Автор Тема: Ами ако е повредена системата!?  (Прочетена 54526 пъти)

annvlad

  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 129
  • Карма: +17/-4
  • Проста цифрова душа
  • Респект: +21
    • Профил
Re: Ами ако е повредена системата!?
« Отговор #60 -: 16 Октомври, 2010, 08:50:39 »
+1
Начев, интересно ми е да ти чета постовете. И като във едно виртуално кафене ми се иска и аз да си побъбря ( може пък някой да 'слуша', цъка '+' или '-' или още по добре влиза диалог). Ами повредена е системата но в различна степен. Не съм стъпвала в Индия например но впечатленията ми са от прочетено, видяно там от познати и колеги живяли там. Е - същата система е, но мизерията и цената на човешкия живот там са различни от тези  в Мексико (особено сега). И грозното и уродливо лице на мизерията надниква отвсякъде където е точно тази система с изклчение на намаляващ брой 'острови' на цивилизация и сравнително добър жизнен стандарт за стопяваща се средна класа. Но ние от Източна Европа знаем и другата версия та поне не можем да се заблуждаваме че има някакъв по-добър вариант. Отдавна гледах Fight Club и тогава ми се стори някак не на място цялата история: ако отегчените от консумеризъм искат тръпка както героите в историята но и в реалния живот могат да я получат като предприемат авантюрата например да предизвикат например MS-13 (Mara Salvatrucha) било за територии или да влезат в ролята на vigilante, или да станат златотърсачи в Боливия май, или да се преместят да живеят в бордеите на Мумбай...Сигурно един аргумент против това би бил че е важно посланието и т.н. но и показания от тях избор пак е послание. И типично за Холивуд не направи послание за човешко съзидание например вместо кютек като да бяха направили нещо за себе си най малко, или семействата си ако имаха такива. Но не мога да видя нито един от показаните герои като баща например - комплексари някакви или като им казват точно лузери. Всъщност бе илюзия че надвиват страха си защото макар и да се биеха те бяха в комфорта на един затворен кръг. Е когато тоя кръг се разшири с нови играчи - рано или късно 'биячите'  си намират майсторите.

nearvana

  • Гост
Re: Ами ако е повредена системата!?
« Отговор #61 -: 16 Октомври, 2010, 17:07:20 »
+1
...
В края на "Боен клуб", когато всичко се руши, у мен не остана чувството за някаква непоправима вреда.
...

Каква вреда??? Та той взриви архивите на кредитните карти и даде шанс на всички за ново начало. Рисет на системата като дълговете на всички биват опростени!!! Освободи хората  от това да трябва да робуват на дълговете си, да губят половината си ден работейки за да изплащат колата къщата и тн вместо да търсят призванието си.  Че това си беше оптимистично ново начало за мен! И да, революцията убива революционерите и затова и Тайлър Дърдън "беше убит"!
Ами по хепи енд от този здраве му кажи ... така го видях аз де. Освен това играта на Брад Пит страшно ми хареса - почти като в 12 маймуни.

Боен клуб ми е любимия филм на всички времена ... 

annvlad, не мисля че клуба е сбирщина от отегчени лузъри и консуматори ... ами другите неотегчени нелузъри изкарващи повече пари на по-престижни служби дали са направили добра сделка продавайки половината си живот за хартийки на някоя банка или застрахователна компания например? Безумието на йерархичната кариеристка и консуматорска  система е най-видно за тези на върха и за тези най-отдолу,  но тези по средата хем искат да драпат нагоре, хем ги е страх да не паднат надолу и така са най-заслепените шарани.  Консуматорското общество заразява хората да харчат над възможностите си и после ги държи изкъсо на работа за да си изплащат дълговете. Защо да ходят в мумбай като си имат място и искат да  променят живота си там?  Защо героите там да не са бащи? Искаха да променят света си, вместо покорно да блъскат по цял ден срещу трохи и сладки обещания а вечерта да дръпват по 2-3 бири или да висят по 5 часа пред телевизора ...  бяха си намерили някаква кауза, което е далеч по-добре пред постоянното дрогиране със залъгалки (телевизия, джаджи, политика пари ... )  което прави мнозинството.

поздрави
 *drink11*


annvlad

  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 129
  • Карма: +17/-4
  • Проста цифрова душа
  • Респект: +21
    • Профил
Re: Ами ако е повредена системата!?
« Отговор #62 -: 16 Октомври, 2010, 19:45:36 »
0
annvlad, не мисля че клуба е сбирщина от отегчени лузъри и консуматори ... ами другите неотегчени нелузъри изкарващи повече пари на по-престижни служби дали са направили добра сделка продавайки половината си живот за хартийки на някоя банка или застрахователна компания например? Безумието на йерархичната кариеристка и консуматорска  система е най-видно за тези на върха и за тези най-отдолу,  но тези по средата хем искат да драпат нагоре, хем ги е страх да не паднат надолу и така са най-заслепените шарани.
nearvana, ще си дойдем пак на думата май за цените на имотите  :D  щом половината от живота им е да е заложен на банките значи плащат нещо твърде надценено или нямат елементарни финансови познания като  що е то сложна лихва. И сега кои са тези по средата - за мен единия от героите работеше за застрохавателна компания и живееше в кондо и логично той не беше на върха но не е и по средата. Аз не виждам как един зъболекар например как би се страхувал да изпадне материално освен ако не се пропие или дрогира, или професор в университет (говоря за Америка) типични представители на средната класа според мен.

Консуматорското общество заразява хората да харчат над възможностите си и после ги държи изкъсо на работа за да си изплащат дълговете. Защо да ходят в мумбай като си имат място и искат да  променят живота си там?  Защо героите там да не са бащи? Искаха да променят света си, вместо покорно да блъскат по цял ден срещу трохи и сладки обещания а вечерта да дръпват по 2-3 бири или да висят по 5 часа пред телевизора ...  бяха си намерили някаква кауза, което е далеч по-добре пред постоянното дрогиране със залъгалки (телевизия, джаджи, политика пари ... )  което прави мнозинството.
поздрави
 *drink11*
Едно уточнение - идеята за Мумбай беше дадено като пример от мен за тези които искат да получат тръпката на авантюрата. Един от начините. Може и да опитат да живеят като амишите в Канада и Щатите и това слага  безусловно точка на консумеризма. Да, бирите и висенето пред телевизора е по лошо определено от каквато и да е кауза.  Моето мнение за  филма е че показаната кауза бе наивна и плитка но изпълнението на артистите бе на ниво - Брад Пит най вече.
А пък за мен култов филм е 'No country for old men'...но класата на авторите е различна - Chuck Palahnuik (Fight Club)  и Cormac McCarthy. Човешките характери не са плитки и правилата на системата са илюзорни. Дали чистито 'зло' е абсолютната освободеност от системата или и то е временно, неумолимите закони на природата връщат всичко в един жесток баланс. Харесваме или не survival of the fittest ще пребъде. Толкоз сме свободни че е страшно да го осъзнаеш.
Поздрави и от мен. *drink10*

nearvana

  • Гост
Re: Ами ако е повредена системата!?
« Отговор #63 -: 17 Октомври, 2010, 00:40:55 »
+1
nearvana, ще си дойдем пак на думата май за цените на имотите  :D  щом половината от живота им е да е заложен на банките значи плащат нещо твърде надценено или нямат елементарни финансови познания като  що е то сложна лихва. И сега кои са тези по средата - за мен единия от героите работеше за застрохавателна компания и живееше в кондо и логично той не беше на върха но не е и по средата.
хм, интересно ми е, като работиш в застрахователна компания над средната класа ли си  ;)

в случая това няма значение защото Тайлър Дърдън си е  уникален и вижда безмислието на консуматорското съществуване.  За такъв чешит е без значение дали е на върха, по средата или в киреча - той си е достатъчно центростремителен и не се разсейва от ежедневните промивки на мозъка 

Аз не виждам как един зъболекар например как би се страхувал да изпадне материално освен ако не се пропие или дрогира, или професор в университет (говоря за Америка) типични представители на средната класа според мен.
Ами въпроса е зъболекаря аджеба иска ли да бъде зъболекар, това ли му е призванието или омаян от разноцветните  стъклени мъниста е решил да продаде времето си ставайки зъболекар само и само да  има висок материален статус.
Защо да трябва да се пропива или дрогира - може просто да реши да търси нещо по-смислено и да не му се занимава да лепи кариесите на хората.  Може и това да му е призванието но тогава нещата са си на мястото.

Едно уточнение - идеята за Мумбай беше дадено като пример от мен за тези които искат да получат тръпката на авантюрата. Един от начините. Може и да опитат да живеят като амишите в Канада и Щатите и това слага  безусловно точка на консумеризма. Да, бирите и висенето пред телевизора е по лошо определено от каквато и да е кауза.  Моето мнение за  филма е че показаната кауза бе наивна и плитка но изпълнението на артистите бе на ниво - Брад Пит най вече.
А пък за мен култов филм е 'No country for old men'...но класата на авторите е различна - Chuck Palahnuik (Fight Club)  и Cormac McCarthy. Човешките характери не са плитки и правилата на системата са илюзорни. Дали чистито 'зло' е абсолютната освободеност от системата или и то е временно, неумолимите закони на природата връщат всичко в един жесток баланс. Харесваме или не survival of the fittest ще пребъде. Толкоз сме свободни че е страшно да го осъзнаеш.
Поздрави и от мен. *drink10*
Ми според мен каузата не беше плитка  ... нито пък наивна, но това си е лично мнение. Имаше там един цитат от Стругацки "Щастие за всички даром! И никой да не остане пренебрегнат!". Може и да е наивно да се опитваш да следваш някаква кауза но алтернативата е интелектуална скука и мижитуркащо философстване - нещо като заниманието ми в момента  :-[.

"survival of the fittest ще пребъде"  - ами, не, това не е универсалния закон според мен.  това е едно наше обяснение за еволюцията и там има много въпросителни. всеки си избира в какво да вярва. естествено като всяка наложила се парадигма  survival of the fittest е достатъчно разтеглива че да може да се напасне на много ситуации - просто вариираш какво значи fittest.  ама тва е друга тема ...

поздрави
 *drink2*

annvlad

  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 129
  • Карма: +17/-4
  • Проста цифрова душа
  • Респект: +21
    • Профил
Re: Ами ако е повредена системата!?
« Отговор #64 -: 17 Октомври, 2010, 07:22:18 »
0
nearvana, имам чувството че може би имаме някои общи допирни точки във възгледите изключвам личните предпочитания към филмите.
Но нещо май не се разбираме с тия постове. Ако някой е чиновник в застрахователна компания естествено е под средната класа - (според мен - но поне не е на дъното. Как пък направи извода че моето мнение е че да следваш кауза е наивно  :o наивен е начина показан във филма това имах предвид. Когато са чупели машините в ранния капитализъм да не би да са спрели процесите на изместването на ръчната сила, та така и като унищожат файловете за дълговете - същия подход - но това си е мое мнение.
И още един пункт на съгласие - навлизаме в преливане на пусто в празно. Кой какво мисли и вярва определя поведението ни в личен план, в делови план и ежедневно  живота около нас доказва доколко нашите мисли и мнения съотвестват на реалността.
 *drink11*



koganev

  • Гост
Re: Ами ако е повредена системата!?
« Отговор #65 -: 17 Октомври, 2010, 10:37:56 »
0
...
Ми според мен каузата не беше плитка  ... нито пък наивна, но това си е лично мнение. Имаше там един цитат от Стругацки "Щастие за всички даром! И никой да не остане пренебрегнат!". Може и да е наивно да се опитваш да следваш някаква кауза но алтернативата е интелектуална скука и ...

Изключително попадение! Стругацки...
Цитатът съдържа огромен заряд. В неговият контекст (повестта "Пикник край пътя") разбира се.
Братя Стругацки са точно по темата. Те поставят под сериозно съмнение важността на човечеството, онази важност, която самото човечество си придава. В горната повест (за онези, които не са я чели) се разказва как на земята идват някакви извънземни, седят известно време, през което с тях не може да се направи никакъв контакт, после изведнъж си тръгват и оставят след себе си най-различни неща. Точно както правим ние, когато спираме за малко край пътя за кратка почивка, хапване или ремонт, запътили се на някъде. Не ни интересуват разни там нищожни същества, въпреки че ги виждаме, но не искаме да имаме нищо ощо с тях... Съсичащ удар по човешкото самолюбие! Идват извънземни и ... не ни забелязват. Нашата могъща цивилизация... Пълен игнор, както аз съм игнорирал един образ тука...

В една друга повест ("Бръмбар в мравуняка") има кратък елемент, който съдъра колосално внушение. На една планета, на която има страхотни климатични проблеми, някакви супер напреднали извънземни (странниците) извеждат цялото население през някакви преходи в пространството, като не се знае къде са отишли хората.
По този повод в един разговор м/у двамата главни герои се разменят следните реплики:
- Странниците са спасили населението на цяла планета - няколко милиарда човека. Не можем да кажем нищо лошо за тях...
- Успокояваш ли ме?! Ама те не са спасявали там населението. Планетата са спасявали от населението.
- Защо планетата?
- А защо населението?

Цитирам по памет, но в общи линии идеята е ясна. Хората се мислим за много важни, а всъщност не сме. Дори в един момент може да се окаже, че сме излишни...

nearvana

  • Гост
Re: Ами ако е повредена системата!?
« Отговор #66 -: 17 Октомври, 2010, 12:49:11 »
+1
nearvana, имам чувството че може би имаме някои общи допирни точки във възгледите изключвам личните предпочитания към филмите.
Но нещо май не се разбираме с тия постове.
е спор да стaва. спора е рожба на несъвършенствата на езика ...
Когато са чупели машините в ранния капитализъм да не би да са спрели процесите на изместването на ръчната сила, та така и като унищожат файловете за дълговете - същия подход - но това си е мое мнение.
е като унищожиш данните за кредита вече никой не дължи нищо и се дава шанс за нов старт на чисто. ако уиндовса забие кво е първото което правиш? Ми поне при мене в 90% си работи :)

И още един пункт на съгласие - навлизаме в преливане на пусто в празно. Кой какво мисли и вярва определя поведението ни в личен план, в делови план и ежедневно  живота около нас доказва доколко нашите мисли и мнения съотвестват на реалността.
 *drink11*

тука имаме сериозно несъгласие. реалността съществуваща обективно извън нашите възприятия е математическо идеализиране. няма начин да докажеш че я има. тя си е постулат в мирогледа на хората ... както и някога  че земята е плоска. квантовата физика поставя този постулат под въпрос - няма фиксирано състояние на реалността без наблюдател.   наблюдателят участва в определянето на състоянието на реалността.  така че реалността и  мислите са двете страни на една монета ...

поздрави
 *drink11*

nearvana

  • Гост
Re: Ами ако е повредена системата!?
« Отговор #67 -: 17 Октомври, 2010, 13:10:17 »
0
Коганев, мен лично в "пикник край пътя" ме впечетли как сталкера и другите  драпаха към оракула всеки със своите злободневни желания (за тези дето не са я чели, хората вярваха че оракула изпълнява желания) а когато единствения оцелял стигна нямаше и помен от користност.
По пътя имаше трудности както например оставената бутилка от лимонада в тревата е опасен капан за някоя пчела, но когато сталкера стигна до оракула вместо да каже първоначалното си желание си пожела "Щастие за всички даром! И никой да не остане пренебрегнат! "
Това беше велик завършек. Един скапан автор щеше да остави въпроса отворен или сталкера нямаше да посмее да влезе при оракула но Стругацки са един път.

Друг подобен изненадващ и на 100% як завършек беше на една от книгите на Дъглас Адамс дето търсеха посланието на създателя и накрая го намериха (барабар с лафките за хамбургери и сувенири за пилгримите :) ) и то гласеше " Извинявайте за неудобството!". Смях се до припадък :)

Да, игнора е определено една плоскост в "Пикник край пътя". Да се взимаме твърде насериозно  определно контрастира с резултатите на човечеството досега - например водим войни за земя - все едно бълхи да спорят чий е левия баджак на кучето (тва сравнения пак съм го чел някъде ама толкова отдавна че не помня къде).

поздрави
 *drink10*

annvlad

  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 129
  • Карма: +17/-4
  • Проста цифрова душа
  • Респект: +21
    • Профил
Re: Ами ако е повредена системата!?
« Отговор #68 -: 17 Октомври, 2010, 19:47:56 »
+1
е като унищожиш данните за кредита вече никой не дължи нищо и се дава шанс за нов старт на чисто. ако уиндовса забие кво е първото което правиш? Ми поне при мене в 90% си работи :)
Тцъ,тцъ ... не мога да си представя бунтар срещу системата с М$уиндовс. Ами от дестина години не ползвам уиндоуз, харесва ми да имам контрол (човешка слабост нали?) затова гледам да имам сорс кода и бинарните файлове, даже преди време си въртях мое лично дистро. А пък наивната Холивудска интерпретация как данните  могат да се заличат като 'гръмнеш' машините на едно място ... откровено ме напушва смях. Ама какво да искам - артисти и уманитари ! Сега се съмнявам че нищо чудно да се окаже че извън форума аз да съм по далече от консумеризма и конформизма от теб май *drink9*
И още един пункт на съгласие - навлизаме в преливане на пусто в празно. Кой какво мисли и вярва определя поведението ни в личен план, в делови план и ежедневно  живота около нас доказва доколко нашите мисли и мнения съотвестват на реалността.
 *drink11*
тука имаме сериозно несъгласие. реалността съществуваща обективно извън нашите възприятия е математическо идеализиране. няма начин да докажеш че я има. тя си е постулат в мирогледа на хората ... както и някога  че земята е плоска. квантовата физика поставя този постулат под въпрос - няма фиксирано състояние на реалността без наблюдател.   наблюдателят участва в определянето на състоянието на реалността.  така че реалността и  мислите са двете страни на една монета ...
поздрави
 *drink11*
Е и , ? къде видя да твърдя че реалността не е 'постулат в мирогледа на хората'. Та аз твърдя точно това - че обективната действителност независимо от нашите мисли, възприятия и мироглед доказва убедително колко са верни тия постулати.
А наблюдателя участва в определянето на 'състоянието на реалността' и на базата на интелктуалния си капацитет и информация може да си изгради и въздушни замъци, или утопични идеологии. Рано или късно неадекватността се награждава от същата реалност.
Със сигурност вече твърдя че си млад( не много де!) което е прекрасно и временно уви. Наистина се разминаваме но е само факт за отбелязване допивайки си кафето на временната спирка на тоя сайт ( респект Додо !).


« Последна редакция: 17 Октомври, 2010, 20:10:07 от annvlad »

Reynard

  • Ентусиаст
  • *
  • Публикации: 19
  • Карма: +1/-0
  • Респект: +1
    • Профил
Re: Ами ако е повредена системата!?
« Отговор #69 -: 18 Октомври, 2010, 00:29:54 »
+1
 Вълните усмиряват вятъра !   8)
The price of Freedom is ethernal Vigilance !

nearvana

  • Гост
Re: Ами ако е повредена системата!?
« Отговор #70 -: 18 Октомври, 2010, 09:45:47 »
0
Тцъ,тцъ ... не мога да си представя бунтар срещу системата с М$уиндовс. Ами от дестина години не ползвам уиндоуз, харесва ми да имам контрол (човешка слабост нали?) затова гледам да имам сорс кода и бинарните файлове, даже преди време си въртях мое лично дистро. А пък наивната Холивудска интерпретация как данните  могат да се заличат като 'гръмнеш' машините на едно място ... откровено ме напушва смях. Ама какво да искам - артисти и уманитари ! Сега се съмнявам че нищо чудно да се окаже че извън форума аз да съм по далече от консумеризма и конформизма от теб май *drink9*

Това с рисет на уиндоус го дадох просто за пример а ти се хвана за подробностите.
Под консуматорство разбирам  да подчиниш живота, ученето, работата на целта да можеш да консумираш повече а не кой каква ОС ползва ...
Ясно е че това със заличаването на данните с гръмването на сградата е художествена измислица - щеше ли повече да ти пасва на бекграунда ако имаше и 2-3 хакери които паралелно да се логнат на правилните места и да изтрият данните? Щеше ли това да промени идеята на филма?
май вярно няма смисъл от този спор

Е и , ? къде видя да твърдя че реалността не е 'постулат в мирогледа на хората'. Та аз твърдя точно това - че обективната действителност независимо от нашите мисли, възприятия и мироглед доказва убедително колко са верни тия постулати.
А наблюдателя участва в определянето на 'състоянието на реалността' и на базата на интелктуалния си капацитет и информация може да си изгради и въздушни замъци, или утопични идеологии. Рано или късно неадекватността се награждава от същата реалност.
Със сигурност вече твърдя че си млад( не много де!) което е прекрасно и временно уви. Наистина се разминаваме но е само факт за отбелязване допивайки си кафето на временната спирка на тоя сайт ( респект Додо !).
явно не съм те разбрал, защото според мен изречението "обективната действителност независимо от нашите мисли, възприятия и мироглед" предполага независимото съществуване на "обективната действителност" такава каквато е (а не субективна - такава каквато я виждаме) независимо от наблюдателя ...
няма значение де ...
поздрави
 *drink10*




nachev

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1176
  • Карма: +80/-1
  • Респект: +179
    • Профил
Re: Ами ако е повредена системата!?
« Отговор #71 -: 18 Октомври, 2010, 12:58:26 »
0
Добре дошъл обратно, Начев.
Не знам за останалите, но аз веднага забелязах снимката и името - гледал съм филма няколко пъти... Много се радвам, че направи връзката м/у никовете и самат идея за сгрешената конфигурация на съвременната парадигма. Аз намекнах, но честно казано очаквах ти да я свършиш цялата работа :)
Ще го кажа директно. Субективното ми настроение беше, че не исках да се върви по тази линия на разсъждения.
Причината? Разговорът става безбрежен. Връщаме се принудително до Адам и Ева (в добрия случай), до СМИСЪЛА или, което е напълно възможно - до Големия взрив  :)

Цитат
Едуарт Нортън изобщо не е неизвестен артист, дори напротив - той е в групата на много големите холивудски звезди (наравно с Брат Пит) още с първите си роли, а повечето от филмите, в които участва, са блокбъстъри. С Брат Пит правят голям тандем във филма, но критиката тогава беше на мнение, че продукцията е изнесена на гърба на Нортън... Ето, и ти си го оценил по този начин.
По някаква причина (аз не я разбирам) Нортън у нас масово не е възприеман като звезда от "първия ред". Пример - корлкото да опороча тезата си.
Скоро имах повод да го спомена пред жена ми, но във връзка с друга роля, и с изненада открих, че тя не свързва името му с конкретна физиономия и изиграни роли. Показах сериозна изненада! Това пък я провокирало да направи бърза "анкета" сред приятелките си. Ерго, наистина ли е странно това. Докладва, че масово не го припознават като суперзвезда.
И аз съм си правил тестове. Известен и ценен е само сред киноманите.

Цитат
Едно от внушенията на "Боен клуб" е как последствията от преодоления страх да влезеш в открит бой, независимо дали имаш шансове за победа или не, могат да променят мирогледа ти. Огледай се - колко хора имат куража да си изплюят дъвките и да се хвърлят в бой с много по-силен от тях противник? Това сега се смята за лудост - рискът вече е измерима величина и хората са горди, че са рационални и не правят глупости... А това, казано на друг език, означава, че хората са ПРЕДВИДИМИ и като следствие - УПРАВЛЯЕМИ с минимални ресурси.
Символиката е категорична - страхът е еднакъв във всичките му социални проявления и неговото преодоляване е все по-невъзможно. Критериите за сигурност в цивилизованите държави са далеч над чисто хигиенните прагове: храна, подслон,  физическо оцеляване. Човекът вече не се задоволява с тези неща, дори ги смята за праг на мизерията. Днес, както и ти спомена, се броят инвентарните придобивки, натрупаното, а не постигнатото. То затова и лесните начини за натрупване се наричат законен бизнес, което е една от големите грешки на съвременния цивилизационен модел.
Много благородно е да се вярва на теориите, които поставят човешките стремежи за усъвършенстване на пиедестал и поставят като условие подминаването на хигиенния праг - само човек, който е сигурен в днешния ден, може да съгражда бавно и методично бъдещето.... Ами то си е било така, обаче и времето е било подходящо. Но теориите, че над тези прагове социумът ще преследва по-висши нива на удовлетворение се провалиха в новото време. Напротив - именно най-цивилизованите държави отгледаха поколение, което не разбира човешкото достойнство, няма единни критерии за човешка чест. Стахът се представя като рационалност, а силата се разглежда като функция на коварството. Вероятно винаги е имало хора, които така разбират нещата, но едва сега цивилизацията дава шанс на тези хора да се окопаят във властта. И като казвам "сега" разбирай през последните стотина години.
Приемам този разрез на гледане.

Ето го моят любим цитат от филма:
"В света, който виждам,ти ще преследваш лос
през горите на Големия каньон,сред развалините на бизнесцентъра Рокфелер.Ще носиш кожени дрехи, които ще ти останат до края на живота.Ще се катериш по тънките кудзу лози,увиващи небостъргача Сиърс.И когато погледнеш надолу ще видиш малки човечета да чукат царевица, полагащи останки от еленско месо по празното аварийно платно на някоя изоставена автомагистрала".

В края на "Боен клуб", когато всичко се руши, у мен не остана чувството за някаква непоправима вреда.
Оставям продължението на теб.

Е, май все пак трябва да се стигне до Адам и Ева и до СМИСЪЛА.
Нямам готовност да откликна на предложението да продължа разсъжденията нататък.
Много е обемно и много е интимно.

Въпросът ми (който е положен в основата на темата) е риторичен.
Да, системата е повредена.
Ако се приеме, че това субективно  съждение е вярно, от гледна точка на индивида следват няколко (поне) допълнителни въпроса:
- възможно ли е системата да бъде поправена?,
- в рамките на какъв хоризонт от време една неремонтирана или лошо ремонтирана система ще генерира нова среда и условия и как ще се справям тогава?,
- неремонтирана система може ли да породи някакви драматични последици и в какво ще се проявяват?,
- възможно ли е да се защитя, как и с колко време лично аз разполагам?

Шефът на коча Рашко от стария форум викаше: снабдете се с достатъчно джепане и дръжте барута сух ! :)? Тук просно не знам, какъв знак да сложа.



nachev

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1176
  • Карма: +80/-1
  • Респект: +179
    • Профил
Re: Ами ако е повредена системата!?
« Отговор #72 -: 18 Октомври, 2010, 13:21:38 »
0
Начев, интересно ми е да ти чета постовете. И като във едно виртуално кафене ми се иска и аз да си побъбря ( може пък някой да 'слуша', цъка '+' или '-' или още по добре влиза диалог). Ами повредена е системата но в различна степен.
Нямам нищо против и една обикновена приятелска раздумка. Ако има време, а то време все няма.
Казвай смело и директно мненията си. Аз винаги с огромен интерес надавам ухо на женската гледна точка.
Имате способността да правите изненадвищи разрези и да поглеждате на нещата от неочаквана гледна точка.

 
Цитат
Не съм стъпвала в Индия например но впечатленията ми са от прочетено, видяно там от познати и колеги живяли там. Е - същата система е, но мизерията и цената на човешкия живот там са различни от тези  в Мексико (особено сега). И грозното и уродливо лице на мизерията надниква отвсякъде където е точно тази система с изклчение на намаляващ брой 'острови' на цивилизация и сравнително добър жизнен стандарт за стопяваща се средна класа. Но ние от Източна Европа знаем и другата версия та поне не можем да се заблуждаваме че има някакъв по-добър вариант. Отдавна гледах Fight Club и тогава ми се стори някак не на място цялата история: ако отегчените от консумеризъм искат тръпка както героите в историята но и в реалния живот могат да я получат като предприемат авантюрата например да предизвикат например MS-13 (Mara Salvatrucha) било за територии или да влезат в ролята на vigilante, или да станат златотърсачи в Боливия май, или да се преместят да живеят в бордеите на Мумбай...
Какво да кажа!? Знам със сигурност, че въпреки цялото имане, видът ни не се чувства по-удовлетворен от живота в сравнение с предшествениците ни. Някои хора обичат да употребяват "щастлив", каквото и да значи това. По-скоро положението е обратното.

За себе си мога да кажа, че от едни две  "алтернативи":
- да обикалям с лък в ръце и облечен в кожени дрехи и
- като врътна крана с червената гривна, от чешмата да потече топла вода,
избирам втория вариант.
Истина е обаче и друго. Винаги когато от чешмата потече топла вода, продължавам да се чудя, че още може да си го позволим и си задавам въпроса: А до кога ?!

С отрицанието трябва да се подхожда много внимателно.
Холивудските послания трябва да се възприемат също много внимателно и условно.
Вярвам, че те биха формулирали интересни въпроси, не вярвам да са в състояние да дадат искрени, добронамерени и верни отговори.
Прекалено сложна и взаимосвързана е каритината.
Не съм много ясен - знам, но времето и без това свърши.

 


Reynard

  • Ентусиаст
  • *
  • Публикации: 19
  • Карма: +1/-0
  • Респект: +1
    • Профил
Re: Ами ако е повредена системата!?
« Отговор #73 -: 18 Октомври, 2010, 14:04:22 »
0
....
Въпросът ми (който е положен в основата на темата) е риторичен.
Да, системата е повредена.
Ако се приеме, че това субективно  съждение е вярно, от гледна точка на индивида следват няколко (поне) допълнителни въпроса:
- възможно ли е системата да бъде поправена?,
- в рамките на какъв хоризонт от време една неремонтирана или лошо ремонтирана система ще генерира нова среда и условия и как ще се справям тогава?,
- неремонтирана система може ли да породи някакви драматични последици и в какво ще се проявяват?,
- възможно ли е да се защитя, как и с колко време лично аз разполагам?

Шефът на коча Рашко от стария форум викаше: снабдете се с достатъчно джепане и дръжте барута сух ! :)? Тук просно не знам, какъв знак да сложа.
nachev, (а защо не, Nachev?) и на мен много ми липсва Бойчо от "оня" форум  :( .... и не само заради неповторимия стил и изказ  :( :( .... и заради "решителните" дни и събития които (ни ?) предстоят, предвиждам тази липса да се усеща по-силно ....  :( ::) Бях силно впечатлен (и още съм) от неговите закани/очаквания/предупреждения за "Гергьов ден" 2010 .... тогава се "развихри" волатилността на DJ-IA и още продължава, а Бойчо ги пишеше тези "работи" Окт.-Ноември 2к9  ;D .... заедно с другите неща, де!  *rashko*
The price of Freedom is ethernal Vigilance !

koganev

  • Гост
Re: Ами ако е повредена системата!?
« Отговор #74 -: 18 Октомври, 2010, 15:43:28 »
0
...
Да, системата е повредена.
Ако се приеме, че това субективно  съждение е вярно, от гледна точка на индивида следват няколко (поне) допълнителни въпроса:
- възможно ли е системата да бъде поправена?,
- в рамките на какъв хоризонт от време една неремонтирана или лошо ремонтирана система ще генерира нова среда и условия и как ще се справям тогава?,
- неремонтирана система може ли да породи някакви драматични последици и в какво ще се проявяват?,
- възможно ли е да се защитя, как и с колко време лично аз разполагам?

Шефът на коча Рашко от стария форум викаше: снабдете се с достатъчно джепане и дръжте барута сух ! :)? Тук просно не знам, какъв знак да сложа.


-не е възможно.
-никакъв. конкретната система не генерира среда.
-може. ще се проявават в познатите ни явления - война, олигархия, тирания... и т.н.
-възможно е. разполагаш с цялото време, което ти остава. стига да искаш.

подчертаното и удебелено откровение е сериозен повод за критика към администратора

надявам се кратката ми форма да е в унисон с новите изисквания. ако не е, ще я съкратя още. мога да махна "...и т.н.", което създава илюзия за пространственост.