Автор Тема: Има ли праг на търпимост за банките относно лошите кредити?  (Прочетена 160975 пъти)

Panther

  • Ентусиаст
  • *
  • Публикации: 44
  • Карма: +8/-1
  • Респект: +25
    • Профил
Това би било интересен случай да се разгледа ако знаехме повече подробности.
Предположението на Муза изглежда като много вероятно - банката държи имота да не се продаде на цена под тази на ипотеката. Гледа да не се подбиват цените. Задържат спада. Какви са целите на банката по-нататък не е ясно. Дали ще ги постигне е още по-неясно.
Аз няколко пъти писах но пак ще го напиша:
Подобно интервениране на банките е на загуба за банката в много редки случаи (засега).

Нека вземем един нормален, даже малко по-тежък от нормалния случай на ипотека, примерно:
Купува се имот 2008 на върха на цените, за примерно 100 000 евро, че лесно се смята. 15% самоучастие, 85% ипотека. Длъжника плаща една година. След това спира.
Банката взима имота на търга за 85 000.

Кредитополучателя губи самоучастието 15000 + вноските за една година (около 7500) = 22500.
Банката печели за 85000 имот който струва в момента 65000-70000.
Като сложим и получените лихви - загуба за банката около 10-12 000.

И това е при едни от най-най лошите (за банката) условия. Ако имота не е купен на върха, ако ипотекаря е плащал повече от година, ако самоучастието е повече от 15%, банката отива около нулата, т.е. нищо не печели, но и нищо не губи. Цялата загуба остава за сметка на ипотекаря.

Още малко допълнение. Всъщност за 1 година ще има и 1000-1500 евро главница изплатени, така че банката може да играе с малко по-малко и пак да си приключи въпроса с тоя проблемен заем. ;)

Вече какви ще ги чепка с имота е друг въпрос.
« Последна редакция: 01 Юли, 2010, 15:29:50 от Panther »

nachev

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1176
  • Карма: +80/-1
  • Респект: +179
    • Профил
Доста странна история наистина.
Мотиви за стореното могат да се намерят. Проблемът е в това, че ако действително пазарните условия не се променят към подобрение (подобрение от гледна точка на банките) и то бързо, затъването ще бъде още по-дълбоко. Всякакви движения и инициативи по придобиване на имоти носят неизбежни разходи, значително усложняват управлението на компанията и пряват анализа на състоянието и по-труден. Последното Може и да е целян ефект поради мотиви, които ще си останат мъгла за страничните наблюдатели!?!

За да опитаме да ги разберем, трябва да разгледаме двата случая и да се опитаме да извлечем положителни и отрицателни последици.
Това е амбициозна и обемиста задача, но поне като подход може да бъде от помощ на заинтересованите.

Нека да се ползват числата на Пантер за по-лесно.

Случай 1.
Предоставен кредит от 85 000 Е. Обезпечен с ипотека върху имот. Плащано редовно около 2 години. Длъжникът престава да плаща. Всички срокове по наредбата минават. Кредитът е обявен за лош.
Опростяваме, като приемаме условно, че в пренебрежимо кратък срок след "лош" (по-скоро към момента на  "лош")  имотът по ипотеката отива на принудителна продажба и е продаден на цена над половината от първоначалната - 67 000 Е. нето с вкл. разноски.
Получени плащания по главница до момента - 2000 Е.
Несъбираеми  -  85 000 - 67 000 + 2 000 = 20 000 Е.
Тази сума трябва да се провизира. Провизирането предполагам, че се случва като се извадят едни живи пари от разплащателната на банката при БНБ и се преведат в една нарочна сметка (подсметка).
Кликнах в Гоог за да вида номерата на сметките, тъй като не ги знам и той ми ги подсказа  :)
"провизиране на кредити и други рискови активи. д-т с-ка 621 разходи за провизиране на рискови активи, к-т с-ка 250 провизии за покриване на рискови активи "
Последици (те са важни).
Парите по с/ка за провизиране са си на банката, но те вече не са ресурс, в смисъла не могат да се ползват за да носят пари. По аналогия с МЗР на търг.- банки приемам в Бг, че провизиите не носят лихва. БНБ не им плаща лихва, че им държи парите.
Д-т с/ка 621 разход. Тоест не само, че се губи потенциален доход от отдаване на ресурс, но и се осчетоводява един разход, който неизбежно влошава финансовия резултат, оттам печалбата.
Мъртвите пари, които стоят в сметката по провизиране са много ясен и силно дразнещ показател за цялостното дередже на банката.

По-нататъшното третиране на парите по тази сметка не ми е ясен. Предполагам, че има разписани някакви регламенти и правила, при които след отчитане, приемане, одитиране, ред други условия за да се защити стабилността на банката и депозитите и т.н. , парите се "освобождават". Това в момента не е толкова важно.

Случай 2.
Всичко е същото до момента на търга при ЧСИ.
Там обаче се явява лицето  "Х" АД, което е 100 % дъщерно дружество на банката. Към момента на задължение за обявяване за "лош".

"Х" АД придобива имота за 83 000  Е.
Банката взема парите, отписва кредита от актива си. Нещата счетоводно ги докарва на нула.
"Собственикът" губи самоучастие и платени до момента средства, но се отървава с това и не дължи повече нищо.
Балансът на банката е чист, не се налага провизиране.

Големият въпрос е естествено, откъде "Х" АД има пари и защо купува на цена над пазарната.
Логично е да се предположи, че единственият заинтересован да осигури необходимите средства на "Х" АД е самата банка (майка).

Тя може да му предостави средства като оборотен заем на някакъв "специален" процент. Това пак си е кредит, той трябва ад се обслужва и пак всичко започва отначало. Има собственост върху един актив, той може да носи и доход.
Печели се и време. Това е все ПОЛЗА. Негатив е, че всички тези движения: учредяване, управление, учредяване на ипотеки, отписване , ЧСИ и т.н. и т.н, а те край нямат - носи разходи, много разходи.

Може в още по-тежък случай да му предостави средства като капитал (или увеличение на капитал) на "Х" АД. В този случай още по-ясно се вижда, че вместо лоши кредити и разходи за провизиране, в баланса на банката се появяват нови активи, капиталови участия в търговско дружество.  До момента, в който стане ясно какво е дереджето в  това търговско дружество може да мине доста време - 12- 15 месеца. Кой ти ги дава ?
« Последна редакция: 01 Юли, 2010, 16:54:03 от nachev »

Panther

  • Ентусиаст
  • *
  • Публикации: 44
  • Карма: +8/-1
  • Респект: +25
    • Профил
Това е ако имота е купен на върха.
Ако имота е купен примерно началото на 2007 - цената на търга (оставащата главница по заема) ще е доста близо до пазарната цена, доколкото може да се определи пазарна цена в момента.

nachev

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1176
  • Карма: +80/-1
  • Респект: +179
    • Профил
Пантер, вярно е това !
В случая обаче, аз възприемам числата много условно и дори не искам да се вглеждам много в тях.
Възможна е и друга хипотеза. Много надоценен имот, който при това е 100 % кредитиран. Случаи имаше всякакви.

Принципът е интересен тук!
Какви са мотивите, които могат да накарат банките на такива привидно нелогични действия?

Пропуснах да кажа, че никъде не анализирахме персоната на длъжника.
Може би в някакъв конкретен случай е било преценено, че от даден длъжник нищо не може да се вземе.
Съвсем няма да е така при условие, че има какво да се осмуче от него. Тогава банката ще има интерес да го вкара в просрочие, наказателни лихви и така .... пълна програма.

Все пак аз само си пиша ... неангажиращи хипотези.

Muza

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 4525
  • Карма: +217/-26
  • Респект: +1501
    • Профил

Малко в сферата на гадаенето. Повече бихме се ориентирали, ако знаем колко е изплатил като обща сума към момента. Не само по главница. Кой е вторият по наддаване? Как се съотнася постигнатата цена на търга, към пазарната цена в момента - по-ниска, по-висока? Колкото и да е замръзнал пазарът, все пак има сделки.

Признавам, че съм подвластна на конспирация тук, ако мога така да се изразя. Всъщност, доста отдавна очаквах някакво такова развитие. Не съм разбрала, че въпросната наредба е отменена.

Банките си направиха фирми. Кой купува - фирмата или банката, като и двете са "едно", "все едно и също"?

Аз съм банката. Давам 100 единици кредит за имот с пазарна цена 130 единици? Кредитополучателят дава годишно 12,5 единици.(30 годишен кредит,  с анюитетни вноски) За две години са 25 единици. Остават непокрити 75 единици. Ако са 4 години - 50 единици. Остават непокрити 50 единици. А, ако са по-малко?...
Нека да са 50.
Пускам имота на търг. Да речем, 40 единици. Започва наддаването. Тук, големият въпрос е - кой е вторият? Ако първи е банката, а втори е нейната фирма и обратното???
 Пресича всякакво по-нататъшно наддаване на ниво, да речем 80 единици.
Какво се случва - притежава имот за 50 единици (цена на придобиване), нищо че, търгът е приключил на по-високо ниво. Броя си пари от моята каса, пак в моята. Освобождава провизии  - свежи пари и срещу тях - лихви? Какво ще прави с имота? Ами цяла фирма има за това. Може да го отдава под наем, може да го продава в даден момент. Спокойно може да си го продаде за 80 единици, може и за повече. Нищо, че са я оставили на търга. Продава пак ... срещу кредит, със самоучастие... 20%? Влизат и свежи 20% и почват лихвите отново.

50 (от длъжника, внесени до сега)) + 80 от продажба +...+...

Това са само бакалски сметки... :-\ :)

 *drink11*


mindless™

  • Ентусиаст
  • *
  • Публикации: 49
  • Карма: +4/-0
  • Респект: +9
    • Профил
Доразпитах, ето още малко информация, която обаче е по-скоро конкретика и няма да спомогне за даването на конкретен и ясен отговор:
   Касае се за имот малко над 140м2 начална цена около 135000лв. Има 3 предложения 2 са от частни лица и едно от банката. Частното лице с най-голяма оферта е около 140000лв. Офертата на банката (чрез дъщерна фирма) при това първоначалната (не става дума за наддаване) е малко над 277000лв, като в сумата има и стотинки, които подсказват, че явно става дума за точната сума нужна за покриване на вземането.
  Самият апартамент се намира в една от новозастроените локации на София т.е не е някакъв топ локейшън или уникален по каквъто и да е параметър имот.
От тази ситуация възникват доста въпроси: Защо банката първоначално прави подобна оферта, при положение, че може да придобие имота на много по-ниска цена? Тук обаче възниква момента с провизиите, ако го придобие на по-ниска цена, която не покрие вземането тя трябва да провизира останалата сума.
Явно излиза по-рентабилно, чрез дъщерна фирма банката да си покрива лошите кредити, което поне за мен е тревожно, ако е законно.
А е напълно възможно да се касае за някакъв много специфичен и частен случай. Иначе участието на банки в много от търговете не е тайна. Ако някой има повече опит може да сподели.

jores

  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 127
  • Карма: +19/-21
  • Респект: +16
    • Профил
Интересно ще е да се разбере финала - вписана продажба, според мен такава няма да има на цена 277....
Масовия мотив е подпиране на цената до размера на вземането, ако споделиш за кой имот става въпрос може да се проследи развитието. От споделенето до тук имаме едно нереално и нелогично наддавателно предложение, което най - вероятно няма да бъде реализирано.
Има ли потвърдени данни какъв е размера на дълга или цитираното число 277... е предполагаемия дълг?

dodo2

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3737
  • Карма: +191/-16
  • Респект: +310
    • Профил
Това отговаря най-близо на описанието :)

http://www.sales.bcpea.org/sites/default/files/%20%E2%84%96%201075%20%D0%BE%D1%82%2009%D0%B3._0.pdf

Ако е това - ипотеката пък е за 94400 EUR от 18/09/2007

Така разказано прилича на номера, който jores няколко пъти е споделял че се прави :)
« Последна редакция: 01 Юли, 2010, 23:54:30 от dodo2 »

valsodar

  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 147
  • Карма: +29/-23
  • Респект: +14
    • Профил
    • Щуровини - Животът през очите на един котарак
Тоя филм с прехвърляне на кредити от страна на банките към лизинговите им дружества сме го гледали вече веднъж.
Едните когато отчитат печалба другите минават на загуба и обратно, въпросът е до кога ще задържат глава над водата с фалшифицираните си финансови отчети?
Една банка да повлече крак и да й излязат имотите на пазара, и - свърши се!
Човекът е единственото животно във вселената, което прекарва целият си живот в нескончаеми опити да го направи по-труден от нужното!

nearvana

  • Гост
В крайна сметка този тарикатлък на банките  е едно добро дело  щото закъсалия ипотекар се отървава без остатъчни задължения - нещо като защита на ипотекаря "оставяш ключовете на плота" ... 

Явно е че това е превилигировано отношение към тези които сега продават с цел печелене на време  и няма да се задържи за масата, тоест
който е   глътнал вода трябва да се постарае колкото се може по-скоро  банката да му изкара имота на търг  :P

 *drink11*

nachev

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1176
  • Карма: +80/-1
  • Респект: +179
    • Профил
Тоя филм с прехвърляне на кредити от страна на банките към лизинговите им дружества сме го гледали вече веднъж.
Едните когато отчитат печалба другите минават на загуба и обратно, въпросът е до кога ще задържат глава над водата с фалшифицираните си финансови отчети?
Една банка да повлече крак и да й излязат имотите на пазара, и - свърши се!

Чудесно формулирано !
Горе съм обяснил как става номерът на пректика !
valsodar е направил верен и убедителен извод.

Muza

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 4525
  • Карма: +217/-26
  • Респект: +1501
    • Профил

Нали тези подразделения, фирми, бяха създадени заради МЗР. Поне в началото. Прехвърлени бяха част от кредитите, за да намалят МЗР. Какъв е проблемът, просто да се прехвърли, както са го правили и преди. За да е тази причината.
Може би нещо ми убягва...

nachev

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1176
  • Карма: +80/-1
  • Респект: +179
    • Профил

Нали тези подразделения, фирми, бяха създадени заради МЗР. Поне в началото. Прехвърлени бяха част от кредитите, за да намалят МЗР. Какъв е проблемът, просто да се прехвърли, както са го правили и преди. За да е тази причината.
Може би нещо ми убягва...
Муза, МЗР са вързани с депозитната база!

Muza

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 4525
  • Карма: +217/-26
  • Респект: +1501
    • Профил

mindless™

  • Ентусиаст
  • *
  • Публикации: 49
  • Карма: +4/-0
  • Респект: +9
    • Профил
За да приключим окончателно темата: dodo е уцелил, точно за кой търг става дума. jores ако иска може да провери, дали има вписване впоследствие, но според мен ще има. Получих и точната цифра: предложението на банката е 277 999лв и 72 ст. при следващо най високо малко под 140 000лв.
 
Разпитах малко, някой приятели, които работят в банки и това май започва да става практика. Както предположих, целта на закупуването на максималната цена, покриваща задължението е да се избегне провизиране от една страна и да се подпрат цените на НИ от друга.

Моралния проблем според мен е, че банката може да отпусне кредит на дъщерното си дружество да речем на нулева лихва и със сериозен гратисен прериод. (Нямам идея дали така се финансират), а това може да го напрви с минимални да не кажа никакви собствени средства. Не съм наясно и не съм се интересувал, колко е мултипликатора в нашата банкова система, ако някой знае може да сподели.

Единствения печеливш, което все пак е добре, че има печеливш, е бившият вече ипотекар, защото той не остава да дължи нищо. Вярно е, че е на загуба, загубил е евентуалното самоучастие и вече изплатените лихви, но поне няма да му останат задължения за след това.

Лично на мен това ми изглежда фалшиво и грешно, въпреки че е законно, но не мога да коментирам дали действието му е положително или отрицателно за пазара на НИ, а и не само.