Автор Тема: Здравината на сградите, в които живеем  (Прочетена 128951 пъти)

чи-чов-ци

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 540
  • Карма: +82/-5
  • Респект: +369
    • Профил
Re: Здравината на сградите, в които живеем
« Отговор #15 -: 26 Юни, 2010, 14:00:02 »
0
 Интересна и, надявам се, полезна тема!
 Поздравления за Егер, това е най-пълното и сериозно форумно мнение, на което засега съм попадал. Разгледал е въпроса от доста страни, аз бих си позволил коментар по отношение на конструкцията.
 Различните строителни конструктивни системи реагират различно на земетръсни въздействия. Но всяка от тях дава възможност да се построи сграда или съоръжение, в достатъчна степен надеждни по отношение на здравина, устойчивост и способност за поемане на натоварвания. По-важни и универсални са следните условия:
   1. Пълно и качествено проектиране с отчитане на всички фактори.
   2. Подходяща технология на изпълнение.
   3. Качествено изпълнение с безкомпромисен контрол, включително и влаганите материали и продукти.
   4. Читава експлоатация и стриктна поддръжка на сградата.

   Гледам, че дотук написаното излиза доста суховато, та  *drink5* и продължавам.
   Мнението ми е, че бих живял спокойно в сграда, където горните условия са изпълнени, независимо от конструктивната система. Вярно е, че при земетръс е по-добре конструкцията на сградата да е "гъвкава" и да дава възможност за разсейване на сеизмичната енергия, но ако не е качествена, кел файда...
   Егер отчита вероятността за по-качествено или некачествено изпълнение при групирането си. В много голяма част от казаното е съвсем прав, според мен. Например, аз смятам системата "пълзящ кофраж" за най-"куцата" в сградното строителство заради технологията - често има случаи на "завличане" и разместване на армировка. От друга страна аз поне не бих се наел да твърдя, че заварките в панелното строителство от началото на 80-те например са с идеално качество и в същото състояние и досега.
   И последно, старо/ново строителство и земетръс. Логично е съвременната наука и практика да са обхванали по-пълно и точно проблема. От друга страна старите сгради освен годинките в доста случаи са понесли и най-разнообразни издевателства. Та ако емоционално клоня към старото, то рационалното ме дърпа в обратна посока.
   Приятни почивни дни и пак  *drink5*!


   

marandi

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 865
  • Карма: +51/-15
  • Респект: -124
    • Профил
    • http://marandi.blog.bg
Re: Здравината на сградите, в които живеем
« Отговор #16 -: 26 Юни, 2010, 20:11:48 »
-1
Имаше един добър нагледен пример за издържливостта на панелките - една такава с дупка посредата, сега ще потърся. :)

... ето - щом при това нещо горните два етажа стоят, значи панелките определено са номер 1 :)





Ъмм,

то по тая логика, ако дойда у вас и ти фрасна една дупка на джама с камък и се получи същата "картинка", ко шъ прайм?

Ще изкараме стъклото най-коравата конструкция ли? Ако се съмняваш, че прозореца ти е конструкция, шъ му лепнем 5-торен пакет от стъкла и пак на всички дупката ще е в средата, а отгоре няма да е паднало стъклото, както в случая визираш последния етаж на панеляка ( риторично )

П.П. Аз затова казах, че коментара на колегата Егер в частта панеляци нещо не ми 'аресва, подобни конструкции не са устойчиви на земетръс поради, както той си ги е съчинил: "... енегрията на сеизмичните вълни се поглъща от големите възможности за деформация на сградата .....",

а защото типа конструкция, стандартизираните й елементи и начина на сглобка ( демек заварките ) доста добре удържат на тангенциалните напрежения, които са характерни при земетресения.

Чиърс на бебетата  *drink11*

За да ме вденете по-добре, примерно Титаник нямаше да се смарангяса, ако заварките бяха открити по него време. Белята е станала щото е бил с нитове, ама кат' го прасва айсберга странично, т'ва е напрежение на срязване, демек тангенциално и ако беше със заварки проблеми нихт, ама нитовете не носят на срязване и станало сопа-греда-гредоред ... демек капитанът го е разпорил кат' херинга щото е тръгнал да го заобикаля, трябвало е да се фрасне челно, ама както и да е. Той затова си е бил капитан, а не конструктор, че да ги знае тия кирийки.

П.П. Останах без глас вече "Българи - Юнаци ....." 2-0 за наш'те срещу дръпнатите - хихи
« Последна редакция: 26 Юни, 2010, 20:33:04 от marandi »

dodo2

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3737
  • Карма: +191/-16
  • Респект: +310
    • Профил
Re: Здравината на сградите, в които живеем
« Отговор #17 -: 26 Юни, 2010, 21:10:06 »
0
Ам стъклото си е доста здраво, на онзи китайския блок който беше паднал целият хоризонтално, имаше доста здрави останали :)  *drink5*

marandi

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 865
  • Карма: +51/-15
  • Респект: -124
    • Профил
    • http://marandi.blog.bg
Re: Здравината на сградите, в които живеем
« Отговор #18 -: 27 Юни, 2010, 00:18:06 »
0
Ам стъклото си е доста здраво, на онзи китайския блок който беше паднал целият хоризонтално, имаше доста здрави останали :)  *drink5*


Хихи ...

бре, ние китайците вече няма как да стигнем даже и в строителството по обясними причини.

Ама, иначе може да погледнеш разликата между тяхното паднало блокче ( по нашенски ЕПК да кажем ), как се е огънало по снимките и си седи цяло.

Зат'ва казах, че една конструкция, за да се държи добре на земетръс или "възможностите да поема деформации", както го е писАл бебе Егер, трябва да е или конзола, забита в земята като това блокче или фермена конструкция. Ама, панеляка не е такава, конструкция.

Ся, за да ме разбереш по-добре, погледни си последния етаж на панела, дето си пуснал снимката и обърни внимание как по-средата последния етаж се е цепнал направо между двете тераси и дава отклонение от поне 1 метър, а иначе ако гледаш най-горните, хоризонтални контури на сградата, може да се забележи, че вървят почти по идеална линия и от двете страни, а там където напрежението е станало критично, направо се е пръснал. Демек панелЯ не носи на огъване, т.е. няма как да поема и "деформации от земетръс", както ни убеждава бебе Егер.

Точно това визирам, като казвам за "силата" на земетръс на панелките, т.е. ще държат до определен магнитут и после ще се разпадат направо при издухали се заварки, но нямат нищо общо с разни способности за деформация, както го е писал бебе Егер. Наистина съм учуден от подобна аматьорщина от негова страна, предвид останалите му познания.

Ето, снимката с китайското блокче и виж как си се е огънал, ама не се е цепнал кат' панеляка ;)



Още снимки как се е "огънал":

http://eyebg.com/%D0%B2-%D0%BA%D0%B8%D1%82%D0%B0%D0%B9-%D0%B5-%D1%80%D1%83%D1%85%D0%BD%D0%B0%D0%BB-%D0%B1%D0%BB%D0%BE%D0%BA-11-%D1%84%D0%BE%D1%82%D0%BE-2710.html


Чин-чин  *drink11* <-- т'ва не съм го забрайкал, спокси - хихи
« Последна редакция: 27 Юни, 2010, 00:29:28 от marandi »

чи-чов-ци

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 540
  • Карма: +82/-5
  • Респект: +369
    • Профил
Re: Здравината на сградите, в които живеем
« Отговор #19 -: 27 Юни, 2010, 13:18:56 »
0
 
 Маранди, отнесохме корейците като свлачище сграда край "Трифон Зарезан"  *drink5*!

 Според мен Егер не е имал предвид, че самите панели поемат деформациите от земетръс, не ми се вярва да смята, че такъв кютук корав диск може да деформира. По-скоро е имал предвид връзките между панелите и то не при напречна сила, а при огъване. Във всеки случай и аз не бих поставил панелното строителство на първо място по устойчивост на земетръс, най-малко защото има разлика в решенията на връзките при различните "поколения" панели. Доколкото знам, при по-старите /началото на 60-те/ връзките са само от профилна стомана на заварка, не особено удачно решение при земетръс. Но тогава и изискванията са били различни, напр. по Правилника за земетръс от 1964г. за Русе не е било нужно изчисляване за земетръс. Вярно е, че с времето решението на връзките при панелите се е развивало все повече в тази посока. От друга страна обаче ме гложди съмнение, че и качеството и контролът също са се развивали непрекъснато по възходяща.
   
   Е, хайде  *drink3* и да събирам сили да викам за англичаните...


evgenia

  • Ентусиаст
  • *
  • Публикации: 17
  • Карма: +1/-0
  • Респект: +2
    • Профил
Re: Здравината на сградите, в които живеем
« Отговор #20 -: 27 Юни, 2010, 17:58:46 »
0
Здравината на жилището мене лично много ме вълнува.

Благодаря за хубавите анализи и особено за това, че изводите са на човешки и разбираем език.

Както съм казвала имотът е като жената - за да изглежда добре и ползването му да доставя удоволствие дълги години, се нуждае от поддържане.
Не разбирам от строителство и терминологията ми сигурно е ужасна, за което се извинявам.
Но досега се анализира здравина по време на земетресение. А у нас сградите се накланят, пукат и падат и без трусове. Бих се радвала да споделите как да разпознаем опасностите в ежедневието. Например опасни ли са течовете в и около блока. Имаше един блок в Надежда, който се напука сериозно (май е 224-ти), за който експеризата е показала, че причината е дългогодишен теч във главния водопровод, т.е този, който влиза в блока. Вижадала съм панелки с напуквания още на входа, напуквания по местата на панелите (например тавана на голям хол, където имало свръзки). дали това показва опасност. А когато съседът ни наводнява с години - това само козметичен проблем ли е или показва и опасност за здравината. Искам да знам, кое наистина е важно - да се разбереш със съседите е трудно, но няма невъзможни цели. Ако знам, че смяната на щрангове е важна, ще обърна земята, но ще го постигна.

И още нещо. През 2006 г. имаше някаква комисия, която готвеше закон за "паспортизация" на имотите - да се правят изследвания на жилищата, вкл. здравина, енергоспестяване и т.н., които после да се поставят на табели във входа, но явно работата е замряла. Знаете ли нещо по въпроса.
Независимо от всички анализи - никога не бих купила панел. Стените им са много тънки, а размерът винаги има значение.  :)

 *drink3* Само една блондинка по душа може да пише по време на мача Англия-Германия.
 


« Последна редакция: 27 Юни, 2010, 18:14:59 от evgenia »

nino

  • Jr. Member
  • **
  • Публикации: 72
  • Карма: +16/-2
  • Респект: +31
    • Профил
Re: Здравината на сградите, в които живеем
« Отговор #21 -: 27 Юни, 2010, 18:18:33 »
0
Здравей Евгения и добре дошла!
Радвам се, че си си останала и тук блондинка по душа. Дано като свърши поредния мач, да се намери отговор и на поставените ог теб въпроси :).
Къде се дяна жизнеутвърждаващия ти аватар?! *drink3*

evgenia

  • Ентусиаст
  • *
  • Публикации: 17
  • Карма: +1/-0
  • Респект: +2
    • Профил
Re: Здравината на сградите, в които живеем
« Отговор #22 -: 27 Юни, 2010, 18:26:07 »
0
Нино,

благодаря за хубавите думи. Като ми остане време ще кача аватара, който всъчщност е автопортрет - блндински работи това беше първият ми опит да снимам с нов фотоапарат (ама наскоро го счупих), хванах го и щрак. Получи се дразнещ (особено за Камелия). Сега пак съм в зоната около имотите - мъча се да пусна една тема, имам нужда от помощ, т.е оферти.

Собственик 31

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 869
  • Карма: +45/-331
  • Респект: -655
    • Профил
Re: Здравината на сградите, в които живеем
« Отговор #23 -: 27 Юни, 2010, 21:18:06 »
0
На някой не прави ли силно впечатление факта, че всички които отричат качеството на панелките бяха оборени по всички показатели и въпреки, че бяха размазани благодарение на кадъра на Додо продължават да носят от девет кладенеца вода в полза на смотаното ново строителство или старата тухла, който си е стар коптор?
Вижте коравата конзола в Китай, която не се била напукала! Кел файда, че не се е напукала като хората вътре са станали на пастет?!
Истински разцвет на величествен римски курорт и град, Пауталия получава при императорите Улпий Траян  /97-117/ и Марк Аврелий  /161-180/, поради което в тяхна чест е наричана Улпия Пауталия и Пауталия Аврелиева.

elissa

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2070
  • Карма: +182/-35
  • Респект: +984
    • Профил
Re: Здравината на сградите, в които живеем
« Отговор #24 -: 28 Юни, 2010, 02:38:38 »
+1
На някой не прави ли силно впечатление факта, че всички които отричат качеството на панелките бяха оборени по всички показатели и въпреки, че бяха размазани благодарение на кадъра на Додо продължават да носят от девет кладенеца вода в полза на смотаното ново строителство или старата тухла, който си е стар коптор?
Вижте коравата конзола в Китай, която не се била напукала! Кел файда, че не се е напукала като хората вътре са станали на пастет?!

В нашата държава, мъдрецо, се купува това за което ти стигат паретата, а не онова, дето ти се ще да имаш и ще ти е по-хубаво да живееш. Та, с каквито оръжия имаш с такива воюваш. И картинка с друга дупка да се появи, няма да извади никого от панелката.

Scyther

  • Гост
Re: Здравината на сградите, в които живеем
« Отговор #25 -: 28 Юни, 2010, 03:10:28 »
0
На някой не прави ли силно впечатление факта, че всички които отричат качеството на панелките бяха оборени по всички показатели и въпреки, че бяха размазани благодарение на кадъра на Додо продължават да носят от девет кладенеца вода в полза на смотаното ново строителство или старата тухла, който си е стар коптор?
Вижте коравата конзола в Китай, която не се била напукала! Кел файда, че не се е напукала като хората вътре са станали на пастет?!

В нашата държава, мъдрецо, се купува това за което ти стигат паретата, а не онова, дето ти се ще да имаш и ще ти е по-хубаво да живееш. Та, с каквито оръжия имаш с такива воюваш. И картинка с друга дупка да се появи, няма да извади никого от панелката.

Блонди, няма как да не признеш, че противника те провокира да се размърдаш извън приятните теми. Ето това е дискусията, за която жадувам. Инак форумът се свежда до едните поздрави и виртуални свалки...

elissa

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2070
  • Карма: +182/-35
  • Респект: +984
    • Профил
Re: Здравината на сградите, в които живеем
« Отговор #26 -: 28 Юни, 2010, 03:50:31 »
0
На някой не прави ли силно впечатление факта, че всички които отричат качеството на панелките бяха оборени по всички показатели и въпреки, че бяха размазани благодарение на кадъра на Додо продължават да носят от девет кладенеца вода в полза на смотаното ново строителство или старата тухла, който си е стар коптор?
Вижте коравата конзола в Китай, която не се била напукала! Кел файда, че не се е напукала като хората вътре са станали на пастет?!

В нашата държава, мъдрецо, се купува това за което ти стигат паретата, а не онова, дето ти се ще да имаш и ще ти е по-хубаво да живееш. Та, с каквито оръжия имаш с такива воюваш. И картинка с друга дупка да се появи, няма да извади никого от панелката.

Блонди, няма как да не признеш, че противника те провокира да се размърдаш извън приятните теми. Ето това е дискусията, за която жадувам. Инак форумът се свежда до едните поздрави и виртуални свалки...

Брюни, ако си на мнение, че съм дълбоко емоционално впечатлена от Собственик или разни дами, търсещи тук всичко останало с изключение на виртуално развлечение си на погрешен скутер. Нито ме провокират по някакъв начин, нито са ми интересни! Нямям какво да науча от там. Мога да твърдя, че доколкото се познавам са ми по-скоро скучни, отколкото даме изнервят, провокират или да ми повлияят по какъвто и да било начин. Прекалено са ми кухненски, прозрачни, прозаични ... Някои от тях мислеха, че Екзюпери е планета, преди да разберат, че е написал "Малкия принц". Няма как да се развълнувам особено. Човек съжалява, когато изгуби нещо стойностно, ако си загубя торбата за боклук няма да съжалявам, разбира се! Дано да бях достатъчно гадна И АЗ ... дадох всичко от себе си!

dodo2

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3737
  • Карма: +191/-16
  • Респект: +310
    • Профил
Re: Здравината на сградите, в които живеем
« Отговор #27 -: 28 Юни, 2010, 04:03:01 »
0
elissa, тук със собственика сте на едно мнение :) Той затова държи панелката и ще я продадял след година и половина по 2000 евро квадрата. Щото сигурно другите неща ще са по 5000 евро квадрата (тук вече сигурно ви се разминават мненията)...

 *drink6*

elissa

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2070
  • Карма: +182/-35
  • Респект: +984
    • Профил
Re: Здравината на сградите, в които живеем
« Отговор #28 -: 28 Юни, 2010, 04:36:38 »
0
elissa, тук със собственика сте на едно мнение :) Той затова държи панелката и ще я продадял след година и половина по 2000 евро квадрата. Щото сигурно другите неща ще са по 5000 евро квадрата (тук вече сигурно ви се разминават мненията)...*drink6*

Тъй като парите са най-голямата putana, днес са при теб, утре при мен ...  му желая вдруги ден да са при него и да не се налага да си купува панелки, а нещо, което никога няма да му се ще да продаде! Още повече, дай Боже да не се налага да се занимава с този бизнес, силата му не е там. Явно трябва да опита в политиката, поне докато още има неграмотни.

Muza

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 4525
  • Карма: +217/-26
  • Респект: +1501
    • Профил
Re: Здравината на сградите, в които живеем
« Отговор #29 -: 28 Юни, 2010, 11:10:07 »
+1

Скитър,

Разбирам, че търсиш и очакваш дебат. Ама как да стане, като си прав и изчерпателен. Човек, нищо друго не му остава да напише "аха" или да пусне един клип. Дори и да не е съгласен за нещо, то ще го каже по приятелски начин, поради уважението към теб.
За другото, ... приемам го с необходимата доза чувство за хумор.   :)*drink5*

Собственик,

За пореден път ще те помоля да спреш да пишеш по този начин.  Ти търсиш също дебат, но не търпиш чуждо мнение. А, начинът ти на изразяване в последните ти постове е все едно да биеш жена в реалния живот. Или по-слабия. Защото това са удари "под кръста". Най-малкото, това не е достойно.
Визирам постовете ти след Регатка и Ели.

Намери и ти къде да се позовеш - за Питагор. Ако ние четем на английски, френски, то Ели чете и превежда гръцки. Казвам го това, защото онази вечер ми разказваше за една преведена от нея стара книга за питагорейската школа. Нещо с което, не можем да се похвалим аз и ти.  *drink5*

Не разбирам от конструкции на сгради, но някак си се присъединявам към мнението на Миранди. Понякога дъждовете "бият" отстрани. При един такъв дъжд, видях цялата стена мокра, а на пода локвички в един панелен апартамент

  :)*drink11*