Автор Тема: Ами ако е повредена системата!?  (Прочетена 54049 пъти)

koganev

  • Гост
Re: Ами ако е повредена системата!?
« Отговор #30 -: 11 Октомври, 2010, 15:55:41 »
+1
Винаги съм се стряскал, когато светлинката в тунела се свързва с нещо добро... Ами това е един от най-известните символи на смъртта!
Статистиката е категорична! Изводът е - били сме и по-зле.

Но дали сме били по-зле?
Какво е нивото на вътрешното потребление? Паднало ли е? Не ми се рови в данните, но така изглежда. Ако народът се лишава от някои прекалено разточителни услуги - ОК, това е добре. Но на теб така ли ти изглежда? Та ние бяхме под чертата на бедността още по времето на голямото камо! Потреблението е паднало (или в момента е) на крайно ниско ниво и хората се лишават от услуги като здравеопазване и образование, лишават се от продукти като лекарства и учебници, а това не ме радва. Е, от това частично вносът естествено ще спадне...
Какво изнасяме? Защо го изнасяме? Защо не го потребяваме или  преработваме до следващ продукт по веригата на стойността? Защото не можем да си го позволим... Е, от това частично износът разбира се ще нарастне...

Още Иван Костов беше премиер, когато стана държавна политика да се стреля по производителите и да се наливат крадени пари във вносителите. Лесно е да се схване защо - производството не може да отделя кой знае какви суми за рушвети и куфарчета за партиите, а вносителите с лекота могат да го правят... срещу известни облекчения на митниците. Милиарди зависят само от един подпис на някакъв си там митничар. А в производството и за 5000лв. трябва поне 20 човека да се съгласят и от тях поне трима да се подпишат... Сега да не би да е по-различно? Ако не разбираш какво ти говоря, натовари един камион свински изрезки и ги вкарай в ... примерно в Германия като трупно месо. После, излежавайки дълга присъда, ще имаш време да мислиш дали съм прав аз или статистиката.

От една стойност надолу е все едно къде ще сме. Дали ще имаме известно подобрение или ще се влошаваме до самия край... това не променя мъките от агонията.

annvlad

  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 129
  • Карма: +17/-4
  • Проста цифрова душа
  • Респект: +21
    • Профил
Re: Ами ако е повредена системата!?
« Отговор #31 -: 11 Октомври, 2010, 19:09:25 »
0
Ами баба ми все бенцове е карала...

Значи хората просто не се оправят с парите. От време на време стават големи кризи, някои от които преминават в големи революции и войни, но това не може да бъде спирачка за алчността - едно толкова човешко недостатъче... Затова всякапкриза е предвидима, но и неизбежна. Умните пишат теории, а тъпите ги прилагат - това е системата. Дали е погрешна? Абе... по-добре е така, отколкото обратното.

Хе, това ми е дежурния лаф, когато жената се взре във витрина. Тя обикновено контрира - "Ми със забрадка и вълнени терлици ли да тръгна?!...", след което настава космически вакуум в душата и в портфейла. Като се замисля, жените са виновни за кризите, ма и за бенцовете. Ама много взех да се замислям, а жената не харесва тази ми черта.
Цитат
Абе... по-добре е така, отколкото обратното.
:)
Пуснал съм в онази тема малко музичка, дето по-върви с ракийката. Ей сега ще пусна още малко. Ай, чируз!
E Scyther това за жените и кризата направо ме 'убИ'. В тоя мъжки свят жените са най малко виновните *drink9*
« Последна редакция: 11 Октомври, 2010, 19:16:32 от annvlad »

nearvana

  • Гост
Re: Ами ако е повредена системата!?
« Отговор #32 -: 11 Октомври, 2010, 19:23:12 »
0
...
E Scyther това за жените и кризата направо ме 'убИ'. В тоя мъжки свят жените са най малко виновните *drink9*

Начи вече сме единодушни че системата е в киреча и търсим виновните ... да цитирам тогава една класическа приказка

"...
Живяло също и една бандит, казва са Вълк. Сафсем нормално темерут, като сички, - пие ракия, пуши сичко и мразело пидиразете сас страшно сила.
Една път не му стига ракията, нема пари и става в ного хуевато настроение.
И му дойде на акъл, че сичкото неприятнос идва от пидерасето, и така са ядосва, че тръгна да си го искарва на тримата свинска педерас.
Такааа... "   

:P

annvlad

  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 129
  • Карма: +17/-4
  • Проста цифрова душа
  • Респект: +21
    • Профил
Re: Ами ако е повредена системата!?
« Отговор #33 -: 11 Октомври, 2010, 19:32:00 »
-1
Още Иван Костов беше премиер, когато стана държавна политика да се стреля по производителите и да се наливат крадени пари във вносителите.
Коганев, свързваш Костов с един процесс на убиване на производството в България. Не мога да отрека че такъв процес има. Но Костов? Защо така смяташ ?  В момента не виждам по рационален политик от Костов в България.
Бившата номенклатура според мен е разковничето на много въпроси за състояноието на икономиката в България.

koganev

  • Гост
Re: Ами ако е повредена системата!?
« Отговор #34 -: 11 Октомври, 2010, 22:15:20 »
0
Не обвинявам Иван Костов, а казвам, че по онова веме тръгна процесът. Самият той едва ли е могъл да направи нещо, още повече в онази следвиденова ситуация - приватизацията върви хаотично и няма кой да се огледа за вносителите... Не му симпатизирам, защото пропусна една страхотна възможност, но не го обвинявам за сегашнат ситуация. Със сигурност бутнатата Партия не е стояла със скръстени ръце, пък и тяхната индустрия така или иначе не беше кой знае колко печеливша в пазарни условия, та твърде вероятно е да са задействали тази лавина. Чрез внос и неплащане на налози се ограбва държавното стопанство, а това си е патент на комунистите във всичките им проявления.
Но така или иначе нещата са стигнали твърде далеч. Индустрията е на парчета, демоде, нископроизводителна. Мениджмънтът е трагедия - като в онази тъжна реклама, в която парацетамолът се прекръства на парацетамакс... Шефът нищо не знае за бизнеса, който ръководи, но все пак има идеи за промяна... Дали на шега, дали на сериозно, но криейтива е точно отражение на действителността. Ебават се с някого...

Историята за вълка и трите прасенца е обещаваща...

Scyther

  • Гост
Re: Ами ако е повредена системата!?
« Отговор #35 -: 11 Октомври, 2010, 22:44:49 »
0
E Scyther това за жените и кризата направо ме 'убИ'. В тоя мъжки свят жените са най малко виновните *drink9*

Абе опитах се да вкарам малко хумор, ама не на място и се получи тъпо. Както и да е.
 *drink11*

annvlad

  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 129
  • Карма: +17/-4
  • Проста цифрова душа
  • Респект: +21
    • Профил
Re: Ами ако е повредена системата!?
« Отговор #36 -: 11 Октомври, 2010, 23:10:40 »
0
E Scyther това за жените и кризата направо ме 'убИ'. В тоя мъжки свят жените са най малко виновните *drink9*

Абе опитах се да вкарам малко хумор, ама не на място и се получи тъпо. Както и да е.
 *drink11*
Аа защо, аз го приех точно като хумор! Наздраве и от мен 8) *drink3*

annvlad

  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 129
  • Карма: +17/-4
  • Проста цифрова душа
  • Респект: +21
    • Профил
Re: Ами ако е повредена системата!?
« Отговор #37 -: 11 Октомври, 2010, 23:27:18 »
0
Костов - една емблематична фигура определено. От една страна като гледам кой го напада (от медиите най вече ми се издига в очите - например т.тошев от труд). Това лято имах шанса да го видя отблизо - изглежда много по добре от снимки по медиите, стегнат човек но не напрегнат - балансиран някак си, с излъчване. Не ми е кумир а и как да е.... Все не мога да си обясня как след това източване на резерва при Виденов, при изгърмелите банки - как не можа да има един единствен поне осъден - визирам поне едно от прасенцата от оня добър виц по-горе?! Кое му попречи да навре в... бившите. На мен поне ми се вярва че това можеше да го направи по един фин и законов начин.
Ако един ден ссе стигне да се запозная лично - ще го питам директно - заричамс се отсега!

nearvana

  • Гост
Re: Ами ако е повредена системата!?
« Отговор #38 -: 12 Октомври, 2010, 00:30:42 »
0
останах с впечетлението че не сте чели " Едно прикаска за Трите Прасе, нецензурирано "  и затова  я поствам ама като прикачен файл че е доста нецензурна и не пасва на добрите обноски във форума.
enjoy

BulCan

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 907
  • Карма: +59/-19
  • Респект: +82
    • Профил
Re: Ами ако е повредена системата!?
« Отговор #39 -: 12 Октомври, 2010, 16:13:03 »
0
останах с впечетлението че не сте чели " Едно прикаска за Трите Прасе, нецензурирано "  и затова  я поствам ама като прикачен файл че е доста нецензурна и не пасва на добрите обноски във форума.
enjoy

Ха, ха, ха... Отдавна не се бях смял така, както с този pdf файл.  :D :D :D :D :D :D
I say what I do and do what I say.

marandi

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 865
  • Карма: +51/-15
  • Респект: -124
    • Профил
    • http://marandi.blog.bg
Re: Ами ако е повредена системата!?
« Отговор #40 -: 12 Октомври, 2010, 16:43:22 »
-1
Koganev,

я, метни едно очо тук и ми кажи какво мислиш, че ми е интересно твоето мнение?

http://marandi.blog.bg/biznes/2010/10/12/6-meseca-sled-prognozata-mi-za-q1-na-2011-godina.618963

Поздрави!  *drink1*

koganev

  • Гост
Re: Ами ако е повредена системата!?
« Отговор #41 -: 12 Октомври, 2010, 21:03:46 »
0
Koganev,

я, метни едно очо тук и ми кажи какво мислиш, че ми е интересно твоето мнение?

http://marandi.blog.bg/biznes/2010/10/12/6-meseca-sled-prognozata-mi-za-q1-na-2011-godina.618963

Поздрави!  *drink1*


На първо четене, така отгоре-отгоре, забелязах няколко неща:

Ако симпатягата на снимката си ти, значи не си рус, както ни заблуждаваш от дълго време…
Написал си доста, направил си графики, чел си чужди анализи, а в същото време използваш израза „не ми се занимава в момента  да…”, сякаш не държиш много на аргументацията и се отнасяш с известно пренебрежение към читателите. В случаите, в които наистина не ти се занимава, използвай нещо от рода на „не мисля, че е необходимо да повтарям” или „както всички знаете”… По-ангажиращо е и създава у читателя чувство а съпричастност.
Фалитите в БГ никога не са били на мода, но след началото на 2011 ще се въведе някакъв ред, поради изтичане на срока  за пререгистрация, която за огромна част от  фирмите ще е равносилно на закриване. Това обаче не е фалит по смисъла на закона. Всъщност в БГ законодателството има ли термин „фалит” или приемаме, че несъстоятелност и фалит са синоними?

Дългосрочната цел на паричната политика на ЕС е запазване на мира в Европа, а постигането на висок жизнен стандарт без силни сътресения е стратегията за постигане на тази цел. Това е само допълнение към написаното от теб, което си е вярно по принцип.

„Кой ще победи?
Повишаването на финансовата култура на населението, която ще породи и повишена икономическа активност, а оттам и ръст в икономиката или яростната съпротива срещу реформи във всички институции, които отдавна са се превърнали в “схеми”?

Този въпрос е лишен противовес на тезите и затова е неправилно зададен. В него виждам опъване на тънката струна, постилане на надежди, плах опит за смекчаване на тона и за пускане на някакъв оптимистичен фишек. Никаква борба няма и никакъв победител няма да има. На твое място бих завършил статията си така:
„А сега, хванете се всички за ръце, да направим кръг… така… и повтаряйте след мен.
Всички ще умрем!!!
Всички ще умрем!!!”
Повишаването на финансовата култура може и да повиши икономическа активност, но това не го свързвам с ръст в БГ икономика. Напротив, това ще доведе до още по-голям отлив на финансово културни и икономически активни хора от БГ икономика и единствено до тотална ишлемизация. Защо ли? Заради яростната съпротива с/у реформи във всички институции… Колкото и да е културен и инициативен българинът, външната среда в частта си политико-правни фактори в БГ просто ще го изстреля в ЕС или зад океана. Битката с глупака не може да бъде спечелена… Затова последната ти прогноза е най-вярна.


При втори прочит прогнозата ми се вижда в рамките на реалността, но с пояснението, че част от материята ми е непозната. В частта за международните споразумения съм невежа, паричните агрегати ги познавам само теоретично и мога да проследя логиката на статията, но не и да дам критично мнение. В останалата част съм горе-долу на ниво. Самата материя, дори и познатата ми, вече не ми е приятна. Да си бях стоял настрана от тази материя, сега щях да си гледам мача на ракийка и салатка, жената щеше да шета в кухнята, а децата…
 
Защо ти е моето мнение?

nearvana

  • Гост
Re: Ами ако е повредена системата!?
« Отговор #42 -: 12 Октомври, 2010, 22:20:56 »
0
Не че някой ме е питал ама аз да си кажа:

Маранди за сега познаваш с изключение може би на ужасяващия спад на БВП от 8-9%.  Струва ми се твърде песимистично.

Не ми се вярва да пробват да замаскират 10% спад в БВП с чисто механично прибавяне на сивата икономика - твърде плоско е.



Въпроса "Кой ще победи? " го свързах с дилемата

"в момента се наблюдава ръст на нетния износ, увеличаване на бюджетния дефицит ( с цел запазване на работни места, основно в публичния сектор ) и увеличаване на заплатите в реалния сектор ( средно 5.6% на минималните осигурителни прагове за 2011 година ).

Срещу това стоят спад на крайното потребление, спад на ПЧИ, сивата икономика и предстоящото отпадане на ограниченията на пазара на труда в развитите държави."

а не с "финансовата култура" и "яростната съпротива"

Добрия вариант е естествено увеличения износ да донесе доход на работещите в тази сфера, което да избута потреблението нагоре, което пък да убеди  "алчните капиталисти инвеститори"  че си струва да се инвестира в БГ  и така колелцето да се завърти в желаната от нас посока. Дали това ще стане и ако въобще колко бързо ще се завърти вероятно зависи от това какъв е дела на експортно ориентирания сектор в икономиката ни (оф, пази Боже некомпетентно да почне да ползва сложни думички - сори за стила).  Ако дела е малък, ще отнеме доста време ...
 *drink11*

koganev

  • Гост
Re: Ами ако е повредена системата!?
« Отговор #43 -: 12 Октомври, 2010, 23:25:35 »
+1
Май неправилно съм разбрал въпроса за победата. Кой знае още какво не съм рзбрал...

Според мен, съвсем еретично, пътят на България е в борбата с т.нар. чужди инвеститори. Сегашното положение, в което посрещаме всеки перач на пари с отворена за сфирка уста е срамно и унизително. Всяка разбираща червена гад може да регне фирма в Цюрих и да стане чужд инвеститор, а след това през поредния МОЛ да изплакне парата... При постъпването на капитали у нас на първо място трябва да стои въпросът не колко са тези капитали, а колко и какви работни места ще открият. После се доказва произхода, а накрая се доказват и намеренията. Така работят истинските инвеститори и това тях не ги плаши. За тази цел трябва да се променят изцяло данъчната политика и трудовото законодателство, като преди това се затвърди върховенството на закона, без което всичко останало е фарс. В момента в България е на далавера да генерираш огромни печалби, но да не наемаш хора. Те ти перачка - огромен оборт и ниска зетост. После 10% на печалбата и 5% на дивидента и си готов - ухаещ на парфюм, който се оказва прах за пране... А къде се генерират огромни обороти с ниска и почти неграмотна заетост? Еми... има къде. Покрай тази ситуация всички български капиталисти, бидейки в своето невежество на недостигани висоти, инстинктивно вложиха всичките си спестявания от далавери и кражби в построяването на стъклени домове, които после да отдават под наем, за да генерират печалби завинаги, без да назначават никого, освен оная цицореста и пухкава пу.ка (да речем, че съм искал да кажа пуйка) от съседния блок, дето я взимат с джип вечерта и я докарват с такси на сутринта...
И като резулта пу.ката се жени за бизнесмен, мести се в невероятно кичозна и ужасно лошо построена къща без обратна вода, а капиталистите, които смятаха да я наемат, сега уволняват приятелите на своите приятели, които бяха наели за цвят - така, да има кой да прави кафето и да вдига телефона, пък и да краси офиса... Сега капиталистите не пият кафе и офисите им са вече съвсем грозни.
Но едно си запазиха - инстинкта. Явно от това повече пари нямада падат...
Сега държавата, това недоразумение,трябва да създаде условия такива, че капиталът да се насочи към откриване на работни места и то работни места с висока сложност на операциите. Но като казвам "трябва", аз виждам точно обратното - държавата, това ужасно недоразумение, е на път да прогони едни от последните високообразовани хора, лекарите. Инженерите бяха умъртвени още преди 15 години, учителите си отиват по естествен път, учените (от БАН) наистина са шайка дъртаци, насиращи се в гащите от кеф колко са умни, науката е изхвърлена от университетите, а университетите се местят в Перник... Архитектите направо не искам да ги споменавам - превърнаха българските градове в нещо още по-грозно от панелните комплекси, а аз поне си мислех, че от това по-грозно не може. Ама можело... Както и да е - лекарите са наред. Били крали пари... сякаш някой в тази държава не е... Вместо да идват хора от цяла Европа да се лекуват, сега лекарите ни ще им отидат на крака. И ще са прави! Дават ли ти, яж - гонят ли те, беж.
Така или иначе ни остават пак и за пореден път само капиталистите-инстинктивици. Еретично, наистина, да разчитаме на крадците и мошениците... Ужас!!! Но за мен няма разлика, когато ме крадат, дали са с бентлита преди или след като ме окрадат... Тоест дали ще ме крадат наши или чужди бизнесмени. За мен нашите бараби са по-добрата алтернатива от чуждите инвеститори, които са умни, манипулират простия ББ, той приема закони в техен интерес и те превръщат БГ в това, в което я превръщат. Приемайте ББ като обобщен образ - Станишката просто има по-дълго име... Иначе и той, в интерес на така желаните чуждестранни инвестиции, предприе крайно дясната политика в облагането и изтряска плосък данък, забивайки го четвъртит на сновния си избирател. Но неговият основен избирател си е пръднал в гащите и приема за чиста монета всичко, каквото чуе от телевизора, и като му кажат, че плоският данък ще му вдигне пенсията, онзи вярва, завалията... За съжаление няма индикации ББ да е по-окомуш. Само дето се мръщи, което е добре, защото онзи пък беше отвратително мазно ухилен и припотен на джуката... Отврат. Този е намръщен, ама му отива.
Трябва да се отсяват инвестиционните намерения. Няма значение дали са чужди или са от Куртово Конаре - условията в държавата трябва да са такива, че да могат инстинктивните капиталсти да усетят кое е по-добре за тях, и това да е откриване на фабрики, наемане на физици и химици, плащане за обучение на персонала и за създаване на добра работна среда...
Ама какви ги дрънкам!!! Все пак става въпрос за държвата България... Естествено, че ще стане точно обратното.

marandi

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 865
  • Карма: +51/-15
  • Респект: -124
    • Профил
    • http://marandi.blog.bg
Re: Ами ако е повредена системата!?
« Отговор #44 -: 13 Октомври, 2010, 02:00:05 »
-1
Малей ... разпиляли сте ме от критика - хихи  *sheep* *sheep* *sheep*

Би трябвало трърде много да пиша, но не съм сигурен, че ще успея да пресъздам това, което ми е киферицата.

По принцип мислех, че се подразбира, че целта на БаМков ( Дянков ) е да ни натири в еврозоната. От критериите за там не изпълняваме 2 - дългосрочните лихвени нива и ... инфлацията?!

Аз тоже се изумих, когато скивах как в БГ-стан за 2009 г. НСИ обявява инфлация от 0.6%, а по Евростат е 2.5% и пак не отговаряме.

Затова логично допуснах, че 2010 г. са я писАли "пробна", каквато ще е и 2011 г. спрямо критериите, но ще се говорят пълни простотии по медиите като намерения.

Също не разбирам какво толкова има във въпроса ми за финансовата култура на населението? Турция да кажем има обхват на икономически активното население ( 14-64 години ) от едва 44% и прави чудеса в икономически план. БГ-стан вече е с обхват от 62% при среден за ЕС15 от 64%, т.е. въпреки, че сме близо най-развитите, те растат в икономиката, а ние изоставаме, поради липсата на структурни реформи.

Т'ва ми беше и идеята на поста, да подскажа какво се случва, а то е точно обратното на това, с което медиите и управляващите облъчват 'орицата.

По принцип, когато се третира хилава пазарна икономика като БГ-станската умишлено съм разделил инструментите на кратко-срочни и средно и дълго-срочни, поради фундаменталните им разлики, когато се миксира макро/микро икономика и монетарна политика.

П.П. Иначе сте прави, но не исках да напиша, че за 80% от 'орицата в БГ-стан кризата от тук насетне ще е доживотна, поради ниска финансова култура. Щеше да е твърде депресиращо :(

Чиърс и благодарско за критиката! Ще имам грижата да нанеса известни корекции за някои неща!  *drink10* *drink10* *drink10*

П.П.П. Към бебе Нирвана: Имай малко милост към мИня :) Когато давах тази прогноза и набих 8-9% спад на БВП уверено се говореше за нулев бюджетен дефицит за 2010 г. + едни нива на Фискалния резерв, които после се промениха. Т.е. аз я дадох на база тези условия, а това означаваше яка метла в публичния сектор и взрив на безработицата. В момента, за да се спести този ефект се случва по-лошото. Отказ от реформи в институциите с цел запазване на работните места и демек "произвеждаме" загуби в публичния сектор, които се прехвърлят върху реалния. Затова и бях дал забележката, ако не се актуализира бюджет 2010 г.

Както и да е ... взех да се обяснявам кат' ученичка  :D :D :D
« Последна редакция: 13 Октомври, 2010, 02:22:01 от marandi »