им да расте - пак печелиш от capital gain. Това на теория. На практика имат значение и много други неща :)

Булкан,
Аз дори и не разглеждам как е придобит имота - дали е наследствен или купен "изгодно", колко е голям. Такъв наем от 500лв (даже е висок)   са за тези жил. имоти, средният тип - масовите. Съвсем не се отнася за високия клас имоти, пак жилищни, където доходността е далеч по-голяма.
Ще капе по нещо. За да капе, трябва , най-малкото да отделиш време, например, за ремонти, да намериш майсторите, да решаваш възникналите казуси по време на ремонта. Уверявам те, непрекъснато изникват. Това време, вместо да е за това от което си вадиш хляба или да релаксираш, за да си повече пълноценен, го отделяш за всичко това.
Струва си, сметките излизат, ако са, както е идеята на Дарки - една сграда с Х - имоти. Тогава може да се постигне икономия от мащаба, и така разходите да се намалят.
По друг начин ще го кажа. От два имота, освобождавам се от по-малкия "актив" и си оставям по-големия "актив" - този, който ми носи повече приходи.
Изключвам имотите в които живеем.

 *flower2*

regata

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1503
  • Карма: +175/-12
  • Респект: +904
    • Профил
Re: Какво бихте направили, ако бяхте на мое място?
« Отговор #204 -: 18 Април, 2012, 11:49:48 »
0
Замислих се сега,активи,пасиви,ами в даден момент е по-добре даден имот,визирам парцелите да ти донесе малко пасив.Точно в тази объркана ситуация мисля,че е по-добре пасив от голяма загуба при продажбата.Дори и при жилищните имоти си мисля,че е така,ако не те товари много,какво от това.Не може винаги да се печели много  :D
 
Живеем истински,само когато умираме от Любов...!

koganev

  • Гост
Re: Какво бихте направили, ако бяхте на мое място?
« Отговор #205 -: 18 Април, 2012, 11:58:00 »
0
Актив и пасив са думи с конкретни значения. Такава каша направи...



Аз ли?  *blush* :D

Вярно, че влиза в счетоводните баланси като актив, но за мен, не всеки имот е актив.

...

Ами и ти...

Актив означава, че си в правото си да действаш, да си активна спрямо него. Всеки имот е актив, доколкото си в правото си да действаш спрямо него така, както намериш за добре. Няма никакво значение дали го използваш за нещо или просто си решила да го отсвириш да мухлясва - това е твое решение и действие или бездействие. Също така няма никакво значение дали ти носи печалби или те въвлича в разходи - това не променя твоето отношение към него и той пак си остава актив. Възвръщаемост от активите е някакъв коефициент, който не ги променя и не ги превръща в пасиви.
Бъркате приходите и разходите с активи и пасиви. Един актив, да речем колата на булкан, може да бъде управляван(а), като за това се правят разходи. Ако тези разходи надхвърлят оценката на ползите, направена от булкан, това не превръща актива в пасив. Просто активът се управлява така, че не донася на булкан достатъчно ползи или пък самият актив не върши точно онази работа, която булкан е очаквал при покупката му. Но си остава актив за булкан докато булкан не се отърве от него.
Докато нещо, дори нематериално (знания, идеи, лицензи и запазени права...), съществува и е под твое волево разпореждане, то ти е актив. А как ти ще актваш и дали изобщо ще актваш - това е вече съвсем друга работа. а пък дали ще изкараш пари ... е още по-друга работа.

Пасив е, когато вече имаш задължение спрямо него и волево не можеш да промениш това задължение едностранно. Тоест ти си пасивната страна изпълнител в случая.

Ако губиш пари от нещо, то не е пасив, както и ако печелиш от нещо, то не е актив. Загубата и печалбата нямат отношение към същността на каквото и да е. Те са следствие на твоите, нашите волеви действия за някакъв кратък период от време, изчислени в някаква конвертируема единица. В общи линии са химера...

Зарежи счетоводството. Просто да е ясно - актив е, когато си в активна позиция спрямо нещо. Пасив е, когато си в пасивна позиция.

По-добре изпозвайте приходи, разходи и доходност, за да стане по-ясно какво искате да кажете.

nachev

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1176
  • Карма: +80/-1
  • Респект: +179
    • Профил
Re: Какво бихте направили, ако бяхте на мое място?
« Отговор #206 -: 18 Април, 2012, 12:30:56 »
0
Тук ще трябва напълно да се съглася с Коганев.
Вероятно си спомняте, че по форумите се появи една теза, която прокламираше, че в условията на криза имотите от активи са се превърнали в пасиви. Влючително и тук това е изговаряно многократно, при това от хора, които се предполага, че познават нещата.
Аз предлагам на това да се гледа като на някакъв каламбур, находчива словесна закачна, но нищо повече.
А защо находчива, би попитал някой и то с право!?
Ами, вероятно защото при споменаването на думата пасив, смислово често разбираме нещо негативно, обременително, иммобилно. Имотите толкова пострадаха от кризата, че едно олицетворяване с "негатививното" стана обяснимо и разбираемо, но дотук.
Ерго, това си е чиста проба художествено творчество, но не и нещо повече.
В икономически (в частност и в счетоводен) смисъл имотът си е актив и преди и след кризата и все щеси е такъв.

Някъде през средните векове (по време на Ренесанса, доколкото си спомням), на италианските търговци им е направило впечатление ("хрумнало им е"), че могат да гледат на своите предприятия (без значение, как са ги наричали тогава) от два различни ъгъла:
1. Първи ъгъл на гледане.  Какво има в това предприятие ?  Описание, характеристика и предназначение на вещи, права и други.
2. Втори ъгъл на гледане.  Какъв е източникът? Тоест, откъде се е взело, с какви средства е придобито.

Това става основата за въвеждане и използване на двустранното счетоводство, където имаме:
Актив - това са вещи, права и други, които се използват или поне биха могли да се използват за разни полезни (или не толкова, зависи от случая и ситуацията) начинания.
Пасив - който показва, какъв е източникът на средствата, с които са придобити активите.

Така. Имотите могат да са кефещи, удобни, подходящо локирани, генериращи доходи, участващи във формирането на печалба, носещи различни видове разходи и какво ли още не, ама не може да са пасиви.
Освен в худоществената литература.
 

imotko

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 634
  • Карма: +18/-69
  • Респект: -86
    • Профил
Re: Какво бихте направили, ако бяхте на мое място?
« Отговор #207 -: 18 Април, 2012, 12:44:49 »
0
Коганев, ти май ги разделяш по признака "Контрол над инвестицията"?  Нали?
Което можеш да го бъзикаш е актив, другото, което тебе те бъзика - пасив. Яко обърка понятията на народа.
Пък за лесното и трудното печелене на пари много, ама много не съм съгласен.
Първо, защото не е задължително да е трудно, може и да е лесно, поради точното време, точното място, точния човек и т.н., ясно е какво имам предвид.
Второ, защото, ако беше прав, на света нямаше да има нито един богат тъпанар. Всички знаем, че света като цяло и особено България в частност са пълни богати тъпанари, и че няма пряка връзка между /финансовия/ успех и интелекта или количеството на положените усилия и труд.
И, трето, ако имаше такава връзка, с интелекта, тук щяхме да си броим милионите: 5-10-15, а нямаше да преливаме от пусто и празно в Холандия и Франция. *beer*

Muza

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 4525
  • Карма: +217/-26
  • Респект: +1501
    • Профил
Re: Какво бихте направили, ако бяхте на мое място?
« Отговор #208 -: 18 Април, 2012, 13:09:40 »
0

Като се намеси счетоводството и става объркване. Не случайно един добър счетоводител със счетоводни похвати може да изкара едно предприятие на печалба или на загуба, в зависимост от желанието. Чудим се как така, при толкова голям процент лоши кредити, при толкова високи лихви по депозитите, при тези бонуси, които се получават, все пак има печалба ... Ако се чудим изобщо. Това е само пример за онагледяване.

Хайде да вземем 5 имота, например в Изток, с добра доходност, и 5 имота, например панелки в Люлин или Надежда, с малка доходност. И към едните и другите сме еднакво активни, но резултатът не се изравнява. В същото време вторите 5 са придобити на по високи цени, спрямо първите, и в счетоводния баланс се водят с по-голяма стойност, въпреки че, генерират по-малко приходи или са на загуба.

Същото е както при стоката. Има стока, която застои, няма или има малко пласиране. Продава се на цената, на която има купувач, макар и на загуба и на нейно място се купува стока, която избива загубите и започва да генерира печалба. Абсолютно погрешно е, че е актив и "не иска ядене и пиене".
 
От пътуванията ми се засичах с един грък, от когото много научих. И аз така в началото, как ще продам на загуба даден артикул, нали е еквивалент на парите, които съм дала. Той казваше така - печалба е, когато дойдат парите в джоба ти. Седят ли във вид на стока и няма движение, значи нищо не си направила.

koganev

  • Гост
Re: Какво бихте направили, ако бяхте на мое място?
« Отговор #209 -: 18 Април, 2012, 13:23:02 »
0

Като се намеси счетоводството и става объркване. Не случайно един добър счетоводител със счетоводни похвати може да изкара едно предприятие на печалба или на загуба, в зависимост от желанието. Чудим се как така, при толкова голям процент лоши кредити, при толкова високи лихви по депозитите, при тези бонуси, които се получават, все пак има печалба ... Ако се чудим изобщо. Това е само пример за онагледяване.

Хайде да вземем 5 имота, например в Изток, с добра доходност, и 5 имота, например панелки в Люлин или Надежда, с малка доходност. И към едните и другите сме еднакво активни, но резултатът не се изравнява. В същото време вторите 5 са придобити на по високи цени, спрямо първите, и в счетоводния баланс се водят с по-голяма стойност, въпреки че, генерират по-малко приходи или са на загуба.

Същото е както при стоката. Има стока, която застои, няма или има малко пласиране. Продава се на цената, на която има купувач, макар и на загуба и на нейно място се купува стока, която избива загубите и започва да генерира печалба. Абсолютно погрешно е, че е актив и "не иска ядене и пиене".
 
От пътуванията ми се засичах с един грък, от когото много научих. И аз така в началото, как ще продам на загуба даден артикул, нали е еквивалент на парите, които съм дала. Той казваше така - печалба е, когато дойдат парите в джоба ти. Седят ли във вид на стока и няма движение, значи нищо не си направила.

Кой е казал, че актив е онова, което "не иска ядене и пиене"??? Какви определения ползваш, дай линк?
А онова за добрия счетоводител и загубата е такава глупава митологема, че най-добре си я изтрий сама. Единственото, което може да направи добрият счетоводител, е да слуша внимателно изискванията на шефа си и така да си запази работата, а и да не влезе в затвора за едното нищо... Излез(те) от схемата на сивия, дюкянджийски, алъшверишов и стъкмистиков бизнес, че просто едвам издържам да участвам в такива разговори. Моля!

Или изпозвайте терминологията със смисъла, който тя носи, или без мен.