Автор Тема: Мол след мол  (Прочетена 34456 пъти)

dodo2

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3737
  • Карма: +191/-16
  • Респект: +310
    • Профил
Мол след мол
« -: 11 Юни, 2010, 00:35:20 »
0
Мислех, че след двата нови (даже три) тази година в София, инвеститорите ще видят, че няма нужда от повече, обаче....

09.06.2010:
"Околовръстното отпушва мегакомплекс"

Американската група “Ню сенчъри холдингс” взе разрешение за строеж за първата фаза на мегакомплекс. Той ще се намира на Околовръстното шосе след жк “Люлин” - където свършва бул. “Царица Йоана”.

Строителството ще се разпростре върху 300 дка земя, купени от “СМА индустриал” - дъщерно дружество на щатския холдинг. Столичната дирекция “Архитектура и градоустройство” одобри първия етап на комплекса, който ще включва строителен хипермаркет (15 000 кв. м РЗП), мол (107 хил. кв. м) и обслужващ паркинг (28 000 кв. м). Инвеститорът е платил близо 617 хил. лева такса за строеж. На по-късен етап се предвиждат офис сгради и жилищна част.



05/2010:
Сребърни лопати положиха началото на строежа на България Мол

България Мол ще има 4 подземни и 4 надземни нива, разположени на площ от 137 000кв. м, от които над 33 000кв. м ще бъдат търговските и над 25 000кв. м - офисплощите. Предвидени са повече от 140 търговски обекта, както и над 1100 паркоместа.



От другата страна на околовръстното = Икея + още по-огромен мол.


 :o

satori

  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 105
  • Карма: +12/-1
  • Респект: +13
    • Профил
Re: Мол след мол
« Отговор #1 -: 11 Юни, 2010, 00:59:32 »
+1
Честно казано мола в Люлин не ми се струва лоша идея. В този район няма други молове, населението на Люлин със сигурност е над 200к , което е достатъчно да "храни" мола, до като не се появят конкуренти. Друго предимство е близката спирка на метрото, така че до мола могат да стигат бързо и хора без лични автомобили.

Като цяло моловете в София се "разполагат" сравнително равномерно по райони, така че да не се избият изведнъж. Така както стана във Варна например. Незнам дали следите какво безумие се случва там. 4 мола в район с радиус около 1 км. + един бизнес център (незнам дали Varna Towers ще има и търговски площи или само офиси). Та обстановката във Варна предразполага да се стига до "парадокси" като това:
На варненските брокери не им се налага да изтъкват предимството на всеки първи апартамент - че "се намира на тихо, но същевременно комуникативно място!". Този апартамент просто се намира до 4 мола...

Добре го бяха написали в Капитал мисля .... Ние живеем в Молгария.

dodo2

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3737
  • Карма: +191/-16
  • Респект: +310
    • Профил
Re: Мол след мол
« Отговор #2 -: 11 Юни, 2010, 01:43:53 »
0
Но всеки нов мол изсмуква поток, който преди това е бил насочен към най-близките (били те и далеч).

Без претенции за представителност, но понеже почти всеки ден пия кафе в CCS, след появата на новите два, хората намаляха поне два пъти. Не мога да знам дали защото са намалили разхищението или защото са се пренасочили, но разликата в потока хора е очевидна, паркингът също е полупразен в часове, когато преди се чакаше в колона да излезе автомобил за да се освободи място.

В първите дни новите молове се пукаха по шевовете, но вече и те са полупразни. Онзи ден в "The Mall" (не мога да разбера защо в БГ названията са на английски..) за 1-2 часа видях други трима с покупки. Ако 50000 квадратни метра успяват да направят оборот от 200-300 лева (хайде да са 1000, ако съм пропуснал някой при наблюдението и да са 3-4 пъти повече), не знам какво печелят, освен ако не перат пари.

Да го погледнем наобратно (махаме хранителните стоки, защото там май си има хора):
50 000 квадратни метра по 40 евро/м2 = 2 000 000 = 4 000 000 лева
1100 работни места ако взимат мизерни заплати примерно 500 лева = 550 000 лева
работи 12 часа, значи трябва да има обща печалба за покриване на тези разходи 12638 лева. Ако печалбата е 30% (?) оборотът трябва да е 42000 лева. Ако един човек харчи средно 100 лева, значи за 1 час трябва да видя 420 души с торби с покупки.  :o

Вероятно съм ги пропуснал...

annvlad

  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 129
  • Карма: +17/-4
  • Проста цифрова душа
  • Респект: +21
    • Профил
Re: Мол след мол
« Отговор #3 -: 11 Юни, 2010, 05:23:25 »
+2
Но всеки нов мол изсмуква поток, който преди това е бил насочен към най-близките (били те и далеч).

Без претенции за представителност, но понеже почти всеки ден пия кафе в CCS, след появата на новите два, хората намаляха поне два пъти. Не мога да знам дали защото са намалили разхищението или защото са се пренасочили, но разликата в потока хора е очевидна, паркингът също е полупразен в часове, когато преди се чакаше в колона да излезе автомобил за да се освободи място.

В първите дни новите молове се пукаха по шевовете, но вече и те са полупразни. Онзи ден в "The Mall" (не мога да разбера защо в БГ названията са на английски..) за 1-2 часа видях други трима с покупки. Ако 50000 квадратни метра успяват да направят оборот от 200-300 лева (хайде да са 1000, ако съм пропуснал някой при наблюдението и да са 3-4 пъти повече), не знам какво печелят, освен ако не перат пари.

Да го погледнем наобратно (махаме хранителните стоки, защото там май си има хора):
50 000 квадратни метра по 40 евро/м2 = 2 000 000 = 4 000 000 лева
1100 работни места ако взимат мизерни заплати примерно 500 лева = 550 000 лева
работи 12 часа, значи трябва да има обща печалба за покриване на тези разходи 12638 лева. Ако печалбата е 30% (?) оборотът трябва да е 42000 лева. Ако един човек харчи средно 100 лева, значи за 1 час трябва да видя 420 души с торби с покупки.  :o

Вероятно съм ги пропуснал...
Позволих си да болдна една част от текста ти. Според мене моловете са типично северноамериканска традиция. И те са нещо удобно за тоя континент тука защото голяма част от населението си живее в така наречената suburban райони. По градоустройствените им правила не може да се смесват жилищни с комерсиално базирани сгради т.е. не може до къщата ми да изникне я заведение, я магазин или кантора. Затова си има обособени места или молове. Което аз оценявам като огромен супер +. Но в България всичко е здраво омешано, да не говорим за градовете в провинцията с избитите стени на първите етажи и превръщането им в магазинчета или даже заведения. Преди години в началото на имотния бум когато имаше почти слухове че англичани купуват имоти в България си казах - ей, това е добре.  Много ги бива в градоустройството и инфраструктура съдейки по тукашната им организация. Но явно не са били точните англичани. Перачница е някаква през американска фирма, чии са парите не знам - на нашта номенклтурно-ДС паплач или на международна нарко-картелна - все тая. Разграден двор е все още нашата злощастна Родина.

antoninus_pius

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 685
  • Карма: +6/-4
  • Респект: +25
    • Профил
Re: Мол след мол
« Отговор #4 -: 11 Юни, 2010, 06:42:20 »
0
Но всеки нов мол изсмуква поток, който преди това е бил насочен към най-близките (били те и далеч).

Без претенции за представителност, но понеже почти всеки ден пия кафе в CCS, след появата на новите два, хората намаляха поне два пъти. Не мога да знам дали защото са намалили разхищението или защото са се пренасочили, но разликата в потока хора е очевидна, паркингът също е полупразен в часове, когато преди се чакаше в колона да излезе автомобил за да се освободи място.

В първите дни новите молове се пукаха по шевовете, но вече и те са полупразни. Онзи ден в "The Mall" (не мога да разбера защо в БГ названията са на английски..) за 1-2 часа видях други трима с покупки. Ако 50000 квадратни метра успяват да направят оборот от 200-300 лева (хайде да са 1000, ако съм пропуснал някой при наблюдението и да са 3-4 пъти повече), не знам какво печелят, освен ако не перат пари.

Да го погледнем наобратно (махаме хранителните стоки, защото там май си има хора):
50 000 квадратни метра по 40 евро/м2 = 2 000 000 = 4 000 000 лева
1100 работни места ако взимат мизерни заплати примерно 500 лева = 550 000 лева
работи 12 часа, значи трябва да има обща печалба за покриване на тези разходи 12638 лева. Ако печалбата е 30% (?) оборотът трябва да е 42000 лева. Ако един човек харчи средно 100 лева, значи за 1 час трябва да видя 420 души с торби с покупки.  :o

Вероятно съм ги пропуснал...

Dodo2,
1. В България всички се опитват да използват и за най-елементарни неща английски (респ. някакъв друг чужд език). И докато за термини във финансиите напр.е нормално да използваш английски термини (в правото и зоологията се използват латински такива), то нищо не оправдава постоянната (тук мога да използвам константна, ако искам да звуча по-ерудиран) употреба на някои хора на чуждици (във всяко 1 изречение). Някои си мислят, че като кажат "Според моя ъпиниън (opinion - мнение)" звучат по-интерени, културни и ерудирани, но бъркат. Та и фирмите имат маркетинг и използват различни търговски трикове да привличат клиенти. Тази тенденция не е от вчера - при Паисий е било към гръцкия, после май към френския (след 1878 г.), след 90-те към английски език. СПоред мен голяма част от българите като цяло са комплексирани.
Разбира се чужденците в България и българи, живеещи 5-10 години в чужбина ги разбирам, ако не могат да намерят конкретна дума.

2. В 1 Мол заплатата може да е и по-висока - в 1 от софийските молове преди 1 година моя близка ми каза за нейна приятелка, работеща на 1000 чисто, разбира се може си е преувеличила заплатата, или сега да са й я намалили.

bludniqt sin

  • Ентусиаст
  • *
  • Публикации: 43
  • Карма: +30/-11
  • Респект: +24
    • Профил
Re: Мол след мол
« Отговор #5 -: 11 Юни, 2010, 07:25:02 »
0
Имам приятели които имат магазини  и в трите софийски мола. Положението е толкова спечено, че вече са предупредили управите за евентуално напускане. Отделно познаваме и някои от представителите на световните ( чудех се дали да е в кавички,но..) марки и те са силно притеснени. Нещо се е объркало по матрицата с която са изчислявали очакваните обороти. За американците на околовръстното съм объркан. Преди около два месеца искахме да купиме от тях двайсет декара и те ни отказаха. Там има някаква врътка...не знам! Знаят много добре за какво става на въпрос, даже от тях научихме някои работи и въпреки това отказаха. Ясно е , че кредитът им е много ефтин в момента и че ще е такъв още доста време, но не мога да им влеза в играта все още. А по въпроса за чуждиците гледайте от днеска световното. Във всеки отбор ще играе по един гол кипърец!!! Тоя Петър Василев искам да го удрям по тиквата много пъти. И на английски и на български!!!

satori

  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 105
  • Карма: +12/-1
  • Респект: +13
    • Профил
Re: Мол след мол
« Отговор #6 -: 11 Юни, 2010, 09:46:16 »
0
Преди година и малко чух за чиста заплата от 1200 за магазин в мол, от управител на магазина.
Дано нивата да се задържат така, за да могат хората, които работят там да имат препитание и що годе приличен доход.

Факт е, че лека полека почнаха да оредяват тъплите в моловете. Преди 3-4 седмици видях и първият опразнен магазин в мол София. Преди това не съм виждал някой да се отказва. Магазинът беше сравнително малък. Ще стане страшно, ако големите вериги започнат да затварят магазини.... и почнем все по-често да четем съобщения като това тук:

http://www.public.bg/

koganev

  • Гост
Re: Мол след мол
« Отговор #7 -: 11 Юни, 2010, 10:20:32 »
+1
Това за американските молове съм го чувал още преди 15 години. А за веригите Сиърс и Уолмарт съм чел разни работи. Общото е логиката на стратегическите решения.

Моловете у нас се конкурират по между си. Те не предоставят нови възможности на клиентите си, нито удовлетворяват някакви специфични клиентски изисквания. Но конкуренцията м/у тях вероятно ще доведе поне до някакво ново ниво на обслужване, които би било приемливо за непретенциозния българин.
Иначе не знам колко пари получават наетите в моловете, но аз на 99% от продавачите не бих платил и лев за работата, която ... вършат. Толкова ли няма кой да им каже, да не се пречкат на клиентите и да не им досаждат? Ами да научат наизуст изречението "клиентът не обича да му продават, клиентът обича да купува" и да не използват НИКОГА думичката "качествено" и нещата рязко ще се подобрят.


И това пушене навсякъде - клоаката е тежко пропита с характерна миризма...


докато пишех ми мина следната мисъл: България ще се оправи, когато мозъчните операции станат достъпни за всеки.
« Последна редакция: 11 Юни, 2010, 10:40:39 от koganev »

BulCan

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 907
  • Карма: +59/-19
  • Респект: +82
    • Профил
Re: Мол след мол
« Отговор #8 -: 11 Юни, 2010, 10:42:51 »
0


Факт е, че лека полека почнаха да оредяват тъплите в моловете. Преди 3-4 седмици видях и първият опразнен магазин в мол София. Преди това не съм виждал някой да се отказва. Магазинът беше сравнително малък. Ще стане страшно, ако големите вериги започнат да затварят магазини.... и почнем все по-често да четем съобщения като това тук:

http://www.public.bg/


Затварянето на Public го приех много лично и доста тежко. Тъкмо се бях зарадвал, че има поне един магазин в БГ от типа на веригите Borders, Chapters (и то във Варна), където мога да си купувам оригинални CD-та, DVD-та (огромен избор на джаз, класика и рок от най-добрите лейбъли с най-добрите изпълнители), всякъкви "луксозни" книги за кино, фотография, репродукции на художници, туристически справочници и карти на много градове по света на 3 различни световни издаделства на английски (има и всичко издадено на бъгларски, но то просто е много малко). Всичко това в града, без да се налага да ходя да си купувам от чужбина или да си поръчвам по Интернет тези неща. Долният етаж беше за всевъзможни компютри, периферия и джаджи (хайде тези се продават и на други места в БГ). Но за гореизброените, аналог в БГ няма (Orange в София на Граф Ингнатиев далеч няма такъв избор и е някакъв плах опит за подобен магазин). Та в Public, както в никой друг магазин можех да изкарам по 2-3 часа без да разбера как е минало времето. Колкото и да се радвах, не спирах да си мисля как един такъв бизнес може да просъществува в БГ, където мнозинтвото от хората, които имат такива интереси нямат достатъчно пари, а тези, които имат пари, нямат такива интереси. За съжаление се оказах много прав... Сега отново ще се налага да си попълвам музикалната, видео и книжната колекции при пътувания в чужбина или чрез поръчки по Нет-а или пък просто да се преместя, някъде, където такива бизнеси са "част от пейзажа". Много, много, много жалко...

П.П. Public не беше в мол, а в чудесно реновирана сграда в топ-центъра на Варна (както подобни магазини по цял свят). Явно, че за подобно "животно" у нас няма почва...
« Последна редакция: 11 Юни, 2010, 10:45:21 от BulCan »
I say what I do and do what I say.

vlado.b

  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 102
  • Карма: +18/-11
  • Респект: +6
    • Профил
Re: Мол след мол
« Отговор #9 -: 11 Юни, 2010, 14:45:20 »
0
Наскоро една позната започна работа в мол София при заплата 800 лв. под 10000 лв. оборот не падат.Продават някакви детски дрехи.Сина на едни колеги работеше в Кофи Хевън ,на откриването на Сердика център имаха над 8000 оборот от кафета и фрешове.Това е което аз мога да дам като информация за заплатите и оборотите в моловете.Иначе ми прави впечетление ,че във всички молове има едни и същи фирмени магазини,та ми се стува ,че до голяма степен сами са си конкуренция.Занимавам се с търговия и затова винаги оглеждам с интерес и стоката и клиентите в моловете.Моето мнение е ,че като себестойност стоката излиза на големите представители и вносители не по скъпо от цените на Илиенци.Та като се вземат впредвид огромните маржове с които се работи ми се струва че е рано да ги отписваме.Иначе оборотите в търговията са силно надолу навсякъде.В моловете имам усещането,че тези които правят сериозни отстъпки си работят и още как, в кенвело покрай промоциите продавачките не подвиват крак. *drink1* *beer* *drink2*
« Последна редакция: 11 Юни, 2010, 23:23:34 от vlado.b »

Muza

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 4525
  • Карма: +217/-26
  • Респект: +1501
    • Профил
Re: Мол след мол
« Отговор #10 -: 11 Юни, 2010, 15:05:56 »
0
До момента, в който се появи същата стока на Илиенци, но контрабандна и менте. Контрабандата винаги е била най-големият конкурент.

Не се конкурират, според мен, откривайки фирмени магазини във всеки мол. Изграждат си така точки. Друг е въпросът на какъв тип клиенти разчитат. Колкото и голям да е маржът, все пак сега, и той е свит. Това, рефлектира при междинните звена - в случая, търговците на дребно.

P.S. 10хил. оборот, не е никак голям... :)

 *flower2* *drink11*
« Последна редакция: 11 Юни, 2010, 15:14:44 от Muza »

vlado.b

  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 102
  • Карма: +18/-11
  • Респект: +6
    • Профил
Re: Мол след мол
« Отговор #11 -: 11 Юни, 2010, 15:29:11 »
0
Муза, „същата стока на Илиенци, но контрабандна и менте“ винаги си е имало.
„Контрабандата винаги е била най-големият конкурент.“И тук съм съгласен,друг е въпроса доколко са оригинални и стоките в моловете.
Иначе да си конкурент сам на себе си е най-хубавото което може да ти се случи в търговията :).Някой фирми държът търговските права на повече от 2-3 известни марки представени в моловете.Иначе типът клиенти е най-важното което прави възможни големите маржове.Хората пазаруващи от световно известните марки в моловете(имам предвид на нормални а не разпродажбени цени)най-често не биха купили от Илиянци дори и при съпоставимо качество. *drink7* *flower1*

Muza

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 4525
  • Карма: +217/-26
  • Респект: +1501
    • Профил
Re: Мол след мол
« Отговор #12 -: 11 Юни, 2010, 16:12:08 »
0

Владо,
Така е. Примерът на Булкан, може би е точно това. Влизат тук, но им се дъмпват цените в съседство, заради контрабанда.
Може да са си маркови, да са си оригинални. Според мен, разчитат на две неща. Едното е да си чистят стари модели на редовни цени. Другото е, да си правят така реклама, а печалбата им да идва от интернет търговията. И още нещо, евентуално, да си изградят независимост от търговците на дребно - дали ще ги запазят като клиенти и да разчитат на реализация от ТЕ. Защото при тях има друго нещо. Точно във време на криза, гонейки в % големия марж, всъщност не постигат като абсолютна стойност голяма надценка.
Пример - отиват на Илиенци, купуват нещо за 5лв и го продават за 10/15лв. 100/150% надценка. А, при скъпите неща, надценката в % е по-малка, но се подлъгват, защото започват да се притесняват - това, на тази цена (скъпата) ще върви ли?И спират да зареждат  от нея. Да ама, колко ще продадат? Колко ще им е месечният марж? Не само в %,. Чие търсене покриват?
 *drink11*

imotko

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 634
  • Карма: +18/-69
  • Респект: -86
    • Профил
Re: Мол след мол
« Отговор #13 -: 11 Юни, 2010, 23:04:49 »
-1
Знаех си, че тук има доста фенове на Илиянци мол. Муза, би ли ми казала, моля, къде на Илиянци е магазина на Бос?

vlado.b

  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 102
  • Карма: +18/-11
  • Респект: +6
    • Профил
Re: Мол след мол
« Отговор #14 -: 11 Юни, 2010, 23:21:27 »
0

Владо,
Така е. Примерът на Булкан, може би е точно това. Влизат тук, но им се дъмпват цените в съседство, заради контрабанда.
Може да са си маркови, да са си оригинални. Според мен, разчитат на две неща. Едното е да си чистят стари модели на редовни цени. Другото е, да си правят така реклама, а печалбата им да идва от интернет търговията. И още нещо, евентуално, да си изградят независимост от търговците на дребно - дали ще ги запазят като клиенти и да разчитат на реализация от ТЕ. Защото при тях има друго нещо. Точно във време на криза, гонейки в % големия марж, всъщност не постигат като абсолютна стойност голяма надценка.
Пример - отиват на Илиенци, купуват нещо за 5лв и го продават за 10/15лв. 100/150% надценка. А, при скъпите неща, надценката в % е по-малка, но се подлъгват, защото започват да се притесняват - това, на тази цена (скъпата) ще върви ли?И спират да зареждат  от нея. Да ама, колко ще продадат? Колко ще им е месечният марж? Не само в %,. Чие търсене покриват?
 *drink11*

Муза това за независимостта не го разбрах.Големите фирми влизат чрез франчайз в БГ.Най-често франчайза обхваща целите балкани и франчайзополучателя сам решава кога да стъпи на даден пазар(но това не му пречи всяка година чинно да си плаща договореното). ;)
Колкото до по-малките надценки на скъпите неща въобще не си права.Скъпата стока е предназначена за богати клиенти които кризата по-слабо ги лови ,и затова поемат и по-големи надценки.Евтината стока е за бедните които при криза не само намаляват пазаруването а понякога зависи от стоката и направо я изключват от списъка с покупките ,така че там намаляването на надценките си е направо задължително. *drink1*