Автор Тема: Голямата измама - Паркомясто.  (Прочетена 42829 пъти)

OwnerBG

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 694
  • Карма: +62/-62
  • Респект: +53
    • Профил
    • Списание за хората, имотите и проблемите
Re: Голямата измама - Паркомясто.
« Отговор #30 -: 10 Юни, 2010, 00:01:30 »
0
... А тези дето издават разрешенията за строеж, къде са гледали със заходите.
В някой плик?

А плик.
Те картончета със сметки предлагат.И банка по избор, за удобство на клиента.
Подбрани статии за собственици на имоти.http://www.sobstvenik.com/
За купувачи и продавачи си има други места.
Балкански рекорд за „Най-много хора правещи заедно Български мартеници за 5 минути“ http://www.babamartaworld.com/


                                                                OwnerBG

kolino

  • Ентусиаст
  • *
  • Публикации: 3
  • Карма: +0/-0
  • Респект: +1
    • Профил
Re: Голямата измама - Паркомясто.
« Отговор #31 -: 10 Юни, 2010, 02:22:11 »
+1
Е и какво? Това не променя нещата. Много са начините някой компетентен орган да не довиди нещо. Само не мога да разбера , ти що се пънеш? Ами боклук инвеститор,предприемач,продавач ( а и някой друг брокер), досега бяха в изобилие....Залагат клопки, после купувача не си бил на мястото. Ами това е недобросъвестност,лакомия. За това мор за такива спекуланти.

dodo2

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3737
  • Карма: +191/-16
  • Респект: +310
    • Профил
Re: Голямата измама - Паркомясто.
« Отговор #32 -: 10 Юни, 2010, 02:36:04 »
+1
А след като се даде разрешение (в нарушение на ЗУТ) какво става ако това нарушение стане публично?

Например има сграда 1 и до нея се построява сграда 2, която нарушава разни условия в ЗУТ. Съмнявам се да я бутнат заради това. Какво се прави - глоба от 100 лева ли има или нещо по-сериозно. Може ли ако не е завършена, да не и се издаде АКТ No.XX и да остане като паметник?

Днес например ми направи впечатление един строеж на околовръстното близо до Бизнес парка, който е с отстояние сигурно 1 метър (еркерите са на линията на пътя). А съм сигурен, че в ЗУТ имаше доста големи отстояния от пътища главни артерии. На бул. Арсеналски близо до SSC се строи една нова сграда, която пък е почти до тротоара. Всички останали са на поне 6 метра навътре, тези са напред. Сградата която започнаха да строят срещу входа на Южния парк като гледам какво копаят, със сигурност няма да отговаря на изискванията за отстояние от блока, който ще остане зад нея, а той е с тераси и прозорци в тази посока и ще му закрие слънцето (доколкото помня разстоянието трябваше да е 1,5 по височината на сградата откъм слънчевата страна, то тогава там остава място само за двуетажна къща, каквато си беше преди да я бутнат).

>:(

nachev

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1176
  • Карма: +80/-1
  • Респект: +179
    • Профил
Re: Голямата измама - Паркомясто.
« Отговор #33 -: 10 Юни, 2010, 12:42:44 »
+3
Тематиката с паркоместата е трудна и за специалистите. От архитекти и юристи можеш да чуеш напълно протипоставящи се, но затова пък категорични мнения.

Все пак обикновеният форумец би трябвало да е в състояние да формира някакво виждане по въпроса, което да помага за взимане на решения в реални житейски ситуации.
Искам напълно неангажиращо да споделя нещо в тази връзка. Във форума на имоти.нет имаше и надявам се, че продължава да го има - един колега с ник 4овек. Архитект по образование, строител, предприемач и  проектант по занятие.
С него бяхме много често на различни мнения по въпросите на пазара на имотите, години сме спорили (включително разпалено), но винаги при спазване на добрия тон, ненакърняване на достойнството на опонента, зачитане правото на лично мнение.

Изхождайки от тези обстоятелства, Когато форумецът 4овек говореше по темите на архитектура, строителство, технология и гравитиращи към проблематиката  тясно специфични правни, счетоводни и др. въпроси, аз почтително слушах с уважение.
Та той казваше : На моите клиенти продавам обособен обект от сграда: апартамент, магазин, гараж и т.н. Задължително прехвърлям идеални части и от УПИ-то. Не продавам паркоместа, които са разположени върху свободната част от УПИ. Последното считам за незаконно. Против съм наложилата се практика, която се върши от някои колеги.

Пак да  кажа. Това е само един частен случай от "голямата" тема: Паркоместа. Мнението е субективно, но аз категорично бих отказал дори разговор за някаква хипотетична сделка, която е извън параметрите, посочени от колегата 4овек. 

vfrz

  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 150
  • Карма: +10/-7
  • Респект: +8
    • Профил
Re: Голямата измама - Паркомясто.
« Отговор #34 -: 10 Юни, 2010, 15:17:06 »
0
В крайна сметка подземните гаражни клетки са ли или не са самостоятелен обект и съответно - могат ли да се продават отделно?

Пламен Ник.

  • Ентусиаст
  • *
  • Публикации: 26
  • Карма: +4/-6
  • Респект: +5
    • Профил
Re: Голямата измама - Паркомясто.
« Отговор #35 -: 10 Юни, 2010, 15:19:42 »
+2
Ами давай конкретен пример, че на градски легенди го обърнахме.
А тези дето издават разрешенията за строеж, къде са гледали със заходите.

Искате конкретен пример - ето го! Единия ми строител ни продаде апартаментите с идеални части от земята. Ама не от цялата земя, а само от земята под блока и градинките. Паркинга (не е подземен) е разграфен на паркоместа, които се продават отделно. Събрание на блока - "никой няма да им купи паркоместата". Собствениците с обезщетения - "Ние си имаме по три паркоместа, вие се оправяйте". Всички останали са единодушни - "Ще си паркираме както си искаме". След два месеца - г-н Х си купил две паркоместа и инструктирал охраната никой да не му паркира на местата. След месец господин У и той си купил още едно. След две седмици, г-н Пламен и той си купи. С нотариален акт "...при съседи: градинка, път, паркомясто..."  и т.н. Това е реалния живот, а вие тук можете да си чешете езиците колкото си искате и да паркирате на поляната зад околовръстното (ако намерите място). 

gogolcho

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1453
  • Карма: +67/-11
  • Респект: +131
    • Профил
Re: Голямата измама - Паркомясто.
« Отговор #36 -: 10 Юни, 2010, 16:33:38 »
+1
Правото на силата пред силата на правото - това е БГ. Засега. След 10-20 години ще да видим ::)

nachev

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1176
  • Карма: +80/-1
  • Респект: +179
    • Профил
Re: Голямата измама - Паркомясто.
« Отговор #37 -: 10 Юни, 2010, 17:05:48 »
+1
В крайна сметка подземните гаражни клетки са ли или не са самостоятелен обект и съответно - могат ли да се продават отделно?
Субективно и както аз ги разбирам нещата.
1.  При гаражите няма трудности и проблеми.
2. Паркомясто обаче не било самостоятелен обект. Подземното паркомясто е с по-малък "дефект" и  риск. Каква е логиката?
Подземното паркомясто е част от един подземен паркинг, който сам по себе си е самостоятелен обект. С използване на някакви правни техники и генериране на документи има начин да се купи идеална част от самостоятелен обект (подземен паркинг), а 100 % от собствениците на идеални части от този самостоятелен обект да се договорят за неговото конкретно ползване, при което идеалните части се да кажем "превръщат" в реални.

Надземното паркомясто, което е "изградено" в УПИ, което е съсобствено между всички притежатели на апартаменти, е с дефект.

nachev

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1176
  • Карма: +80/-1
  • Респект: +179
    • Профил
Re: Голямата измама - Паркомясто.
« Отговор #38 -: 10 Юни, 2010, 17:22:56 »
+1
Искате конкретен пример - ето го! Единия ми строител ни продаде апартаментите с идеални части от земята. Ама не от цялата земя, а само от земята под блока и градинките. Паркинга (не е подземен) е разграфен на паркоместа, които се продават отделно.

Ясно е, че сега съществуват два парцела.
1. Единият, на който е построена сграда с прилежаща градинка ви е прехвърлен като идеални части.
2. Вторият е (доколкото разбрах) собственост на предприемача и на него има паркоместа, които сега ви се продадат.

Тъй като очевидно е имало първоначален собственик (обезщетен) на цялата зема, имаш ли инфо -
Кога са се появили Парцел 1 и Парцел 2 ?  Тоест от общото първоначално УПИ са се отделили две.
Когато е проектирана сградата и вземано строително разрешение, как е стоял въпросът ?

Какво е пишело в договорите на тези, които са договорили "на зелено"?
 

imotko

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 634
  • Карма: +18/-69
  • Респект: -86
    • Профил
Re: Голямата измама - Паркомясто.
« Отговор #39 -: 10 Юни, 2010, 20:11:20 »
-1
На Пламен парцела си е един. И аз имам нотариален акт за дворно паркомясто, нищо че е незаконно.

nachev

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1176
  • Карма: +80/-1
  • Респект: +179
    • Профил
Re: Голямата измама - Паркомясто.
« Отговор #40 -: 10 Юни, 2010, 21:30:52 »
+1
На Пламен парцела си е един. И аз имам нотариален акт за дворно паркомясто, нищо че е незаконно.

Ей, веднъж да сме на едно мнение с теб!  :)
Абсолютно незаконно е!
До такава степен е незаконно, че не съм чувал дори за "хватка" за оправяне на нещата.
Това е ролята на форума!
Да знаят хората, че не трябва да се плаща за нещо, на което не могат да са законни собственици!

imotko

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 634
  • Карма: +18/-69
  • Респект: -86
    • Профил
Re: Голямата измама - Паркомясто.
« Отговор #41 -: 10 Юни, 2010, 23:07:26 »
-2
По принцип ги продават тънко, по 2-3000 евро. Ако имаш нотариален акт, съседите не се впрягат и си паркираш спокойно само ти. Има места в София, където си струва парите определено.

vfrz

  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 150
  • Карма: +10/-7
  • Респект: +8
    • Профил
Re: Голямата измама - Паркомясто.
« Отговор #42 -: 11 Юни, 2010, 10:08:27 »
+1
По принцип ги продават тънко, по 2-3000 евро. Ако имаш нотариален акт, съседите не се впрягат и си паркираш спокойно само ти. Има места в София, където си струва парите определено.

Все ще дойде ден, когато съседите ще разберат каква е работата - дали от форума или по други неведоми пътища. Тогава вече може да се впрегнат. Тези 2-3 хил. евро са цена за временно спокойствие сякаш. :-\

Пламен Ник.

  • Ентусиаст
  • *
  • Публикации: 26
  • Карма: +4/-6
  • Респект: +5
    • Профил
Re: Голямата измама - Паркомясто.
« Отговор #43 -: 11 Юни, 2010, 13:25:11 »
0
На Пламен парцела си е един. И аз имам нотариален акт за дворно паркомясто, нищо че е незаконно.

Ей, веднъж да сме на едно мнение с теб!  :)
Абсолютно незаконно е!
До такава степен е незаконно, че не съм чувал дори за "хватка" за оправяне на нещата.
Това е ролята на форума!
Да знаят хората, че не трябва да се плаща за нещо, на което не могат да са законни собственици!

В първия нотариален акт нямаше записано паркомясто.  По първоначален проект не бяха предвидени никакви паркоместа - на тяхно място трябваше да има детска площадка. След което се промени нещо в закона и за всеки апартамент трябваше да има паркомясто. И детската площадка стана на паркоместа. Които впоследствие бяха продадени. 
Защо да е незаконно? Защото Начев така решил. В този смисъл каква е ролята на нотариуса - той гледа документите и казва - да, строителя е собственик на паркоместата и ги продава в тази си роля. Аз не твърдя, че съм специалист в имотното право, но все си мисля, че нотариусите са.

valsodar

  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 147
  • Карма: +29/-23
  • Респект: +14
    • Профил
    • Щуровини - Животът през очите на един котарак
Re: Голямата измама - Паркомясто.
« Отговор #44 -: 11 Юни, 2010, 13:35:12 »
0
Цитат
Защо да е незаконно? Защото Начев така решил. В този смисъл каква е ролята на нотариуса - той гледа документите и казва - да, строителя е собственик на паркоместата и ги продава в тази си роля. Аз не твърдя, че съм специалист в имотното право, но все си мисля, че нотариусите са.
- Незаконно е, по простичката причина че части от УПИ не са обект на вещо право - ето за това. И нотариалният ти акт няма просто да издържи в съда, не и до момента в който законодателя не даде точно определение що е то паркомясто и има ли то почва у нас, като форма на владение. ;)

 За 2000 евро си купил просто някава парапатка, която да размахваш пред комшиите за прах в очите им.
Нищо повече!  :D

За момента може и да ти върши някаква работа да сплашваш тези, които са паркирали на "твоето" място, но не се знае до кога ще е така.

Апропо, 99% от нотариусите само проверяват верноста на предоставените им документи, но нямат ангажименти за правната им сила, която си мислиш че ти дават. ;)

Когато нотариусите бъдат задължени да имат професионална застраховка, за услугите които предоставят и започнат да носят наказателна отговорност за преминали през тях документи с невярно и неистинно съдържание, едва тогава ще имам някаква вяра на нотрариус или поне надеждата, че ще бъда възмезден за причинени по тяхна вреда щети.
« Последна редакция: 11 Юни, 2010, 13:38:41 от valsodar »
Човекът е единственото животно във вселената, което прекарва целият си живот в нескончаеми опити да го направи по-труден от нужното!