Автор Тема: Има ли праг на търпимост за банките относно лошите кредити?  (Прочетена 160984 пъти)

darkside

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1574
  • Карма: +112/-1
  • Респект: +679
    • Профил
http://paper.standartnews.com/bg/article.php?d=2011-12-24&article=393630

Докога ли ще е така?

Питам се защото знам лично за поне 4-5 случая с кредити от над 200К евро, плащанията са спрели, но хората си живеят необезспокоявани и с надеждата, че дълговете ще им бъдат простени. Та се питам на какво ли разчитат банките?

Ънвизибъл, банките, брато поне от 1000 години насам със сигурност прават едно нещо. Не прощават на никого, само разсрочват, въртят, сучат, от девет кладенци вода носат, лижат, мажат, ма "прошка"..... не познават смисъла на тая дума, баси....

При така съществуващата икономическа "невъзможност" за бизнес и
докато банките дават висока лихва по депозитите, раздвижване на  големите  пари нема да има.
Има и друго. Банките даваха пари с/у ипотека за 30 години! Хубаво,....вземаш 100К., връщаш 250К. Дотук добре. Обаче, има некои въпросчета, на които банките само знаят отговора, ако изобщо го знаят, и ако изобщо ги интересува!.
1.Колко ще струват тия пари след 30 години? Какво ша мое да се купи? Пълна мъгла! Ние не знаем след 3 години кво ша става, даже след 3 месеца.....най-вероятно ша има нови парични единици или плочки силиций, или луковици на дренки, знам ли?.......

2.Колко приблизително ще струва същия ипотекиран имот след 30 години?(тва касае главно ипотекаря) Ми мое да е двойно по-ефтин, пет пъти по-скъп, или да го нема щот го е имало преко попадение на некоя иранска "Скъд" или братска "Томахоук"...

3. Какво бъдеще в близък и далечен план като икономика има тая държава в която раздават пари?

Банката мноу добре знае, че "гаранцията" сиреч имота има мноу несигурна ликвидност. Знае, щото в световен план  нали банките докараха проблема, уж случайно, от алчност! То е от алчност, ма не е случайно, тва мисла аз...
За тва първите 3/5 години се плаща основно лихвата. А лихвата е висока, щото и по депозитите е висока, а тя е висока, за да има "набиране на капитал" щото при ниска по депозитите хората ще търсат друг, по-изгоден вариант, например чужди банки заради по-големата сигурност, или бизнес.  Сиреч, високата лихва и по депозити и по кредити си е стабилна спирачка, баси...
С чуждите пари банката прави пари, защото има едно огромно преимущество пред секакви даващи кредит институции. Правото да набира средства, влоговете!
Банката винаги е на далавера! Или фалира! Но при фалита губят само влогарите!!! Банкерите си прават друга банка и щавенето почва отначало!
1. Работи с вашите пари.
2.Поддържа маржа голем, "щот има криза и риска бил голем"?!!!
3. Знае, (банката) че нема конкурент като източник на "доход" за влогарите, нема опасност друг да им събира парите при тоа лих. процент , друг е въпроса къв доход е тва при растяща инфлация на енергоносители и храни! Ако ма питате меня, в най-добрия случай влогаря (суми от 50 до 100К.)запазва стойността на парите си.....ма и тва е нещо, щото вложилия в имот е пребит отсекъде....Влоговете над 500К. са друг случай, там лихвата е друга, доходността е друга....
Банкерите, големите в световен план,  не са глупави хора, ма не са и най-големите хуманисти *yahoo* тва е повече от ясно. Те мноу добре знаят, че бъдещето е несигурно, че средно на 30 до 40 години става Големата патаклама.....знаят, щото пряко участват в процесите, баси......Въртят едни колосални кинти през по-голям цикъл от време на следния принцип: кредитиране на военнопромишлените комплекси със зверска печалба, кредитиране на промишлеността и строителството, после военните си играят мноу яко и "не на ужким" (WW1, WW2), после требва пак да са строи щот военните са си поиграли здраво, па и за тех пак требват пари за нови и по-скъпи и модерни играчки,  е тоа сценарий е най-готин и те  си го връткат от Иисус  до Страшния съд, егати! И най-големия майтап  е, че дават кинти и на едните и на другите, дет са в комфликтите......за Родтшилд сички са равни, бизнеса да върви......
Аз съм стигнал до извода, че банката се интересува в мноу голема степен  и от моментната възможност да прави пари, и си създава паралелно роби, които освен, че ще загубят собствеността си, ще бачкат за банката до края на живота си за да си погасят остатъка от задълженията , които задължения са меко казано малко неясни и ...... странно разтящи, баси..........
Сиреч, дали ще фалира или не ипотекаря, банката не е капо, и в двата случая прибира нещо, гледайки напред в бъдещето. Естествено, тва има некъв таван, де....броя на лошите кредити имам предвид.  Но ако банката е избрала пътя на фалита, що да писка?! До последно ша си трае и ша набира влогове, ша дава некой и друг кредит, и отвън сичко ша си изглежда джус, баси.....

Единствената опасност е масово теглене на парите от страна на влогарите..........щото раздадените и внесените май са едни и същи......

За мен Големото раздаване на кредити е част от "Божия промисъл" за новия ред, но не моа да го обясня, просто е усещане..........да вкараш в финансова зависимост мноу милиони хора,  знаейки риска за загубите,сигурно има по-голема цел, баси........
« Последна редакция: 07 Февруари, 2012, 18:14:06 от darkside »
Ас съм българче.......

gogolcho

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1453
  • Карма: +67/-11
  • Респект: +131
    • Профил
Лошите и преструктурирани кредити с нов рекорден дял от 22,37%
http://www.investor.bg/biudjet-i-finansi/333/a/loshite-i-prestrukturirani-krediti-s-nov-rekorden-dial-ot-2237,130637/

Цитат
Публикуваните днес данни за лошите и преструктурираните кредити показват дял при фирмените от 23,97% спрямо 19,74% при потребителските и 19,68% при жилищните кредити.



palamud

  • Jr. Member
  • **
  • Публикации: 50
  • Карма: +2/-0
  • Респект: +1
    • Профил
Дарки много верни неща си написал, но пропускаш последните 10 годинини.
Парите вече почти, не излизат от банките - в тях хляба и ножа...
Купувайки имот, храна, кола, гориво или екскурзия плащаме по банков път и парите най-много да минат от една банка в друга ...
Според мен масово теглене на депозити е все по-малко вероятно да се случи....
Еднственната опастност за мен е Национализация на банките, щото някой като Хитлер например, по този начин ще прибере ИЗВЕДНЪЖ парите на хората. Друг вариант на деноминацията - изтриват нулите, не от банкнотите а от сметките :)
Доста по-евтин и бърз вариант, нали? :)

darkside

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1574
  • Карма: +112/-1
  • Респект: +679
    • Профил
Дарки много верни неща си написал, но пропускаш последните 10 годинини.
Парите вече почти, не излизат от банките - в тях хляба и ножа...
Купувайки имот, храна, кола, гориво или екскурзия плащаме по банков път и парите най-много да минат от една банка в друга ...
Според мен масово теглене на депозити е все по-малко вероятно да се случи....

Да ти кажа, последните десет не, ама последните пет ми се иска да ги не е имало.....щото на тия пет ша им ядем попарата следващите двайсет.....
В банките(унас) влизат (влоговете)  хартиени пари и излизат основно електронни, тва е верно, но една част се тегли от банкомати, сиреч обратно в хартиени. Масово теглене мое да бъде предизвикано изкуствено,  масово теглене става от страх вследствие на достатъчно достоверен слух или реална заплаха за влоговете....некво събитие, което да го предизвика.
 Фразата "тва не мое да са случи" съм я изхвърлил от речника си!
В държава със сериозен сив сектор книжните пари са си мноу нужни, а БГ си е такава държава. Докато трае рецесията мисла, че процентно   електронното разплащане нема сериозно да расте.
 В момента притежанието на книжни левове е хит! *yahoo*
« Последна редакция: 23 Февруари, 2012, 22:28:12 от darkside »
Ас съм българче.......

palamud

  • Jr. Member
  • **
  • Публикации: 50
  • Карма: +2/-0
  • Респект: +1
    • Профил
дарки Кто изтеглиш от банкомата, нали отиваш в Магазина да ги похарчиш, от там пак в банката :)
кеша в момент не е повече от 2% от разплащанията
между фирмите вече почти няма кеш ...

под "не може да стане" имам предвид че никой няма интерес да стане :)

darkside

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1574
  • Карма: +112/-1
  • Респект: +679
    • Профил
дарки Кто изтеглиш от банкомата, нали отиваш в Магазина да ги похарчиш, от там пак в банката :)
кеша в момент не е повече от 2% от разплащанията
между фирмите вече почти няма кеш ...

под "не може да стане" имам предвид че никой няма интерес да стане :)
Паламуде, в неделя в 18.30 часа,  по една от трите нац. телевизии ша дават един филм на ББС за Лемън и кво става след тва до днес.  Доста смислен филм е, гледай го. Мое да си направиш доста изводи между редовете.
---------------------------------------------------------------------------
Темата е има ли праг на търпимост на банките към лошите кредити.
---------------------------------------------------------------------------
Естествено, че има. Само, че изкуствено мое да се симулира стабилност до самия край. Банка гърми като топ!  Внезапно. Неочаквано за заинтересованите, сиреч депозитарите.
Дори слух за тва часове по-рано е наказуем. И всъщност кой губи от фалит на банка? Ми  главно вложителите..........щот банкерите нема кво да губат освен нашите/вашите пари, печалбата е "усвоена" небрежно в движение, баси......а държавата гарантирала влоговете!!! С кво? С голия си задник ли? С деня "Х" в който, ако внуците ви са живи ша си получат обезценените авоари.

Но тва не спасява длъжниците с ипотеките. Те си дължат на одиторите, на синдиците, които от своя страна си търсат парите.

Единствената утеха според меня за ипотекарите е, че парите които изплащат на банките в течение на 20 години все пак се обезценяват, инфлацията си казва думата.  Принципа е мноу прост. Пак Банките са причина. Щото те дават едни пари, които се връщат пари+лихва, сиреч "размножаването" им увеличава броя им,  ма тва води и до обезценяването им. Е таа въртележка ни я въртат последните двеста години....За тва 1905-та година е моело за 2500 лири да си купиш Ролс Ройс или за същите  топ имение край Лондон....и за 100 години са се прикачили неколко нули, баси, а банките са набъбнали кат кърлежи от "кръвта" на бизнеса и населението на планетата. Имотите все някога ше си възвърнат стойността в смисъл тя ша  отговаря на моментния стандарт на населението, зависи кризата кога ша бъде овладяна.
Ма нема да е скоро......щото икономика са срива лесно.
Например аз мисла, че в момента "адекватната" мисъл на едно вече видимо неадекватно формирование наричащо себе си правителство е, как да дръпне парички от влоговете, от спестеванията на хората....я облигацийки ша предложат, я нещо по-засукано и "печелившо".....ма лакомите им очички на там гледат, де........Дянката едва са владее горкия.....се на там гледа и учи Вожда да говори за картофи, саниране,  офце секва иниациатива тип "любов по време на холера"........Маркес репа да яде!

П.П. Таа инвестиция, уж за 300млн. еуро(?), тва депо за китайски коли край Ловеч е мноу смешно, баси!
« Последна редакция: 25 Февруари, 2012, 11:39:51 от darkside »
Ас съм българче.......

Muza

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 4525
  • Карма: +217/-26
  • Респект: +1501
    • Профил
Паламуд е много прав - и хлябът, и ножът е в тях. Нещо повече, банковото лоби е толкова силно, че и законите са съобразени с тях.
Решат ли да оберат спестяванията, почти няма спасение. Няма значение, дали са хартиени, извън тях, или електронни.
Изгорят ли депозитите, изгарят и част от ипотекарите, по индиректен начин. Изобщо не може да се разчита на обезценяване на кредита от инфлация. Първо, ще вдигнат лихвите (познат филм). От друга, при изгорели спестявания, потреблението съвсем ще се свие, от там приходите, което ще доведе много от тях, до необслужване и предсрочна изискуемост ...

От коментарите в нета:
Евреинът, защо бил против вземане на кредит - вземаш чужди пари за кратко, после, трябва да даваш свои пари за дълго.  *rofl*

  *drink11*

Muza

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 4525
  • Карма: +217/-26
  • Респект: +1501
    • Профил

Дарки,
'96/ '97 беше по-лесно. Обръщаш ги в $/марки, в сейф, и шапка на тояга. Ако "мърдаш", губиш, макар и малко. Визирам спестяванията и кеша. Заплатите, пенсиите, пък и оборотите, знаем как бяха. Освен това, тогава си беше само до България. Трая много кратко, след което имаше много бърз подем.
Сега е много особена ситуация. Тази криза е банкова и в световен мащаб. Как ще извъртят нещата, от 'кво да се пазим (баба Гицка не се доизказа  :D ) ...
Кеш, в банкноти, извън банките, и той не е сигурна панацея.

regata

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1503
  • Карма: +175/-12
  • Респект: +904
    • Профил
Дарки +1


Дарки,
'96/ '97 беше по-лесно. Обръщаш ги в $/марки, в сейф, и шапка на тояга. Ако "мърдаш", губиш, макар и малко. Визирам спестяванията и кеша. Заплатите, пенсиите, пък и оборотите, знаем как бяха. Освен това, тогава си беше само до България. Трая много кратко, след което имаше много бърз подем.
Сега е много особена ситуация. Тази криза е банкова и в световен мащаб. Как ще извъртят нещата, от 'кво да се пазим (баба Гицка не се доизказа  :D ) ...
Кеш, в банкноти, извън банките, и той не е сигурна панацея.



Само как мразя металите,ако знаете,ама и за друго ме е яд,че стане ли "патакламата" нашите "мургави" братя ще ни се смеят  *neg*
Живеем истински,само когато умираме от Любов...!

gogolcho

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1453
  • Карма: +67/-11
  • Респект: +131
    • Профил
Лошите и преструктурирани кредити продължават да растат

http://www.investor.bg/biudjet-i-finansi/333/a/loshite-i-prestrukturirani-krediti-prodyljavat-da-rastat,133549/

Делът им в края на март е вече 23,4%, като при фирмените той е 25,5%, при жилищните - 20,2%, а при потребителските - 19,8%



dodo2

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3737
  • Карма: +191/-16
  • Респект: +310
    • Профил
При този ръст darkside не позна за март, ама за септември - кой знае...

А кога беше времето, когато пишеше по медиите: "Спокойно, щом лошите кредити не са минали 4%, значи всичко е наред".

koganev

  • Гост
дарки Кто изтеглиш от банкомата, нали отиваш в Магазина да ги похарчиш, от там пак в банката :)
кеша в момент не е повече от 2% от разплащанията
между фирмите вече почти няма кеш ...

под "не може да стане" имам предвид че никой няма интерес да стане :)

При сив сектор над 35% (оптимистично, щото в някои сфери над 90%) как с 2% кеш се оправят?
И какво значение има дали парите са книжни или електронни за банките, когато техните проблеми идват не толкова от липсата на пари в обращение, отколкото от липсата на мераклии да си връщат кредитите?
Хората тръгват да си теглят парите от някоя банка не защото им трябват, а защото не искат да ги загубят. Това не е ли интерес? И знаеш ли, онези хора с по 500-1000 лв. влогове ще направят километрични опашки, което е кошмар за банката, която и да е тя. Защото на 1000 човека с влогове до 1000 лв. всяка банка може да изплати влоговете без проблеми, но опашка от 1000 човека ще срине всяка банка! Изобщо не подценявай силата на тълпата и не изключвай безумието, което една масова психоза може да предизвика, щото на теб ти се струвало безсмислено. Именно от на пръв поглед безсмислените неща идват големите неприятности.

gogolcho

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1453
  • Карма: +67/-11
  • Респект: +131
    • Профил
Лошите и преструктурирани кредити продължават да растат
http://www.investor.bg/biudjet-i-finansi/333/a/loshite-i-prestrukturirani-krediti-prodyljavat-da-rastat,133549/

Делът им в края на март е вече 23,4%, като при фирмените той е 25,5%, при жилищните - 20,2%, а при потребителските - 19,8%

Значи ние сме шампиони, а не испанците, които се хвалят с някакви си 7,42% !!!
"L'Espagne, championne des crédits douteux


Les créances douteuses, principalement des crédits immobiliers susceptibles de ne pas être remboursés, s'élevaient à 131,9 milliards d'euros en octobre, soit 7,42% du total des créances, contre 7,16% en septembre et 7,14% en août."


гледам някаква табличка на СБ, ама не мога да им видя критериите, по които водят един кредит лош

MORSKI

  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 109
  • Карма: +13/-5
  • Респект: +13
    • Профил

чи-чов-ци

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 540
  • Карма: +82/-5
  • Респект: +369
    • Профил

   Тенденцията остава "сан шанжман":  Делът и размерът на лошите и преструктурирани кредити продължава да расте

   http://www.investor.bg/biudjet-i-finansi/333/a/delyt-i-razmeryt-na-loshite-i-prestrukturirani-krediti-prodyljava-da-raste,134926/
 
   Бедата идва с навлизане във фазата "сан аржан"...
   П.С. За някои собственици на хотели по курортите пояснявам - това в кавичките не са имена на светци и не са подходящи за име на хотел.