Автор Тема: Как да пробием психологическото ниво от 1000 евро / кв. м.?  (Прочетена 7417 пъти)

vfrz

  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 150
  • Карма: +10/-7
  • Респект: +8
    • Профил
Много правилно си посочил нещата.
Масова практика е в разрешенията за строеж да се посочват като тавански помещения и складови площи, а после само да се прави смяна на предназначението. За момента общините хич не се дърпат на подобни хватки, както и на преустройствата по сградите без разрешения, стига да няма заведени дела от останалите собственици в сградата - там ще е препъни-камъка за в бъдеще.
 Все пак и адвокатите са хора, нали? ;)

Предполагам, че снямата на статута е изгодна за общината, защото данъкът би следвало да е по-висок. Отделно е изгодно за част от общинарите :)

А ателиетата, доколкото знам, участват в РЗП, докато складови, подземни гаражи и прочие - не. Каква е точно закачката с тези ателиета?

Jim

  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 449
  • Карма: +13/-3
  • Респект: +29
    • Профил
Филипс, а ти имаш ли зор да купуваш? Защото е интересно колко хора бързат да купуват, и колко биха купили, само ако цените спаднат до Х лв.
Миналия месец мои близки си харесаха огромен апартамент (може да е било ателие или складово помещение) в Пловдив. Казали са цената, която дават (някъде около 1000 лева), продавачът е поискал малко повече и няма сделка. За моите хора проблем няма...
Почна Аржентина - Германия....

philips23

  • Ентусиаст
  • *
  • Публикации: 14
  • Карма: +0/-0
  • Респект: +1
    • Профил
Не, не съм на зор, просто се опитвам да се държа в течение за нещата. Така поне когато се стигне да купувам, ще знам има няма 10% от триковете и ще ме прецакат с има-няма двойна цена, но поне няма надявам се да ми откраднат парите на 100%  :-)

По-горе някой каза че съм споменал името на единия от сайтовете, пък съм цитирал обява от другия. Е, отидох и на другия сайт, там на първа страница пак имаше апартамент, в съседния квартал, ама не беше таван а мазе, и пак беше 1000 евро кв.м.

Като цяло не виждам голям смисъл от чакането, чакаме, чакаме неумолимата ръка на пазара "да си свърши работата" и накрая пак същото. В една статия на Ню Йорк Таймс се казваше, че имотите са емоционална стока и следователно не може да се очаква, че поведението на участниците в пазара ще бъде рационално. Така чакаме и вече N-та година българския туристически бизнес да започне да се държи нормално, уж възпитан от кризата. Да ама не, днес звъня в един хотел, и вместо да ме обслужат, почнаха да викат някой си Гошко, Гошко и най-накрая Гошко дойде и ми казаха да се обадя след 1 час защото не знаели какви стаи имат в наличност. А цените са като в Испания и не виждам да мърдат.

dodo2

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3737
  • Карма: +191/-16
  • Респект: +310
    • Профил
Като цяло не виждам голям смисъл от чакането, чакаме, чакаме неумолимата ръка на пазара "да си свърши работата" и накрая пак същото.


На мен това не ми изглежда като "същото":



philips23

  • Ентусиаст
  • *
  • Публикации: 14
  • Карма: +0/-0
  • Респект: +1
    • Профил
На мен това не ми изглежда като "същото":

Песимистът в мен казва, че 822 евро на кв.м. с общите части си и всички останали трикове на занаята си е пак (доста) над 1000 евро за чиста жилищна площ. Явно преди е било наистина още по-зле, хем високи "базови" цени, хем всичките измами са били прилагани с пълна сила. Уф.

Scyther

  • Гост
Цитат
не виждам голям смисъл от чакането, чакаме, чакаме неумолимата ръка на пазара "да си свърши работата" и накрая пак същото.
Признаваш ли, че чакането си е струвало или не? Последно същото ли е или не?
'Бе така е, АМА..' не го броя за отговор.

philips23

  • Ентусиаст
  • *
  • Публикации: 14
  • Карма: +0/-0
  • Респект: +1
    • Профил
Ами същото е. При положение, че всички останали компоненти от процеса са същите, намаление на цените с по-малко от 40% не е съществено. Не е съществено, тъй като целият процес е нагласен така, че срещу това "намаление" купувачът, освен ако не прекара една година от живота си в умели пазарлъци, пак ще бъде прекаран и ще получи максимум още 1 разкривена полустая към апартамента си и още проценти общи части. Ако е късметлия, може и да се премести 500 метра в посока към центъра и случайно да му се падне тротоар с някакви плочки, а не кален черен път.

Не се материализира обещаното повишаване на кефа на купувачите, въпреки че им беше обещан раят небесен. Когато започна спада на цените, от Капитал твърдяха, че някакви си апартаменти вече се продавали с безплатно обзавеждане и кухни, само и само да се намерят купувачи. Аз лично не съм видял нито един нов битов уред или мебел на нито един от сайтовете за имоти. Само шпакловки и замазки, шпакловки и замазки и тук-таме по някоя пластмасова тоалетна чиния.

Същото е и положението с наемите. Може цените да са паднали, обаче апартаментите са същите като от 2000 г. - умира бабичката и наследниците веднага пълнят апартамента със прастари холни гарнитури и го пускат за 250 евро (хайде, напоследък и за 200 евро). Особено любими са ми печките Раховец. По едно време бях намерил пет обяви все с печка Раховец, а я има една с нормална кухня, я не в целия сайт.

Muza

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 4525
  • Карма: +217/-26
  • Респект: +1501
    • Профил

 :D :D :D

Печката Раховец е емблематична и си е за кадем...  :D

"....хайде, напоследък и за 200 евро..."

Това е единият отговорите, на твоите въпроси. Наемите падат, а цените - не? Докога? Като имаш предвид, че едва ли ще паднат още наемите, поне не много. По простата причина, че балонът не беше при тях.

Вдигането на данъците. Беше казано, че няма да се отрази, но аз не мисля така. Ако има още 1-2 такива апартамента, като се сложат ремонтите, като се заложат и месеците без наем, като са притиснати собствениците, поради намалели приходи, като държавата-майка измисли още начини за такси, данъци, глоби...

Какво и как ще катализира процеса, аз не знам. Със сигурност, обаче знам, че тези цени, са неадекватни към доходите, неадекватни спрямо съотношението цена/наем, неадекватни към качеството - както на самия имот, така и на инфраструктурата около него.

За тези цени, качество, гледка, уреденост, човек си струва, да си грабне капата и... на летище София. Дори и малко повече да даде, струва си много повече, от колкото тук, в нашето гето. Особено, ако има възможност да вземе кредит от там. Щото тук, съвсем ни взеха за канарчета...

 *drink11*

valsodar

  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 147
  • Карма: +29/-23
  • Респект: +14
    • Профил
    • Щуровини - Животът през очите на един котарак
Не се материализира обещаното повишаване на кефа на купувачите, въпреки че им беше обещан раят небесен. Когато започна спада на цените, от Капитал твърдяха, че някакви си апартаменти вече се продавали с безплатно обзавеждане и кухни, само и само да се намерят купувачи. Аз лично не съм видял нито един нов битов уред или мебел на нито един от сайтовете за имоти. Само шпакловки и замазки, шпакловки и замазки и тук-таме по някоя пластмасова тоалетна чиния

 Пусни търсачката на кв.Витоша и ще видиш немалко обяви за новото строителство до зоопарка с изграждане до ключ, кухненска мебел и електроуреди вградени за около 700 е/м2.
 Има ги и в Младост 1 до спирката на метрото откъм парка Въртопа, има ги и в Люлин - има такива активни обяви. Няма да споменавам обектите на Флоримонт, де ни продъниха ушите с Изгодните си оферти и правото на откупуване.
 Има даже и още по-смешни обяви де си вървят от две години насам, в комлект с колите на собствениците, чудя се как не са включили жената барабар с тъщата в офертата.
 Мой бивш шеф хванал последният инвестиционен влак в годините на бума през 2009-та продаваше на шпакловка и замазка, през тая взе да довършва до ключ и пак купувачи няма на тези цени.

 Просто, продавачите вече ще забравят за продажби на шпакловка и замазка, на скосени площи и на тавански складове със сменено предназначение - за тях купувачи в близките 5 години няма да се намерят.

 Ще продаде този, който предложи на пазара това, което се търси на цената, на която са готови да излязат купувачите.
 Останалото е фарс и трагедия с комедийни нюанси по медии и форуми, породоени от опитите за манипулация на пазара.
Човекът е единственото животно във вселената, което прекарва целият си живот в нескончаеми опити да го направи по-труден от нужното!

Jim

  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 449
  • Карма: +13/-3
  • Респект: +29
    • Профил
Не, не съм на зор, просто се опитвам да се държа в течение за нещата. Така поне когато се стигне да купувам, ще знам има няма 10% от триковете и ще ме прецакат с има-няма двойна цена, но поне няма надявам се да ми откраднат парите на 100%  :-)
...
Като цяло не виждам голям смисъл от чакането, чакаме, чакаме неумолимата ръка на пазара "да си свърши работата" и накрая пак същото. ...
Ти да не си застанал прав на един крак до някое дърво и да ти е омръзнало да чакаш? Нямаш ли начин да си прекарваш приятно времето. Щом мислиш за апартамент, значи имаш пари - ами живей си живота. Да се притеснява този, дето си е вложил всичко в апартамент и животът му ще мине в лишения и борба за оцеляване.
На обяд имах гости - техния син с приятелката си решили да се преместят в друга квартира и хазаинът веднага свалил наема с малко под 30 % и не се преместили. На мен ще ми е интересно дали ще си купят апартамент (имат го като опция).
И за какви трикове говориш - намираш апартамент, свързваш се директно с продавача, мериш, гледаш и си казваш цената, ако не стане, ти отиваш на море, а той остава да си търси купувач... Ако стигнеш до сделка, пиши, да ти помогнем да не загубиш нито лев.