Автор Тема: Имотите на властта  (Прочетена 5459 пъти)

gogolcho

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1453
  • Карма: +67/-11
  • Респект: +131
    • Профил
Имотите на властта
« -: 28 Юни, 2010, 16:51:49 »
0
Имотите, парите и дълговете на хората от властта
http://www.dnevnik.bg/bulgaria/2010/06/28/924244_imotite_parite_i_dulgovete_na_horata_ot_vlastta/


Сметната палата публикува декларациите от заемащите висши държавни длъжности за имуществото, придобито през 2009 г.

Публикувани са декларациите на президента, депутатите, всички министри и техните заместници, представителите на съдебната власт, Националния осигурителен институт, БНБ, Агенция "Митници", СЕМ и др.

Списъците са подадени до Сметната палата през тази година съгласно Закона за публичност на имуществото на лица, заемащи висши държавни длъжности.

Одитната институция публикува и списък на тези, които не са подали данни за имуществото си в законовия срок - 30 април. Сред тях е съдията от Софийския градски съд Петър В. Сантиров, който беше задържан по делото за подкуп, по което е обвинен и бившия министър на отбраната Николай Цонев.

Заемащите висши държавни длъжности са длъжни всяка година до 30 април да подават декларират имуществото, придобито през предходната година.

Пълният списък може да видите на интернет страницата на Сметната палата www.bulnao.government.bg.

Борисов и Цветанов са заличили ипотеки за по 440 000 лв.

Премиерът Бойко Борисов и вицепремиерът Цветан Цветанов са декларирали, че имат заличена ипотека за по 440 хил. лв. в полза на ГЕРБ. Още през пролетта на 2009 г. те обявиха, че са ипотекирали домовете си, за да финансират предизборната си кампания, тъй като партията им е извън парламента и няма право на държавна субсидия.

Декларацията на премиера показва, че той е спестил 14 484 лв. от заплата, които държи на влог в българска банка. Цветанов е успял да икономиса 5140 лв. от възнагражденията си, които също са на депозит у нас.   

Финансовият министър е най-богат във ведомството си

За разлика от годините на тройната коалиция, когато заместник-министрите на финансите декларираха много по-високи доходи и имущество от своя началник, сега финансовият министър Симеон Дянков е декрларирал най-значителното  имуществено състояние, заедно със своята съпруга Каролин Фройнд.

В графата за недвижимо имущество той посочва, че заедно със съпругата си притежават къща с двор във Вашингтон с площ 500 кв. м и разгъната застроена площ 720 кв. м., придобита през 2001 г. при цена равняваща се на 2.15 млн. лв. В същото време финансовият министър е ползвал ипотечен кредит, отпуснат от банка на стойност 532 хил. щатски долара.
Като налични парични средства той декларира 7600 лв., 4060 евро и 1320 долара, с източник получена заплата. В банка пък той разполага с депозирани 12603 лв., и 132.16 хил. щатски долара. отделно на свое име съпругата му има депозирани 116.48 хил долара.

Семейството на финансовия министър има и инвестиции в ценни книжа. Съпругата на министър Дянков притежава акции за общо 172.23 хил. лв. по цена на придобиване в компаниите "Дженерал електрик", "Хартфорд файненшъл", "Клийн Енерджи", "Рейфеон" и "Чарлс Шуаб фонд".

Дянков е декларирал още 305.05 хил лв., възнаграждение от Световната банка, докато съпругата му е получила 189.34 хил лв. от СБ, 31680 лв. доходи от наем и левовата равностойност на 580 лв. лихвен доход от депозити в САЩ.

Заместник-министърът на финансите Владислав Горанов пък е декларирал 26628 лв. налични парични средства, а още 10 хил. лв. налични е декларирала и съпругата му Румяна Горанова. Като техен източник и двамата посочват своята заплата.

В банката зам.-министър Горанов е депозирал още 700 евро и 500 долара с източник заплата, като разполага и с още 31.93 хил. лв. депозит, но източник за тези средства е получен заем. На името на Владислав Горанов е записано и задължение по ипотечен заем за 44.048 хил. лв.

Като доходи по трудови правоотношения извън тези по заеманата си длъжност Владислав Горанов е посочил 24828 лв., а съпругата му декларира допълнителни доходи от трудова дейност в размер на 18737 лв. и още 3252 лв. от друга стопанска дейност.

Другият заместник-министър Ана Михайлова пък не е декларирала разполагаеми средства, нито банкови депозити или задължения. Според декларацията й тя не притежава недвижимо имущество, или доходи от друга дейност освен тези от основната си работа.

Първанов и вицепрезидентът спестили от заплата

Президентът Георги Първанов декларира налични следства в размер на 10 хил. лв., спестени от заплати. Вицепрезидентът Ангел Марин се оказа по-спестовен от държавния глава - той декларира 16 хил. лв., спестени от трудови възнаграждения. Главният секретар на президентската администрация Красимир Стоянов си е купил гараж от 32 кв. м. в София за 28 хил. лв. Той е декларира малко над 6хил лв. доходи от наем.

Председателят на парламента Цецка Цачева декларира налични спестявания от заплата в размер на 12 хил. лв. От доходи извън тези от заеманата длъжност е получила през миналата година 1666 лв.,  а от хонорари - близо 10 500 лв. От наеми е получила 2000 лв.

Доган декларира над 1 млн. лв. от хонорари

Лидерът на ДПС Ахмед Доган е декларирал доходи от стопанска дейност в размер на 1 100 154 лв.
През март стана известно, че Доган е бил консултант по четири мегапроекта - хидровъзел "Цанков камък", "Доспат", каскада "Горна Арда" и язовир "Тунджа". Той е взел 1.5 млн. лева за консултантските си услуги, съобщи в. "Труд". По-късно от ДПС заявиха, че Доган не е бил консултант по хидроенергийния възел "Цанков камък", а е консултирал други енергийни проекти.

От тримата съпредседатели на парламентарната група на ГЕРБ Искра Фидосова декларира най-много спестявания за миналата година - над 160 хил. лв. За 28 хил. лв. от тях Фидосова е посочила, че са от върнат заем, другите ги е получила като дивидент за минали години и наем. Съпругът й Томислав Живкович има 14 400 лв. от заплата. От декларацията става ясно, че Фидосова разполага с две кредитни карти - за 30 хил. лв. и за 7 хил. евро. Годишните й доходи от хонорари са 15 510 лв. и от наеми - малко над 22 хил. лв.

Другият съпредседател на групата на ГЕРБ Красимир Велчев е декларирал нова собственост на семейството му - пристройка от 137 кв. м. разгърната застроена площ до къщата си в Банкя за 40 хил. лв. от заем. В декларацията си Велчев посочва собственост в две дружества - една трета в "Технотерм Инженеринг" ООД и 100 процента в "Кравел" ООД. От първата фирма той е взел заем от 110 хил. лв.

Третият съпредседател на групата на ГЕРБ Тодор Димитров е декларирал близо 23 500 лв. от заплата и адвокатски хонорари. В банков влог държи над 6500 лв. През миналата година Димитров е теглил заем за над 40 хил. лв.

Янев се замогнал от наследство

Лидерът на РЗС Яне Янев е придобил през миналата година наследствени имоти в Сандански и в близкото село Малки Цалим. Той декларира налични 20 хил. евро от заплата, както и 15 хил. евро от наследство. Посочил е, че има банков влог в размер на 35 хил. лв., чийто произход отново е заплата.

Председателят на БСП Сергей Станишев и бивш премиер се оказа, че е имал дялове в "ПРОКОМ". От декларацията на Станишев става ясно, че дружеството е прекратено с решение на Софийски градски съд от 29 декември 2008 г., влязло в сила 5 март 2009 г. Лидерът на БСП декларира хонорари от 12 хил. лв.

Лидерът на СДС Мартин Димитров е декларирал само собственост на съпругата му Стела. Тя е купила през миналата година апартамент в София от 35 кв. м. за 45 хил. лв. от заплата и спестявания. Председателят на ДСБ Иван Костов е подал уведомление, че няма промяна в имотното му състояние спрямо предходната 2008 г.

За имотното си състояние през 2009 г. лидерът на "Атака" Волен Сидеров декларира само купен на лизинг автомобил за близо 10 хил. лв. от съпругата му Капка Сидерова.

Лъчезар Иванов се заселил в Банкя

Зам.-председателят на парламента Лъчезар Иванов (ГЕРБ) си купил през миналата година къща с двор и гараж в Банкя за близо 200 хил. лв. Иванов е теглил заем за150 хил. лв., останалите средства били от заплата. От декларацията става известно, че депутатът е дарил кабинета си, апартамент и гараж в София, както и вила с вилно място в ихтиманското село Веринско. Зам.-председателят на парламента и шеф на здравната комисия държи в банков влог 50 хил. лв. и 7 хил. евро.

В декларацията за имотното си състояние за миналата година зам.-председателят на парламента Георги Пирински (БСП) е посочил спестени средства от съпругата му Клавдия Кашева - от наеми от наследтвени имоти тя държала на влог близо 30 хил. лв. Христо Бисеров - зам.-председател на Народното събрание от квотата на ДПС, е декларирал банкови депозити на семейството му за близо 50 хил. лв.

Зам.-председателят на парламента Екатерина Михайлова ("Синята коалиция") декларира, че държи на влог 26 хил. лв., получени от заплата и дарение. Петият зам.-председател на Народното събрание Пвел Шопов ("Атака") е подал уведомление пред Сметната палата, че няма промяна в имотното му състояние спрямо предходната година.

Евродепутатите със солидни банкови влогове от заплати и командировки

Евродепутатът от БСП Кристиан Вигенин и съпругата му Милена Ангелова са купили през 2009 г. апартамент в Белгия. Жилището, с размер 98 кв. м., е купено за 126 хил. лв., които семейството декларира, че има от заплати и спестявания. На влог Вигенин държи 2300 евро, а съпругата му - 24 хил. евро.

Евродепутатът от "Атака" Димитър Стоянов си е купил през миналата година апартамент (163 кв.м.) и гараж в столичния квартал "Изток" за почти 464 хил. лева. Според декларацията жилището е купено с ипотечен заем за 220 хил. евро. Стоянов е посочил, че има влог в размер на 5370 лв.

Представителят в Европарламента от ГЕРБ Емил Стоянов и брат на президента Петър Стоянов (1997-2002 г.) е деклалирал собственост на наследени дялове от жилищни и поземлени имоти в Пловдив и село Бокйво, както и наследени гори и земи в общините Лъки и Баните. Той е декларирал налични средства от дивиденти в размер на 32 хил. лв. и влог в чужбина за 4800 евро.

...

gogolcho

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1453
  • Карма: +67/-11
  • Респект: +131
    • Профил
Re: Имотите на властта
« Отговор #1 -: 28 Юни, 2010, 16:52:11 »
0
...

От декларациите се вижда, че повечето евродепутати държат солидни суми в страната и в чужбина, спестени от заплати и командировки. Представителят в ЕП от НДСВ Станимир Илчев декларира, че държи 25 евро на влог в Брюксел. Имал спестявания в банки в България в размер на 35 хил. лв. и 9 700 долара. Метин Казак (ДПС) има 42 хил. евро на влог в чужбина.

Анна-Мария Борисова е само с апартамент и магазин

Здравният министър Анна-Мария Борисова притежава апартамент в София, купен през 2000 г. за 34 хил. лв. Две години по-късно тя се е сдобила и с магазин за 12 хил. лв. Проф. Борисова и съпругът й имат автомобил "Пежо", купен за 7700 лв. и ниви в Бяла Слатина и в с. Гъбене, Габрово. Семейството й държи в банки 23 хил. евро и 12 хил. лв. Съпругът д-р Стефан Кривошиев притежава една трета от Център за клинични изследвания, оценен за 1700 лв. 

Заместникът й проф. Иван Миланов има 8 апартамента

Зам. министърът на здравеопазването проф. Иван Миланов притежава или е съсобственик на пет апартамента в София, един в Стара Загора и още два на Слънчев бряг. Бившият директор на столичната болница "Св. Наум" има и парцел в Своге, а съпругата му Анастасия - магазин в Поморие. Семейството е спестило 21 хил. евро, 13 хил. долара и близо 60 хил. лв. Миланов има и акции за 5 хил. лв. във фонд "ДОМ Здраве", а съпругата му - фирма "Бътерфлай пропъртис" ЕООД. Професорът си е купил и "Порше" на лизинг за 31 хил. лв.

Новата директорка на здравната каса с къщи в Угърчин и Барселона

Новият директор на Националната здравноосигурителна каса /НЗОК/ д-р Нели Нешева притежава половин апартамент в София /88 кв. м/, купен през 1994 г. за 30 хил. лв. и още една трета от жилище в Барселона /Испания/, за което през 2006 . здравната шефка е платила 90 хил. лв.

Нешева притежава и малък парцел в Каварна /288 кв. м/, получен през 2004 г. само срещу 3 хил. лв., а също и къща с двор, ниви и гори в с. Угърчин. Миналата година тя си е купила "Фолксваген" за 13 хил. лв. На влогове директорът на НЗОК държи 35 хил. евро и близо 10 хил. лв.

Румяна Желева и съпругът й платили 4182 лв. за вила край Свети Влас

Външният министър Николай Младенов не е придобил ново имущество през 2009 г. Предшественикът му на поста Румяна Желева, която беше принудена да си подаде оставка след провала на кандидатурата й за български еврокомисар, е подала декларация при напускане на министерството. Тя има 272 хил.лв. в сметки в чужбина и още 5 хил. в български банки. Декларирала е и вила с двор в местността Инцараки край Свети Влас, купена през 2004 г. Собственик се води съпруга й Красимир Желев, а нейната половина от имота струва 2091 лева. Дворното място е половин декар, а разгърнатата площ - 81 кв.м.

Бившият външен министър е описала още налични 5 хил.лв "от продажба на дялове в ЕООД на 9.04.2009 г.". На тази дата Желева е освободена от ръководството на "Глобал консулт" на извънредно общо събрание на съдружниците, прехвърлила е и собствеността си в дружеството на Ивет Колева (40%) и на Светослав Донев (60%). , показва справка в Търговския регистър. Според отчета на дружеството обаче то не е развивало активна дейност. Въпросът за участието на бившият външен министър в търговски дружества беше поставен от евродепутати по време на изслушването й в ресорната комисия на Европейския парламент (ЕП). Тогава тя беше попитана дали е прекратила участието във фирми и дали е обявила всички данни в декларацията си като кандидат-комисар. В декларациите си като евродепутат от 2007, 2008 и 2009 г. пред Европарламента  Желева не беше посочвала участието си в ръководството на "Етко-Шнайдерс" ООД, а беше декларирала само участието си в "Глобал консулт" ЕООД, и то само през 2007 г.

Депутатите от десницата - със скромни придобивки през 2009 г.

Повечето от депутатите от "Синята коалиция" са подали уведомления за непроменено имуществено положение, вместо имуществени декларации. Асен Агов, Йордан Бакалов, Лъчезар Тошев са изпратили до Сметната палата уведомления, което означава, че през 2009 г. личните им активи не са се увеличили, нито пък са намалели. Димо Гяуров е посочил само 1312 лв. доход от други дейности, Михаил Михайлов е спечелил 91 хил. лв. от продажба на автомобил и спестявания, Иван Иванов си е купил "Рено Меган", спестил е и 6 хил. лв., а за произход на средствата е посочил заплатите на сина и дъщеря си. Весели Методиев е прехвърлил два автомобила.

Калина Крумова от "Атака" си е купила нов автомобил "Пежо" за 22 хил. лв. с кредит, отделно има банков кредит от 35 хил. лв. Адвокатът Явор Нотев, също от парламентарната група на "Атака", е посочил 10 хил. лв. налични от заплати и хонорари, отделно влог от 15 хил. лв. от адвокатска практика и 31 180 лв. доходи от други дейности, плюс 100 процента дял в търговско дружество.

Десислав Чуколов е похарчил пари от заплатата си за "Фолксваген" за 48 330 лв. Пак като спестени от заплати е посочил влоговете си от 21 000 лв. и 45 280 евро. Има да си връща и даден личен заем от 20 хил. лв., но пък изплаща ипотека от 40 890 лв.

Омбудсманът Гиньо Ганев е обявил 30 хил. лв в банка, спестени от наеми и заплата. За над 14 хил. лв е продал половината от вила със 725 дка дворно място в Бистрица.  Заместникът му - Яшар Шабан Хаджимустафа, си е купил търговски обект в Кърджали срещу ипотечен кредит от 200 хил. лв.

Шефът на ДАНС Цветлин Йовчев е подал само уведомление, че миналата година няма промяна в имущественото му състояние. Същото е направил Пламен Студенков, шеф на служба "Военна информация" (военното разузнаване). Директорът на Национална разузнавателна служба Кирчо Киров е купил, заедно със съпругата си, две къщи в с. Оборище, Панагюрище.

Иван Драшков, който беше възстановен като зам.-председател на ДАНС, е подал декларация при встъпване в длъжност. Декларирал е налични 62 хил.лв. и потребителски кредит от ДСК за 40 хил.лв. Заедно със съпругата си има апартамент в София, купен през 2001 г., като съпругата  му има и апартамент в Благоевград. През 2002 г. си е купил стар "Мерцедес" (1986 г.) за 5500 лв. Васил Киров, шеф на финансовото разузнаване към ДАНС, е посочил 23 хил. лв. във влогове, събрани от спестявания.

Магистърска програма "Контратероризъм" в САЩ изплаща Мазда

Със средства от "стипендия, изплащана от правителството на САЩ за магистърска програма по контратероризъм", зам.-директорът на служба "Военна полиция" Борислав Сертов си е купил Мазда Трибют 3000 V 6, гласи декларацията му. Стипендията, изплащана от американското правителство, е общо 38 хиляди долара, които Сертов е внесъл - 4 хил. евро в СиБанк и 10 хил. долара в две американски банки.

В БНБ залагат на спестявания за пенсионно осигуряване

Шефовете на БНБ и съпрузите им залагат на спестявания за пенсионно осигуряване, личи от декларациите им. Съпругата на управителя Иван Искров – Гинка, има 10.2 хил. лв. като  пенсионни права. Искров е декларирал и 225.6 хил. лв. банкови депозити. Допълнителни пенсионни осигуровки имат подуправителят на Централната банка Димитър Костов и съпругата му Елка Костова – неговата е за 24 563 лв., а нейната – за 13 630 лв. Костов има и застраховка на стойност 26 571 лв., освен това е взел 31.6 хил. лв. допълнителни доходи извън заплатата си през м.г.

Банков кредит от 35.5 хил. лв. е взел другият подуправителят на БНБ Калин Христов. Той притежава и депозити за общо 82.7 хил. лв. и е взел 6 хил. лв. доходи извън заплата. Подуправителят Румен  Симеонов е получил близо 40 хил. лв. от такива възнаграждения, той има и 155 хил. лв. в банкови депозити. Симеонов разполага и с 8 хил. евро налични пари, а през миналата година е наследил два имота в с. Стамболово до Павликени – къща с двор и нива.

Един от най-богатите в БНБ е членът на управителния съвет Олег Недялков – той притежава 483.5 хил. лв. банкови депозити, а миналата година е получил и 29 хил. лв. дивиденти от "Вито Стар" ООД. В резултат на реституция Недялков е станал собственик и на 45% от капитала на "Вио-Енергия" - делът му е оценен на 2250 лв. Той е предоставил и над 400 хил. лв. като фирмени заеми.

Другият член на банковото управление Пенка Кратунова има 286 хил. лв. в банкови депозити, 10 хил. евро в налични средства и е получила 36.5 хил. лв. доходи извън заплата. Съпругът й, който е бивш  съветник на президента Георги Първанов, е взел 83 661 лв. приходи извън заплата за година и 27 хил. лв. от продажба на имущество. Двамата притежават "Тойота Аурис", оценена на 27 хил. лв.

Къща с двор и парцел в Гърция са си купили миналата година друг член на управителния съвет – Стати Статев и съпругата му Денка. Къщата с разгърната площ 365 кв. им е струвала 39 хил. лв., а за парцел от 504 кв. м те са платили 41 хил. лв. Двамата са продали и парцел от 228 кв. м също в Гърция за 60.6 хил. лв. Статев има ипотечен кредит от Банка ДСК от 90 хил. лв., както и 100 хил. евро заем от фирма "Бордони". Доходите му извън заплата за миналата година са близо 120 хил. лв.

Комисията за финансов надзор

В Комисията за финансов надзор, която контролира застраховането, частното пенсионно осигуряване и фондовия пазар, председателят й Петър Чобанов е обявил банков влог от 15 хил. лв. и още 10 хил. евро като налични средства, и двата спестени от заплата. Чобанов има 16.4 хил. лв. доходи от друга стопанска дейност. Той не е инвестирал, няма нито автомобил, нито недвижими имоти, показва декларацията му.

Инвестиции в ценни книжа има само един член на комисията – заместник-председателят по застраховането Емил Атанасов, който допреди да заеме този пост преди година беше изпълнителен директор на инвестиционния посредник "АБВ Инвестиции". Той притежава акции на обща стойност 4300 лв. към края на миналата година в "Еврохолд България" (което е собственик на застрахователя "Евроинс"), "Зърнени храни България", "Спарки Елтос" и фонда за имоти "Феърплей пропъртис". Атансов има и 5186 лв. банков депозит.

Сред по-заможните в КФН е заместник-председателят по осигурителна дейност проф. Нено Ненов – той и съпругата му Славка Ненова имат депозити на обща стойност 210 хил. лв. Освен това бившият ректор на Стопанската академия в Свищов притежава автомобил "Фолксваген Джета", оценен на 37 хил. лв. и е получил над 48 хил. лв. доходи извън заплатата си.

Ралица Агайн, която ръководи инвестиционния надзор, е продала през миналата година апартамент от 145 кв. м в София за 1.11 млн. лв. Агайн обаче е била съсобственик само на половината имот. Съпругът й Елвин Гури има депозит от 1.05 млн. евро, а двамата имат общо над 65 хил. лв. пари в брой. Агайн лично има и кредит овърдрафт на стойнст близо 6 хил. лв.

Заем от 25 хил. лв. имат членът на КФН Кирил Желев и съпругата му. Двамата имат и депозити за общо 236.4 хил. лв. Друг член на комисията – бившият депутат от НДСВ Марияна Костадинова и нейният съпруг Огнян Костадинов са прехвърляли дялове в няколко дружества във Велико Търново. С най-голяма стойност сред тях е "Битова електроника", чиито акции са
оценени на 245 хил. лв.

Недим Генджев, синът на главния мюфтия и член на Комисията за финансов надзор, е декларирал 43.8 хил. лв. в депозити и 158.4 хил. лв. ипотечен кредит, има и 6 хил. лв. заем от фирма "Чистача" ЕООД. Генджев, който е син на възстановения от Върховния касационен съд главен мюфтия Недим Генджев, е съсобственик на две къщи с двор в София – едната е купена през 2007 г. За 176 хил. лв., а другата – през 1999 г. за 29 хил. лв. Той притежава изцяло и къща с двор в русенското село Глоджево.