Форум за финанси, право, счетоводство, политика и други науки > Юридически казуси относно недвижимостите

Разминаване на квадратури - какво се прави

(1/3) > >>

dodo2:
Когато има разминаване в квадратурата на парцел, при покупка може ли да се коригира и каква е процедурата.
(пак питам преди срещата ми с адвоката, но си нямам работа, а може да е полезно и за друг)

По нотариален акт е голям X1.

По скица (изчислено графично) е голям X2, като X2 < X1 (с малко).

В ГИС обаче парцелът е голям X3, като X3 > X1 > X2 (по-голям с 20% от X2). В общината, където са издали скицата, потвърдиха, че е по-голям, това в ГИС се приема за вярно, но няма неуредени сметки по регулация, т.е. грешката се влачи от едно време. Като се прави съпоставка графично между (1) скицата, (2) ГИС, както и (3) като поземлен имот преди регулацията в старите карти има пълно съвпадение на границите.

Ако го купя, мога ли да имам в крайна сметка нотариален акт с вярната квадратура според ГИС и каква е процедурата? Ако не може, трябва ли старият собственик да го оправи преди продажбата (за да се коригира по давност?) или няма значение и ще мога да коригирам след покупката?

servel:
Имам аналогичен проблем, който до момента пред мен е открит и нерешен.

2004 г. купих реституиран парцел община Подуене - ПИ с площ по нотариален акт и скица от общината условно казано 1000 м2. Направих ПУП и го вкарах в регулация. Когато почнах проект и архитекта взе данни от ГИС се оказа, че парцела е с 15% по-малка площ.

Имам цялата документация от времето на реституирането на имота и е видно, че няма неуредени сметки по регулация. Консултирах се с адвокати, но ми казаха, че просто няма смисъл да се захващам с дела, защото трябва да съдя продавача, а той да предяви регресивен иск към общината, тя пък към поземлени комисии, те пък към земемери, те пък към ... арменския поп.

Просто се оказа, че това ще е безкрайна процедура, от която освен адвокатската гилдия, друг няма как да спечели - в резултат - казах "майната му" на 280 м2 и замразих инвестиционните си намерения.

dodo2:
При теб може да става въпрос за претенции към продавача, и сигурно не си струва да се занимаваш, докато аз говоря за обратния случай (парцелът реално е по-голям). Т.е. няма да има спор, но ми се иска да знам дали нещата могат да се оправят по служебен път някакъв (например да се извади нова скица, в която пише вярното число от ГИС)..

OwnerBG:

--- Цитат на: servel в 09 Юни, 2010, 20:08:23 ---Имам аналогичен проблем, който до момента пред мен е открит и нерешен.

2004 г. купих реституиран парцел община Подуене - ПИ с площ по нотариален акт и скица от общината условно казано 1000 м2. Направих ПУП и го вкарах в регулация. Когато почнах проект и архитекта взе данни от ГИС се оказа, че парцела е с 15% по-малка площ.

Имам цялата документация от времето на реституирането на имота и е видно, че няма неуредени сметки по регулация. Консултирах се с адвокати, но ми казаха, че просто няма смисъл да се захващам с дела, защото трябва да съдя продавача, а той да предяви регресивен иск към общината, тя пък към поземлени комисии, те пък към земемери, те пък към ... арменския поп.

Просто се оказа, че това ще е безкрайна процедура, от която освен адвокатската гилдия, друг няма как да спечели - в резултат - казах "майната му" на 280 м2 и замразих инвестиционните си намерения.

--- Край на цитат ---

Определено не си говорил с правилните адвокати.При обявен и влязъл в сила ПУП нещата могат да се изправят за не повече от един месец.Просто вземи мерки преди да влезе в сила кадастралната карта че ще е значително по скъпо след това.
Сега повече от 500-700 лева няма да ти излезе като не включваш визата.

dodo2:
OwnerBG а за моя случай същото ли важи?  *drink5*

Навигация

[0] Списък на темите

[#] Следваща страница

Премини на пълна версия