Автор Тема: Цените на имотите 2014 г.  (Прочетена 89332 пъти)

Скитър

  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 173
  • Карма: +7/-0
  • Респект: +76
    • Профил
Re: Цените на имотите 2014 г.
« Отговор #30 -: 11 Януари, 2014, 20:53:27 »
0
Жоре, писна ми да обяснявам очевидни неща и да ми вадиш от контекста погрешни заключения, които аз после да опровергавам и да си троша клавиатурата да се оправдавам какво съм искал да кажа. Например това, че никъде не съм казвал, че този форум е срещу посредниците. Казах следното:

Цитат
Този форум до голяма степен е резултат от негативното мнение на купувачи и продавачи срещу посредниците, точно защото предишният форум беше контролиран от такива посредници. Така се роди този форум.
Това са фактите.

Къде видя, че НЕ Е НА СВОБОДНИТЕ ХОРА? Виждаш ли как ми извърташ през цялото време думите и ме караш да се оправдавам? Не форумът е срещу някого или срещу нещо, а моето мнение, Жоре. Има огромна разлика. Не претендирам да съм гласът на форума. Такова ми е мнението, какво да направя? Не мога да застана срещу себе си и да говоря суперлативи за гилдията на брокерите. Надявах се да попадна на читав човек, много го исках, но не би. Нямах този шанс. Аз съм го изживял, изстрадал и много добре знам за какво говоря.

Та, какво да кажа сега? Ще повторя онова, което писах в началото.

Цитат
Жоре, радвам се, че писа! Радвам се, защото се беше умълчал нещо. А ми е интересно да си "говорим" и да те слушам.

Жив и здрав да си!

Невидимко

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 876
  • Карма: +29/-30
  • Респект: +67
    • Профил
Re: Цените на имотите 2014 г.
« Отговор #31 -: 11 Януари, 2014, 23:57:31 »
0
Аз от банички, Скитъре, не разбирам.
Но явно, тези дето плащат на брокер са си направили сметката че им трябва.
Те не се интересуват от канчето на другия колкото теб и колко работа свършва за да стигне до тях.
Плащат му и за онези дни в които той работи на "празни" обороти, често пъти разкарван от тебеподобни. Само за да го има! (Обяснено е в дебелите книги по икономика)
И... На пук на твоите писаници - брокера съществува.

goro, до момента съм 100% съгласена със Скитър. Технологиите ще погубят брокитата. Това дето си писал за твоя колега дето бил фалирал, а ти си останал щото не си инвестирал не означава, че ти си умния, а означава, че твоя колега просто е изпреварил времето в Гърция. В Гърция както всички знаем откриването на компютъра и интернета тепърва предстои. Просто е въпрос на време съществуването на брокера. Ето ти два примера: на запад по бензиностанциите отдавна няма персонал, спираш, забиваш банковата карта, пълниш резервоара, вадиш картата и продължаваш.
както и във все повече магазини няма касиерки, влизаш, пълниш количката, минаваш през касата, сам си сканираш баркодовете на стоките и плащаш с банковата карта.
Та въпрос на време е и брокитата да бъда заместени от технологиите.  Да речем че продаван имот е качен с десетки снимки, с 4-5 видеофилмчета и с 3D виртуална презентация, добавена е пълна информация за имота, както и пълната документация. Та ако аз съм продавача, за какво ще ми трябва брокера щом имота ми е на пазара с пълната и най-вече вярна информация, ако съм купувач, то аз на момента мога да преценя дали имота представлява интерес за мен или не за да си правя труда да се свързвам с продавача за евентуален оглед на живо ако имота ми харесва.

Това са реалностите жорка и колкото и да си зариваш главата в пясъка те няма да станат по-различни, да днес имаш професия, но дали тя ще съществува след5-10 години?? Е да за Гърция е друго айде там нека са 20, щото откриването на интернет технологиите там тепърва предстои.

ама в западния свят брокитата вече изчезват, това според мене искаше да ти каже Скитъра.

imotko

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 634
  • Карма: +18/-69
  • Респект: -86
    • Профил
Re: Цените на имотите 2014 г.
« Отговор #32 -: 12 Януари, 2014, 00:57:04 »
0
Отдавна не бях имал възможност да отбележа колко си далече от истината. И, разбира се, колко си прост.

Ivel

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 516
  • Карма: +16/-7
  • Респект: +48
    • Профил
Re: Цените на имотите 2014 г.
« Отговор #33 -: 12 Януари, 2014, 07:28:42 »
0
Брокера е като съединителя на автомобила с ръчна скоростна кутия. Ако внимателно си подбретеш условията (оборотите на двигателя и скороста в дадения случай) може да превключиш и без съединител. На този етап ако си внимателен може да минеш и без брокер при сделка в държава с нормални закони. Но сте прави че тази професия е пред изчезването си, въпрос на време е, мислите ли че такива като Жоро не го разбират и сами, като намале обема на работата, като изпоснеят комисионните ще го разберат и най- големите опимисти сред тях. Никога не съм купувал нищо през брокер, в България не е трудно да го прескочиш, стига да искаш.

Фло

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 749
  • Карма: +30/-6
  • Респект: +138
    • Профил
Re: Цените на имотите 2014 г.
« Отговор #34 -: 12 Януари, 2014, 08:59:47 »
+2
Брокера е като съединителя на автомобила с ръчна скоростна кутия.
Амбриаж,колега му казват на съединителя.
Амбриажа е долен ляв педал.
И като  гледам много долен и много ляв педал :)

Невидимко

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 876
  • Карма: +29/-30
  • Респект: +67
    • Профил
Re: Цените на имотите 2014 г.
« Отговор #35 -: 12 Януари, 2014, 09:53:30 »
0
Отдавна не бях имал възможност да отбележа колко си далече от истината. И, разбира се, колко си прост.

ти нали не беше бльокер бе идиотко. що подскачаш така? айде остави бъдещето ами кажи дъщеря ти става ли за групово?

Скитър

  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 173
  • Карма: +7/-0
  • Респект: +76
    • Профил
Re: Цените на имотите 2014 г.
« Отговор #36 -: 12 Януари, 2014, 14:33:00 »
+2
ама в западния свят брокитата вече изчезват, това според мене искаше да ти каже Скитъра.

Технологиите неизбежно променят начините, по които се вършат нещата. Например онлайн търговията. Там се инвестира една сравнително малка сума в сайт - съизмерима с един месечен наем на малко търговско помещение и отпадат редица други разходи за касиерки, за търговско помещение и др. Има си и недостатъци, че купувачите не могат да видят стоката на живо, но пък добрите практики позволяват връщане на стоката и т.н. Практиката с класация и потребителски отзиви за коректни и некоректни търговци е много добра. Ето, че не съм чак такъв хейтър и взех, че похвалих нещо. Но не исках да насочвам вниманието към технологиите.

Проблемът или проблемите с посредниците, поне тези в България, произхождат от естеството на техния бизнес. Те взаимно си крадат клиенти, крадат си обяви, някои работят в сътрудничество с конкуренцията си, а други категорично не работят. Изброените проблеми, макар да са си между посредниците, косвено носят щети на клиентите им. Давам пример с брокерката, която ме излъга, че даден апартамент бил продаден. Тя вероятно знае, че агенцията, която го предлага не дели или не иска да дели комисиона, може и тя самата да не иска да дели точно с тази агенция, може просто да са в лоши отношения - само мога да гадая, но така или иначе, аз бях излъган. Получава се така, че продавачът и потенциалният купувач, който търси имот, са ощетени от брокерите без да имат вина, а често и без да имат представа, че са лъгани. А от брокерите се очаква тъкмо обратното - да организират срещата, огледа и да съдействат за сделка. Друг проблем е, че естеството на посредническия бизнес в България е такова, че брокерите се опитват всячески да скрият имота от купувача, а купувача от продавача, за да не ги прескочат. А хората очакват от тях обратното. Всъщност, точно това е основният проблем с АНИ. Те твърдят, че съдействат, а всъщност правят обратното. Заради страх от прескачане спестяват много голяма и важна част от информацията за имота, често пъти пълни лъжи. Повечето заблуждаващи обяви са резултат от това. Обявите нямат за цел да информират клиентите, колкото и те да се надяват на това, а да ги зарибят да се обадят на брокера. И така вече, на излъганият от лъжлива обява, разочарован, че очаквал 100 квадрата южен, луксозно обзаведен четиристаен, а всъщност се оказало двустаен 45 квадрата северозападна дупка със стари вехтории клиент, се предлага брокерската благословия, да му бъде намерено нещо друго, каквото брокерът е приготвил в тефтерчето си. Другите често срещани лъжи, които брокитата с ангелска невинност наричат реклами, са мечтания несъществуващ имот. Тази зарибявка има за цел същото - да накара купувачът да звънне, а после със съжалителен тон отсреща да му се обясни, че току-що е изтървал влака, имотът е продаден, но вече с надежда в гласа да му се съобщи, че те имат какво "подобно" да му предложат. Така с един патрон се печели от няколко страни. Първо, измаменият клиент сам идва да види копторите в тефтерчето. Второ, стимулира се да купи точно това копторче, което му се предлага, като постоянно му се натяква как е изтървал онзи (несъществуващ) влак и трето, както разбирам от статията, вече се печели и от телефонните импулси на жертвата. Особеностите на брокерския риболов на шарани не свършва само до изброените стръв и методики. От статията научаваме, че брокерите увеличавали или намалявали цените, което е в контекста на темата, без знанието на продавачи и купувачи. Т.е. те освен посредници, вече се изживяват като ценообразуващ фактор на пазара на имоти. Как? Ми много просто е. Когато пазарът на имоти беше във възходяща крива, цените растяха и няколко хиляди евро отгоре не беше проблем да се надуят и после да се поделят с продавача. Било то заради уникалността на имота, заради това, че отпред имало пейка с тревичка, люлка, катерушка, че Слънцето тук пазело сянка през лятото и напичало най-напред през зимата и т.н. Сега обаче, пазарът е в низходяща крива и брокитата вече намалят цените, плашейки вече продавачите с мъдрост от типа "По-добре половината от нещо, отколкото 100% нищо!" Това вероятно се извършва по схемата - обявява се по-ниска цена и ако имаме купувач, после се убеждава продавачът, че това е пазарната цена и или продава на нея, или изтърва влака защото утре ще е по-евтино. Ако продавачът откаже се обяснява на купувача, че онзи бил вдигнал цената некоректно и така излизаме от положение. Тук вече имаме голяма жертва от страна на брокитата - по-ниската цена ги удря по джоба, но "По-добре половината от нещо, отколкото 100% нищо". Така гущерът си къса опашката при опасност, но все пак оцелява...

В резюме, на теория АНИ трябва да организират представянето на имота, да информират потенциалните клиенти, да уреждат огледи и сделки, активно да съдействат до тяхното приключване както документално, така и с комуникация между страните, а смисълът на тяхното съществуване и необходимост на пазара е точно в това. Срещу, разбира се, заветните проценти от едната, от другата или най-добре и от всички страни.

На практика обаче се оказва, че горното е само за клиентите шарани. Представянето на имота заблуждава и се крие, за да не се открадне обявата от конкуренцията и/или да не се прескочи брокера. Информирането на клиентите често се пропуска или заради безхаберие и небрежност, или умишлено, за да се прикрият определени недостатъци, като двигателя на асансьора в съседство със спалнята например, което реално съм го виждал, или 2-3 незаличени ипотеки, което също е в спомените ми. Съдействието по приключване на сделката се свежда до максимално бързо и непрозрачно претупване на сделката, за да не се бави плащането, а колебанията и нервите на страните от неяснотите и детайлите да не поемат в погрешната посока. Единствено комуникацията е на ниво - скъсват се да убеждават как изтървеш ли влака - край, цял живот под моста...

В този ред на мисли и драстични разлики между теорията и практиката, според мен, посредниците не изпълняват функция на посредници, а на паразити, което поставя под въпрос необходимостта им, и които според теорията на либералния пазар би трябвало да са приключили съществуването си, но не би. Следователно или теорията за свободния пазар е грешна и се налага държавен контрол, или шараните са твърде много и твърде глупави, или паразитите са твърде устойчиви и не мрат, или комбинация от тези фактори. Това е моето мнение и това исках да кажа.

Поздрави!

Ivel

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 516
  • Карма: +16/-7
  • Респект: +48
    • Профил
Re: Цените на имотите 2014 г.
« Отговор #37 -: 12 Януари, 2014, 18:40:00 »
0
Добре си го написал, хареса ми, особено онова сравнение с гущера дето си къса опашката, като я скъса два три пъти ще стигне неминуемо и до главата.

darkside

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1574
  • Карма: +112/-1
  • Респект: +679
    • Профил
Re: Цените на имотите 2014 г.
« Отговор #38 -: 12 Януари, 2014, 22:54:01 »
+2
Да обобщим, Косачо!
Преди мантрата беше "Купувайте, че утре ше е по-скъпо!"
Сега мантрата верно е "продавайте, че утре ше е по-евтино!"
И според мен, посредниците не изпълняват функция на посредници, а на паразити в повечето случаи. *drink1*
Ас съм българче.......

Фло

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 749
  • Карма: +30/-6
  • Респект: +138
    • Профил
Re: Цените на имотите 2014 г.
« Отговор #39 -: 13 Януари, 2014, 13:28:59 »
+1
Да обобщим, Косачо!
Преди мантрата беше "Купувайте, че утре ше е по-скъпо!"
Сега мантрата верно е "продавайте, че утре ше е по-евтино!"
И според мен, посредниците не изпълняват функция на посредници, а на паразити в повечето случаи. *drink1*
Кой кърлеж ще се откаже от  кръвопиенето от хуманни съображения?Кърлежите и в природата издържат най-много на глад,по много години .
  И......като му падне кУмисьон,смуче до припадък гостоприемниците ...от двете страни.Насмуканият кърлеж,както и гладния  нямат усещане за собствената си ненормалност.Много е обиден на гостоприемници,които не искат да имат кръвозагуба.По тази причина кърлежите сипят огън и жупел,хули и обиди към всеки,който се усъмни в ползите за себе  си и себеподобните   от кръвопускането.

Невидимко

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 876
  • Карма: +29/-30
  • Респект: +67
    • Профил
Re: Цените на имотите 2014 г.
« Отговор #40 -: 15 Януари, 2014, 14:06:38 »
0

imotko

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 634
  • Карма: +18/-69
  • Респект: -86
    • Профил
Re: Цените на имотите 2014 г.
« Отговор #41 -: 15 Януари, 2014, 14:29:43 »
+2
Мултиплицираш простотията си, нали?

Невидимко

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 876
  • Карма: +29/-30
  • Респект: +67
    • Профил
Re: Цените на имотите 2014 г.
« Отговор #42 -: 15 Януари, 2014, 15:24:47 »
+2
Мултиплицираш простотията си, нали?

да го... духаш


Muza

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 4525
  • Карма: +217/-26
  • Респект: +1501
    • Профил
Re: Цените на имотите 2014 г.
« Отговор #44 -: 24 Януари, 2014, 21:53:20 »
+2

Невидимко?
Означава ли, че някой ако иска да плати кеш, не може?
Хмм ...
Къде остава фондът "И аз съм човек"? Ще се вижда, колко съм била "И аз ...дъра-бъра ". Черно на бяло! Контрол! *girl* :)


В подкрепа на казаното от теб:
http://news.ibox.bg/news/id_1976252691

И, да направя някакъв мой коментар? Не, че ще е верен, няма да ми забелязвате. По-скоро, да поклюкам. :D

Първо да почна от тук:

Технологиите неизбежно променят начините, по които се вършат нещата. Например онлайн търговията. Там се инвестира една сравнително малка сума в сайт - съизмерима с един месечен наем на малко търговско помещение и отпадат редица други разходи за касиерки, за търговско помещение и др. Има си и недостатъци, че купувачите не могат да видят стоката на живо, но пък добрите практики позволяват връщане на стоката и т.н. Практиката с класация и потребителски отзиви за коректни и некоректни търговци е много добра. Ето, че не съм чак такъв хейтър и взех, че похвалих нещо. Но не исках да насочвам вниманието към технологиите.


Скити,
Да не ми се разсърдиш, ама не съм много съгласна, как определяш разходите.  *drinks*
Малката сума, нито е по-малка, нито непременно гарантира заместване на физическия магазин, от гледна точка на оборотите. Един вид дейност и изпълнение, се замества с други такива. Продавачките ще бъдат заместени с ... ще ги нарека "разпределителки". Нали някой трябва да заделя стоката по клиенти? Пакетирането може да има по-големи от стойността на торбичките сега. И още куп други. Разходите могат да се окажат много по-големи,  от тези на малкото магазинче. Загубите могат да бъдат непредвидими. Един хакнат сайт, с източване на кредитните карти, може да  повлече търговеца на дъното.
Предлагането е много голямо, което означава едно - много по-голяма конкуренция, от колкото е в рамките на един град, да речем. Това, неминуемо води до по-ниски цени, и резултатът, като по-голяма печалба, е под въпрос.


Новите технологии, според мен, първо ще ударят моловете, по ред причини, като се почне от разходите за поддръжката им.  Най-големият конкурент на големите вериги магазини са малките магазинчета. Целта е да бъдат смачкани, елиминирани, използвайки всички търговски практики. Прибавяйки и новите технологии, освен удобство, са и  мода. Пък тя, модата дава големи пари на онези, които я наложат, и съответно на първите, които я яхнат.
Какво ли няма вече в интернет, почти всичко може да си купи, поръча. Това, все пак има точка на насищане.

Ако, почна за всичко да ровя в нета, ми аз няма да се отлепя от този монитор. Ако е в работно време, кой ще ми изработи надника, за да плащам? Нищо, че ще икономисам пари? След работа? Е, сега ми е мерак - да се ровя, ровя и да намеря най-хърабийската цена. И накрая, само с един клик и хоп - роклето е вече мое. Хм ... кога да го обличам? Я, още колко ровене ми предстои? То, стоки, то услуги ... Пък то иска време? Уикенда. Ще си остана по пижама, рошава, търъл-мъръл ... Или ... да зарежа монитора, да си го облека роклето и ... О, навън също имало живот?

Какво общо има с имотите и с техните посредници? Щото, май повечето може да се окажем посредници на нещо си.
Има - същото е. :)

Мммм ...  поклюкарих ... не ли?  :D *drinks*

Ай  *drink1* за нас си! :)

 *flower2*