Автор Тема: Голямата измама - Паркомясто.  (Прочетена 42830 пъти)

valsodar

  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 147
  • Карма: +29/-23
  • Респект: +14
    • Профил
    • Щуровини - Животът през очите на един котарак
Голямата измама - Паркомясто.
« -: 09 Юни, 2010, 19:58:34 »
+7
Една от големите измами прилагани на купувачите на имоти е продажбата на паркомясто.
Но, какво се оказва в действителност - те купуват нещо над което нямат никакви права??!
При това го купуват за една доста солена сума, а в последствие тази им придобивка им гарантира единствено ядове с останалите съсобственици на сградата, с които имат равни права да ползват Продаденото им от строителя паркомясто.

 Ето и два интересни линка по темата, ако ви е интересна и искате да продължим.

Паркомясто от форумът на http://www.lex.bg

и една интересна статия засягаща много добре въпросът Паркоместата и етажната собственост

За прочелите ги един въпрос от мен - Е, още ли сте убедени в смисълът от закупуването на паркомясто, след като сделката така лесно се обявява за нищожна от съда? ;)
Човекът е единственото животно във вселената, което прекарва целият си живот в нескончаеми опити да го направи по-труден от нужното!

Panther

  • Ентусиаст
  • *
  • Публикации: 44
  • Карма: +8/-1
  • Респект: +25
    • Профил
Re: Голямата измама - Паркомясто.
« Отговор #1 -: 09 Юни, 2010, 20:21:50 »
+4
Просто поредното малоумие от страна на лакоми строители и брокери. Не кризата, а лакомията им изяде главата. И още много ще патят, само жалко че и свестни хора ще патят покрай тях, само защото банките и тъпите брокери им промиха главите.

BulCan

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 907
  • Карма: +59/-19
  • Респект: +82
    • Профил
Re: Голямата измама - Паркомясто.
« Отговор #2 -: 09 Юни, 2010, 20:50:05 »
+2
Интересна тема. Аз съм виждал отделен нотариален акт за подземно парко-място (под сградата). Не си спомням как точно беше описано. Това правно издържано ли е? А как стои въпроса за подземна "гаражна клетка" - оформено е като гараж, но отпред е отворено (няма врата или трансперанта)? Вижал съм и нотарилаен акт на апартамент, в който се упоменава собственност в-у подземен гараж (влиза се през обща врата, но гаража си е обособен, има си собственна врата). Гаража е описан в нотариланият акт на апартамента обаче, а няма отделен нотариален акт. Трябва ли непременно да има отделен НА? Или всеки случай си е сам за себе си?

В блока, в който живея мисля, че го уредихме въпроса най-коректно. Ограден комплекс от 2 сгради, м-у двете сгради част от пространството е разчертано на паркоместа, които са обаче по-малко от броя на апартаментите. Всеки собственник на апартамент има идеална част и от двора, описана в нотариалният акт. Бившите собственници на парцела (те имат 3 апартмамента и магазин като обезщетение) се опитаха да ни убеждават след като се издаде блока, който искал паркомясто, да си плащал някакъв наем (примерно 20-30 лв. на месец), парите да се събирали и да се ползвали за чистачка, ток за стълбището, поправки по ограда и пр. когато се наложи. Аз пък предложих всеки да има ключ/дистанционно за вратата и паркира ако има свободни места, като имаме лимит по една кола на апартамент и без никакви гости вътре (който иска гостите му да паркират - да си вади неговата кола). Ако някой дава под наем, квартирантите придобиват и те право на една кола, ако има свободни места. Така и си работи добре тази система вече 7 години. Не мога да разбера, при условие, че всички имаме идеални части от парцела, как някой може да си купи паркомясто в-у него? Нали никой не може да определи къде е точно неговата част, тя затова е и идеална...
I say what I do and do what I say.

OwnerBG

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 694
  • Карма: +62/-62
  • Респект: +53
    • Профил
    • Списание за хората, имотите и проблемите
Re: Голямата измама - Паркомясто.
« Отговор #3 -: 09 Юни, 2010, 21:39:44 »
-2
Има елементарен правен способ да се придобие паркомясто.Всички упражнения за невъзможност поради наличие на идеални части са меко казано смешни.
То ще се окаже че не можем да се разпореждаме с никакви идеални части.
А как ще продадеш апартамент който притежава идеални части от земята.
Е по същия начин е с паркомясто с едно мааалко допълнение.
Ма то голяма тайна ще да е.
Язък за всички купили и продали паркоместа. :o :o :o :o :o :o :o :o :o
Подбрани статии за собственици на имоти.http://www.sobstvenik.com/
За купувачи и продавачи си има други места.
Балкански рекорд за „Най-много хора правещи заедно Български мартеници за 5 минути“ http://www.babamartaworld.com/


                                                                OwnerBG

valsodar

  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 147
  • Карма: +29/-23
  • Респект: +14
    • Профил
    • Щуровини - Животът през очите на един котарак
Re: Голямата измама - Паркомясто.
« Отговор #4 -: 09 Юни, 2010, 21:59:01 »
+2
И кой е според тебе той, след като паркомястото не е обект на вещно право?
Питам, защото преди това изчетох доста мнения на юристи, едно прелюбопитно решение на СРС  ми е просто интересно, ей така за самият бъзик ли се включваш или просто ще си аргументираш тезата? ;)
Човекът е единственото животно във вселената, което прекарва целият си живот в нескончаеми опити да го направи по-труден от нужното!

Muza

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 4525
  • Карма: +217/-26
  • Респект: +1501
    • Профил
Re: Голямата измама - Паркомясто.
« Отговор #5 -: 09 Юни, 2010, 21:59:24 »
+2
А, то това, нищо не е. А, чували ли сте за НА за рампа на сграда със складове?

Собственик, нашият, на рампата и вече не длъжен да се съобразява с другите. Рампата е негова и туй то. Навлизаме останалите в чужда собственост.

Казах, че съм собственик на въздуха в асансьорната шахта, както и на стълбището на първия етаж.   :D
И човекът се кротна, повярва ми.  :o Нищо, че са ми се виждали всичките зъби...   :D

Имал пари - дал...


OwnerBG

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 694
  • Карма: +62/-62
  • Респект: +53
    • Профил
    • Списание за хората, имотите и проблемите
Re: Голямата измама - Паркомясто.
« Отговор #6 -: 09 Юни, 2010, 22:04:31 »
-2
И кой е според тебе той, след като паркомястото не е обект на вещно право?
Питам, защото преди това изчетох доста мнения на юристи, едно прелюбопитно решение на СРС  ми е просто интересно, ей така за самият бъзик ли се включваш или просто ще си аргументираш тезата? ;)

Идваш, заявяваш желание да купиш, получаваш примерни документи, разнасяш ги на няколко консултанти, одобряват ги и се връщаш за сделка.
От кухи примери и разкази "по принцип"няма нужда никой.
Подбрани статии за собственици на имоти.http://www.sobstvenik.com/
За купувачи и продавачи си има други места.
Балкански рекорд за „Най-много хора правещи заедно Български мартеници за 5 минути“ http://www.babamartaworld.com/


                                                                OwnerBG

valsodar

  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 147
  • Карма: +29/-23
  • Респект: +14
    • Профил
    • Щуровини - Животът през очите на един котарак
Re: Голямата измама - Паркомясто.
« Отговор #7 -: 09 Юни, 2010, 22:04:56 »
+1

Дано не са ми разлютени много брокерите. :D


Дано, защото ако не бе ти, нямаше да попадна на статията, която превърна мои интуитивни съмнения в реални опасения, че така продаваните паркоместа не са нищо друго освен форма на измама от страна на строителите.
 
 Апропо, добре е да си види и линка в юридическият форум към оная Пожелателната наредба от 2004-та неспазването на която създаде реалните предпоставки за тази почти узаконена измама.
Човекът е единственото животно във вселената, което прекарва целият си живот в нескончаеми опити да го направи по-труден от нужното!

OwnerBG

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 694
  • Карма: +62/-62
  • Респект: +53
    • Профил
    • Списание за хората, имотите и проблемите
Re: Голямата измама - Паркомясто.
« Отговор #8 -: 09 Юни, 2010, 22:07:18 »
-2

Дано не са ми разлютени много брокерите. :D


Дано, защото ако не бе ти, нямаше да попадна на статията, която превърна мои интуитивни съмнения в реални опасения, че така продаваните паркоместа не са нищо друго освен форма на измама от страна на строителите.
 
 Апропо, добре е да си види и линка в юридическият форум към оная Пожелателната наредба от 2004-та неспазването на която създаде реалните предпоставки за тази почти узаконена измама.

Да бе.Те брокерите правят сделките, а адвокатите и нотариусите само гледат отстрани.
Подбрани статии за собственици на имоти.http://www.sobstvenik.com/
За купувачи и продавачи си има други места.
Балкански рекорд за „Най-много хора правещи заедно Български мартеници за 5 минути“ http://www.babamartaworld.com/


                                                                OwnerBG

valsodar

  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 147
  • Карма: +29/-23
  • Респект: +14
    • Профил
    • Щуровини - Животът през очите на един котарак
Re: Голямата измама - Паркомясто.
« Отговор #9 -: 09 Юни, 2010, 22:07:45 »
+1
Идваш, заявяваш желание да купиш, получаваш примерни документи, разнасяш ги на няколко консултанти, одобряват ги и се връщаш за сделка.
От кухи примери и разкази "по принцип"няма нужда никой.
Аха, демек едно голямо нищо, което няма да издържи в нито един съд при спор за ползване на паркоместата отредени по закон на живущите в сградата като идеална съсобственост.

Мерси за подобни сигурни инвестиции.
Няма да питам как вашите правни консултанти тълкуват термина недвижима собственост тогава. ;)
Човекът е единственото животно във вселената, което прекарва целият си живот в нескончаеми опити да го направи по-труден от нужното!

OwnerBG

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 694
  • Карма: +62/-62
  • Респект: +53
    • Профил
    • Списание за хората, имотите и проблемите
Re: Голямата измама - Паркомясто.
« Отговор #10 -: 09 Юни, 2010, 22:10:26 »
-2
Идваш, заявяваш желание да купиш, получаваш примерни документи, разнасяш ги на няколко консултанти, одобряват ги и се връщаш за сделка.
От кухи примери и разкази "по принцип"няма нужда никой.
Аха, демек едно голямо нищо, което няма да издържи в нито един съд при спор за ползване на паркоместата отредени по закон на живущите в сградата като идеална съсобственост.

Мерси за подобни сигурни инвестиции.
Няма да питам как вашите правни консултанти тълкуват термина недвижима собственост тогава. ;)

Нали твои консултанти ще одобряват.Къде ти е проблема.Ако е голямо нищо, ще ти кажат и ще бягаш далече.
Ти само реши да купиш.
Ама.
Абе ти си знаеш.
Подбрани статии за собственици на имоти.http://www.sobstvenik.com/
За купувачи и продавачи си има други места.
Балкански рекорд за „Най-много хора правещи заедно Български мартеници за 5 минути“ http://www.babamartaworld.com/


                                                                OwnerBG

valsodar

  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 147
  • Карма: +29/-23
  • Респект: +14
    • Профил
    • Щуровини - Животът през очите на един котарак
Re: Голямата измама - Паркомясто.
« Отговор #11 -: 09 Юни, 2010, 22:16:26 »
+1
Виж, аз ако реша да купя ( а до година това със сигурност и ще стане ) съм наясно, че без веща консултация от страна на юрист няма да може да се мине, за да не се окажа в ролята на поредната тутурутка спестила 1000 лева за да може да похарчи за едната парлама 20 000 за тоя де духа! :)

Така че, дай Боже, наистина да имаш предложения до тогава, които да ме привлекат като твой клиент, ще ги видя наяве, как сте уредили "правно" нещата ;)

Защото, това което виждам до момента е една голяма и дълго премълчавана измама, донесла милионни незаконно придобити печалби, за която странно защо ни следствие, ни съд, ни прокуратура се интересуват как така се осъществи с такъв голям успех и мащаб.
Човекът е единственото животно във вселената, което прекарва целият си живот в нескончаеми опити да го направи по-труден от нужното!

vlado.b

  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 102
  • Карма: +18/-11
  • Респект: +6
    • Профил
Re: Голямата измама - Паркомясто.
« Отговор #12 -: 09 Юни, 2010, 22:17:00 »
+2
Господари на ефира - Право на дом 1 част

Господари на ефира - Право на дом 2 част

Ето ви малко инфо за паркоместата.

gogolcho

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1453
  • Карма: +67/-11
  • Респект: +131
    • Профил
Re: Голямата измама - Паркомясто.
« Отговор #13 -: 09 Юни, 2010, 22:18:35 »
+1
За мен ето това обяснение заслужава внимание:

Цитат
Според мен устройственият режим на паркоместата в подземен гараж е различен от този за паркоместа, разположени върху терена. Причината е, че първите могат да бъдат обективирани като "самостоятелен обект в сграда", а подземният гараж сам по себе си представлява строеж по смисъла на ЗУТ. За тези паркоместа могат да бъдат посочени застроена площ, % идеални части от общите части на сградата (и от правото на строеж, съответно), и съседи. Наличието или липсата на ограждане и врата е без значение в случая. Възможен е и по-мързелив вариант, при който обект на сделка може да бъде 1/n-та идеална част от подземен гараж, при описани граници на реално ползване.

А за паркомясто върху земята в околоблоковото пространство като обособен обект и съответно предмет на прехвърлителна сделка - забравете. Противното би означвало да ти прехвърлят част от УПИто :o нещо като парцел в парцела. Реални части от УПИто не могат да се прехвърлят.
« Последна редакция: 09 Юни, 2010, 22:24:02 от gogolcho »

OwnerBG

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 694
  • Карма: +62/-62
  • Респект: +53
    • Профил
    • Списание за хората, имотите и проблемите
Re: Голямата измама - Паркомясто.
« Отговор #14 -: 09 Юни, 2010, 22:19:57 »
-2
Господари на ефира - Право на дом 1 част
Господари на ефира - Право на дом 2 част
Ето ви малко инфо за паркоместата.


Това е инфо за чужди паркоместа които млади, "активни граждани " искат да използват безплатно.
Е нема.
Вижте скицата от втория клип и нещата ще станат ясни.
Подбрани статии за собственици на имоти.http://www.sobstvenik.com/
За купувачи и продавачи си има други места.
Балкански рекорд за „Най-много хора правещи заедно Български мартеници за 5 минути“ http://www.babamartaworld.com/


                                                                OwnerBG