Форум за имоти > Дискусия за цените

Има ли праг на търпимост за банките относно лошите кредити?

<< < (2/65) > >>

nachev:
Днес един колега в Инвестора (хохохоо) направи едно изложение, което е близо до поставената тема и практически представя теза в смисъл, че
Конкретните параметри на практикуваното в Бг банково кредитиране (разбирай основно ипотечно кредитиране) и при съобразяване на спецификите в националното законодателство,  поставя процеса за риска на банковата система на съвсем друго равнище.
Забележка: редакцията на тезата е моя. Не задължително хохохоо да е съгласен.

Не съм сигурен, че ще се съглася, но човекът е смислен .

Цитати:

hohohoo написа:
а за БГ какво да говорим - като няма истинска регулация и закон за фалит на ФЛ и 30% да станат лошите кредити - все тая. (пък и лихвите у нас бяха други.) ако има закон за личен фалит и с 1% да ти вдигнат лихвата - отиваш в офиса, оставяш им ключовете и пожелаваш приятен ден. и банката знае че така ще направиш... но у нас ти в момента в който се подпишеш ставаш крепостен селянин. цял живот ще дължиш - съответно ще правиш мило и драго да си внасяш вноските. погледни ГПО на ипотеките - 12-13%. това какво означава - на банката и трябват 4 години клиента да плаща за да си вземе 50% от парите и 8г за да си вземе всички пари. кризата почна 2008, а пика беше 2007 - това означава че банките вече са взели 50% (или близо до това) от ипотекарите които са подписали на върха на балона. ами от какво да се страхуват и защо да реват сега като имат 15% лоши кредити? ако решат да съдят могат спокойно и на 50% да продадат имота и пак няма да са на загуба. отделно все нещо ще ти вземат чрез ЧСИ... и на всичко отгоре и ЩЕ ИМ ДЪЛЖИШ до живот! ми кеф - те ВЕЧЕ са почти сигурни че финансови загуби от ипотеки трудно ще имат, а на всичко отгоре десетки хиляди хора цял живот ще работят за тях... ми това е беге идиотизма - липса на регулации, липса на контрол на лихвите по договорите, липса на личен фалит = бегето....


hohohoo
Мнения: 38
Днес, 11:59

lidmon написа:
hohohoo хахахахаха
От цялия пост не разбрах няколко неща:
1) банките откъде са взели парите?
2) банките плащат ли лихва за тези пари, например за депозитите?
3) банките данъци, осигуровки плащат ли?
4)банките на служителите си заплати плащат ли?
5) банките за офиси плащат ли?
6) банките плащат ли за офис мебели, техника, сървари, охрана?
Е ако банката успее да си вземе парите на 100%, кой (ще) плаща за всичко останало, депозити, наеми и т.н. да не изброявам пак   

hohohoo написа:
ох мамин сладък, не съм на градус йоще, та да ти отговоря както подобава 
ти да не очакваш туканка от мене да им преценям кви заплати плащат еле пък кви наеми? кво ме интересува мен "цената на парите" които банките раздават? тва си е техен проблем. банка Х мое да зима на лихва 1% от майката и да не дава луди наеми, банка У мое да няма майка и да плаща луди лихви... все ми е тая на мен кой какъв кост ъф мъни има. тука говорим за друго, пиле шарено  - са ли тия 15% лоши кредити проблем или не. аз ти фащам 15те процента ипотеки и твърдя че сами по себе си те не са голям проблем за сега, не и без закон за личен фалит и регулации.

инак това че разходите им по депозити им тежат намери готино решение - паднаха лихвите по депозитите (без да падата тия по кредити естествено ся  )
разходите по заплати него го решиха - Данчето с големите цици освободи бюрото, Пешо дебелия - и той!
колкото до клоновата мрежа - яааа колко клона станаха магазини вече 

почна ли да загряваш ся? никой не ти твърди че банките като цяло са цъфнали и вързали - ама няма и да се камбичнат заради 15% лоши кредити. в УСА/ЕУ като паднат цените/вдигнат се лихвите човека идва и ти връща имотЯ. ГПО му е било 4-5%, плащал е 4г значи от 100,000е дадени ти си зел 16-20,000е + имот на 50% обезценка. или и да го продадеш си на макс 65,000 върнати от 100,000 дадени. кофти, а? затуй и там банките фалирват или най-малкото реват.
тука ко става ти го написах, пак обяснявам - пиша бавно за да разбереш:
същия пример
банката дава 100,000 е ама ГПО е 12%. плащаш 5г - банката е взела 50,000е вече. имота е на 50% надоле. начи банката е дала 100к и зела 100к + екстри а-ла бегето - чисто нов крепостен селянин + на селянина колата, кревата и 2те хиляди лева от баба му, скътани за погребението един ден....
вдяна ли разликата между БЕГЕ банка и УСА/ЕУ банка или пак ще ревеш за заплати, депозити, данъци?
ай, стига ти толкос 



koganev:

--- Цитат на: gogolcho в 24 Юни, 2010, 11:56:00 ---...
Та, въпросът е, докога могат да издържат банките на натиска от страна на лошите кредити. ...

Ще се радвам на всяко аналитично мнение по темата.

--- Край на цитат ---

Ето едно съвсем АНАЛитично - колкото повече се стискат, толкова по-отвратително ще е осирането накрая.

Един паднал от небостъргач. Летял си надолу хайвана и на всеки етаж успокоително си повтарял "дотук - добре"...

Веднъж беше повдигнат въпросът за ОТКАЗА от изплащане на заем. Щом банките могат да си правят оглушки и да не изваждат НИ чрез ЧСИ, то и хората могат да си правят оглушки и да не си плащат. Може да се приложи теорията за рационалните очаквания - когато банките предприемат ход по забавянето на действия спрямо длъжници, то тогава и опасността от това да си длъжник не е толкова голяма, дори е никаква за един период то 6-8 месеца. Рационалният човещк си казва "какво толкова - на Пешев нищо не му правят, а вече 8 месеца не е плащал, а аз всичко си плащам и лихвата ми вдигат и прочие... Ами ще спра и аз за известно време, пък после ще видим, че то така или иначе дали ще плащам 23  или 25 години - все тая, на мен сега ми трябват пари..." И понеже на много хора, които имат възможност да си плащат, сега им трябват пари, то и процентът на необслужваните кредити може да нарастне именно заради политиката на банките да си правят оглушки, вместо да действат решително, навременно и на всеобщо ослушание.

gogolcho:
дам, начев, липсата на закон за личния фалит у бг (май сме единствената страна в ЕС без такъв) е една от причините в инвестора да има теми от рода на "Върнаха ли банките крепостничеството в БГ?". Затова добавям още 2 точки:

8. Липса на закон за личния фалит в БГ.
9. Високите нива на лихвите. В БГ са 2-3-4 пъти по-високи от повечето държави от ЕС + ЕИК + САЩ и Канада. Това е нож с две остриета. От една страна, банките правят луди печалби в БГ и си избиват отпуснатите кредити много по-бързо. От друга, това допълнително способства за още лоши кредити.

koganev:

--- Цитат на: imotko в 24 Юни, 2010, 12:31:52 ---И съответно ще закрием държавата. Браво бе, Николов, такава глупост от тебе не очаквах.

--- Край на цитат ---

А защо да не я закрием? Защо да не закрием една държава, която е тиранин за собствения си народ?

MORSKI:
Прага на търпимост е такъв каквато е търпимостта на хората и фирмите с ипотеки и заеми   до кога може да им вдигат процента.Булбанк вече я съдят за не коректни  договори и за това че си вдигат лихвата.Доколкото разбрах иска е колективен и е от над 5000 човека.Намесена е защита на потребителя.Ако спечелят представете си каква дандания ще настане.ЧСИ са станали АНИ.Забелязвам че един имот ако трябва да падне под определена цена не го пускат или го пускат на същата цена.Това че трябва да паднат 20% не важи има случеи в които се вдигат.

Навигация

[0] Списък на темите

[#] Следваща страница

[*] Предходна страница

Премини на пълна версия