Автор Тема: Мол след мол  (Прочетена 34516 пъти)

vlado.b

  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 102
  • Карма: +18/-11
  • Респект: +6
    • Профил
Re: Мол след мол
« Отговор #15 -: 11 Юни, 2010, 23:30:15 »
0

P.S. 10хил. оборот, не е никак голям... :)

 *flower2* *drink11*
Дай боже всекиму,между другото става въпрос за дневен оборот.На теб какъв оборот ти се струва приличен? *drink1* *flower2*

dodo2

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3737
  • Карма: +191/-16
  • Респект: +310
    • Профил
Re: Мол след мол
« Отговор #16 -: 11 Юни, 2010, 23:52:09 »
0
Ако работи в Техномаркет :)

Muza

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 4525
  • Карма: +217/-26
  • Респект: +1501
    • Профил
Re: Мол след мол
« Отговор #17 -: 12 Юни, 2010, 00:17:08 »
0

Имотко,


Марката Х иска да влезе на нашия пазар. Ти, решаваш да станеш техен представител. Проучваш пазара, цените. Идваш при мен (в случая търговец на дребно) и ме питаш, дали ще ти купувам твоята стока. Аз ти казвам - давай! Правиш същото и с други търговци. В резултат, сключваш договор с дадената марка. Там има една клауза за обем.
Отваряш 1-2 фирмени магазина, другата я пласираш на такива като мен.

Започва кризата, оборотите падат. Аз, понеже искам да си задържа печалбата, притеснена от цените, безработицата... и понеже съм фен на Илиенци :) , решавам да се зареждам от там. Щото, видиш ли, мога да сложа по-голям марж. И ... лека полека затъвам точно с тая стока. За хората с ограничени финанси е скъпа. За другите, които държат на качеството и могат да си го позволят - не го намират.

Ти, обаче, Имотко, се усещаш още от началото на кризата, че такава ще я свърша (не само аз) и си казваш: абе тази, какво ще я чакам и мисля - ще купи ли няма ли... Обемът, така или иначе, трябва да го поемеш, съответно да го реализираш (продадеш). И решаваш да не зависиш от мен и си отваряш още магазини - верига от магазини.

Колко и как ще издържиш... бъдещето ще покаже.

Това беше връзката търговец на едро, търговец на дребно на  маркови дрехи и влиянието на Илиенци.

Muza

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 4525
  • Карма: +217/-26
  • Респект: +1501
    • Профил
Re: Мол след мол
« Отговор #18 -: 12 Юни, 2010, 00:26:28 »
0

Владо,

Сравнявам в процентите надценка, в единия и другия случай. При скъпата стока, така е. По-голяма надценка по абсолютна стойност за единица, въпреки, че процентът е по-малък спрямо другата, евтината (пак за 1бр).

А, този оборот 10хил. го взех за месечен. За дневен... може би една нула по-малко? За Технополис не знам, но за магазин за бяла техника, този оборот все по-често, до колкото знам,  взе да става мираж, още по-малко да е всеки ден.

valsodar

  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 147
  • Карма: +29/-23
  • Респект: +14
    • Профил
    • Щуровини - Животът през очите на един котарак
Re: Мол след мол
« Отговор #19 -: 12 Юни, 2010, 09:14:19 »
0
Моето мнение е ,че като себестойност стоката излиза на големите представители и вносители не по скъпо от цените на Илиенци.Та като се вземат впредвид огромните маржове с които се работи ми се струва че е рано да ги отписваме.
А нерядко и доста по-евтино!

Миналогодишни модни колекции, които ще намериш в Лондон или Барселона по аутлетите, тук са на цени от 5 до 10 пъти по-високи! Стоки произведени в Китай, носят етикети на производители от Австрия, Германия и САЩ ( за никой не е тайна, че известните марки си прехвърлиха производството в Китай, където разходите за единица продукция са далеч по-ниски!)
И не може едни тъпи дънки Лий Купър за 15 $ с митата и ддс-то, да ти ги продават по 150-170 лв. защото видиш ли, били маркова стока! Маркова, ама шита в Китай!
« Последна редакция: 12 Юни, 2010, 09:16:49 от valsodar »
Човекът е единственото животно във вселената, което прекарва целият си живот в нескончаеми опити да го направи по-труден от нужното!

BulCan

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 907
  • Карма: +59/-19
  • Респект: +82
    • Профил
Re: Мол след мол
« Отговор #20 -: 12 Юни, 2010, 10:33:52 »
+5
Mall-овете ще си работят според мен и то не защото са изключително удобни или може да се намерят стоки на изгодни цени, ами заради масовото "облъчване" на 'орицата (по цял свят) и издигането в култ на така наречената шопинг или мол "култура". Идеята е да те вкарат в едно голямо пространство, където можеш да обикаляш магазини с часове, като се измориш да седнеш да 'апнеш и пийнеш, без да напускаш това пространство и след това да продължиш освежен и с нови сили посещенията по магазините. В периода 1990-1993 и аз бях "заразен" от тази култура. Хайде при мен е било по-разбираемо, дошъл от място, където най-интересният магазин е бил ЦУМ е нямало как да не ми направи впечатление. Но даже още по това време страшно много се чудех как много хора си правеха екскурзия (пътуване със самолет, също така от САЩ даже) за да видят... най-големият шопинг мол в света по онова време (Уинипег, Манитоба). Вярно, че вътре има всякъкви забавления (басейн с изкуственни вълни и пр.), ама за да пропътуваш хиляди километри, за да посетиш "най-големият шопинг мал" и после да разправяш за това е нужно да си доста сериозно "увреден".

В БГ понеже това явление е ново, хората го възприемат едва ли не като повдигане на жизнения стандарт, като нещо много престижно в обществото, чувам горди реплики от рода на "ааа, това го купих вчера от мола", все едно преди 22 години го е купила от "Кореком". Някои ходят да вечерят в мол-а. Не знам какъв комплекс може да накара човек посред лято да се завре в едно супер стандартизирано и без никъква собствена атмосфера "заведение за общественно хранене", вместо да вечеря на брега на морето или пък ако няма море - в някой ресторант или кръчма с характер.

Като съм говорил с познати, една от причините българи и руснаци да ходят в Дубай са големите мол-ове. Сега гледам организират екзкурзии до... IKEA в Румъния...
« Последна редакция: 12 Юни, 2010, 10:37:20 от BulCan »
I say what I do and do what I say.

nachev

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1176
  • Карма: +80/-1
  • Респект: +179
    • Профил
Re: Мол след мол
« Отговор #21 -: 12 Юни, 2010, 12:10:39 »
+2
Mall-овете ще си работят според мен и то не защото са изключително удобни или може да се намерят стоки на изгодни цени, ами заради масовото "облъчване" на 'орицата (по цял свят) и издигането в култ на така наречената шопинг или мол "култура". Идеята е да те вкарат в едно голямо пространство, където можеш да обикаляш магазини с часове, като се измориш да седнеш да 'апнеш и пийнеш, без да напускаш това пространство и след това да продължиш освежен и с нови сили посещенията по магазините.

Явно имаш по-дълъг личен опит, хванал си същността и вече дори си намерил убедителни думи за пресъздаване.
Лично аз съм се отнасял до сега към моловете с известна дистанцираност и насмешка, но и търпимост. Викам си: ще се наиграят и ще им мине.
Преди месец обаче една вечер късно и импровизирано  решаваме да гледаме с жена ми "Мисия Лондон" и се оказа, че най-удобен е новоткритият The Mall. Усетих, че огромните пространства я подтиснаха, а настървено ровещите в кошниците с "прУмоции" тийейджърки я подразниха. На излизане ми каза, че няма никога да стъпи повече тук.

Като капак, няколко дни по-късно попаднах на един документален филм, в който млада журналиства проследяваше дни от живота на младо момиче и младо момче (несвързани житейски), които се оказа, че живеят само и единствено за това: работят с цел изкарването на някакви пари за да си купят модна дрешка от мола.

Маймунь

  • Ентусиаст
  • *
  • Публикации: 4
  • Карма: +3/-0
  • Търси банани под дърво и камък...
  • Респект: 0
    • Профил
Re: Мол след мол
« Отговор #22 -: 12 Юни, 2010, 13:46:24 »
0
Начев, аз се почувствах точно така в Карфур във Варна. Казал съм че повече няма да стъпя там. Дори кварталното СВА бих предпочел пред този отвратителен мравуняк.

Scyther

  • Гост
Re: Мол след мол
« Отговор #23 -: 12 Юни, 2010, 15:55:14 »
0
Цитат
Българите - децa на мола

Моловете работят на принципа на хазартната индустрия в Лас Вегас: създай семейни развлечения и удобства, за да привлечеш хората. А веднъж влезли в капана, няма как да не похарчат и някой лев.
http://www.dw-world.de/dw/article/0,,5503564,00.html


Цитат
"Леле, какъв кютук!" - не се сдържал да възкликне при кацането си в София един от ръководителите на германския концерн ЕЦЕ, съзерцавайки отгоре новооткрития мол "Сердика".
http://www.dw-world.de/dw/article/0,,5523666,00.html


annvlad

  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 129
  • Карма: +17/-4
  • Проста цифрова душа
  • Респект: +21
    • Профил
Re: Мол след мол
« Отговор #24 -: 12 Юни, 2010, 19:16:09 »
+2
BulCan;
Mall-овете ще си работят според мен и то не защото са изключително удобни или може да се намерят стоки на изгодни цени, ами заради масовото "облъчване" на 'орицата (по цял свят) и издигането в култ на така наречената шопинг или мол "култура".
Много точно. И това работи тука в Северна Америка. И как няма да работи като тука не може да излезеш и да тръгнеш на рзходка и калдъръмите по които вървиш да са от 1200г. както в Брухе,Белгия например. Не съм била в Испания чувам противоречиви отзиви за красота но и за мизерия, но ми е в списъка за разглеждане - някога, когато имам време. Май и там има история и автентичност заслужаващи посешението.
В предишния пост се оптах да посоча друг аспект от съвместимостта на моловете тука с тукашния начин на грдоустройство. Ако около домът ти в радиус на 6,7 че и повече километри имаш единствено други такива, паркове с пътеки и алеи, езерца и рекички моловете са един начин да видиш малко хора освен тези наоколо.
А пък за Канада специално - като стане температурата -20 през зимата (а с вятъра като -30) едно симпатични орица на 85г ( а и повече) се качват на коли тип гарсониера, карат с 42 км./час пред тебе и са в мола (или Бинго залите). Къде иначе на тоя студ.
 Затова ме учудва популярността на моловете в България нали все пак е Европейска държава. Вярно лоша историческа орисия - нямаме калдъръми останали от 1200г но все пак. Копира се много и изглежда като вдигнала жабата и тя крак за подковаване. (Понякога ми минава кощунствената конспиративна мисъл - някакъв експеримент се прави с населението в България). Българските градове биха могли да си имат някаква уникална култура, да се вземе нещо от стария възрожденски стил, да се накипрят уютни улички с магазини, кафенете и цветя и чемшири, нещо българско, а то.... Не само мол до мол-а, блок до блока също!

« Последна редакция: 12 Юни, 2010, 19:38:41 от annvlad »

Ivel

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 516
  • Карма: +16/-7
  • Респект: +48
    • Профил
Re: Мол след мол
« Отговор #25 -: 12 Юни, 2010, 19:58:11 »
0
Булкане, много точно си го казал, адмирации е тва:

В БГ понеже това явление е ново, хората го възприемат едва ли не като повдигане на жизнения стандарт, като нещо много престижно в обществото, чувам горди реплики от рода на "ааа, това го купих вчера от мола", все едно преди 22 години го е купила от "Кореком". Някои ходят да вечерят в мол-а. Не знам какъв комплекс може да накара човек посред лято да се завре в едно супер стандартизирано и без никъква собствена атмосфера "заведение за общественно хранене", вместо да вечеря на брега на морето или пък ако няма море - в някой ресторант или кръчма с характер.

Като съм говорил с познати, една от причините българи и руснаци да ходят в Дубай са големите мол-ове. Сега гледам организират екзкурзии до... IKEA в Румъния...

 Така е наистина е тъпо, ама иди им обясни на тинейджърите, Бершки, Зари, Конвърси, много са - простотии там всякъкви, навсякъде по цял свят едно и също. За мен от моята камбанария и с тях и без тях се ми е едно, имам съвършенно други интерси, без това да ми пречи да ходя чисто и прилично облечен. Ама за някои вярно направо си е фетиш. Това с вечерята в кръчма с характер много го обобрявам.  *drink11* *drink5* *drink6* *drink2* *drink7* *drink4* *drink3* *drink1* *beer* *beer* *beer* *beer* *beer* *beer* 

BulCan

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 907
  • Карма: +59/-19
  • Респект: +82
    • Профил
Re: Мол след мол
« Отговор #26 -: 12 Юни, 2010, 22:16:08 »
0

Много точно. И това работи тука в Северна Америка. И как няма да работи като тука не може да излезеш и да тръгнеш на рзходка и калдъръмите по които вървиш да са от 1200г. както в Брухе,Белгия например. Не съм била в Испания чувам противоречиви отзиви за красота но и за мизерия, но ми е в списъка за разглеждане - някога, когато имам време. Май и там има история и автентичност заслужаващи посешението.

Аннвлад, всичко по принцип се възприема от хората много индивидуално, така, че мога да изразя само лично мнение. Не винаги просперитета на икономиката и обществото вървят ръка за ръка с пълноценен начин на живот и щастливо население. Испания е доста различна в отделните си части, за мен лично е изключително красива навсякъде по различен начин. Мизерия, колкото и да се напъвам не мога да се сетя да съм видял. Е, примерно около пристанището в Барселона си е малко мръсничко (по канадските стандарти), но това не пречи на градът да бъде един от световните топ дестинации и да е супер интересно. Стилът на живот също е много различен. Както и преди съм споменавал, не може хем да е топло и интересно, хем икономиката да е от най-добрите в света. Когато е интересно на 'орицата бачкането не им е всичко в живота. По пешеходната улица в един сутринта не можеш да се разминеш, даже и в делничен ден. Има си някъква златна среда де... От друга страна в Северна Америка има много повече свободна инициатива, стандарта на живот е по-висок и пр. За всекиго по нещо  :D



В предишния пост се оптах да посоча друг аспект от съвместимостта на моловете тука с тукашния начин на грдоустройство. Ако около домът ти в радиус на 6,7 че и повече километри имаш единствено други такива, паркове с пътеки и алеи, езерца и рекички моловете са един начин да видиш малко хора освен тези наоколо.
А пък за Канада специално - като стане температурата -20 през зимата (а с вятъра като -30) едно симпатични орица на 85г ( а и повече) се качват на коли тип гарсониера, карат с 42 км./час пред тебе и са в мола (или Бинго залите). Къде иначе на тоя студ.

За Северна Америка си права тотално. При това градоустройство, няма как да е по друг начин. При толкова автомобили (голяма част подвижни гарсониери), няма как да се осигурят достатъчно паркоместа, освен в паркинги по на няколко етажа в големи молове. Иначе не е само до студа, във Флорида си е пак същото. Има 2 алтернативи за шопинг (а и за всичко друго - банкови клонове, затраховки, зъболекарски, медицински кабинети и пр.) - мол или шопинг плаца. В центровете на градовете все пак си остават магазинчета, пазари и пр., но те са нищожни като оборот, в сравнение с моловете. Не е като да няма молове и в самите центрове (Ийтън Сентър в Торонто, например). За бягство от студа през зимата, в Монреал са го решили доста по-добре въпроса, според мен. Там метрото е много добре построено и е направено като подземен град - магазини, кафенета, променади за разходка и пр. (ходи се навсякъде с метро, не е само 2 линии във формата на кръст).

В Испания, както и в Португалия даже още от началото на 90-те години си ги има големите молове, но са доста по-малко според мен като процент от цялата търговия.


 Затова ме учудва популярността на моловете в България нали все пак е Европейска държава. Вярно лоша историческа орисия - нямаме калдъръми останали от 1200г но все пак. Копира се много и изглежда като вдигнала жабата и тя крак за подковаване. (Понякога ми минава кощунствената конспиративна мисъл - някакъв експеримент се прави с населението в България). Българските градове биха могли да си имат някаква уникална култура, да се вземе нещо от стария възрожденски стил, да се накипрят уютни улички с магазини, кафенете и цветя и чемшири, нещо българско, а то.... Не само мол до мол-а, блок до блока също!



Експеримента се нарича макс печалба и се прави навсякъде, където е възможно. Аз си мисля, че в БГ даже има още накъде да се работи, за да се смъкват максимално пари от населението - все още не ти се обаждат по 10-15 пъти на ден по тел. да ти предлагат да си купиш това и онова (предполагам, че е езиковата бариера, не могат да се обаждат от кол центрове от Индия например). Не, че гледам много ТВ, ама все още ако се случи хубав филм, може да се изгледа, а не двучасов филм да се гледа 3 часа, като на всеки 15 мин има реклами и колкото повече приближава края/развръзката на филма, рекламите да стават на по-често и по-дълги. :D В България в замяна на това са на почит Бай-Ганьовските и Хитър Петъровските иширети - премятат те директно и първобитно.  :D Важното е разбира се и покупателната способност на 'орицата. Ако нямат много пари, не си струват толкова и рекламите и телемаркетинга. За моловете - ще видим. Според мен са много, радвам се, че във Варна са в най-неприятната част на града, а аз съм тотално в другият край и не ми се налага даже да ги гледам (гледам морето вместо молове). Това, което си мечтаеш за БГ, просто няма как да се случи, лавината е тръгнала в една посока вече и няма спиране...
I say what I do and do what I say.

vfrz

  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 150
  • Карма: +10/-7
  • Респект: +8
    • Профил
Re: Мол след мол
« Отговор #27 -: 12 Юни, 2010, 22:51:43 »
0
Аз съм ходил в онзи, дето е зад гробищата (както и да се казва той). Ходим с жената и децата сутрин рано в студените дни, когато не става за разходка навън. Паля колата, отиваме  в мола малко след като отворят и пускаме децата да побягат, докато изпием по едно кафе с жената. До към 11:00 е спуер спокойно. После става лудница, но ние вече сме си тръгнали.
Не знам защо насъбраха толкова молове около 'Трошево', доколкото знам, в 'купите' също ще има 'молов' елемент, но поне се радвам, че ще поосвободят малко от присъствие мола, където си правим разходките със семейството.

imotko

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 634
  • Карма: +18/-69
  • Респект: -86
    • Профил
Re: Мол след мол
« Отговор #28 -: 12 Юни, 2010, 23:19:14 »
-1
Муза, явно не съм схванал първия ти пост. Благодаря за отговора. На регионалните франчайзери или изключителни представители на дадена марка също са им намалили изискуемите обороти, да не ги мислим.
Не разбирам защо толкова плюете моловете, Начев даже го прекали, че чак лошо му станало. Лошо може да ти стане наистина в Карфур, ама там не е за нормални хора. Иначе в моловете си е супер: решават проблема зима-лято, зимата даже помагат повече; има добри кина; има книжарници; има марки на дрехи, който ги няма другаде , колкото и да пискате, не може да претендираме за европейска държава, а да няма по една-две Зари, Бершки /и другите там/ и Икеа. Да не сме всички пенсионери или всички да летим редовно до Лондон и Барселона, та да нямаме нужда от добри дрехи и други неща? Айде не прекалявайте, това да не е форум на социално слаби. 

dodo2

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3737
  • Карма: +191/-16
  • Респект: +310
    • Профил
Re: Мол след мол
« Отговор #29 -: 12 Юни, 2010, 23:46:42 »
+1
Според мене моловете са типично северноамериканска традиция. И те са нещо удобно за тоя континент тука защото голяма част от населението си живее в така наречената suburban райони. По градоустройствените им правила не може да се смесват жилищни с комерсиално базирани сгради т.е. не може до къщата ми да изникне я заведение, я магазин или кантора. Затова си има обособени места или молове. Което аз оценявам като огромен супер +. Но в България всичко е здраво омешано

Не може да става сравнение с ролята на "МОЛ"-а тук и в САЩ, аналогично на Макдоналдс - там се хранят сравнително бедните, докато тук някои си водят децата по празниците и му викат "ресторант", а не закусвалня  :o

У нас (не знам как е в другите градове, но в София) поне за мен единственото предимство е, че има къде да паркирам (особено откакто станаха полупразни). Иначе има голям риск - онзи ден на един "охраняем паркинг" един кретен от персонала ме охлузи здраво, защото постоянно разместват колите като на тетрис и сега - боядисване.

Не мисля, че посещението на МОЛ показва "не-социалнослабост" (гледам imotko така набляга), въпреки че наистина има някаква тенденция емигрантите с тигрови клинчета, устни тип кокошо дупе и груб диалект да го приемат за някакво фръцкане, още повече че кризисно поизчезнаха и вече е по-спокойно. :)

*drink5*

P.S. Откакто има "молове" не съм пазарувал на друго място (и храна) поради горната причина за паркирането, сигурно съм деградирал, ама пък ми е удобно - на 2-3 минути от вкъщи е :)
« Последна редакция: 12 Юни, 2010, 23:48:50 от dodo2 »