Автор Тема: Какво бихте направили, ако бяхте на мое място?  (Прочетена 365938 пъти)

dodo2

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3737
  • Карма: +191/-16
  • Респект: +310
    • Профил
Re: Какво бихте направили, ако бяхте на мое място?
« Отговор #240 -: 20 Април, 2012, 13:17:27 »
0
Додо за какво ти е този никел. Аз отдавна работя с никела и в момента цената му е привлекателна, виждал съм го и на двойно по-високи цени. Ако е за спекулация, някъква борса търси, не е трудно да се намери. Ако е за работа аз купувам от INCO (inco.com). Те са лидер по никела в световен мащаб. Зависи от количествата, ако ти трябва малко трябва през дилър, има разни такива из Германия, има и в България май вече чувам. Аз купувах по-рано около тон два на година за едно спецефично производство, легиран със сяра. Търговското му название е S-pellets nickel Както ти казва Коганев има хляб в никела, аз съм правил добри кинти от него, производителите му в света се броят на пръсти а потреблението е стабилно нарастващо в индустрията, не е като златото то почти вече не се използва освен за някъкви свърх приложения в микроелектрониката, навсякъде почти са му намерили по-евтини заменители. Освен това е компактен за съхранение поради високото си относително тегло. Тон заема малко повече от половин кубичен метър. Добра алтернатива е на златото и среброто, освен това винаги може да го шитнеш при нужда.

Заради перпетуум мобилето (студеният синтез), което скоро ще се продава :) Там се използва никел на прах и така - цената му ще се вдигне. Засега лично съм скептичен, но кой знае. Така че никелът и без това е поевтинял спрямо минали цени и по темата какво да се правят излишните пари - може да е добра "инвестиция".

dodo2

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3737
  • Карма: +191/-16
  • Респект: +310
    • Профил
Re: Какво бихте направили, ако бяхте на мое място?
« Отговор #241 -: 20 Април, 2012, 13:38:20 »
0
И все пак някой ще каже ли как се купуват и продават метали (по-специално никел)?

Начи сериозно питаш, щото помислих, че слагаш капани на сахибата.
Аз купувам никел и го добавям като легиращ елемент в разни стомани. Но купувам по стотина килограма годишно. Ако искаш да питам снабдителя за данните на фирмата. Последно го купувах по 35 лв килото, което беше горе-долу цената на LME. Това, ако ти трябва за работа.
Ако искаш чисто спекулативно - на борсата. Има ляб в тоя метал.

27 лева килото е в момента на LME ама там минимумът е 6 тона.

Иначе съм казвал, че по спекула не си падам хич, но в случая става въпрос по-скоро за евентуално възползване от бъдещо приложение. Не знам за себе си това със студения синтез нечия гавра ли е или не, но щом и Сименс са сключили договор за разработка на парна турбина, която да работи при температурите на този процес, може пък да има бъдеще, де да знам.......

А никелът е бил и три пъти по-скъп от дадения момент, така че що пък не?

marandi

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 865
  • Карма: +51/-15
  • Респект: -124
    • Профил
    • http://marandi.blog.bg
Re: Какво бихте направили, ако бяхте на мое място?
« Отговор #242 -: 20 Април, 2012, 13:43:20 »
0
Марандич, Коганевски е прав за терминологията и определенията за asset и liability. Не е както бях писал като за неща, което ти носят доходи или разходи. Това не изключва ситуация да имаш актив, за който с течение на годините да похарчиш повече отколкото е реалната му продажна стойност - пак се води актив. Такива са официалните определения, ние как ги виждаме е отделен въпрос:

http://smallbusiness.dnb.com/accounting-reporting/assets/1257-1.html

Довечера може да кажа чиърс, че още е обяд  :D


Никой не казва, че официалните му "определения" не са правилни и че на хартия нещата "официално" изглеждат така. Айде няма да мятам стреличка към главния счетоводител на България, дет' 3 години не може да излезе от рецесия, щот' и той официално/счетоводно вижда нещата.
-----------------------------------------------
НИ-тата са специфичен актив/пасив. По официалната логика на счетоводството за актив/пасив, то тогава не би трябвало да има фалирала баМка, налЕ? А, те гърмят кат' разпрани, щот' са се престарали с "активите", дет' по някое време се оказали "токсични" активи, пардон пасиви. Или как академично да се фалира, както дума Асенката с официални "активи"  *girl*

Няма да отварям темата за иншуранс-а, където пък т.нар. "активи" винаги вървят с една камара доуточнения, когато иншуранс-а реши да носи отговорност ( обикновено лимитирана ) към подобен род активи.
-----------------------------------------------
Поздрави! Чиърс винаги трябва да има - хихи

 *drink9* *drink10* *drink11* *drink10* *drink9*
« Последна редакция: 20 Април, 2012, 13:52:40 от marandi »

dodo2

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3737
  • Карма: +191/-16
  • Респект: +310
    • Профил
Re: Какво бихте направили, ако бяхте на мое място?
« Отговор #243 -: 20 Април, 2012, 13:59:47 »
+1
Както и nearvana спомена, понятията са измислени в езика, за да може като се разговаря, да се разбират хората еднозначно. Желателно е един термин да се използва според дефиницията му. Проблемът идва от това, че хората са свикнали обикновено едно понятие да определя еднозначно и категорията хубаво/лошо, а в случая с повечето "активи" това не е така, особено пък ако са имоти, особено в България и още по-особено ако са панелки. :) Затова може банка с много активи да фалира.

Аз примерно ако купя 1 тон никел, това актив ли ще ми е или пасив?

koganev

  • Гост
Re: Какво бихте направили, ако бяхте на мое място?
« Отговор #244 -: 20 Април, 2012, 14:09:36 »
+2
Маранди, хайде да те помоля нещо. По-добре не отваряй никаква тема, че ми става неудобно да ти гледам търченето и лигавенето, което ни пробутваш за суперзнание, а всъщност е само гола претенция според мен. Оригиналниченето ти вече е отегчително и съвсем не е достатъчно, за да ставаш за четене. Бебета, чийрси и прочие закачки - с това можеш да привлечеш интерес като начало, но нищо повече в дългосрочен план.
Спецификата на банковото дело и на иншуранса не променят фундамента на взаимоотношенията между хората и нещата, които са под техен контрол. И аз не говоря само за бизнеса, а за управлението на собствеността във всичките и проявления изобщо.
Фалитите не се причиняват от някаква неофициална икономическа наука или от тайна формулировка на общоизвестни термини, а от съвсем прозаични фактори, които до един биха могли да бъдат изброени в зависимост от конкретиката. Не се опитвай повече да пробутваш въпросчета, които уж трябва да са трудни и отговорите им да са по силите на неколцина Избрани, сред които би трябвало да си помислим, че спадаш и ти. Прекалено е двуизмерно и чак ми е неудобно да ти го казвам.
Наблюдавам у теб някакъв непреодолим порив да се поставиш в позиция на върховен коректор. Това си има и медицинско наименование, но не го помня... както и да е - не ставай досаден за околните със себе си.
« Последна редакция: 20 Април, 2012, 14:20:59 от koganev »

Boby

  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 113
  • Карма: +4/-0
  • Респект: +5
    • Профил
Re: Какво бихте направили, ако бяхте на мое място?
« Отговор #245 -: 20 Април, 2012, 14:31:55 »
0
Додо за какво ти е този никел. Аз отдавна работя с никела и в момента цената му е привлекателна, виждал съм го и на двойно по-високи цени. Ако е за спекулация, някъква борса търси, не е трудно да се намери. Ако е за работа аз купувам от INCO (inco.com). Те са лидер по никела в световен мащаб. Зависи от количествата, ако ти трябва малко трябва през дилър, има разни такива из Германия, има и в България май вече чувам. Аз купувах по-рано около тон два на година за едно спецефично производство, легиран със сяра. Търговското му название е S-pellets nickel Както ти казва Коганев има хляб в никела, аз съм правил добри кинти от него, производителите му в света се броят на пръсти а потреблението е стабилно нарастващо в индустрията, не е като златото то почти вече не се използва освен за някъкви свърх приложения в микроелектрониката, навсякъде почти са му намерили по-евтини заменители. Освен това е компактен за съхранение поради високото си относително тегло. Тон заема малко повече от половин кубичен метър. Добра алтернатива е на златото и среброто, освен това винаги може да го шитнеш при нужда.

Заради перпетуум мобилето (студеният синтез), което скоро ще се продава :) Там се използва никел на прах и така - цената му ще се вдигне. Засега лично съм скептичен, но кой знае. Така че никелът и без това е поевтинял спрямо минали цени и по темата какво да се правят излишните пари - може да е добра "инвестиция".

Ааа, и ти следиш разните LENR "разработки". :) Аз вече съм 99.(9)% убеден че е скам :(. Иначе има и един гърци дето уж са го постигнали, в Драма мисля.
Освен това дори да е вярно, нали уж много малко количество било нужно, синтез все пак, енергията е няколко порядъка над тази от ядрен разпад.

dodo2

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3737
  • Карма: +191/-16
  • Респект: +310
    • Профил
Re: Какво бихте направили, ако бяхте на мое място?
« Отговор #246 -: 20 Април, 2012, 15:01:50 »
0
То психлогическият ефект е важен - "ползва се никел, хайде да купуваме" и цената ще хвръкне. Аз ако съм купил преди това, ще им го продам, няма да го ползвам за енергия. :)

marandi

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 865
  • Карма: +51/-15
  • Респект: -124
    • Профил
    • http://marandi.blog.bg
Re: Какво бихте направили, ако бяхте на мое място?
« Отговор #247 -: 20 Април, 2012, 15:59:58 »
0
Маранди, хайде да те помоля нещо. По-добре не отваряй никаква тема, че ми става неудобно да ти гледам търченето и лигавенето, което ни пробутваш за суперзнание, а всъщност е само гола претенция според мен. Оригиналниченето ти вече е отегчително и съвсем не е достатъчно, за да ставаш за четене. Бебета, чийрси и прочие закачки - с това можеш да привлечеш интерес като начало, но нищо повече в дългосрочен план.
Спецификата на банковото дело и на иншуранса не променят фундамента на взаимоотношенията между хората и нещата, които са под техен контрол. И аз не говоря само за бизнеса, а за управлението на собствеността във всичките и проявления изобщо.
Фалитите не се причиняват от някаква неофициална икономическа наука или от тайна формулировка на общоизвестни термини, а от съвсем прозаични фактори, които до един биха могли да бъдат изброени в зависимост от конкретиката. Не се опитвай повече да пробутваш въпросчета, които уж трябва да са трудни и отговорите им да са по силите на неколцина Избрани, сред които би трябвало да си помислим, че спадаш и ти. Прекалено е двуизмерно и чак ми е неудобно да ти го казвам.
Наблюдавам у теб някакъв непреодолим порив да се поставиш в позиция на върховен коректор. Това си има и медицинско наименование, но не го помня... както и да е - не ставай досаден за околните със себе си.

Спокойно,

забелязвам неприязънта, която причинявам в модераторските Светила и ще спра пак да пиша в този форум. Няма проблем!
-----------------------------------------
Първо ще вметна, че винаги и единствено съм коментирал написаното от някого и НИКОГА не съм му давал ЛИЧНИ оценки, кой какъв е и т.н. относно психиатрията.
-----------------------------------------
Второ, понеже бях деликатен до момента, относно "бисерите" ти за понятия актив/пасив:

1. Къде ти е в сметката амортизацията? Или ще ни кажеш, че няма амортизация при НИ, автомибили и прочие "активи", дет' са "вечни" и завинаги твои по твоите писания?

Иди и си питай счетоводителят каква е амортизацията при НИ на юридическо лице ( фирма ), ако още не си го разбрал. Да не се окаже, че е скромните 20 години за НИ-тата ти? Демек, скромен жизнен цикъл за "актив" като НИ - не мислиш ли?

2. Додо правилно зададе въпроса ( като фундамент ): "Ами, ако се окаже, че не сме на правилното място и в правилното време да трупаме "активи"? Какво правим тогава?

Някога замислял ли си се, че твоите официални обосносновки за понятия активи/пасиви може да се окажат в грешната "среда" и че България не е мястото, където да се пробутват академични световни понятия с цел колко сме грамотни? Защото мащаба на България не отговаря на тия дефиниции? Тия понятия са правени на принципна основа, но не за мащаб ( Пазар ) като българския и няма как да са УНИВЕРСАЛНИ за всяка точка на Света и за всяка държава.

3. Има едно понятие също, което не спомена при дефиницията ти  за "активи" и то се нарича: Ред на ликвидност, т.е. кой актив след кой е ( като се отчитат евентуални тежести, ако има заемен ресурс, трудово законодателство и т.н. ). Демек, ликвидаторите доста добре се ориентират спрямо академичната дефиниция "актив", спрямо действащата методология в наши дни, когато им се наложи да осребряват т.нар. активи.
-------------------------------------------------------------
Поздрави и бъдете здрави!

И прощавайте, ако съм засегнал някого!  *drinks*
-------------------------------------------------------------
П.П. Иначе сте прави до един за мИня - лигав съм, смотан, гей, курвар, алкохолик, наркоман и най-важното прост.

Прост съм, защото съм прост юзер ( потребител ), а модераторите са свише винаги и за всички прости юзери.

И за да ви вляза в "тона" само ще попитам: "Защо ни карате да се съгласяваме с Общи условия при регистрацията, щом накрая винаги Модераторът ще се окаже прав и аз като юзер съм прост?

Може да махнете тия правила, само бавят трафика ( смигам ).
-----------------------------------------------------------------------
« Последна редакция: 20 Април, 2012, 16:33:30 от marandi »

dodo2

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3737
  • Карма: +191/-16
  • Респект: +310
    • Профил
Re: Какво бихте направили, ако бяхте на мое място?
« Отговор #248 -: 20 Април, 2012, 16:54:59 »
0
Да си изкажа и аз моето (непрофесионално) мнение, така че поправете ме, ако бъркам - най-кратко

актив е притежание/собственост
пасив е задължение


така че това, което каза koganev, е напълно вярно.

Двете понятия се използват изключително в счетоводството, като в ежедневието може всеки да им придава някакви собствени смисли, но не може да сложи в дясната колонка на баланса стойността на някой имот (там са пасивите), защото като му направят ревизия ще има аху иху :)

От друга страна понеже счетоводство се прави периодично, сравнявайки началото и края, възможно е един актив в този период да губи стойност (обезценка, разваляне, разрушаване); да увеличава стойност; да носи преки приходи (пр. наем); да носи преки разходи (пр. данъци). Но никое от тези неща няма как да накара активът да бъде квалифициран като пасив, защото двете неща са ясно дефинирани и разграничени и туй то.

P.S. koganev каза, че "волево не можеш да промениш това задължение едностранно". Обявявайки неплатежоспособност (може това състояние да е постигнато и умишлено, т.е. волево), обикновено се постига тази промяна  *prof*
Оня ден точно гледах едно решение на съда - някаква фирма (търговска) дължи на друга фирма (производител) 1.5 милиона лева (да не им казвам имената) и първата в един момент просто казва "опаааа ама ние нямаме и една стотинка, хайде много ви здраве (ние отиваме на Карибите)!".

BulCan

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 907
  • Карма: +59/-19
  • Респект: +82
    • Профил
Re: Какво бихте направили, ако бяхте на мое място?
« Отговор #249 -: 20 Април, 2012, 16:59:10 »
0
Я все пак да хвърлим едно око на заглавието на темата (не, че и аз не се отклонявам постоянно в която и да е тема). "Какво бихте направили, ако бяхте на мое място?" предполага, че когато някой се колебае за нещо (има някаква дилема) и иска да попита съформците за съвет пише тук и съответно другите му отговарят. Отколоненията винаги са интересни, заформя се дискусия (Niаrvana - много ми е драго да те "видя" отново), но все пак моля да се придържаме към темата и без личностни определения, че ако всички започннем да пишем такива става мазано.

Коганев беше прав за определенията за актив и пасив, аз не бях прав. Това би трябвало да приключи въпроса. Това, че има и "токсични" активи е друга бира и предполагам би могло да се обсъди в друга тема (преди 2 седмици огледах 3 такива - НИ, съвсем не-публично ги продава една банка на цени доста над пазарните в момента - за толкова били дали кредитите) :)

Ивелееее - как виждаш USD - EUR в близките месец-два?
I say what I do and do what I say.

imotko

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 634
  • Карма: +18/-69
  • Респект: -86
    • Профил
Re: Какво бихте направили, ако бяхте на мое място?
« Отговор #250 -: 20 Април, 2012, 17:33:38 »
0
Моля, канадско-българското другарче, много мразя да се ближе гъза на определено друго другарче, та било то и Коганев. Бил прав, не бил прав, голяма работа, айде стига вече. И не защитавам Маранди, и той си заслужаваше забележката.

Muza

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 4525
  • Карма: +217/-26
  • Респект: +1501
    • Профил
Re: Какво бихте направили, ако бяхте на мое място?
« Отговор #251 -: 20 Април, 2012, 17:45:13 »
0


Имотко,
Булкан изпитва неудобство за разменените реплики, а не би трябвало точно той. Ако някой трябва, то това съм аз, защото аз я почнах тази тема, и от мен тръгна. И наистина изпитвам неудобство, за създадените от мен предпоставки. За което, наистина много съжалявам, но уверявам всички ви, че не съм предполагала, че така ще се развие и ще се стигне до тук.

 *flower2*

koganev

  • Гост
Re: Какво бихте направили, ако бяхте на мое място?
« Отговор #252 -: 20 Април, 2012, 17:48:33 »
0
Додо, синтезът е по-интересен при протичане в нормалните му параметри с отделяне на колосална енергия. Знаеш ли за ИТЕР проекта? Имат сайт с много интригуващи статии.
Не можеш сам да обявиш неплатежоспособност - това е работа на някой от чакащите да си получат парите, но дори и да можеше, това не отменя задължението. Неплатежоспособността е само предпоставка за съдебна процедура по несъстоятелност. Чак след приключване на процедурата и след влизането на съдебното решение в сила може някои задължения да не се изпълнят. Но в България е възможно нищо да не се плати, понеже няма праг на свръфзадлъжнялост. Както е да е, това са подлобности, но мисълта ми е, че задълженията не могат да се отменят едностранно от длъжника. Той, разбира се, може да спре да плаща и финансовият министър може да каже по теревизора, ме нищо не може да направи... Но задълженията си остават.
Тъй като вече всички сте прочели какво е пасив и актив, приключваме по този въпрос. Само да ви кажа, ако сте пропуснали да забележите, че печалбата е пасив. Тоест целта на управление на активите е да натрупат ... пасив.
Честито!

Булканее, Булканее ... кво ти трябваше да се обаждаш. Притеснен съм за личната си хигиена...

Съвет по темата.
Купувай долари. Купувай долари!!!
Ако не ми вярваш, тогава продавай долари. Продавай долари!!!
« Последна редакция: 20 Април, 2012, 18:17:55 от koganev »

koganev

  • Гост
Re: Какво бихте направили, ако бяхте на мое място?
« Отговор #253 -: 20 Април, 2012, 17:55:58 »
0


Имотко,
Булкан изпитва неудобство за разменените реплики, а не би трябвало точно той. Ако някой трябва, то това съм аз, защото аз я почнах тази тема, и от мен тръгна. И наистина изпитвам неудобство, за създадените от мен предпоставки. За което, наистина много съжалявам, но уверявам всички ви, че не съм предполагала, че така ще се развие и ще се стигне до тук.

 *flower2*

Айде сега ... стигнали сме. Освен че си имам нов игнориран потребител, нищо не е станало. Не съжалявай, нали научи нещо важно?


И аз искам съвет. Как да убедя щерката да учи право? Кажете какви предимства има правото пред изучаването на езици (лингвистика)?
« Последна редакция: 20 Април, 2012, 18:22:32 от koganev »

BulCan

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 907
  • Карма: +59/-19
  • Респект: +82
    • Профил
Re: Какво бихте направили, ако бяхте на мое място?
« Отговор #254 -: 20 Април, 2012, 17:56:13 »
0
Моля, канадско-българското другарче, много мразя да се ближе гъза на определено друго другарче, та било то и Коганев. Бил прав, не бил прав, голяма работа, айде стига вече. И не защитавам Маранди, и той си заслужаваше забележката.

Моля уважаваното от мен столично другарче, да разграничи признаването на грешка от близане на гъз  :) Много е гот човек да може да си признае когато не е прав и аз нямам проблем с това, даже се чувставм по-добре. Самоиронията също е много отускащо душата качество. А призива ми (доколкото изобщо има някакво значение) да не се правят личностни определения беше точно към Коганев (той щеше да си го разбере и без да го споменавам). Хайде, нафорумствах се за момента, обратно на "тръстиката", че нали съм "работническа класа", довечера трябва хляб да сложа на масата. Поздрави на всички :)

Марандич, това за мЪдУраторите на го разбрах много, от учавстващите в "споре" само аз съм такъв, а Додо е админ, а пък никой от нас не те е "ръфал" май... :) Ай чиърс за сега (няма емотикон за минерална вода) :)
I say what I do and do what I say.