Автор Тема: как да намеря оферти за строителство за къща за гости  (Прочетена 17118 пъти)

evgenia

  • Ентусиаст
  • *
  • Публикации: 17
  • Карма: +1/-0
  • Респект: +2
    • Профил
Здравейте,

правя проект за "къща за гости" по мярка 311 от Програмата за развитие на селските райони (евро фондове).

Клиентът е от най-предизикателните, разбирайте трудните. Оставя почти цялата работа на една блондинка по душа. Трябва да намеря строител според европейските изисквания. Това означва 3 оферти и се избира най-ниската, като с оферента се подписва предварителен договор. Одобрението на проекта се очаква около нова година. Строителството през 2011 г. Ако се подпише предварителен договор, смяната на строителя е мноооооого трудна, т.е ако аз си свърша работата, печелят и другите. (с буса почти се справих - там нетът и елементарните блондински познания са достатъчни).

Имате ли идея как и то много спешно да намеря 3 фирми, които да ми пуснат оферта, с 1 от тях ще се подпише договор.
Проблемът е, че трябва да са стабилни и да са вписани в камарата на строителите за 4-та категория. 
Вероятно звучи странно, но не е шега.

Ivel

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 516
  • Карма: +16/-7
  • Респект: +48
    • Профил
Аз не бих се занимавал с такива глупости. Това дали изобщо е реално?

OwnerBG

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 694
  • Карма: +62/-62
  • Респект: +53
    • Профил
    • Списание за хората, имотите и проблемите
Здравейте,

правя проект за "къща за гости" по мярка 311 от Програмата за развитие на селските райони (евро фондове).

Клиентът е от най-предизикателните, разбирайте трудните. Оставя почти цялата работа на една блондинка по душа. Трябва да намеря строител според европейските изисквания. Това означва 3 оферти и се избира най-ниската, като с оферента се подписва предварителен договор. Одобрението на проекта се очаква около нова година. Строителството през 2011 г. Ако се подпише предварителен договор, смяната на строителя е мноооооого трудна, т.е ако аз си свърша работата, печелят и другите. (с буса почти се справих - там нетът и елементарните блондински познания са достатъчни).

Имате ли идея как и то много спешно да намеря 3 фирми, които да ми пуснат оферта, с 1 от тях ще се подпише договор.
Проблемът е, че трябва да са стабилни и да са вписани в камарата на строителите за 4-та категория. 
Вероятно звучи странно, но не е шега.

Какви са предполагаемите обеми СМР и от къде е започнат проекта.
Подбрани статии за собственици на имоти.http://www.sobstvenik.com/
За купувачи и продавачи си има други места.
Балкански рекорд за „Най-много хора правещи заедно Български мартеници за 5 минути“ http://www.babamartaworld.com/


                                                                OwnerBG

evgenia

  • Ентусиаст
  • *
  • Публикации: 17
  • Карма: +1/-0
  • Респект: +2
    • Профил
Какви са предполагаемите обеми СМР и от къде е започнат проекта.

Къща за гости е всъщност семеен хотел - 2 етажа, 10 стаи + трапезария и т.н. ЗП 310 м2, РЗП 526.8 м2, в общ. Костенец.


nachev

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1176
  • Карма: +80/-1
  • Респект: +179
    • Профил
Колкото и да се стараеш да обясняваш на фирми в двустранни срещи и разговори, какво ти е необходимо, опитът ми подсказва, че после ще ти дадат (ако въобще дадат) нещо, което няма да е ясно, подробно.
Допълнително, почти сигурно е, че офертите няма да са лесно сравними.
Всъщност те задължително ще са несравними.

Лошото е, че много бързаш.

Иначе начинът е ясен.
Консултанат. Той изготвя тръжна документация, която описва досадно изчерпателно, цялата информация, която трябва да се предаде от оферента.
Не само я описва, но съдържа и готови форми за попълване.
Непопълнени форми водят до декласиране.
Тръжните книжа се продават, макар и евтино. Много е мотивиращо и дисциплиниращо.

Подходящият консултант може след това да му намериш и някаква друга роля (че да стане по български) в процеса на строителството.
Пък и евентуално по-тънко да дойде.

Пускаш инфо за търга до някоя браншова организация и отделно се публикува в специализирана преса.

Допълнителен бонус би бил, че е нормално да ти се "признаят" консултантските разходи, в смисъл да влязат във финансирането.
« Последна редакция: 28 Юни, 2010, 17:46:11 от nachev »

evgenia

  • Ентусиаст
  • *
  • Публикации: 17
  • Карма: +1/-0
  • Респект: +2
    • Профил
Начев,

благодаря за отговора.

Моята работа е да направя проект за безвъзмездно финансиране. По принцип клиентите, които кандидастват обикновено сами си намират офертите за различните дейности/доставки и услуги, аз помагам да се спази процедурата за получаване на европари. Но, (винаги има повече едно но) тази година много от фирмите, поради кризата в строителството няма да се пререгистрират в камарата на строителите или ще го направят за по-ниска категория. Затова и моят клиент не е успял сам да намери оферти (фирмите, са станали 5-та и са недопустими). Освен това като че ли всички са се увълчили и не препращат запитванията към колеги, както са правили до скоро, а казават "оправяй се".

Процедурата е по-лесна от тази, която описваш. Има запитване за оферта (не може да се продава), имам количествените сметки и проекта, както и обща форма за подаване на цените (изпращат се по е-мейл и на хартия) и се искат 3 оферти, от които се избира една и се подписва предварителен договор. Плащането после е според текущите пазарни цени, но да не се отклонявам.

Благодаря на  всички, които ми отговориха. Днес влязох в сайта на КСБ и от регистъра избрах няколко фирми. Изпратих запитване и чакам отговор. Проблемът е, че не знам кой стои насреща.


Muza

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 4525
  • Карма: +217/-26
  • Респект: +1501
    • Профил

Здравей Евгения!

Радвам се, да те видя и тук. :)

Пусни фирмите в търсачката. Ако има някакви отзиви, ще излязат. От там би могла да се ориентираш.

Успех!

 *flower1* *flower2* *drink11*

dodo2

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3737
  • Карма: +191/-16
  • Респект: +310
    • Профил
Една съученичка е минала вече през това, ще я питам нея и ще ти пиша. Тя ще строи няколко къщи.

nachev

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1176
  • Карма: +80/-1
  • Респект: +179
    • Профил
Начев,

благодаря за отговора.

Моята работа е да направя проект за безвъзмездно финансиране. По принцип клиентите, които кандидастват обикновено сами си намират офертите за различните дейности/доставки и услуги, аз помагам да се спази процедурата за получаване на европари. Но, (винаги има повече едно но) тази година много от фирмите, поради кризата в строителството няма да се пререгистрират в камарата на строителите или ще го направят за по-ниска категория. Затова и моят клиент не е успял сам да намери оферти (фирмите, са станали 5-та и са недопустими). Освен това като че ли всички са се увълчили и не препращат запитванията към колеги, както са правили до скоро, а казават "оправяй се".

Процедурата е по-лесна от тази, която описваш. Има запитване за оферта (не може да се продава), имам количествените сметки и проекта, както и обща форма за подаване на цените (изпращат се по е-мейл и на хартия) и се искат 3 оферти, от които се избира една и се подписва предварителен договор. Плащането после е според текущите пазарни цени, но да не се отклонявам.

Благодаря на  всички, които ми отговориха. Днес влязох в сайта на КСБ и от регистъра избрах няколко фирми. Изпратих запитване и чакам отговор. Проблемът е, че не знам кой стои насреща.
Evgenia,
Пожелавам успех на начинанието.
Това безвъзмездно финансиране малко ме изненадва.  Всъщност много дори ме изненадва. Никога не съм се допирал до темата финансиране с европари, та там се крие причината за моята неосведоменост.

Ако имаш желание драсни няколко реда за тези програми и условия.
Нещо кратко и систематизирано, което да позволява на човек да си подреди в главата някакви правила и практики.

Иначе, кратката ни кореспонденция ме присети за една нова тема, която може би ще пусна тук.

evgenia

  • Ентусиаст
  • *
  • Публикации: 17
  • Карма: +1/-0
  • Респект: +2
    • Профил
Начев,

Програмите, по които можеш да вземеш пари са ужасно много - има такива, за които се кандидаства централизирано за ЕС - например за наука (FP7), обучение през целия живот (LLL) и др. Парите са от централния евробюджет, няма "квоти" за държавите. Правилата са еднакви за всички. Те обичат сътрудничеството между старните, обикновено има партньори от поне 3 страни.
Другите са фондовете "заделени" за всяка страна. Обикновено има "меню" от възможности за финансиране и всяка страна избира за кое точно ще дава пари. Конкретните изисквания са "адаптирани' за страната (разбирай, че се различават поне малко). Парите са общи - 40-80% са от ЕС, остатъкът от нац. бюджет, нарича се национално съфинансиране.
В България има 8 такива програми (7 оперативни програми и ПРСР).

Аз познавам добре само последната - Програма за развитие на селските райони. Направленията, които финансира се наричат оси, а конкретните схеми - мерки.
ПРСР дава пари за:
ос 1 - развитие  на селско стопанство, преработвателна индустрия и малко за горите (машини за сечене и първична преработка). Могат да се вземат от 5000 евро до 2 млн евро на проект.
ос 2 - екология и райони с ограничения (планински и други) - тук ще бъдат плащанията за натура 2000, когато или ако стартитрат.
ос 3 - развитие на селските райони - включва 2 неща - малки проекти за неземеделски дейности за фирми (напр. селски туризъм, услуги) - до 200.000 евро е помощта и пари за общините (ВиК, улици, паркове) - за 1 община до 10 млн евро.
ос 4 ЛИДЕР - това не може да се обясни кратко.

Ако има въпроси - питайте. Аз съм мнооого добра по повечето мерки.

Следващото интересно нещо са фотоволтаиците - кандидаства се от 19.07 до 15.08.2010 г.

ПП. въпросът с офертите е почти решен. Чакам третата. Това, което е интересно, че в провинцията хората/фирмите са по-гъвкави. Чрез общи познати ще получа 1 оферта и един договор (не е за строителство). Не знам на какво се дължи - манталитет или по-силни връзки между хората.
« Последна редакция: 07 Юли, 2010, 13:44:49 от evgenia »