Автор Тема: Питане за ремонт и промяна на ъгъла на наклон на скатен покрив  (Прочетена 22582 пъти)

vfrz

  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 150
  • Карма: +10/-7
  • Респект: +8
    • Профил
Предварително моля за извинение, че постингът ми може да звучи неясно, хаотично и объркващо :)
Казусът е следния: Преди много, много години (около 80-90 някъде) е била построена къща в центъра на Варна. В една от частите на тази къща, която се намира навътре в парцела и няма лице към улицата, се налага ремонт на покрива. Интересува ме дали може да се използва ремонта на покрива на тази част от къщата, за да се промени ъгълът на ската в едната половина - тази, която се пада от вътрешната страна, откъм двора, без да се налага съгласуване с Общината.
Друг въпрос, който ме мъчи, е дали евентуална промяна във височината на билото би трябвало да се съгласува с Общината и да се процедира по каналния ред - с разрешение за строеж, съпътстващата документация и други подобни. Последното питам, защото казусът не е от най-типичните. Ще обясня защо:
1. Официална документация за имота няма в общината. Къщата фигурира там като обект, но без никакви размери и каквото и да е било друго...все пак говорим за постройка от началота на миналия век :)
2. По неведоми пътища е бил съхранен оригинал от проекта на къщата, където се вижда, че се  е предвиждало тази част (която ще й се ремонтира покривът) да е наравно като височина с покрива на цялата постройка, Но, поради непонятни причини, е било спестено предвиденото таванско помещение отгоре и като цяло покривът е с около повече от метър по-ниско. Отделно таванът на жилищното помещение отдолу е по-нисък от на останалата част, има и разминаване в нивата на подовете с около 30 сантиметра (технологично заложено, не от слягане :)) което създава известни неудобства и е причина да се мисли за повдигане на покрива.
постарах се да бъда максимално описателен, не съм сигурен дали ми се получи, но съм готов да давам разяснения, ако е необходимо.

Предварително благодаря на отзовалите се.

vfrz

  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 150
  • Карма: +10/-7
  • Респект: +8
    • Профил
Сега видях, че съм в грешен раздел. Моля някой от правоимащите да премести темата тук

Благодаря предварително.

Scyther

  • Гост

vfrz

  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 150
  • Карма: +10/-7
  • Респект: +8
    • Профил
Мерси.
Сега се надявам някой да изкаже мнение по темата.

Muza

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 4525
  • Карма: +217/-26
  • Респект: +1501
    • Профил

Здравей vfrz,

Така както чета, аз не бих се занимавала с община, проекти... Става много дебела, както и ще ти струва доста пари. Разкрий си покрива и си оправи наклона. Още повече, че е във вътрешната част на парцела. До колкото разбирам и имаш проект от тези години, който не е бил изпълнен. Ремонтираш си покрива и толкова. Освен, ако не трябва да заграждаш на общинска собственост. Тогава се плаща такса (наем) /на кв. метър. В твоя случай, даже и това не е.

Може би, сега ти давам лош съвет. Ако е така, нека другите да ме оборят. ;) :)

 *drink11*

nachev

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1176
  • Карма: +80/-1
  • Респект: +179
    • Профил
Здравей,
Формално погледнато, трябва да се мине по общия ред.
Това е мнение на неспециалист, признавам си веднага.
Но дори и един неспециалист може да си представи каква мъка ще последва (особено по конструктивната част) и може да се окаже, че няма решение, което да отговаря на съвременните норми.

Съвсем друга работа е, че при наличие на оригинален план и ако не те "изпеят" на ДНСК, може да се направи на практика.
Дали обаче това е разумно. Защитимо ли е конструктивно надграждане на сградата?
Ами те конструкциите не се изчисляват с основна цел  да тормозят собственици и инвеститори, а с цел сигурност!

Мисля си освен това, че дори и да е допустимо да направиш някакви надзиждания и нов покрив,  в този случай няма да минеш само   с  тях. Представи си една прасна кръпка и отгоре се мъдри един новичък покрив.
Така ще си останеш дълго "на течение".
По-скоро цялата сграда трябва да се доведе в състояние , че да не и личи, че е пипано толкова сериозно.
Би трябвало да изглежда и да може да се твърди, че само е освежена фасадата и са сменени керемидите и челните дъски :)

Малко ме е срам да дават такива "съвети"  :(, но знам, че и без мен ще минеш през тези варианти.

vfrz

  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 150
  • Карма: +10/-7
  • Респект: +8
    • Профил

Здравей vfrz,

Така както чета, аз не бих се занимавала с община, проекти... Става много дебела, както и ще ти струва доста пари. Разкрий си покрива и си оправи наклона. Още повече, че е във вътрешната част на парцела. До колкото разбирам и имаш проект от тези години, който не е бил изпълнен. Ремонтираш си покрива и толкова. Освен, ако не трябва да заграждаш на общинска собственост. Тогава се плаща такса (наем) /на кв. метър. В твоя случай, даже и това не е.

Може би, сега ти давам лош съвет. Ако е така, нека другите да ме оборят. ;) :)

 *drink11*

Всъщност покривът не е във вътрешната част на парцела, а е на част от къщата, чиято външна стена граничи с вътрешен двор на съседите. Билото на този покрив върви успоредно на границата на имота.
Ще потърся някоя скица или аз ще направя такава, че с думи е трудно да се обясни :) Ако вдигна само ската откъм вътрешния двор, никой няма да каже нищо, но на мен ми се иска да проверя и варианта с вдигане на билото с около 50 сантиметра, а това може да разстрои съседите зад него, знам ли   :)

vfrz

  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 150
  • Карма: +10/-7
  • Респект: +8
    • Профил
Здравей,
Формално погледнато, трябва да се мине по общия ред.
Това е мнение на неспециалист, признавам си веднага.
Но дори и един неспециалист може да си представи каква мъка ще последва (особено по конструктивната част) и може да се окаже, че няма решение, което да отговаря на съвременните норми.

Съвсем друга работа е, че при наличие на оригинален план и ако не те "изпеят" на ДНСК, може да се направи на практика.
Дали обаче това е разумно. Защитимо ли е конструктивно надграждане на сградата?
Ами те конструкциите не се изчисляват с основна цел  да тормозят собственици и инвеститори, а с цел сигурност!

Мисля си освен това, че дори и да е допустимо да направиш някакви надзиждания и нов покрив,  в този случай няма да минеш само   с  тях. Представи си една прасна кръпка и отгоре се мъдри един новичък покрив.
Така ще си останеш дълго "на течение".
По-скоро цялата сграда трябва да се доведе в състояние , че да не и личи, че е пипано толкова сериозно.
Би трябвало да изглежда и да може да се твърди, че само е освежена фасадата и са сменени керемидите и челните дъски :)

Малко ме е срам да дават такива "съвети"  :(, но знам, че и без мен ще минеш през тези варианти.

Принципно, с минимални усилия и средства, може да се направи така, че да се вдигне покрива и с измазване на няма 30м2 стени да не си личи отникъде, че е надзиждано (то измазване си трябва и по принцип :)) Няма да има прясни кръпки, а ремонтирана сградичка :) Конструктивно съм сигурен, че няма да има проблем - все пак говорим за леко повдигане на билото с 2-3 реда тухли височина, а не цял етаж.
Ще се постарая да кача скица, за да се види за какво става дума, защото на мен цялата картинка ми е в главата, но трудно бих могъл да я възпроизведа с думи :)

Качвам мои аматьорски (меко казано :)) редакции на части от проекта, за да онагледя за какво иде реч. Ясно, че скат 2 може да си промени ъгъла безболезнено, но дали може да се вдигне билото...
« Последна редакция: 01 Юли, 2010, 10:16:40 от vfrz »

ssssss

  • Ентусиаст
  • *
  • Публикации: 3
  • Карма: +0/-0
  • Респект: 0
    • Профил
Takaaa az imam po4ti systiq problem no pone imam skica i za stastie tatko e stroitel- nadzornik. Kysta na edin etaj s pokriva i moje da byde visoka 5.1 m.  I pokrim s max naklon 45° . A pri polojenie 4e platash danyk bi trqbvalo.da.se znae kakva e zasroenata 4ast. Ponqkoga se razminava s tova koeto e postroeno, no kakto e v obstinata. Trqbva ri skica viza i razrehenie za osnoven remont. Kato dyrven tavan ne mojesh da zamenish sys plo4a. Mnogo gadno. Vsystnost ne mogesh da si pravish kakvoto si iskash,no pone kato e osnoven remont ne iskash odobrenie za razpolojenie na stai i mojesh da si vdignesh stenite i pokriva do dopustimo ravniste. Prosto ti trqbva firma za syjalenie. Za kota nyla 100 kv.10hil za ostanaloto kolkoto stuva x2 za rabotnicite t.e tugli ,pokriv ili samo pokriv s prozorci i .... Ot Plovdiv sym tyk si e skupi4ko.