Форум за имоти > Дискусия за цените

Има ли праг на търпимост за банките относно лошите кредити?

(1/65) > >>

gogolcho:
1. Имаме тенденция към увеличаване на лошите и преструктурирани кредити. Официално данните са общо за към 14% от всички кредити. Само лошите са към 10%
http://www.segabg.com/online/new/articlenew.asp?issueid=6309&sectionid=16&id=0000101

--- Цитат ---БНБ не публикува отделна статистика само за лошите кредити, но за тях от неофициални източници се знае, че са малко под 10%, което е притеснително. От БНБ обаче са категорични, че в момента банковата система има достатъчно буфери, за да поеме това и дори по-високо ниво на необслужваните заеми. Наскоро МВФ прогнозира, че лошите кредити в България до края на годината ще станат 10.5%.

--- Край на цитат ---

2. Известно е, че тези данни не съвсем вярни, тъй като банките използват различни трикове, за да занижат тези числа. Ползата за тях е най-малкото, че трябва да провизират по-малко в БНБ.
3. Данните са, че нивото на капиталова адекватност на банките е по-високо от изискуемото - т.е. имат достатъчно средства.
4. Други данни са, че макар и спаднала, банките все още имат печалба.
5. Един по-малко известен факт, а именно, че някои от банките често играят за търговете, където те са взискатели. Целта е да се постигне определено ниво на цената, под която те са си определили, че не могат да падат, защото остатъка от вземането им ще бъде много трудно събираем. Банките придобиват и НИ от тези търгове.
6. В допълнение Капитал http://www.capital.bg/biznes/imoti/2010/06/11/915854_loshi_krediti_dobri_sdelki/ посочва че:

--- Цитат --- На този етап нормативно ограничение за срока на притежание на материални активи от банките няма. Допреди известно време имаше Наредба 30 на БНБ, която фиксираше срок до две години.
--- Край на цитат ---
.
7. Банките нямат интерес да изсипят НИ накуп, защото това би подбило цената им. И сега много НИ не могат да се продадат от 2-3 търг, а на всеки пореден търг началната цена по закон пада с 20 %. Друг е въпросът, че оценките, които се правят на НИ са съобразявани от оценителите с размера на ипотечния кредит, а не с пазарната оценка.

Та, въпросът е, докога могат да издържат банките на натиска от страна на лошите кредити. При тенденция за продължаващо покачване на процента на лошите кредити трябва да има някакъв праг на търпимост за банките. Не е ясно колко е той. Преди година ни уверяваха, че този праг е 4 %, после стана 10 %...

И по-важното, какви са възможните сценарии, ако този праг бъде преминат. Изсипването на множество НИ на пазара от банките със сигурност ще подбие още цените на НИ. Съществува ли обаче опастност за самите банките. Знаем колко системата се влияе от доверието към банките/липсата на такова. Имаме и скорошен прецедент с една банка, причинен от слухове в интернет сайт, което показва само колко хората се влияят от такива неща. Тогава, за да закрепи положението на банката, правителството й наля пари от фискалния резерв. Тогава обаче имаше двойно повече пари във фискалния резерв, а след половин година сумата може намалее още. Т.е. и там възможностите намаляват.

Ще се радвам на всяко аналитично мнение по темата.

Пламен Ник.:
Както е тръгнало след 10-ина години (ако банките не си променят политиката) ще има само лоши кредити. По простата причина, че лошия кредит няма срок на погасяване. Добрите кредити се изплащат и приключват, нови кредити или не се дават или никой не ги иска. В резултат след 10-15 години ще има само лоши кредити.

imotko:
И съответно ще закрием държавата. Браво бе, Николов, такава глупост от тебе не очаквах.

Scyther:

--- Цитат на: gogolcho в 24 Юни, 2010, 11:56:00 ---.............
Та, въпросът е, докога могат да издържат банките на натиска от страна на лошите кредити. При тенденция за продължаващо покачване на процента на лошите кредити трябва да има някакъв праг на търпимост за банките.
.............
Ще се радвам на всяко аналитично мнение по темата.

--- Край на цитат ---


Ей ти една препратка, да й се порадваш.   ;)

nachev:

--- Цитат на: gogolcho в 24 Юни, 2010, 11:56:00 ---..................................................

Ще се радвам на всяко аналитично мнение по темата.

--- Край на цитат ---
Много добре си си подредил изложението, а и проблемът е от първостепенна важност.
Отговор отвън по-скоро няма да получим.
Направо ме е страх от един непредубеден отговор.

Исакм само да потвърдя, че във времената на стабилизирането на банковата система (след караха от 1996-1997) наистина се говореше с голяма убеденост за праг от 4 % лоши. До този праг обичайно системата издържала без големи сътресения.
Малка подробност - тогава лошите бяха сведени до под 1 %.
Срещал съм и доста разточителни обяснения, но не съм счел за необходимо и важно да навлизам в детайли на банков финансов анализ и съм ги подминавал без да им обръщам внимание.
Във времена след голям крах, човешкото съзнание има способността да се самозаблуждава, че "това никога повече не може да се случи". Каква ирония!
Помните ли, че имаше дори период, в който бяха инкриминирали необезпечените кредити !

И все пак, имам бегъл спомен, че свеждаха аргументите си в частност до някакви дългосрочни наблюдения на финансовите резултати от дейността на банките.
Нещо ми се върти в главата съотношението на печалбата към разходите за издръжка на банката, изследвано в достатъчно дълъг период, обичайно ниво на резерви и провизии.
Лошото е,  че  не помня към какво се съотнасяха тези величини.
Някога масово използваха един старпоказател : балансово число.
Сори, повече не помня.

Навигация

[0] Списък на темите

[#] Следваща страница

Премини на пълна версия