Автор Тема: Какво бихте направили, ако бяхте на мое място?  (Прочетена 365842 пъти)

BulCan

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 907
  • Карма: +59/-19
  • Респект: +82
    • Профил
Re: Какво бихте направили, ако бяхте на мое място?
« Отговор #255 -: 20 Април, 2012, 18:02:29 »
0

И аз искам съвет. Как да убедя щерката да учи право? Кажете какви предимства има правото пред изучаването на езици (лингвистика)?

Много е просто - кажи и, че през живота си си виждал много богати прависти и нито един богат лингвист :):) Езиците може да си ги учи и развива паралелно, макар и не на ниво лингвистика.
I say what I do and do what I say.

dodo2

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3737
  • Карма: +191/-16
  • Респект: +310
    • Профил
Re: Какво бихте направили, ако бяхте на мое място?
« Отговор #256 -: 20 Април, 2012, 18:26:18 »
0
От друга страна правистите могат да бъдат много досадни, така че много вероятно е да остане стара мома. Освен ако не се съчетае с друг правист и не си водят съдебни спорове вкъщи :)

 *drink11*

imotko

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 634
  • Карма: +18/-69
  • Респект: -86
    • Профил
Re: Какво бихте направили, ако бяхте на мое място?
« Отговор #257 -: 20 Април, 2012, 18:39:35 »
0
Извинявам се на уважаваните от мен хора, които съм засегнал. Нещо ми беше станало.
За щерките си е проблем. Моята завърши английска гимназия и сега учи право. За езика/ите/ мисля да са като обща култура, а не ми е било проблем насочването й към правото, защото има добър пример вкъщи, т.е. моя милост. Каквото съм постигнал в живота, е благодарение на правото.
Универсална професия, има сто вида професии само с право, можеш да бъдеш и всичко друго - шеф, бизнесмен, директор, дупитат /депутат де, печатна грешка, ама ми хареса/, областен управител, министър и още много неща.
Уважавана професия, престижна, още сега дъщеря ми с удоволствие казва какво учи, като я попитат.
Срещаш много различни хора, в различни ситуации, бизнеси, получаваш различни възможности, виждаш /много е важно/ много неща от кухнята, научаваш разни тайни, въобще само липсата на дар слово ми пречи да си хваля правото още стотина-двеста реда.
Та, по мое мнение, за човек с хуманитарна насоченост няма по-добро образование. 

dodo2

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3737
  • Карма: +191/-16
  • Респект: +310
    • Профил
Re: Какво бихте направили, ако бяхте на мое място?
« Отговор #258 -: 20 Април, 2012, 18:52:33 »
0
Сега ако кажеш и че не си разведен, ще е добър контрапример на моите подозрения за тази професия.

Иначе спор няма - % на правистите спрямо населението, което не си знае правата и задълженията е минимален, затова винаги ще имат работа, а по-добрите ще са на върха.

Същото важи и за психолозите при това изтрещяло население. Да си психоаналитик в САЩ примерно ти гарантира също толкова успех, колкото и на адвокат..

*drink6*

goro

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1234
  • Карма: +48/-73
  • Респект: +1
    • Профил
Re: Какво бихте направили, ако бяхте на мое място?
« Отговор #259 -: 20 Април, 2012, 18:53:25 »
0

И аз искам съвет. Как да убедя щерката да учи право? Кажете какви предимства има правото пред изучаването на езици (лингвистика)?

Много е просто - кажи и, че през живота си си виждал много богати прависти и нито един богат лингвист :):) Езиците може да си ги учи и развива паралелно, макар и не на ниво лингвистика.

Освен в редките случаи, когато таткото е подсигурил и внуците си!  ;)

Потвърждавам! От личен опит.  :(
Всяка хуманитарна специалност човек би могъл да изучава и сам (макар че не е съвсем същото). Особено ако има чувство за системност.

Та...
По мое мнение чужди езици може да се учат и без да се учи право.
Но да се учи право и да не се знаят чужди езици, особено днес, ми звучи недостатъчно.

И още...
Гърците имат една поговорка:
"Научи занаят и го захвърли. Като огладнееш, пак го хвани."

imotko

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 634
  • Карма: +18/-69
  • Респект: -86
    • Профил
Re: Какво бихте направили, ако бяхте на мое място?
« Отговор #260 -: 20 Април, 2012, 19:03:07 »
0
Не съм разведен, още не съм се и пропил. Не съм осигурил внуците, щото като гледам дъщерите как харчат, за внуците няма да има. *pinnochio*
Един плюс за лингвистите - що преводачки се ожениха за клиенти италианци и испанци, представа си нямате. А, и една даже беше външен министър.
И още нещо - в една "умна" книжка бях чел рецепта как да станеш богат - "хвани едно нещо и стани икключително добър в него".

dodo2

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3737
  • Карма: +191/-16
  • Респект: +310
    • Профил
Re: Какво бихте направили, ако бяхте на мое място?
« Отговор #261 -: 20 Април, 2012, 19:16:33 »
0
Е, браво! :)

*drink5*

imotko

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 634
  • Карма: +18/-69
  • Респект: -86
    • Профил
Re: Какво бихте направили, ако бяхте на мое място?
« Отговор #262 -: 20 Април, 2012, 19:49:25 »
0
И каква паеля са ми направили ....... ммммм.  *beer*
Лека и приятна вечер на всички.

koganev

  • Гост
Re: Какво бихте направили, ако бяхте на мое място?
« Отговор #263 -: 20 Април, 2012, 20:04:54 »
0
Още, още...

Трябва да обвържа правото с някаква справедлива кауза, а не с парите. Пари се печелят от всичко, а за млада жена парите по-добре да не са стимул... нали. Трябва да е нещо благородно, да е нещо, което би я накарало да се гордее, че е участвала в него. Такива неща биха ми помогнали. Парите не са мотиватор в случая (а и по принцип, но да не ме подхванете пак...). Търсим нещо в областта на себеутвърждаването, на постиженията и на щастието от служба на доброто.

Още! Още!
 

BulCan

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 907
  • Карма: +59/-19
  • Респект: +82
    • Профил
Re: Какво бихте направили, ако бяхте на мое място?
« Отговор #264 -: 20 Април, 2012, 20:07:41 »
0
От друга страна правистите могат да бъдат много досадни, така че много вероятно е да остане стара мома. Освен ако не се съчетае с друг правист и не си водят съдебни спорове вкъщи :)

 *drink11*

Едва ли важи за всички това, но от моят личен опит - има нещо вярно.

Живял съм известно време с адвокатка и беше голям зор - едва ли не имах час за лягане (не става въпрос да ме няма в къщи, достатъчно е да съм в другата стая и да си се занимавам с нещо си мое, не минаваше номера и да си свърша "мъжката работа" и да стана пак, трябваше непременно да спя). Та гледам и сега след време си е още мома и малко трудно задържа гадже, нищо, че е симпатична и не е глупаво момиче...

Иначе правото е чудесна и една от най-универсалните и уважавани професии. Единственният (евентуален) минус е, че може да се упражнява само в БГ. Не знам как стоят нещата с международното право. И както казва Имотко - трябва да си много добър, що прависти, които за нищо не стават бълват разните му измислени университети сега, добре си беше едно време - СУ само, който може-може, който не - нещо друго да прави.
I say what I do and do what I say.

BulCan

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 907
  • Карма: +59/-19
  • Респект: +82
    • Профил
Re: Какво бихте направили, ако бяхте на мое място?
« Отговор #265 -: 20 Април, 2012, 20:10:41 »
0
Още, още...

Трябва да обвържа правото с някаква справедлива кауза, а не с парите. Пари се печелят от всичко, а за млада жена парите по-добре да не са стимул... нали. Трябва да е нещо благородно, да е нещо, което би я накарало да се гордее, че е участвала в него. Такива неща биха ми помогнали. Парите не са мотиватор в случая (а и по принцип, но да не ме подхванете пак...). Търсим нещо в областта на себеутвърждаването, на постиженията и на щастието от служба на доброто.

Още! Още!

Медицина - няма по-благородна и полезна професия. То даже си е призвание, а не само професия.
I say what I do and do what I say.

dodo2

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3737
  • Карма: +191/-16
  • Респект: +310
    • Профил
Re: Какво бихте направили, ако бяхте на мое място?
« Отговор #266 -: 20 Април, 2012, 20:26:35 »
0
Още, още...

Трябва да обвържа правото с някаква справедлива кауза, а не с парите. Пари се печелят от всичко, а за млада жена парите по-добре да не са стимул... нали. Трябва да е нещо благородно, да е нещо, което би я накарало да се гордее, че е участвала в него. Такива неща биха ми помогнали. Парите не са мотиватор в случая (а и по принцип, но да не ме подхванете пак...). Търсим нещо в областта на себеутвърждаването, на постиженията и на щастието от служба на доброто.

Още! Още!

Кажи и, че ако отделя по един час време на ден, за да споделя примерно в интернет разни знания и важни неща безплатно (примерно най-честите грешки в ежедневието на населението в различни области), клиентелата няма да намалее, но в същото време ще е помогнала на хиляди или милиони даже. :)

Защото повечето прависти страдат малко от синдрома стискане на информация.

Практиката показва, че споделянето води до прогрес на всички, независимо, че на пръв поглед изглежда, че споделящият страда от пропуснати ползи. В крайна сметка печели и той.

чи-чов-ци

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 540
  • Карма: +82/-5
  • Респект: +369
    • Профил
Re: Какво бихте направили, ако бяхте на мое място?
« Отговор #267 -: 20 Април, 2012, 20:32:47 »
0
........Трябва да обвържа правото с някаква справедлива кауза, а не с парите......

   Много трудна задача, Коганев, изключително трудна в днешнишя свят. Но ако си възпитал в дъщеря си всичко това, за което говориш по-долу и не цитирам, си решил задачата почти изцяло. Вярно, че трябва "още", но съвсем малко. Да ти е жива и здрава, и успех!

imotko

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 634
  • Карма: +18/-69
  • Респект: -86
    • Профил
Re: Какво бихте направили, ако бяхте на мое място?
« Отговор #268 -: 20 Април, 2012, 20:50:24 »
0
Е, тука Муза да помогне. Аз нещо съм се материализирал, от годините е. Макар че като юрист съм помогнал на стотици хора и не съм излъгал човек /почти/ никога.
Вярно, че пари се печелят от всичко, но и целта в живота не бива да е да можеш да обясниш на любимия на пет езика, че пари няма, няма и да има. Освен ако татко не се е погрижил, разбира се, или пък тъста, щото има една теория, че най-добрата професия за една жена е - "щастливо женена за богат мъж".

koganev

  • Гост
Re: Какво бихте направили, ако бяхте на мое място?
« Отговор #269 -: 20 Април, 2012, 21:40:18 »
0
Таткото не се е погрижил кой знае колко, а сватанаците не ги познавам още. Тя учи (завършва) в Маастрихт, а после иска да продължи в Лювен (БЕ) и няма начин да практикува в България. Тя не иска да кара кола в БГ, камо ли да работи нещо...
Аз в общи линии съм си изградил стратегия, но ме е страх да не излезе, че аз избирам вместо нея. Ако не успя да я убедя, не мога да я заставя. Но за себе си съм сигурен, че в юридическата сфера за нея има реализация, която ще й харесва. Силно се съмнявам, че ще стане бракоразводен адвокат или криминолог, но например в облигационното право или в търговското ще се справи (ако не назовавам правилно дисциплините, то е от незнание), а в защита на правата на децата направо ще е фурия. А тя ми разправя, че с лингвистика ще специализира журналистика и такива работи... Шменти капели. Бива ли да учиш 5 години и да станеш журналист? Е, то бива, ама...