Автор Тема: Ами ако е повредена системата!?  (Прочетена 54812 пъти)

Muza

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 4525
  • Карма: +217/-26
  • Респект: +1501
    • Профил
Re: Ами ако е повредена системата!?
« Отговор #90 -: 19 Октомври, 2010, 15:41:21 »
0
Коганев,

За отговорността...

Ами купува човек имот. От там нататък е отговорност. Не може, да не си ремонтира, например, стрехата, защото може да пострада някой. И обслужване.

Купуваш (правиш) фабрика, фирма. Собственик си на тази фирма. В нея работят хора. Отговорен си за тях. Да им подсигуриш работа, да им създадеш условия, да си получават навреме заплатите. Отговорен си, да не сгрешиш, да се не се блокират по един или друг начин средствата, с които са свързани и работата и заплатите...

Затова, собствеността, изобщо не е панацея за независимост, а си е отговорност.

koganev

  • Гост
Re: Ами ако е повредена системата!?
« Отговор #91 -: 19 Октомври, 2010, 17:37:16 »
+1
лакомията и алчността са различни смъртни грехове

отговорността и собствеността не са свързани по начина, по който си мислиш. управлението на собственост, КОГАТО ТОВА Е БИЗНЕС, е свързано с поемането на риск, затова и грешките са задължителни. при управлението е важно да се справяш по-добре от другите, от конкурентите, а не да бъдеш безгрешен. тоест онези, които управляват, са отговорни пред собствениците, а собствениците възлагат управлението на хора, които могат да поемат риск и са готови да понесат отговорността. в процесът на управляване наетите могат да бъдат освободени, защото това е в интерес на клиента или в интерес на собствениците. разбираш ли? собствеността и отговорността според мен изобщо нямат връзка - човек е отговорен за ДЕЙСТВИЯТА СИ, независимо дали има или няма собственост и дали управлява своя или чужда собственост.

това, което ти описвш, води до следния извод: собствеността поражда у собственика задължения, а не отговорности. спрямо тази собственост външният свят има права. затова собствеността е илюзия.

всички сме грешни, но не всички сме убедени, че ще си платим за греховете. бъркаме надеждата за спасение с желанието да ни се размине...

Muza

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 4525
  • Карма: +217/-26
  • Респект: +1501
    • Профил
Re: Ами ако е повредена системата!?
« Отговор #92 -: 19 Октомври, 2010, 18:00:13 »
0
:)

Имам един въпрос, който периодично задавам. Причината е, че не съм намерила отговора, нито пък някой е успял да ми го обясни.

За бузата... Ако те ударят по едната буза, подай и другата.

Може да ме ударят един път, но втори път, е само когато аз съм позволила. И то защото съм повярвала, оставила съм се да бъда излъгана, че няма да има втори път. Трети път няма, поне досега не ми се е случвало, май.

Във всички останали случаи, винаги съм готова, до колкото ми позволяват силите и възможностите. Но другата буза, доброволно, не си я давам...

P.S. Начев, прощавай за отклонението. :) *drink1*

koganev

  • Гост
Re: Ами ако е повредена системата!?
« Отговор #93 -: 19 Октомври, 2010, 21:27:09 »
+3
да удариш беззащитен човек е проява на слабост. да понесеш удара е проява на сила. когато "обърнеш и другата буза" всъщност побеждаваш онзи, който е проявил слабост. (пък и два удара можеш да понесеш, преди да го размажеш...)
победата и унищожението не са тъждество. човек може да бъде унищожен, но не може да бъде победен.
глупостта предизвиква несигурност. несигурността води до безсилие. безсилието се превръща в агресия. мъдростта е сила, но и тъга. затова е казано онова за другата буза.




imotko

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 634
  • Карма: +18/-69
  • Респект: -86
    • Профил
Re: Ами ако е повредена системата!?
« Отговор #94 -: 19 Октомври, 2010, 23:16:17 »
0
С благодарност за последния пост на Коганев. *drink5*

Muza

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 4525
  • Карма: +217/-26
  • Респект: +1501
    • Профил
Re: Ами ако е повредена системата!?
« Отговор #95 -: 19 Октомври, 2010, 23:25:44 »
0

Благодаря ти, Коганев! :)

nearvana

  • Гост
Re: Ами ако е повредена системата!?
« Отговор #96 -: 20 Октомври, 2010, 12:52:33 »
+2
БулКан-е, поста ти доста се доближава до моето "верую" по въпроса. И аз, както каза начев, предпочитам като завъртя червеното кранче да потече топла вода, тоест не искам да се отказвам от някои благинки.  Просто те не трябва да се превръщат в самоцел. Най-важното е да търсим призванието си на тоя свят и то не трябва да е подчинено на консуматорството.  Убеден съм че на никой призванието не е да консумира повече от другите - това е лакомия ... .

Според мен сгрешеното в системата на западния капитализъм е издигането в култ на консумацията като основна цел и дори начин на себеизява (за да си куул трябва да имаш ей такива дънки и да слушаш ей такава музика и да имаш ай-фон&пад&под   ай-ай-ай). Може би това не е грешка на системата а грешка в начина ни на мислене. Все пак се надявам ако е така да е по-скоро временна заблуда отколкото системен бъг в главите ни.
Аз поне лично съм се убедил че консумацията не прави хората щастливи (тва от странични наблюдения - не мога да се похваля с разточителен начин на живот) и имам наистина много широка база за сравнение - хора от всякакви раси, религии, прослойки. Една от причините е че най-важното за хората фиксирани в този капан е да потребяват повече от другите в съответната клика а такива винаги има ...   

Ако не е това, кое прави хората щастливи? Ей това е хубав въпрос - аз мисля че правенето на правилни неща, създаването. "Създаване " звучи малко високопарно, а може да са тривиални неща - да направиш един хубав тутманик  :D, да напишеш  стихотворение или статия, да решиш някой проблем,  да разсмееш някой, да избягаш маратона под 3часа и половина, да направиш добър пипер - ей такива работи: всеки според субективната му преценка.

поздрави
 *drink2*

Scyther

  • Гост
Re: Ами ако е повредена системата!?
« Отговор #97 -: 20 Октомври, 2010, 13:00:48 »
0
В общи линии и аз така мисля, но ще го дефинирам по-просто:
Ай под, ай пад, ай фон - ай сиктир!
Суета и алчност. Все грехове от които се страда.

Jim

  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 449
  • Карма: +13/-3
  • Респект: +29
    • Профил
Re: Ами ако е повредена системата!?
« Отговор #98 -: 20 Октомври, 2010, 21:16:36 »
0
Я да се намеся да понижа малко нивото.  Ами ако системата не е повредена? И какво точно и е повредено? Разбира се, че има много неща за коригиране (например безумното вземане/раздаване на кредити; огромните бюджетни дефицити на някои държави....), но тази криза мисля че ще пооправи немалка част от проблемите.
Не помня филма "Боен клуб", а и другите, но ще ви дам реален пример. Един познат в средата на деветдесетте не искаше да живее "в коловоза" и реши да пътешества. Обиколи Америка, работейки какво ли не и къде ли не, върна се, след това малко из Европа, пак се върна, после ходи с велосипед из Азия (май стигна до Индия), отново се върна... Но годините минават, сега е над 40 г., няма пари, няма семейство, не знам има ли работа. Не му завиждам, че е избягал временно от системата. А не може ли да има и кауза в системата, например да не допуснем повече червените крадци на власт (извинявам се за намесата на политика в темата)? Ей сега четох как Гиньо Ганев плащал близо 1 000 000 лв. годишно наем. Това е в пъти повече от реалните наеми и не бих се учудил ако половината му се връщат в джоба. Ама иначе много се възмущават, че ЦЦ с жена си са спестили 200000 за 20 години. Та системата у нас определено е повредена.
Муза, ти от коя модна къща си избираш тоалети. По новините понякога съм гледал репортажи за модни ревюта - някой, някъде, някога носи ли такива дрехи, каквито показват. Аз поне не съм виждал. За какво ги показват? Айде да не се излагам повече, след като и не разбирам дълбокия смисъл на червената точка (от друга тема) и в която нищо не видях.
И в крайна сметка като говорите за някакъв проблем предложете и някакво решение  ;)

Scyther

  • Гост
Re: Ами ако е повредена системата!?
« Отговор #99 -: 20 Октомври, 2010, 21:41:51 »
0
Коя обществена система в България работи както трябва?
- пенсионната
- здравната
- съдебната
- досъдебната
- образователната
- правохранителната
- политическата
- административната
- данъчната
- митническата
 ???
Сигурно пропуснах някоя, но въпросът е важен. Има ли изобщо нещо в държавата, което работи както трябва?...

Muza

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 4525
  • Карма: +217/-26
  • Респект: +1501
    • Профил
Re: Ами ако е повредена системата!?
« Отговор #100 -: 20 Октомври, 2010, 21:59:49 »
0

А! Еееее, как не се сетих да вмъкна като доказателство на мисълта си (то, пък една мисъл), червената точка.
Ами същата работа, като модата - налага се, и  се купува с ... въображение.  :D
После, може и застраховка да има, щото е скъпа! И шубе, да не я краднат. Точката...  :o

Аз си мисля, че всички постове до тук, водят към едно -червената точка. Като лъчи, също като слънце...  :D

Джим,
Аз се шегувах в другата тема. Не с теб, а с червената точка. Дано, не си се засегнал. Ако е така, извинявай. :) *drink1*


Jim

  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 449
  • Карма: +13/-3
  • Респект: +29
    • Профил
Re: Ами ако е повредена системата!?
« Отговор #101 -: 21 Октомври, 2010, 14:17:57 »
+1
Да съм се засегнал?  :o От какво, как ти хрумна?  :D Много ми е приятен форума поради интелигентните хора тук и е много тъпо някой да се обижда от нещо, с което не е съгласен (както например фена на Гърция Goro), Я обаче да "засегна" Скитъра...
Скитър, виж последното изречение от предишния ми пост. Никоя от системите у нас не работи нормално, някои съвсем не работят. Е, и? Ти скоро си купи жилище, явно нямаш намерение да емигрираш и това е правилно. Е, тези които сме тук трябва да положим усилия да поправим цялата система. Ти имаш ли някакви идеи? Защото, след шестата бира да кажеш, че всички са маскари (темата за Дончо Цончев) не е идея  *drink5*. Не може след 45г. вървене в грешна посока, последвани от 20г. крадене на създаденото да очакваме нещо да е както трябва. Това, което аз лично мога да направя за да се промени нещо е да гласувам. Защото ако ни управляват подходящи хора, те биха могли да променят съдебната система и тя да стане ефективна. Оттам пък хората в останалите системи може да си променят начина на работа и на мислене, ако има ефективни последствия  при нарушения. Е, кои са подходящите хора е друг въпрос.
Знаете,  че аз имам високо мнение за ББ и ЦЦ. Но от вчера имам още по-високо мнение за Росен Плевнелиев. Някой гледа ли го по "Стани богат"? Невероятно честен човек - когато попълвал документи за американска виза, му казали да пише, че има апартамент и 5000$. Той обаче не може да лъже, написал истината и бил единствения с черен печат. После заминал за Германия - няколко месеца (!!!) е спял в колата по паркинги. Всичко си е спечелил честно и с много труд. Вечно е усмихнат. Има 3 деца, а брат му 5. Абе гледайте го в интернет, ако го има някъде.

 

Muza

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 4525
  • Карма: +217/-26
  • Респект: +1501
    • Профил
Re: Ами ако е повредена системата!?
« Отговор #102 -: 21 Октомври, 2010, 16:45:11 »
0

Благодаря! :) *drink11*

Reynard

  • Ентусиаст
  • *
  • Публикации: 19
  • Карма: +1/-0
  • Респект: +1
    • Профил
Re: Ами ако е повредена системата!?
« Отговор #103 -: 21 Октомври, 2010, 18:31:39 »
0
Да съм се засегнал?  :o От какво, как ти хрумна?  :D Много ми е приятен форума
....  ....
Знаете,  че аз имам високо мнение за ББ и ЦЦ. Но от вчера имам още по-високо мнение за Росен Плевнелиев. Някой гледа ли го по "Стани богат"? Невероятно честен човек - когато попълвал документи за американска виза, му казали да пише, че има апартамент и 5000$. Той обаче не може да лъже, написал истината и бил единствения с черен печат. После заминал за Германия - няколко месеца (!!!) е спял в колата по паркинги. Всичко си е спечелил честно и с много труд. Вечно е усмихнат. Има 3 деца, а брат му 5. Абе гледайте го в интернет, ако го има някъде.
Участието/играта на министър Плевнелиев в "Стани богат" продължава следващата сряда 27-10-2010 г. ....  :) който иска да гледа, де.  ;)
The price of Freedom is ethernal Vigilance !

imotko

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 634
  • Карма: +18/-69
  • Респект: -86
    • Профил
Re: Ами ако е повредена системата!?
« Отговор #104 -: 21 Октомври, 2010, 19:50:53 »
0
Не е по темата, ама да използвам случая. Росен Плевнелиев го познавам лично и служебно от много години, изключителен човек и професионалист.