Автор Тема: Здравината на сградите, в които живеем  (Прочетена 129095 пъти)

Собственик 31

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 869
  • Карма: +45/-331
  • Респект: -655
    • Профил
Re: Здравината на сградите, в които живеем
« Отговор #60 -: 17 Юли, 2010, 09:37:47 »
-1
E, не бях видял, че тук са се събрали две необективн дребни /да не казвам дребнави/ човечета.
Едното пак изби разговора извън темата, но това е от злобата и стремежа за отмъщение. Другото е "ИНЖЕНЕР", но гледа само дълбочината на земетръса, а не се сеща, че сградите са построени и захванати в почва. Колкото е тя по-порьозна и неустойчива, толкова щетите са по-големи. Нещо повече ще го науча: в СУ сме учили, че алувиалните и делувиалните и песъчливи почви са много по опасни за сградите върху тях при земетресение, отколкото глинестите почви далеч от реките. Това в СУ, а в университета на Поллски Тръмбеш, който естествено не е акредитиран има такива "инженери-клоуни", които не отчитат този факт и заради тях няма да има България. За първи път в  модератор Барбарон виждам обективност. Поздравявам го. И след като казах, че ненамирам смисъл да споря с дребни и недоучили индивиди, не мога да разбера защо продължават да усукват и да търсят вода от пресъхнал кладенец? Или си учил за земетресенията на университетско ниво или използваш един източник и ставаш смешен, особено като се титулуваш инженер. :D
Чакам "актрисата", да събуди майка си за да видя колко страшно ще стане. От сега треперя!
« Последна редакция: 17 Юли, 2010, 11:46:41 от Собственик 31 »
Истински разцвет на величествен римски курорт и град, Пауталия получава при императорите Улпий Траян  /97-117/ и Марк Аврелий  /161-180/, поради което в тяхна чест е наричана Улпия Пауталия и Пауталия Аврелиева.

Собственик 31

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 869
  • Карма: +45/-331
  • Респект: -655
    • Профил
Re: Здравината на сградите, в които живеем
« Отговор #61 -: 17 Юли, 2010, 10:15:36 »
-3
П.П. И престани с тая Вранча да вкарваш в дискусията, понеже Вранча е в Румъния, а не в България. Искаш примери с български земетресения, налЕ??

Поне научи малко географията и къде се намира Вранча
====================
Ти МЕН да Ме учиш на география??????????? И това доживях да прочета! Изключетелно семплото русо гнездо на оси кога ще вдене, че голямото земетресение в Свищов Е с епицентър Вранча? Сега разбра ли защо говорим за Вранча, семпли ми  sex-несамоопределений?
« Последна редакция: 17 Юли, 2010, 11:42:02 от Собственик 31 »
Истински разцвет на величествен римски курорт и град, Пауталия получава при императорите Улпий Траян  /97-117/ и Марк Аврелий  /161-180/, поради което в тяхна чест е наричана Улпия Пауталия и Пауталия Аврелиева.

Собственик 31

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 869
  • Карма: +45/-331
  • Респект: -655
    • Профил
Re: Здравината на сградите, в които живеем
« Отговор #62 -: 17 Юли, 2010, 11:34:46 »
-4
Кажи ми какво означава Ърмм, за да позная от коя етническа група си.

............................................................................

"Собственик, не ме карай да будя майка ми! Тя е геохимик и ще стане страшно по въпроса!"
...................................................................................
Ти още с майка си ли живееш? На тези години?! Този Куку добре ви е  :D :D :Dнаредил с правилните си прогнози :D :D :D   
« Последна редакция: 17 Юли, 2010, 11:38:51 от Собственик 31 »
Истински разцвет на величествен римски курорт и град, Пауталия получава при императорите Улпий Траян  /97-117/ и Марк Аврелий  /161-180/, поради което в тяхна чест е наричана Улпия Пауталия и Пауталия Аврелиева.

Muza

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 4525
  • Карма: +217/-26
  • Респект: +1501
    • Профил
Re: Здравината на сградите, в които живеем
« Отговор #63 -: 17 Юли, 2010, 12:48:24 »
0
Събуждането става и по телефона... ;) :D

А, ти бай, да не се изпълнят прогнозите на Куку, че на никого няма да му е до пуканки...  :( :)

 *drink11*



Нещо ценно, много правилно и точно казано, без да влизам в същината на спора...


Ако сме обективни, ще признаем, че този път Номерираният Собственик ........
Е, ще признаем също, че толкова пъти е предизвиквал отрицателни емоции, като е наричал "бялото" "черно", че вече и когато каже "бяло е" - не се съгласяваме ...
Често емоциите ни заслепяват и на шамар отговаряме с избит зъб, видим ли надут пуяк - разперваме паунска опашка. Може би е време да се научим да водим по-цивилизовани спорове :)

 :) *drink11*




dodo2

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3737
  • Карма: +191/-16
  • Респект: +310
    • Профил
Re: Здравината на сградите, в които живеем
« Отговор #64 -: 17 Юли, 2010, 14:17:12 »
0
Ако мога да вмъкна малко черен хумор - нека изчакаме голямото земетресение, пък тогава ще видим кой е бил прав (който остане жив, да обобщи в тази тема) :D

elissa

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2070
  • Карма: +182/-35
  • Респект: +984
    • Профил
Re: Здравината на сградите, в които живеем
« Отговор #65 -: 17 Юли, 2010, 15:23:51 »
0
Кажи ми какво означава Ърмм, за да позная от коя етническа група си.

............................................................................

"Собственик, не ме карай да будя майка ми! Тя е геохимик и ще стане страшно по въпроса!"
...................................................................................
Ти още с майка си ли живееш? На тези години?! Този Куку добре ви е  :D :D :Dнаредил с правилните си прогнози :D :D :D   

1-во Научи се как се постват цитати в теми!!! Горе има едни иконки ... Еййй, толкова време не се научи!
2-ро Маранди е казал Ъммм, а не Ърмм!
3-то С кого живея няма да ти обяснявам, а дори и да живеех с майка ми, какво значение има?! Ти твоята в мазето ли я държиш?!  :o
4-то Спори, но престани да обиждаш хората!!!
Цитат
"Куку", "дребни /да не казвам дребнави/ човечета", "Изопачителю, смешен. При това рус/руса", "инженери-клоуни"
  и т.н.
Ти от къде може да знаеш  кой какъв инженер или специалист е, какво те касае кой с кого живее и т.н. и т.н.
Не мислиш ли, че прекаляваш?!
Само се прочети в темата колко пъти си обидил! Тук не е вече само мен, та да го прехвърляш на личен конфликт. Ти не понасяш никакво чуждо мнение, това ясно, но престани да бълваш злъч, злоба и обиди!
Моля, модераторите да си влязат в ролята!
« Последна редакция: 17 Юли, 2010, 15:27:42 от elissa »

Scyther

  • Гост
Re: Здравината на сградите, в които живеем
« Отговор #66 -: 17 Юли, 2010, 16:58:11 »
0
Моля, модераторите да си влязат в ролята!


Връщах назад, за да видя кой е започнал пръв. Според мен всичко започва тук: http://www.fimoti.com/index.php/topic,330.msg8916.html#msg8916 , където Собственик 31 нарича marandi лаладжия.

Цитат
човек който в интервюто си личи че е специалист а не лаладжия за който всичко е субективно и нищо не  е сигурно.


За сега налагам предупреждение 20% на Собственик 31, с което предупреждението му става 25%. Несъгласните имат право да протестират.

marandi

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 865
  • Карма: +51/-15
  • Респект: -124
    • Профил
    • http://marandi.blog.bg
Re: Здравината на сградите, в които живеем
« Отговор #67 -: 17 Юли, 2010, 17:46:58 »
0

Връщах назад, за да видя кой е започнал пръв. Според мен всичко започва тук: ....


Нямам никакъв проблем да се оправям сам с такива, споки  ;)

Т'ва, което дразни при тая особа е, че първо се опита да оспори напреженията, които носят сградите на земетръс, демек че при земен трус са освен нормални са и тангенциални тоже, също и концентраторите на напрежения и как се цепят конструкциите по 45 градуса.

Тъй като му бяха непонятни неща тия и сефте ги чу, после се опита да "приплъзне" разговора с разговори за различни като тип земетресения от гледна точка дълбочината им. След като и там му се попълниха пропуските в знанията, че е огромно значението на каква дълбочина е земетресението, взе да издиша и там. Затова особата сравняваше несравними неща като Вранча, Чирпан и Армения, а те нямат нищо общо.

Затова се изсмях и за поредения му опит за бягство чрез вмъкване пък на състава на почвите и пясъчливостта. Понеже както говорихме за дълбочина на трус, тоя от нищото прехвърли разговора в друга плоскост.

Затова накрая обобщих, че с тоя няма смисъл да се коментира и само цапа темата. Отделно нито веднъж не си призна простотиите, които ръси.

Относно почвите, убеден съм, че БГ-то не е уникална в това отношение и на много други места този фактор се отчита при проектирането. От друга страна, снимките, които се качиха като "факти" за Свищов и Стражица, никъде не показват подобен проблем, а по-скоро такива с проектирането на сградите и конструкцията + некачествено изпълнение.

П.П. Пак обобщавам какво казах, че в БГ-то е нямало силно земетресение от близо 100 години, че нямаме добри традиции в масивното сградно строителство, поради ползването на "чужди" технологии, които се вземат от несеизмично-активни региони и доколко са приложими у нас, ще се разбере, когато тръсне както си трябва. Даже и фиксирах какво имам предвид - трус над 7 по Рихтер и резултата няма да ни хареса, убеден съм в това.

Но дотогава няма проблем да си чешем езиците  ;)

 *drink11*

Muza

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 4525
  • Карма: +217/-26
  • Респект: +1501
    • Профил
Re: Здравината на сградите, в които живеем
« Отговор #68 -: 17 Юли, 2010, 17:57:23 »
0

Връщах назад, за да видя кой е започнал пръв. Според мен всичко започва тук: http://www.fimoti.com/index.php/topic,330.msg8916.html#msg8916 , където Собственик 31 нарича marandi лаладжия.

Цитат
човек който в интервюто си личи че е специалист а не лаладжия за който всичко е субективно и нищо не  е сигурно.


За сега налагам предупреждение 20% на Собственик 31, с което предупреждението му става 25%. Несъгласните имат право да протестират.


Собственик!!!

Мисля че, вече нямаш  абсолютно никакво основание да обвиняваш Скитър в недемократичност, още по-малко пък в двоен стандарт.

Болднатото по-горе, за пореден път показва. Преди това, анкетата. Писал ти е, не един път, че имаш място сред нас, че имаш какво да кажеш... Не ми се рови из постовете му, да ти го припомням.

Също, нямаш и основание да казваш, че Ели не е права. Защото Е. Никой не се обижда от твоите обиди, но на хората не им е приятно да четат. Просто, спри да обиждаш. Ако имаш аргументи, кажи ги. Нищо, че не ги приемат. Барба е прав - стигнало се е до там, че дори и да напишеш вярно нещо, никой не го приема. С обиди нищо не доказваш, още по-малко пък, да постигаш.

Няма смисъл, повярвай ми...

evgenia

  • Ентусиаст
  • *
  • Публикации: 17
  • Карма: +1/-0
  • Респект: +2
    • Профил
Re: Здравината на сградите, в които живеем
« Отговор #69 -: 18 Юли, 2010, 08:01:05 »
+1
И аз да почеша малко клавиатурата.
Някои съфорумци се дразнят, че пиша за Вранча, но тези земетресения са по-особени и ни удрят и нас. Освен това, ако можем да се учим от чуждите грешки (които при това вземат много човешки грешки), защо да не го правим.

Връщам се към линковете, които бях дала.

Преустройства


През 1977, част от блок на улица Viitor се откъсна от останалата част на сградата и се наклони към шосето,
Тази част не се срина сама, а остана откъсната така.   още снимки тук

Причината: на първия етаж се намира автосалон и за да се направи повече място за колите са премахнати носещи колони (стълб).

Слрд това тази част е демонтирана малко по-малко до пълното и ликвидиране виж тук. Блокът си остава така по-къс. През следващите години нищо не е възстановено, остава си зелена площ.

По време на строителната лудост, започнала след 2000 г., това парче свободна земя привлече вниманието на предприемачите и там е построен хотел. Той е по-нисък от блока, стои като кръпка, което не е съвсем нормално и естетично.

ПП. Този блок ми прилича на панелен, така ли е?
 *drink8* (защото липсва емотикон за кафе)

marandi

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 865
  • Карма: +51/-15
  • Респект: -124
    • Профил
    • http://marandi.blog.bg
Re: Здравината на сградите, в които живеем
« Отговор #70 -: 19 Юли, 2010, 19:45:38 »
0
... Нещо повече ще го науча: в СУ сме учили, че алувиалните и делувиалните и песъчливи почви са много по опасни за сградите върху тях при земетресение, отколкото глинестите почви далеч от реките. Това в СУ, а в университета на Поллски Тръмбеш, който естествено не е акредитиран има такива "инженери-клоуни", които не отчитат този факт и заради тях няма да има България ....

Тоя вЕрно е учил география сякаш, ама толкова я е и "научил"  :D :D :D

Зайко,

налЕ ти писах, че най-горния слой е седиментният. Та, за Софето специално, вЕрно единият е алувиален, ама другият се води пролувиално-делувиален.

И ся тук има една голяма изненада за тИбя: тия два слоя, които се срещат в Софето спадат към .... кафявите глинести слоеве.

А, ся си виж поредната тъпня, която си написАл, че ми писна да те поправям постоянно.

П.П. Що не отидеш в СУ да си искаш да ти върнат парите за "дипломата" по география? Ъмм ..?  ;)

П.П.П. Забравих да вметна, че при строителството обикновено благоприятни в сеизмично отношение са почвите от групи А, В и С, а неблагоприятни едни други видове, които в в СУ по "география" едва ли сте учили.
« Последна редакция: 19 Юли, 2010, 19:49:28 от marandi »

marandi

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 865
  • Карма: +51/-15
  • Респект: -124
    • Профил
    • http://marandi.blog.bg
Re: Здравината на сградите, в които живеем
« Отговор #71 -: 19 Юли, 2010, 19:56:27 »
0
И аз да почеша малко клавиатурата.
Някои съфорумци се дразнят, че пиша за Вранча, но тези земетресения са по-особени и ни удрят и нас. Освен това, ако можем да се учим от чуждите грешки (които при това вземат много човешки грешки), защо да не го правим ....


ПП. Този блок ми прилича на панелен, така ли е?
 *drink8* (защото липсва емотикон за кафе)

Не се дразня, че се говори за Вранча, ако визираш скромната ми Руса киферица  ;)

Просто пак сравняваме несравними неща. Ако до земетресението във Вранча в Софето жилищното строителство е било проектирано до 7 по Рихтер, то след това го завишават до 8 по Рихтер, а след Стражица през 1986 г. вече е до 9 по Рихтер.

Как да сравняваме типове сгради за този кратък период при тия промени в проектирането??

Затова думам, че 7 по Рихтер е достатъчно да се види къде сме някой ден, ама 'айде да не се случва, че това ще значи 4-та национална катастрофа за БГ и то в мирно време. Дано ме разбираш правилно!!

П.П. Чиърс с кафето е емотикона за кафе.

 *drink11*  :P :P

П.П.П. Т'ва ми мяза на ЕПК на мИня, а не на панелЯк.
« Последна редакция: 19 Юли, 2010, 19:59:09 от marandi »

Собственик 31

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 869
  • Карма: +45/-331
  • Респект: -655
    • Профил
Re: Здравината на сградите, в които живеем
« Отговор #72 -: 21 Юли, 2010, 21:21:52 »
0
блонди, наистина най-накрая има напредък в теб! Накрая въпреки бедната ти обща култура ти разбра че земетресенията са разрушителни и според фактора почва. Късно го разбра, но това не ти пречеше да понаучиш нещо апокрифно от уикито за почвите и да започнеш да ми даваш ъкъл. Прекалено си ми елементарен за да споря с теб. Само ще ти кажа, че заради такива хора с комплекси вече модераторите започнаха да ме предупреждават за епитети като лаладжия. Още малко и ще ме предупредят за използване на израза Дядо Коледа. Няма значка. Живей си в сладникавия измислен сироп който си си консервирал. Ако все пак си дойдем на думата, в момента съм започнал ремонт в панелния апартамент. Първото нещо което предприех е да бутна комина в хола. Това се оказа по-трудна задача от събарянето на мавзолея на Г. Димитров. Излят от изключително корав бетон с арматура. Пробвах с любителски къртач. След това рязах на квадратчета бетона като шоколад с диамантен диск на флекса. След това бих с осем килограмов чук. И резулът е че едва съм го изкъртил до половината.
Все повече се сещам за думите на Додо, че панелките са номер едно, дори той да го е казал на майтап, аз вече го вярвам наистина и никой не можа да обори това мнение с  факти от действителността.
Истински разцвет на величествен римски курорт и град, Пауталия получава при императорите Улпий Траян  /97-117/ и Марк Аврелий  /161-180/, поради което в тяхна чест е наричана Улпия Пауталия и Пауталия Аврелиева.

dodo2

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3737
  • Карма: +191/-16
  • Респект: +310
    • Профил
Re: Здравината на сградите, в които живеем
« Отговор #73 -: 21 Юли, 2010, 22:12:03 »
0
Един приятел работи в Лос Аламос (секретната лаборатория, където симулират атомни взривове), да го накараме да пробута модел на панелка върху софийска почва, да тества какво ще стане при земетресение от по-висока степен, та да приключи спора? :)

При положение, че всичко зависи от това как е поддържано и от качеството на строеж и материали (т.е. абсолютно неопределено в дадения момент) не мисля, че можете да стигнете до каквото и да е заключение. Теорията в случая няма нищо общо с практиката. При силно земетресение ще падне от всичко, то е ясно.

Собственик 31

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 869
  • Карма: +45/-331
  • Респект: -655
    • Профил
Re: Здравината на сградите, в които живеем
« Отговор #74 -: 21 Юли, 2010, 22:21:20 »
0
Не знам за твоят приятел, но аз по едно време горещо си пожелах с ограничено количество ТNT да си реша проблема с комина. Колкото и невероятно да звучи. 8)
Истински разцвет на величествен римски курорт и град, Пауталия получава при императорите Улпий Траян  /97-117/ и Марк Аврелий  /161-180/, поради което в тяхна чест е наричана Улпия Пауталия и Пауталия Аврелиева.