Автор Тема: Ами ако е повредена системата!?  (Прочетена 54048 пъти)

Reynard

  • Ентусиаст
  • *
  • Публикации: 19
  • Карма: +1/-0
  • Респект: +1
    • Профил
Re: Ами ако е повредена системата!?
« Отговор #15 -: 10 Октомври, 2010, 14:56:29 »
0
Малко да събудя темата.
Пускам превод на една статия, която може и да е интересна някому.
Подходът и изводите не са новост и изненада.
....
Икономикс на  Реалността
от Llewellyn З. Рокуел, младши

....

Не знам, какво да мисля!
Като писано вчера. Обръща някои от представите ми за случилото се през 30-те.

Оригиналът


Начев, Благодаря за поредната "плашещо-интересна" статия, както ти сам ги определяш.  ;) *drink1* .... и на този фон, предните 2 поста ми се струват малко off-topic .... налЕ?  :o 8)
The price of Freedom is ethernal Vigilance !

koganev

  • Гост
Re: Ами ако е повредена системата!?
« Отговор #16 -: 10 Октомври, 2010, 16:26:37 »
0
Какъв е смисълът на забележката? Начев много добре разбира кое какво е и без да му намекваш какво ти се струва.

Не си вникнал в статията.
Или не познаваш изобщо творчеството на Карлос Сантана.

В една статия освен данни има и линия на размишление, а в един концерт освен музика има и послание.

При по-внимателно прочитане на статията и по-задълбочен анализ върху творчеството на Карлос Сантана ще разбереш, че всичко си е точно. 

А може и да не разбереш... както ми се струва. Ако си на 39 и още не си разбрал... то е за цял живот.

Muza

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 4525
  • Карма: +217/-26
  • Респект: +1501
    • Профил
Re: Ами ако е повредена системата!?
« Отговор #17 -: 10 Октомври, 2010, 17:14:36 »
0
Коганев,
Благородно ти завидях...  :) :) :) *drink1*


Reynard,
Аз също не те разбрах. Реших, че причината е изцяло в мен. Като чета сега Коганев, явно не е само при мен.
Още повече, че Начев е един от най-толерантните форумци. Аз, лично съм му много благодарна (не само на него), за информацията , която качва, за неговите коментари, за начина му на мислене, за начина му на комуникиране...
Коганев никога не пише нещо случайно...

Добре дошъл при нас!  :) *drink1*

BulCan

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 907
  • Карма: +59/-19
  • Респект: +82
    • Профил
Re: Ами ако е повредена системата!?
« Отговор #18 -: 10 Октомври, 2010, 21:22:55 »
0
Reynard има предвид поста на Коганев и моята реплика към него (изкуших се да го облазя публично). Оff-topic са си, ама от време на време тук си правим такива неща (незлонамерено). :)  *drink5*
I say what I do and do what I say.

Reynard

  • Ентусиаст
  • *
  • Публикации: 19
  • Карма: +1/-0
  • Респект: +1
    • Профил
Re: Ами ако е повредена системата!?
« Отговор #19 -: 10 Октомври, 2010, 22:06:03 »
0
Какъв е смисълът на забележката? Начев много добре разбира кое какво е и без да му намекваш какво ти се струва.

Не си вникнал в статията.
Или не познаваш изобщо творчеството на Карлос Сантана.

В една статия освен данни има и линия на размишление, а в един концерт освен музика има и послание.

При по-внимателно прочитане на статията и по-задълбочен анализ върху творчеството на Карлос Сантана ще разбереш, че всичко си е точно. 

А може и да не разбереш... както ми се струва. Ако си на 39 и още не си разбрал... то е за цял живот.
koganev, предполагам че се обръщаш към мен затова ти отговарям .... да "дооспамим" хубаво темата на човека ....  ;D

Винаги ли се разправяте толкова "сурово" с ентусиастите във форума ? .... или ти си някакво изключение/недоразумение ??
Гледам/забелязвам че не си упоменал възрастта си в твоя профил, а аз честно и открито указах моята и .... ти веднага се възползва със злобливи забележки към моите 39 години .... изобщо постъпка показваща Чест и Достойнство .... дано да няма и други такива ....  :(

А сега да се върна по темата .... Не познавам творчеството на Сантана .... честно .... изобщо не го познавам .... познавам, ОБАЧЕ, творчеството на Едгар Фрьозе .... изцяло .... и на Джером Фрьозе (не напълно) .... и НЕ ВИЖДАМ/разбирам по  какъв начин това ти дава право/основание да ме ДИСкриминираш и да ми се нахвърляш така, за "Добре Дошъл" ? Ахх??  :o
И след като преглътнах първоначалните ти обиди, бъди снизходителен, обясни ми каквото не съм успял да "схвана" от статията и ми помогни да направя връзката с концерта на Сантана, който ти си посетил, МОЛЯ?  :)
Ако концерта не беше в Антверпен .... по какъв начин променя нещата това?

@Muza : Добре заварила, МузичКА!  *drink1* *flower2* Не съм коментирал нищо по твой адрес .... нито твои постове! Не знам какви са проблемите при теб, но ще се старая да ги избягвам.  ;) Просто брой до 3.  :)
The price of Freedom is ethernal Vigilance !

koganev

  • Гост
Re: Ами ако е повредена системата!?
« Отговор #20 -: 10 Октомври, 2010, 23:38:41 »
0
====
Ако концерта не беше в Антверпен .... по какъв начин променя нещата това?
===

Изключителен въпрос!!!
В отговора на този въпрос е и връзката с темата на Начев, но това няма значение, защото не познаваш творчеството и най-вече посланията на Карлос Сантана.



.....

Не знам, как точно стои този въпрос при вас, колеги, но и до ден днешен не мога да се избавя от гнетящо усещане, че нещо много съществено около цялата тази криза остава скрито и неясно за мен.
Гледайки гротоскната фигура на А. Грийнспан по време на изслушванията му в комисията по финанси, слушайки този гъгнещ глас, излизащ от едно немощно тяло, за сетен път си казвах: Не може да не са подозирали, какво ще стане! Това просто не е възможно!
....Едва напоследък успях да се запозная с един материал, който повдига завесата.


.... и т.н.


Ако намериш пиратски клипчета на концерта в Антверпен, ще чуеш посланието на Сантана към публиката. Там е едната връзка. В посланията. В това, че хората по един внушително идиотски начин не чуват посланията, които не са им по вкуса.  В една своя книга Бегбеде описва  този феномен със следната метафора – караш си колата и се правиш, че не виждаш уличните знаци, защото не ти харесва какво ти казват. Не гледаш и светофарите, пешеходните пътеки… И накрая обвиняваш някого или всички, че не са те предупредили какво е можело да стане, пък и то вече е станало…  Ето и Начев е намерил предупреждения… а сигурно има поне още милион, но какво от това.
Посланието, скъпи всеопрощаващ, е една от връзките. Дано да разбереш. И това не е обида, а е намек, че материята е много сложна и не бива да се минава повърхностно. Едни послания остават векове, а други не хващат дикиш, дето се вика, и дванайсет години…
А конкретно за „статията” на  Тайлър Дърдън…
Гледал ли си „Боен клуб”? А видя ли внимателно статията в оригинала? Има една снимка там, мъничка, ахроматична… прилича на Брат Пит. Поне на мен ми прилича. Та в „Боен клуб” героят на Брат Пит се казва Тайлър Дърдън. Това до тук беше ли го забелязал? За мен това е единствената стойност на „статията”. Кейнс съм го признал за идиот още когато го учех. И през Римската империя съм минал, както всички, които са учили някъде и някога икономика. Пък и да не са учили, той Фридман толкова обича да я дава за пример, че и това стига… Та човекът си е избрал страхотен ник.
А на Брат Пит мебелите ги прави един белгиец, твой връстник. Опаа… Арне Куинзе или нещо такова. Те ти връзка.
Аз съм ти почти набор и не вярвам да не си слушал Карлос Сантана през послдните 20 години… Човекът е на върха от почти половин век, обърни му внимание. А ако искаш пусни си Родриго и Габриела – тези пък са направо неописуеми…

Съжалявам, че не използвам емотикони, за да изясня емоционалните си послания, но предпочитам да оставя тълкуванията на всеки един – сам за себе си. Не целя да обидя когото и да е, честно. Но все пак е добре, че ми прощаваш. Ще хапна един шоколадов бонбон с трюфели и ще спя като пеленаче.
Може би си бил с прекалено високи очаквания към сериозността на дискусиите, а изведнъж се оказва, че всеки си пише каквото му хрумне. Но нека ти кажа нещо - това, че се отклоняваме в най-различни посоки не прави дискусиите по-малко сериозни. Пък и ние не сме събрани на симпозиум...

Те ти оффтопик...

nearvana

  • Гост
Re: Ами ако е повредена системата!?
« Отговор #21 -: 11 Октомври, 2010, 00:33:48 »
0
още не съм изгледал видеото от поста на Начев, но все пак да се изкажа неподготвен относно дали системата е повредена
Ами как да повредиш нещо дето още не е измислено как да работи правилно. Как да осигуриш стабилното развитие на системата "неограничено във времето" когато решенията се взимат от хора които действат единствено и само в свой интерес и имат времеви хоризонт от 10-20г? Проблема е в различния времеви хоризонт.  Все едно да искаш някой наел кола за 2 дена да заобикаля усърдно дупките по пътя - ми на него не му пука!!! Та това е сериозен проблем и доколкото знам не е решен!

Естественото поведение на всеки трейдър в банка по време на балона е да надува балона. Ако балона се спука най-много да го уволнят. Ако не надува балона  бива уволнен още преди това щото не е достатъчно печеливш, а ако дори и предупреждава за последиците направо го анатемосват. Имам пример  със сериозен математик нагоре в йерархията в печално известна ЮК банка който казва (2005-а) че моделите за СиДиО-та са булшит и те не трябва да инвестират в това - на следващия ден е уволнен. Всеки нормално мислещ специалист го знае - СиДиО-та не могат да се хеджват затова формулите са с пожелателен характер. Обаче тези от които зависеше дали да се ползват имаха интерес от тях, а тези които го отнесоха - от тях нищо не зависеше. Смях!  Не мисля че е конспирация - просто "малко неудобно се получи с горките орица" ако мога да перефразирам вица с "малко неудобно се получи с партизаните"

 *drink11*

koganev

  • Гост
Re: Ами ако е повредена системата!?
« Отговор #22 -: 11 Октомври, 2010, 01:06:02 »
0
Ама ти така ще станеш социалист... Ми естествено, че участниците ще надуват. Това е състезание, посоката е една, целта е една - повече пари при мен. "Да го духат бедните".
Също така е нормално и да се сговнясват работите чат-пат. Това си е динамика, само границите в общи линии остават, а вътре компонентите са в постоянно движение в разни посоки. Ама сега сме изхарчили парите на внуците... И кво? Няма да си купуват апартаменти и цената им ще падне? И кво? Нещо страшно ли е това? Или няма да карат бенцове, щото ние ги караме на заем? Ами баба ми все бенцове е карала...

Значи хората просто не се оправят с парите. От време на време стават големи кризи, някои от които преминават в големи революции и войни, но това не може да бъде спирачка за алчността - едно толкова човешко недостатъче... Затова всякапкриза е предвидима, но и неизбежна. Умните пишат теории, а тъпите ги прилагат - това е системата. Дали е погрешна? Абе... по-добре е така, отколкото обратното.

Scyther

  • Гост
Re: Ами ако е повредена системата!?
« Отговор #23 -: 11 Октомври, 2010, 01:52:24 »
0
Ами баба ми все бенцове е карала...

Значи хората просто не се оправят с парите. От време на време стават големи кризи, някои от които преминават в големи революции и войни, но това не може да бъде спирачка за алчността - едно толкова човешко недостатъче... Затова всякапкриза е предвидима, но и неизбежна. Умните пишат теории, а тъпите ги прилагат - това е системата. Дали е погрешна? Абе... по-добре е така, отколкото обратното.

Хе, това ми е дежурния лаф, когато жената се взре във витрина. Тя обикновено контрира - "Ми със забрадка и вълнени терлици ли да тръгна?!...", след което настава космически вакуум в душата и в портфейла. Като се замисля, жените са виновни за кризите, ма и за бенцовете. Ама много взех да се замислям, а жената не харесва тази ми черта.
Цитат
Абе... по-добре е така, отколкото обратното.
:)
Пуснал съм в онази тема малко музичка, дето по-върви с ракийката. Ей сега ще пусна още малко. Ай, чируз!

antoninus_pius

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 685
  • Карма: +6/-4
  • Респект: +25
    • Профил
Re: Ами ако е повредена системата!?
« Отговор #24 -: 11 Октомври, 2010, 08:14:16 »
0
Ами баба ми все бенцове е карала...

Значи хората просто не се оправят с парите. От време на време стават големи кризи, някои от които преминават в големи революции и войни, но това не може да бъде спирачка за алчността - едно толкова човешко недостатъче... Затова всякапкриза е предвидима, но и неизбежна. Умните пишат теории, а тъпите ги прилагат - това е системата. Дали е погрешна? Абе... по-добре е така, отколкото обратното.

Хе, това ми е дежурния лаф, когато жената се взре във витрина. Тя обикновено контрира - "Ми със забрадка и вълнени терлици ли да тръгна?!...", след което настава космически вакуум в душата и в портфейла. Като се замисля, жените са виновни за кризите, ма и за бенцовете. Ама много взех да се замислям, а жената не харесва тази ми черта.
Цитат
Абе... по-добре е така, отколкото обратното.
:)
Пуснал съм в онази тема малко музичка, дето по-върви с ракийката. Ей сега ще пусна още малко. Ай, чируз!



Капитализмът съществува благодарение на жените - ако те не харчеха повече, отколкото мъжете им изкарват, всичко би рухнало. ;)

nearvana

  • Гост
Re: Ами ако е повредена системата!?
« Отговор #25 -: 11 Октомври, 2010, 11:09:26 »
0
Коганев, все пак може да се окаже че алчността е болест която ни прави нещастни и да си намерим лек за нея ... "и тогава ще настане такъв живот"

И малко по-практично - икономиката приема че хората са рационални и искат повече, лошото е че не е измислен смислен начин да направиш договора с мениджъра така че неговия интерес (краткосрочен по дефиниция) и дългосрочния интерес на фирмата да съвпадат. Обикновенно получават бонуси на базата на изминалата година а това анимира към надуване на балони и риск за организацията.  В този смисъл предложенията за контрол на дериватите са малко встрани от целта - все едно на пироман да му забраниш достъпа до кибритите марка "старозагорски плам"  но да му оставиш  тези с марка "каспичанска искра".

поздрави

Muza

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 4525
  • Карма: +217/-26
  • Респект: +1501
    • Профил
Re: Ами ако е повредена системата!?
« Отговор #26 -: 11 Октомври, 2010, 12:17:03 »
+1

Капитализмът съществува благодарение на жените - ако те не харчеха повече, отколкото мъжете им изкарват, всичко би рухнало. ;)

Е, по тази логика, жените са виновни, че не успял социализмът. Мъжете харчат не по-малко. :)

Една история, която са ми разказвали. Случила се е 1929/30 година. Г-н  Минчо бил банкер. Г-жа Минка излиза да се разходи по търговската улица и търговецът на платове, който седял пред магазина си, веднага я спрял:
-Оооо, г-жа Минка, добре, че Ви виждам. Получих един плат, който веднага го прибрах, много ще Ви отива. Не съм го показвал нито на г-жа Евдокия, нито на г-жа Ефросина... Като че ли, само за Вас е правен...
-Не, не, благодаря, но...
-Моля Ви се...само влезте да го видите. Не Ви карам да го купувате...
Влязла, и пак се продължило със суперлативите... Г-жа Минка с неудобство казала, че няма пари в момента, по-късно, може би...
-Няма проблем... Вземете го, когато може г-н Минчо, ще ми го плати...
Взела го. На обяд, г-н Минчо се прибирал към дома и пътят му минавал покрай магазина за платове.
Търговецът, в момента в който го видял, на висок глас, така че цялата улица го чула:
-Г-н Минчо, съпругата Ви взе един плат от мен. Не се притеснявайте, ще ми го платите, когато имате пари...
Било въпрос на чест, как така банкер и да няма пари. Какво ще кажат хората... Предпочел да плати веднага, пред това, да бъде върнат платът.

В семейната единица, има два подхода. И при двата, може да се плаща "данък хорско мнение"

1. Парите са общи, целите са общи.
Ако целите са неясни, всеки дърпа от парите щото общи и става като социализма - неясна цел - комунизъм...
Ако целите са ясни, ако има единомислие в начина на постигане, жените са достатъчно изобретателни, за да съумеят да редуцират харчовете, в името на поставената цел.

2. Парите са основно в мъжа (по презумпция).
Целите са ясни, но реалностите (портфейла на мъжа, приходите...) са неясни. От там идват и очакванията от него...

Най-грешното в тази система, според мен, са кредитните карти, потребителските кредити, дори и лизингът... Много повече, дори от жилищните кредити. Грешката при жилищните кредити е, ако е било грешка,  че се даваха, въпреки видимо недостатъчните доходи, въпреки несъответствието цени/доходи.

Наистина, масово хората не могат да се оправят с парите. Както и масово плащат "данък хорско мнение". Той е един от най-големите двигатели на потреблението... Или още, данък "престиж". Прави ли се PR повсеместно на този данък (а, се прави непрекъснато), задължително се намират форми за обслужването му. За съжаление, те водят към ненормално задлъжняване, към използване на всякакви методи и средства, за постигането им. След което, последствията са ясни. Каквато и система да съществува. А, може би, е начин на управление...

Reynard,
Няма проблеми при мен. :)


antoninus_pius

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 685
  • Карма: +6/-4
  • Респект: +25
    • Профил
Re: Ами ако е повредена системата!?
« Отговор #27 -: 11 Октомври, 2010, 13:41:32 »
0
За рухването на социализма вина имат социалистите, тъй като семействата нямаха възможност да теглят кредити - виж в САЩ как се живее на кредит, та чак се оляха. В този смисъл вина за рухването на социализЪма имат самите социалисти.  :D

koganev

  • Гост
Re: Ами ако е повредена системата!?
« Отговор #28 -: 11 Октомври, 2010, 14:59:46 »
0
Той социализЪма рухна, но социалната кьорсофра не е. Европа се тресе от социално недоволство, защото всички държави предвиждат да понамалят, че и да спрат помощите за мароканци, талибани и прочие сволач, а онези не щат да работят. Франция е наред, Германия е на опашката, Белгия е без правителство, Швеция лашка крони на големия хайделберг като вестници, Испания и Ирландия се чудят защо още не ги е отвял вятъра, Италия си е в нормалното състояние на криза вече 50 години, а Велика Британия е велика само в спомените си.

Социалната държава се осра от социалност. От има-няма 30 години Европа не прави разлика му нуждаещ се от социални помощи и изсмукващ социални фондове. Очаквано и закономерно се заформи конфликт м/у работещите и смучещите. А смученето на пари от социалните фондове е бизнес, който проби вече и у нас. Прайш фирма на Асана, пишиш 14-те му роднини от маалата на работа, посли доктура им пиши болнични по 8 месица и парити идвът... Поне такава схема ми идва на момента в главата, но вероятно има и доста по-съвършени и в по-големи мащаби. Та това още не е приключило и социалната идея, която отдавна се е изродила и е напълно асоциална, трови Европа, че и някои части от Новия свят. Да подадеш ръка е едно, а да подадеш дупе - друго.
Хубавото е, че услугите в тези държави са достатъчно скъпи, за да поемат като буфер недоволството. Другото хубаво е, че производството в тези държави може да се възстанови за нула време, защото всяко китайско ишлеме е с много къси срокове на договорите. Въпрос на държавна политика е да се утежнят значително тези договори.
А за нас това не се отнася... Ние приключихме със социалната страна на нещата още през 1937 г., услугите ни са  крайно евтини, но за сметка на това порядъчно некачествени, а производството го приключваме в момента - хладнокръвно и завинаги.


nearvana

  • Гост
Re: Ами ако е повредена системата!?
« Отговор #29 -: 11 Октомври, 2010, 15:21:33 »
0
... а производството го приключваме в момента - хладнокръвно и завинаги.


Kоганев, нямам инфо освен от медиите, но последно има някакви положителни новини

промишлеността расте ->  http://www.investor.bg/news/article/106684/332.html

износа расте ->  http://www.investor.bg/news/article/106680/332.html

Не виждаш ли и светлинка в тунела, бе човек? Викат че неволята  учи ...

поздрави