Автор Тема: Какво бихте направили, ако бяхте на мое място?  (Прочетена 367508 пъти)

Muza

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 4525
  • Карма: +217/-26
  • Респект: +1501
    • Профил
Re: Какво бихте направили, ако бяхте на мое място?
« Отговор #270 -: 20 Април, 2012, 21:50:33 »
0
Е, тука Муза да помогне. Аз нещо съм се материализирал, от годините е. Макар че като юрист съм помогнал на стотици хора и не съм излъгал човек /почти/ никога.
Вярно, че пари се печелят от всичко, но и целта в живота не бива да е да можеш да обясниш на любимия на пет езика, че пари няма, няма и да има. Освен ако татко не се е погрижил, разбира се, или пък тъста, щото има една теория, че най-добрата професия за една жена е - "щастливо женена за богат мъж".

Защо точно аз? :)  Да се помага на хората не е необходимо образование, а още по-малко определено. :)

Аз бих пробвала на друго място - не парите, не идеализма, а по-голяма  независимост. Да не се бърка с еманципация.  В случая, право + езици дава по-голяма независимост по отношение на реализацията. Само езици - ако гради кариера, дори и да не и харесва, няма да има достатъчно други опции за реализация и вероятността да и извиват ръце е много по-голяма.
Ако реши да развива собствен бизнес, извън правото(най-доброто е да има приемственост, но в повечето случаи не се получава) то може да и бъде само от полза. Знанията, натрупани по време на следването няма да бъдат в такъв обем и достатъчни без практика, но достатъчни за да може да лесно и бързо да се ориентира.
Ако реши  да се отдаде на дечицата си, би могла и от езици, и от право да си изкарва, ако пожелае. Макар и не много, но достатъчно, за да не се чувства като бреме, подтисната и непълноценна.

Така че, независимост, точно защото не съм съгласна с професията "щастливо женена за богат мъж", не че я няма. Нали искаме най-доброто за нашите деца, а те не са  "стока" за пласиране.


Серсем

  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 110
  • Карма: +19/-10
  • Респект: +21
    • Профил
Re: Какво бихте направили, ако бяхте на мое място?
« Отговор #271 -: 20 Април, 2012, 22:14:25 »
0
А че в момента тръгва стрес теста на Диабло 3 не ви пука, нали? Живот си живеете... *scare*

koganev

  • Гост
Re: Какво бихте направили, ако бяхте на мое място?
« Отговор #272 -: 20 Април, 2012, 23:36:17 »
0
Муза, благодаря ти!!! Това е нещо, което ще включа в аргументацията.

Последния, да не ти казвам ника, че ми е неудобно, аз затова ли имам запек? Знаех си, че има нещо...

Ivel

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 516
  • Карма: +16/-7
  • Респект: +48
    • Профил
Re: Какво бихте направили, ако бяхте на мое място?
« Отговор #273 -: 21 Април, 2012, 08:58:59 »
0
За Булкан:
Ивелееее - как виждаш USD - EUR в близките месец-два?
Ами какво да ти кажа така както е сега така го и виждам въпреки неспирните троли на разни гуру, че еврото ще се срине, че нещата са много оплескани в Европата, това че са оплескани и да е вярно не винаги означава, че ще се срине еврото. По принцип и аз го чакам да ми кацне на 1, 28 ама мисля, че няма да стане до два месеца за какъвто срок ти питаш.
  За щерките и аз съм с две, едната е малка още на 16 и не се е определила каква иска да стане, само май се ориентираме към Швеция този път за учененто, а кака и на 22 завърши в Холандия ама нещо не и хареса особено там, нито климата нито хората. В момента работи в България. Абе не мога да ви разбера понякога какво не и харесвате на България, да може да си е кочинка ама си е наша родна, много неща не са такак както трябва да бъдата, е и какво от това, бъдете малко повече патриоти стига чуждопоклонство. И в България може да се правят кинти каквито не са ви се присънвали даже там в странство където сте. Съвет от мен, скоро ставам на 50 и мисля че мога да давам съвети вече, не забравяйте родината си, там откъдето сте тръгнали, без значение до къде сте стигнали, това не ви дава никакво право да я плюете. Айде успех на всички и във всичко !

nachev

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1176
  • Карма: +80/-1
  • Респект: +179
    • Профил
Re: Какво бихте направили, ако бяхте на мое място?
« Отговор #274 -: 21 Април, 2012, 15:56:08 »
+1
Извинявам се на уважаваните от мен хора, които съм засегнал. Нещо ми беше станало.
За щерките си е проблем.

Имотко, друже! Все ми акъла с тази човешка приказка.
Подозирах, че може да си нешлайфан диамант, който по-скоро умишлено гледа само да пореже някога с острите си ръбове, но все пак диамант.
Пък то какво стана, щом се отвори дума за деца (хеле пък за дъщерите), не мога да те позная.
Да са ти живи и здрави !!!

nachev

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1176
  • Карма: +80/-1
  • Респект: +179
    • Профил
Re: Какво бихте направили, ако бяхте на мое място?
« Отговор #275 -: 21 Април, 2012, 15:59:17 »
0
Коганев,
Прочетох и  Имам известни съображения по въпроса ти, но сега бързо трябва да излизам, а после непременно ще споделя.

darkside

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1574
  • Карма: +112/-1
  • Респект: +679
    • Профил
Re: Какво бихте направили, ако бяхте на мое място?
« Отговор #276 -: 21 Април, 2012, 17:46:29 »
0
Имотко, чета и не моа да повервам, баси! Тва духовно израстване ли е брато?
Неква тотална промена  (положителна)в егото?
Да не си приел некоя вера? *yahoo* *yahoo* *yahoo* *drink1* *drink1* *drink1*
Абсолютно си прав. Човек требва да хване едно нещо и да стане мноу добър в него, уникално добър, и просто нема как да нема добри резултати.
Требва да си изключителен в занаята/бизнеса и винаги ще бъдеш "видян" от когото требва. С една уговорка: в нормална среда и държава!
Тва го казвам, щото в БГ критериите са малко по-други. И все пак тва е правилната посока.
-------------------------------------
И по-добре да живееш с някаква кауза, колкото и да е трудно понекога, отколкото сиво, безсмислено "гъвкаво" существуване.....въпреки, че тъй е по-лесно.............
Ас съм българче.......

nachev

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1176
  • Карма: +80/-1
  • Респект: +179
    • Профил
Re: Какво бихте направили, ако бяхте на мое място?
« Отговор #277 -: 21 Април, 2012, 20:34:02 »
+1
Та, търсят се аргументи и мотиви в подкрепа на правото (юриспруденцията) като житейско поприще.
Доста богата и благодатна тема. Аз искам да посоча субективно само някои отделни елементи.
 
Животът ни си състои основно от една нескончаема поредица от човешки отношения, които в крайна сметка в своята съвкупност формират обществените отношения.
Правистите са тези (заедно с представители на други професии), които имат най-отговорната роля в генериране на правила и норми, прилагането им и контрола върху тях в процеса на реализиране на обществените отношения.
Точно в този момент чялото човешко обществото има една болезнена необходимост от светли люде, широко скроени, с дълбок и пространен поглед за социалните и историческите процеси, но и апостоли за справедливи каузи, неподвластни на дребна корист, радетели за добро бъдеще за децата на човечеството.
Цялото общество е бременно с дълбоки и неизбежни промени и трябва да излъчи най-стойностните си чеда за да ги осмислят, формулират и претворят, да акушират раждането на промените. Съдбовно на юристите е отредена ключовароля в този процес.
Говоря естествено за такива, които няма да подменят умишлено примерно разни думи във важни актове, с цел да обслужат някой спорен личен или групов интерес.
Е, ние по-опитните (за да не кажа по-възрастните) знаем, че едни подобни процеси текат бавно, мъчително и са съпроводени с неизбежни разочарования, понякога твърде дълбоки, но такъв е животът, отколе.

Още съобразявам, че в  законодателната власт могат да се изявяват  (включително и на  върхови и ключови постове) абсолютно всякакви хора, включително със съмнително образование и ценз, да не говорим за чисто човешките качества. По много сходен начин стоят нещата и в изпълнителната власт.
И двете са почва на изява на прависти, без ограничения.

Единствено и само в съдебната власт, на върхови и ключови постове стоят практически само юристи.
Резервирането на една от властите за представители само на една професия, поставя точно тази професия в едно много специално социално качество.


Чуждите езици са една много тежка и много неблагодарна работа. Поклон пред наистина добрите в това порище. Казвам го откровено и отговорно. Една от най-изнурителните работи, с които ме е сблъсквал животът е било задължението да правя (по-скоро да правя опит за) симултанен превод на отговорен разговор. Не след дълго може да стигнеш до положение, мозъкът ти буквално да пари.
Казвам, че е неблагодарно и защото по силата на някои важни физиологични и биохимични (и други) фактори от човешката ни същност, дори един чужд език е практически неусвояем в цялост (фонетика, лексика, граматика), при започване на обучение след определена възраст и не в оригинална среда. Чувал съм да казват, че 11 - 12 години е междата, да не говорим, че има мнения и за 6 - 7 годишна възраст.
Протичане на някакъв вид информация между индивиди е едно нещо, ЗНАЕНЕТО на един език е нещо съвършенно друго.

koganev

  • Гост
Re: Какво бихте направили, ако бяхте на мое място?
« Отговор #278 -: 21 Април, 2012, 22:07:39 »
0
Vielen Dank  *drinks*

dodo2

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3737
  • Карма: +191/-16
  • Респект: +310
    • Профил
Re: Какво бихте направили, ако бяхте на мое място?
« Отговор #279 -: 21 Април, 2012, 22:18:03 »
0
Има един голям минус за изучаването на езици - сега годината е 2012. Ако някой тепърва ще учи, за да ползва наученото след 5-10 години, тогава ще е 2022.

Даже към момента изчислителната мощ на малко устройство, плюс научните постижения в изкуствения интелект позволяват почти в реално време това, от което nachev казва, че мозъкът парел. Говориш, то разбира какво си казал, превежда на другия език и го произнася с глас, който трудно можеш да познаеш, че е генериран от програма. Забавянето е 1-2 секунди. А след 10 години? Сигурно ще го има реализирано даже и за български, тъй като БГ е в ЕУ и по принуда ще трябва.

Човешкият превод ще е актуален за разни африкански езици, където няма да е изгодно икономически да се реализира това, поне не в близките 10 години. Също за официални преводи (по-скоро редактиране на машинния превод), но предвид малкото работа конкуренцията ще е голяма и много от знаещите професионално чужди езици ще седят без работа.

imotko

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 634
  • Карма: +18/-69
  • Респект: -86
    • Профил
Re: Какво бихте направили, ако бяхте на мое място?
« Отговор #280 -: 21 Април, 2012, 22:20:29 »
0
А тъпанарите не дават Барселона-Реал Мадрид по нито една българска телевизия. По това /също/ може да се съди що за държава сме.

koganev

  • Гост
Re: Какво бихте направили, ако бяхте на мое място?
« Отговор #281 -: 22 Април, 2012, 00:15:38 »
0
film+ HD - гледах го и не съм очарован.

marandi

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 865
  • Карма: +51/-15
  • Респект: -124
    • Профил
    • http://marandi.blog.bg
Re: Какво бихте направили, ако бяхте на мое място?
« Отговор #282 -: 22 Април, 2012, 06:19:09 »
0
... Не се фукам, а се оплаквам - по-добре да не бях така, повярвай ми ...

Смехурко, ти си бил по-гениален и от Сахиба бе !
Отдавна проверих кратките и ясни дефиниции на термините "актив" и "пасив", дадени от КоГанев - перфектни са. Замълчах си, за да не ви претоварвам. Но не можах да издържа на твоите среднощни лигави полюции, затова ето тук едни по-подробни обяснения за "актив" и "пасив":
http://fr.wikipedia.org/wiki/Actif_(comptabilit%C3%A9) 
http://fr.wikipedia.org/wiki/Passif_(comptabilit%C3%A9)


Барби,

кефиш ме, браточка!

Отдавна си търсех психо-аналитик. Така като те гледам и кинти няма да ми вземаш за услугата *girl*

П.П. Кой е като мен, а?  :)

marandi

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 865
  • Карма: +51/-15
  • Респект: -124
    • Профил
    • http://marandi.blog.bg
Re: Какво бихте направили, ако бяхте на мое място?
« Отговор #283 -: 22 Април, 2012, 06:52:15 »
0
Маранди, хайде да те помоля нещо. По-добре не отваряй никаква тема, че ми става неудобно да ти гледам търченето и лигавенето, което ни пробутваш за суперзнание, а всъщност е само гола претенция според мен. Оригиналниченето ти вече е отегчително и съвсем не е достатъчно, за да ставаш за четене. Бебета, чийрси и прочие закачки - с това можеш да привлечеш интерес като начало, но нищо повече в дългосрочен план.
Спецификата на банковото дело и на иншуранса не променят фундамента на взаимоотношенията между хората и нещата, които са под техен контрол. И аз не говоря само за бизнеса, а за управлението на собствеността във всичките и проявления изобщо.
Фалитите не се причиняват от някаква неофициална икономическа наука или от тайна формулировка на общоизвестни термини, а от съвсем прозаични фактори, които до един биха могли да бъдат изброени в зависимост от конкретиката. Не се опитвай повече да пробутваш въпросчета, които уж трябва да са трудни и отговорите им да са по силите на неколцина Избрани, сред които би трябвало да си помислим, че спадаш и ти. Прекалено е двуизмерно и чак ми е неудобно да ти го казвам.

Наблюдавам у теб някакъв непреодолим порив да се поставиш в позиция на върховен коректор. Това си има и медицинско наименование, но не го помня... както и да е - не ставай досаден за околните със себе си.

Цапнах в черничко, т'ва дет' е уж по темата ( за останалите ласки към мИня съм тенкю ).

След Барби, ти си Човекът, който ще ме анализира! Заклевам се!  *girl*
------------------------------------------
Бебе Коги,

как би разтълкувал следното изречение: Спецификата на банковото дело и на иншуранса не променят фундамента на взаимоотношенията между хората и нещата, които са под техен контрол

Аз го разбирам, че 'орицата в цел Свят си нагласят баМковото и застрахователно дело, както ще им е кеф на тях и майната им на баМките и застрахователите. Демек контрола над "активите", дет' все не мога да го стопля кога е активен, пардон пасивен?
------------------------------------------
Иначе, ако трябва да съм честен, ето това изречение ме "изкъртва" направо: И аз не говоря само за бизнеса, а за управлението на собствеността във всичките и проявления изобщо.
------------------------------------------
Предполагам, че греша - Поздрави!
------------------------------------------
Бих се радвал да ме светнеш за ВСИЧКИ проявления на собствеността, както прочетох по-горе?

Тенкю съм агейн!  *drinks*
« Последна редакция: 22 Април, 2012, 07:20:17 от marandi »

nachev

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1176
  • Карма: +80/-1
  • Респект: +179
    • Профил
Re: Какво бихте направили, ако бяхте на мое място?
« Отговор #284 -: 22 Април, 2012, 15:51:18 »
0
Не успявам да участвам редовно в разговора и моля за извинение, че може да съм пропуснал отговор.
Въпрос имам за нещо конкретно.
След пропуски в четенето от няколко дни, видях един пост на nearvana, който ми се стори интересен. Реших, че е важно да продължим подетата тема за ползването на сребърния фонд и реакциите на  БНБ и ЕЦБ.
nearvana беше писал по този въпрос и аз си рекох, че при първа възможност ще продължа коментара.
Днес се видях с един час време под ръка за нета и почнах да търся този пост.
Аз ли не се справям пак?! Няма го постът и това е.
Тук, в тази тема трябва да беше! То напоследък почти само тук се пише.