Автор Тема: Какво бихте направили, ако бяхте на мое място?  (Прочетена 365838 пъти)

BulCan

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 907
  • Карма: +59/-19
  • Респект: +82
    • Профил
Няколко въпроса към всички съфорумци (когато питам нещо, наистина питам, а не само за да давам тема за дискусия, не че няма да се консултирам и с познати и приятели, а да си взема решение в крайна сметка сам де...)

От наличните ми средства грубо 50% са в евро и на влогове в 2 български банки (останалите са 4:1 USD/CAD на "сигурно място"). Скоро ще ми се налага да отсъствам от БГ за около месец, много е вероятно жена ми да дойде с мен (тя има пълномощно да разполага с влоговете, както и аз с нейните), та няма да има човек в БГ, който може да ги изтегли "спешно" при "определена ситуация". Интернет банкирането съм го спрял по причини за сигурност. Преди да замина имам дата на падеж на всички влогове.

Първо се чудя да изтегля ли всичко от всички влогове (след датата на падеж и събиране на "реколтата") за да съм сигурен, че докато ни няма, ако нещо се случи, да не "изгорим"?

Ако изтегля всичко да обръщам ли еврото в щатски долари (евентуално други валути)? Ще имам възможност да обменям директно щатски долари и евро в канадски долари (без да минавам през лева). Вие какво съотношение на валути бихте си избрали?

Колко беше лимита на човек за изнасяне на пари от БГ през граница без да се декларират?

Вие какво бихте направили на мое място?

I say what I do and do what I say.

bludniqt sin

  • Ентусиаст
  • *
  • Публикации: 43
  • Карма: +30/-11
  • Респект: +24
    • Профил
Махай се от банките и от еврото. Прекалено много дългове и безработица има в Европа, така че още не е стигнало паритета към долара. Всички европейски държави предприеха курс към бюджетни съкращения и орязване на социални придобивки, което от своя страна вещае горещо лято и още по-гореща есен. Остави 1/10 евро и другото долари и канадци. Аз излизам от норвежците, защото вече си свършиха работата и са прекалено обвързани с европейската икономика. Поне аз така ще действам в краткокрочен план. В банка в България в този момент не бих си оставил и повърнатия обяд.

Ivel

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 516
  • Карма: +16/-7
  • Респект: +48
    • Профил
Е чак пък до един месец не ми се вярва да се случи колапс в банковата система, иначе действително е време да се изтегляме ако си на падеж взимай. Големият въпрос е в какво да ги инвестираш, да ги държиш в буркана само и само да не са в банка пак е тъпо, нали. То и аз полека лека закръглявам нещата в БГ банките, ма не съм измислил още накъде да се насоча. За еврото нямам идея какво ще стане, знаеш че аз се превалутирах относително неудачно към него, лично аз нямам право да ти давам съвети, но ми се струва че малко ги преекспонират проблемите на Европа и еврото. Те пък в Америка да не са цъфнали и вързали, какво стана с многото долари дето ги раздаваха наляво надясно, да не би да ги иззеха обратно от пазара, не ми се вярва. Ще пошумят малко около Европа и пак ще се върнат към проблемите на УСА, просто сега пазара е на тази вълна. Е може и действително да стигне паритет с долара е и каквоот това ако си харчиш парите в Европа, няма особено проблеми. Ще поскъпнат компютрите, китайските парцали, телевизори и други стоки дето обикновенно човек на твоята и моята възраст не купува всеки ден. Ако си измислил алтернатива на банките в момента ще се радвам да чуя. Реално.

Imotenbalon

  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 187
  • Карма: +36/-5
  • Респект: +18
    • Профил
Не мисля, че засега положението е толкова трагично.
Това за което говориш може да стане  ако:
1. свалят ни рязко рейтинга
2. свършим фискалния резерв
3. банковата система отчете загуби, или изгори някоя голяма бамка ..

Muza

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 4525
  • Карма: +217/-26
  • Респект: +1501
    • Профил

Аз не съм много съгласна, че след като си харчи човек парите в Европа, нищо не се губи. Ако това се случи - инфлация/хиперинфлация, най-доброто е, човек да си държи парите в друга валута.

Булкан,

Точно днес говорих с една от финансово-брокерска къща. Мнението на техния анализатор беше следното:
-На първо място CAD, след това паунд. С оглед на физическото им обръщане, паундът е за предпочитане. Попитах, защо не швейцарски франк. Отговорът беше - пак по същите причини.

Не съм проверявала в банките, как стоят точно нещата канадския долар. В смисъл, тегленето да става след превалутиране в CAD. По принцип, при превалутиране се минава през курс "купува" и след това курс "продава". Те, се договарят.

Ivel

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 516
  • Карма: +16/-7
  • Респект: +48
    • Профил
Мен пък ме притеснява тази проверка от Евростата да не стане катализатор на някоя гадост, доста са им непоследователни изказаванията на Дяков и компания как да им вярва човек, освен това разликата в счетоводните стандарти да не се окаже прекалено драстична, сещате се за какво говоря. При всички положения не говорим за събития, които биха настъпили в течение на един месец. Аз съм си дал срок до наесен да се евакуирам.

Imotenbalon

  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 187
  • Карма: +36/-5
  • Респект: +18
    • Профил

Аз не съм много съгласна, че след като си харчи човек парите в Европа, нищо не се губи. Ако това се случи - инфлация/хиперинфлация, най-доброто е, човек да си държи парите в друга валута.

Булкан,

Точно днес говорих с една от финансово-брокерска къща. Мнението на техния анализатор беше следното:
-На първо място CAD, след това паунд. С оглед на физическото им обръщане, паундът е за предпочитане. Попитах, защо не швейцарски франк. Отговорът беше - пак по същите причини.

Не съм проверявала в банките, как стоят точно нещата канадския долар. В смисъл, тегленето да става след превалутиране в CAD. По принцип, при превалутиране се минава през курс "купува" и след това курс "продава". Те, се договарят.

За паундът съм категорично против - УК и  Ирландия имат най-големите външни дългове (брутни - частен + държавен) спрямо БВП.
УК - Външен дълг - 9 трилиона $ , бвп - 2 трилиона - 400 - 500 % дълг към БВП
Ирландия - Външен дълг - 2 трилиона - БВП  - 200 милиарда - близо 1000 %  дълг към БВП

След това са:
Белгия - БВП /Брутен Външен дълг  = 350 %
Дания - БВП /Брутен Външен дълг  = 340 %

..





Muza

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 4525
  • Карма: +217/-26
  • Респект: +1501
    • Профил

За паундът съм категорично против - УК и  Ирландия имат най-големите външни дългове (брутни - частен + държавен) спрямо БВП.
УК - Външен дълг - 9 трилиона $ , бвп - 2 трилиона - 400 - 500 % дълг към БВП
Ирландия - Външен дълг - 2 трилиона - БВП  - 200 милиарда - близо 1000 %  дълг към БВП

След това са:
Белгия - БВП /Брутен Външен дълг  = 350 %
Дания - БВП /Брутен Външен дълг  = 340 %

..

Да, така е. Но, не трябва ли да се гледа и това - дали те печатат пари или не. Защото, ако не печатат, то при една инфлация в евро/$, ще девалвират спрямо паунда и задлъжнялостта, която е в $ , на практика да се редуцира?

P.S. Не споря, просто и аз искам да си изясня... :) *drink11*

gogolcho

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1453
  • Карма: +67/-11
  • Респект: +131
    • Профил
В момента за един месец не вярвам нищо да стане. Виж, за есента и аз планирам да се евакуирам. С банков превод. Ще си платя такса за превода, ама е по-добре отколко да разнасям кеш в тия времена, когато учителки ограбват клонове на банки.

Иначе лимитът за деклариране е записан във Валутния закон:

Износ и внос на левове и чуждестранна валута в наличност
Чл. 11. (Изм. - ДВ, бр. 60 от 2003 г.) (1) (Изм. - ДВ, бр. 54 от 2006 г.) Местни и чуждестранни физически лица могат да внасят и изнасят неограничено количество левове, чуждестранна валута в наличност и платежни инструменти на приносител при спазване на определените в този закон изисквания.
(2) Размерът на подлежащата на деклариране пред митническите органи валута при внос и износ на суми над 5000 лв. или тяхната равностойност в чуждестранна валута в наличност се определя в наредбата по ал. 6.
(3) (Изм. - ДВ, бр. 105 от 2005 г., в сила от 01.01.2006 г., доп. - ДВ, бр. 54 от 2006 г.) При износ на суми над 25 000 лв. или тяхната равностойност в чуждестранна валута в наличност местните и чуждестранните физически лица декларират пред митническите органи размера и произхода на паричните средства, включително на платежните инструменти на приносител, като представят удостоверение от съответната териториална дирекция на Националната агенция за приходите, че нямат просрочени задължения.
(4) (Доп. - ДВ, бр. 54 от 2006 г.) Извън случаите по ал. 3 за суми над 25 000 лв. или тяхната равностойност в чуждестранна валута в наличност, чуждестранните физически лица декларират пред митническите органи само размера и вида на изнасяните парични средства, включително и размера и вида на изнасяните платежни инструменти на приносител, когато тяхната стойност не надвишава размера на внесената и декларирана валута.
(5) Износът и вносът на левове и чуждестранна валута в наличност чрез пощенски пратки е забранен, с изключение на пратки с обявена стойност. Тази забрана не се отнася за БНБ и за търговските банки.
(6) За прилагането на този член министърът на финансите издава наредба, съгласувана с БНБ.

Хм, странно разминаване с наредбата:

Чл. 2. (1) (Изм. - ДВ, бр. 48 от 2007 г., в сила от 15.06.2007 г.) Местни и чуждестранни физически лица могат да изнасят и внасят парични средства на стойност до 10 000 евро или тяхната равностойност в левове или друга валута свободно, без писмено деклариране пред митническите органи.
(2) (Изм. - ДВ, бр. 48 от 2007 г., в сила от 15.06.2007 г.) Местни и чуждестранни физически лица могат да изнасят и внасят парични средства на стойност 10 000 евро или повече или тяхната равностойност в левове или друга валута след деклариране пред митническите органи по реда на чл. 8 на собственика на паричните средства и получателя, за когото те са предназначени, на тяхната стойност и вид, на произхода и предназначението им, както и на транспортното средство и маршрута.
(3) (Отм. - ДВ, бр. 48 от 2007 г., в сила от 15.06.2007 г.)
(4) (Изм. - ДВ, бр. 48 от 2007 г., в сила от 15.06.2007 г.) При износ на парични средства над 25 000 лв. или тяхната равностойност в чуждестранна валута митническите органи допускат изнасянето на паричните средства след представяне на удостоверение от съответната териториална дирекция на Националната агенция за приходите, че лицето няма просрочени задължения.
(5) (Изм. - ДВ, бр. 48 от 2007 г., в сила от 15.06.2007 г.) Разпоредбите на ал. 4 не се прилагат при износ на суми над 25 000 лв. или тяхната равностойност в чуждестранна валута от чуждестранно физическо лице, ако изнасяните суми са в рамките на внесените и декларирани от лицето парични средства при последното му влизане на територията на Република България.
(6) За удостоверяване на обстоятелството по ал. 5 чуждестранното физическо лице представя пред митническите органи декларация съгласно чл. 8, подадена при последното му влизане в страната.
(7) (Изм. - ДВ, бр. 48 от 2007 г., в сила от 15.06.2007 г.) Равностойността на чуждестранната валута в евро се изчислява през курса на тази валута в левове, ползван за митнически цели, приложим в деня на изнасянето, съответно на внасянето на паричните средства. Официалният валутен курс на лева към еврото, определен съгласно чл. 29 от Закона за Българската народна банка, е 1,95583 лв. за едно евро.

За валутите - не знам.
« Последна редакция: 09 Юни, 2010, 14:30:03 от gogolcho »

imotko

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 634
  • Карма: +18/-69
  • Респект: -86
    • Профил
Не съм подозирал, че да имаш кеш е такава мъка. То сметки, то чудо.
Вулкане, нали не си подвластен на вечния страх на българина да не настите и да не се мине.
И нали не мислиш, че без да работиш или да поемаш риск може да печелиш ПАРИ.
По темата-до един месец определено няма да свърши света.  България също.

servel

  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 161
  • Карма: +17/-2
  • Респект: +10
    • Профил
0
Последните 2 години колко теми се отвориха в стария форум за срив на банки в бг, за падане на борда. Колко се пишеше как едва ли не борда се срива до дни, банки гърмят (да не ги цитирам , че на всички им се намери кусур)...

Аз лично смятах и все още смятам, че пряка непосредствена заплаха за парите/депозитите в бг банки не съществува.

Ако се появи някоя от описаните от Имотенбалон опасности, то това ще се усети явно поне месец-два по-рано и активите естествено може да се трансферират в друга европейска банка.


Що се касае до "спасяване" от ойрото в КАД или УСД или шв.франкове, смятам че в момента е безмислено да се превалутират суми до 100к. Ако имате свободни над 100 к, които планирате да харчите основно зад океана, тогава девирсифицирайте по 33% в КАД, УСД и ойро


И да имаме едно наум, че кризата не е отминала в никакъв случай и заплахата от втора вълна е доста реална. Ако дойде такава, не се знае коя валута къде ще отиде..

nearvana

  • Гост
0
Булкане, еврото може и да чукне паритет с долара но аз лично не бих сложил всичко в канадски или ус долари (силно зависими са).

Опасността от инфлация е глобална и в този смисъл е добре да имаш валути на държави с положителен търговски баланс  - все пак те изнасят стоки срещу пари и дългосрочно при инфлация парите губят стойност а стоките печелят.
Европа има по-добър търговски баланс от америка дори и при това скъпо евро. Търговския баланс между европа и сащ е силно положителен в полза на европа и затова не смятам че еврото ще се срине тотално спрямо долара.  Това са просто размишления де ... . китайски юани май хич не е лоша идея :)

А иначе не бих оставил големи суми в БГ банка без възможност за бърз изход - черните лебеди идват неочаквано и съвети от рода на "за един месец няма да стане нищо" са статистически верни но имат стойност само ако са смисъла на договор със застрахователна компания. Ако знаеш със СИГУРНОСТ че за 1 месец няма да стане нищо можеш да направиш  безрискови пари като ги изтеглиш на кредит от западна банка и ги вложиш в БГ банка на срочен депозит. На това му викат арбитраж а е ясно че на този свят няма безплатен обяд. Обяснението е че риск за фалит на БГ банка съществува и е въпрос на преценка между риск и печалби дали би го поел. Решението зависи от това колко risk averse си ... та и за това казах че лично аз не бих го поел.

поздрави
 *drink11*

BulCan

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 907
  • Карма: +59/-19
  • Респект: +82
    • Профил
0
Не съм подозирал, че да имаш кеш е такава мъка. То сметки, то чудо.
Вулкане, нали не си подвластен на вечния страх на българина да не настите и да не се мине.
И нали не мислиш, че без да работиш или да поемаш риск може да печелиш ПАРИ.
По темата-до един месец определено няма да свърши света.  България също.

Имотко, последното нещо, което мога да си помисля е, че мога да изкарвам пари без да работя. Проблема ми е, че както си работя, всеки месец продължават да ми се трупат спестявания (в щатски долари) и това нарушава баланса на валутите ми в досегашните спестявания, та се налага да се "разместват".  :D  Еврото също доста ме притеснява, 50% съм в EUR в БГ баМки, а даже може да се случи и изобщо да не се харчат в Европа парите, тогава вече съм на загуба ако пада еврото. Лихвите от банките са просто малки "бонуси" (е, 4-5 пъти средната заплата в БГ на месец, кой ти ги дава все пак, доста повече от отдаване под наем на имот, който може да се купи с тези пари). Все пак ако се погледне в период от година и половина си се получава някъква сума. Казва се "берекет версин", въпроса е човек да се "изтегли" навреме.

До един месец няма да свърши светът или България, ама точно сега (до 2 седмици) си се прибирам в Канада и мога да си изнеса малко пари (по 10 К Е на калпак, ако жена ми успее да вземе навреме виза, за да дойде с мен), останалите може на няколко банкови трансфера да се прехвърлят. Понеже имам падеж на всички влогове скоро, тогава е времето да се тегли и превалитура, ако се налага. Иначе се правят договори за още поне 3 месечни депозити (с изключение на една от баМките, където са безсрочни) и ето ти - дошла есента.

Освен това, ако ми остане време, смятаме и да отскочим до една друга държава, хем малко тропическо море, хем може и да направя малко огледи за имот (много добро съотношение цена-наем и може да се счете за инвестиция). Мястото страхотно бързо се развива, без да се осират бреговата ивица и природата, чудесна инфраструктура, целогодишен наплив от туристи от 3 континента. Много отдавна съм го "бройнал", навремето много обичах да го посещавам.  За 220 000 $ може да се вземе кондо, което да се дава по 600$ седмично, е като сложиш и някои празни дни, стават към 10% годишно. Това след като се плати на фирмата за поддръжка комисионната и след местните данъци. Фирмата за поддръжка се занимава изцяло с отдаването под наем. Това само като идея, ако така или иначе отида, да поразгледам на място какво се предлага.

I say what I do and do what I say.

BulCan

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 907
  • Карма: +59/-19
  • Респект: +82
    • Профил
0
Мерси на всички, "изказали се" до момента. Може би ще "разместя" до 33% щатски, канадски и евро. В момента обменям евро за всякъкви ежеднвни разходи в БГ (това са "готови пари"), доходите са ми в щатски и се събират, като от време на време част се обръщат в канадски. Така с течение на времето % на еврото ще намалява, въпроса е, че това си е бавен процес, а нещата са доста динамични последно време. Както и да е де, нямам милиони, че да го мисля чак толкова, въпреки, че колкото и да има човек, са му всичките.   :D :D

Иначе за БГ баМките съм почти сигурен (да не казвам голяма дума де), че "излизам", поне докато ме няма в страната.
« Последна редакция: 09 Юни, 2010, 16:02:48 от BulCan »
I say what I do and do what I say.

BulCan

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 907
  • Карма: +59/-19
  • Респект: +82
    • Профил
0

Аз не съм много съгласна, че след като си харчи човек парите в Европа, нищо не се губи. Ако това се случи - инфлация/хиперинфлация, най-доброто е, човек да си държи парите в друга валута.


Не съм проверявала в банките, как стоят точно нещата канадския долар. В смисъл, тегленето да става след превалутиране в CAD. По принцип, при превалутиране се минава през курс "купува" и след това курс "продава". Те, се договарят.

БГ баМка, която да предлага депозит в канадски долари аз поне не съм видял. Мисля, че няма. Ако някой знае за такава, да пише, ще бъда благодарен. Иначе ги купуват, рядко продават, а курса винаги минава през лева (двойна обмяна), както си написала. Чейндж бюрата купуват. За продажба трябва да се договори човек предварително. Сделките пак минават през лева първо.
I say what I do and do what I say.