Автор Тема: Икономика и финанси  (Прочетена 199562 пъти)

MORSKI

  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 109
  • Карма: +13/-5
  • Респект: +13
    • Профил
Re: Икономика и финанси
« Отговор #570 -: 29 Юни, 2010, 23:00:00 »
0
В депресия сме

Размерът на лошите кредити все още не е тревожен. Това каза пред журналисти Левон Хампарцумян - член на Управителния съвет на Асоциацията на банките в България (АББ), предаде aгенция „Фокус". Попитан за размера на лошите кредити, той каза, че българските банки са далече от цифрите, които биха застрашили капитала им. Българската система на кредитиране е много по-консервативна от другите европейски страни, което осигурява много буфери.

http://money.ibox.bg/news/id_1322993356

чи-чов-ци

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 540
  • Карма: +82/-5
  • Респект: +369
    • Профил
Re: Икономика и финанси
« Отговор #571 -: 30 Юни, 2010, 10:21:12 »
0

  Рубини: Контролиран фалит на Гърция е неизбежен

 http://www.dnevnik.bg/pazari/2010/06/30/925386_rubini_kontroliran_falit_na_gurciia_e_neizbejen/

Новинаров

  • Читател
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 38975
  • Карма: +31/-28
  • Респект: +8
    • Профил
Марио Николов беше осъден на 12 години затвор
« Отговор #572 -: 30 Юни, 2010, 16:40:04 »
0
Марио Николов беше осъден на 12 години затвор
http://www.capital.bg/politika_i_ikonomika/bulgaria/2010/06/30/925849_mario_nikolov_beshe_osuden_na_12_godini_zatvor/?ref=rss
30 юни 2010, Капитал - България


На заседание в сряда Софийският градски съд (СГС) призна бизнесмена Марио Николов за виновен по обвинението за злоупотреби по програма САПАРД и го осъди на 12 години затвор при първоначален строг режим, предаде БТА.

Половината от имуществото му ще бъде отнета и той няма да има право да заема държавен пост и да кандидатства по европейски програми за срок от три години. Съпругата му Мариана също бе призната за виновна и осъдена на пет години затвор и конфискация на половината...
Аз съм робот, не отговарям за действията си.

Новинаров

  • Читател
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 38975
  • Карма: +31/-28
  • Респект: +8
    • Профил
Комисията за разследване на поправката в "Държавен вестник" покани на разговор Цецка Цачева
http://www.capital.bg/politika_i_ikonomika/bulgaria/2010/06/30/926061_komisiiata_za_razsledvane_na_popravkata_v_durjaven/?ref=rss
30 юни 2010, Капитал - България


"Има разминаване в твърденията на различните участници в скандала с обнародването на поправката в Закона за наркотичните вещества и прекурсорите в Държавен вестник." Това заяви депутатът от БСП Мая Манолова след поредното заседание на анкетната комисия, която разследва как бе либерализирана пълната забрана за реклама на наркотични вещества. Такова разминаване и несъответствия членовете на комисията откриха и по отношение на писмените обяснения на хора от администрацията за времето кога...
Аз съм робот, не отговарям за действията си.

Scyther

  • Гост
От днес - по-скъпи природен газ, парно, топла вода и ток
http://news.ibox.bg/news/id_258688649
01.07.2010, news.bg


От днес природният газ поскъпва с 24,63 процента.

Припомняме, това реши окончателно Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) на закрито заседание по-рано тази седмица.

през следващото тримесечие 1000 кубически метра газ ще се продават за 542 лева и 50 стотинки без ДДС.

Увеличението на топлоенергията (парно и топла вода) в цялата страна средно ще бъде с 12%, реши още днес ДКЕВР. Решението е окончателно и влиза в сила то 1 юли. Така най-скъпо те ще струват във Велико Търново, а най-евтино в Бургас.

Припомняме, искането на "Булгаргаз" за поскъпване на синьото гориво беше от близо 30%, като изпълнителният директор на компанията Димитър Гогов каза, че дружеството е пред фалит.

Преди исканите 28%, от "Булгаргаз" поискаха последователно първо 23, после и 24%.

От редица организации, синдикалисти, както и работодатели се противопоставиха на едно поскъпване на природния газ.
Освен това замразяване на цените на природния газ беше едно от предложенията при обсъждане на антикризисните мерки на правителството.

ДКЕВР взе решение и токът в цялата страна да поскъпне с под 2% от 1 юли 2010 г.
Увеличението за клиентите на ЧЕЗ ще бъде средно с 1,88 процента, за клиентите на ЕVН - 1,39%.

За тези, обслужвани от Е.ОN - 1,86%, обяви председателят на регулатора Ангел Семерджиев.

Той коментира, че за пръв път е уеднаквено съотношението в цените на дневна, нощна и върхова тарифа за трите дружества. Повече се увеличава цената на нощната електроенергия.

Е.ОN и ЧЕЗ изказаха своето недоволство от промяната в цените на тока.

Е.ОN са предложили замразяване на цената на тока.
Обратно, от електроразпределителното дружество за Западна България твърдят, че тяхната „оферта" е била по-голямо увеличение поради желанието на компанията да инвестира  средства в подобряване на услугите.

Scyther

  • Гост
БНБ понижи основния лихвен процент
« Отговор #575 -: 01 Юли, 2010, 10:53:04 »
0
БНБ понижи основния лихвен процент
http://news.ibox.bg/news/id_1698452957
01.07.2010, news.bg


След двумесечно повишение основният лихвен процент, определян на основание чл. 35 от Закона за Българската народна банка (БНБ), пак падна до 0.18 на сто и ще остане на това ниво през текущия месец юли.

За предходния месец юни простата годишна лихва бе в размер на 0.20 на сто, съобщава Finance.news.bg.

Три пъти от началото на годината ОЛП е бил на текущото ниво от 0.18%. Най-високата му стoйност за тази година е 0.24 на сто, а най-ниската (и абсолютна минимална стойност) бе през месец април, в размер на 0.17%

Imotenbalon

  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 187
  • Карма: +36/-5
  • Респект: +18
    • Профил
Re: Икономика и финанси
« Отговор #576 -: 02 Юли, 2010, 13:03:30 »
0
Безработицата през юни паднала до 9.26%
http://www.darikfinance.bg/view_article.php?article_id=35751

9.26 на сто е била безработицата в страната през месец юни. За последните 4 месеца нейното ниво е намаляло с 1 процент, което се равнява на 37 000 души. Това заяви във Варна министърът на труда и социалната политика Тотю Младенов.

Той отчете, че се е увеличил броят на заетите в „сивата” икономика. През последната седмица инспекциите по труда в страната са установили 100 случая на наемане на работници без трудови договори. Само в морската столица са констатирани 13 нарушения. Глобите за работодателите са в размер на 15 000 лева.

Безработните, регистрирани в бюрата по труда, от днес ще получават помощи в размер на 60% от заплатата, на която са се осигурявали, припомни Тотю Младенов.

Заради повишаването на цените на природния газ той заедно с колегата си Трайчо Трайков се срещна с ръководствата на девненските предприятия Девня цимент, Агрополихим и Солвей Соди, които са едни от най-големите потребители на синьо гориво. От правителството предлагат на компаниите техните служители, назначени на половин работен ден, да минат 6-месечни курсове за обучение и преквалификация, като през този период ще получават стипендии в размер на 176 лв.

Над 6 200 нискоквалифицирани безработни ще бъдат назначени през юли по програми за заетост в общините с висока безработица. След 1 октомври ще бъдат наети и други 10 000 души. Предвидените средства от бюджета са около 10 млн. лева.

През есента министерството ще стартира и програма, насочена към 15 000 младежи до 29 години, които за първи път излизат на пазара на труда. Те ще бъдат обучавани в фирми, като в продължение на 6 месеца ще получават стипендии от държавата.

Кампанията за кандидатстване за енергийни помощи за следващия зимен сезон ще стартира през август. 80% от хората, които ги получават, се отопляват на дърва и въглища, така че увеличението на тока няма да им се отрази, смята Тотю Младенов. Парите за помощи на тези, които се отопляват на парно, ще бъдат превеждани директно на топлофикациите.

260 000 социално слаби семейства ще получат помощи под формата на хранителни продукти. За това са предвидени 18 млн. лв., които идват от бюджета и по европрограми. Осигурено е финансиране и за социалните трапезарии.

Новинаров

  • Читател
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 38975
  • Карма: +31/-28
  • Респект: +8
    • Профил
Много здраве от държавата
« Отговор #577 -: 02 Юли, 2010, 18:30:03 »
0
Много здраве от държавата
http://www.capital.bg/politika_i_ikonomika/bulgaria/2010/07/02/927173_mnogo_zdrave_ot_durjavata/?ref=rss
02 юли 2010, Капитал - България


Мария е на 16 години и се нуждае от операция. В България не могат да я направят. Въпреки че и двамата й родители са здравно осигурени, държавата не дава пари за лечение в чужбина. Появява се поредният тъжен "Зов за помощ". Родители и фондации събират по улиците пари, като показват снимка на дете и продават умилителни картички. Листите на чакащите за скъпи лекарства не свършват, а пациентите, които се разболеят в края на месеца, трябва да си платят, защото направленията за преглед и изследвания...
Аз съм робот, не отговарям за действията си.

Новинаров

  • Читател
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 38975
  • Карма: +31/-28
  • Респект: +8
    • Профил
Гласувай ми закон
« Отговор #578 -: 02 Юли, 2010, 18:30:03 »
0
Гласувай ми закон
http://www.capital.bg/politika_i_ikonomika/bulgaria/2010/07/02/927134_glasuvai_mi_zakon/?ref=rss
02 юли 2010, Капитал - България


"Вие, г-жо Цачева, поставихте въпроса така: от кое лоби да изберем - на арендаторите или на собствениците." Репликата е на бившия председател на Народното събрание Георги Пирински (БСП) и беше отправена към настоящия - Цецка Цачева. Малко преди това лично тя влезе в ролята на защитник на промените в Закона за опазване на земеделските земи, които в сряда предизвикаха скандал в парламента. Депутати от БСП, ДПС и "Синята коалиция" обвиниха управляващите в опит за прокарване на лобистки интереси...
Аз съм робот, не отговарям за действията си.

Новинаров

  • Читател
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 38975
  • Карма: +31/-28
  • Респект: +8
    • Профил
С думи прости, или просто думи
« Отговор #579 -: 02 Юли, 2010, 18:30:03 »
0
С думи прости, или просто думи
http://www.capital.bg/politika_i_ikonomika/bulgaria/2010/07/02/927063_s_dumi_prosti_ili_prosto_dumi/?ref=rss
02 юли 2010, Капитал - България


Ако си търсите леко и приятно четиво за преди лягане, изтеглете си новата енергийна стратегия на България до 2020 г. от интернет. Така може би трябва да примамват от Министерство на икономиката, енергетиката и туризма, ако искат някой да се задълбочи в текста, който представиха тази седмица. "Капитал" не откри мнозина, които са го направили досега.

Това е странно, предвид че документът беше чакан с леко пресилен интерес месеци наред. Той трябва да стане основата на дългоочаквана...
Аз съм робот, не отговарям за действията си.

Новинаров

  • Читател
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 38975
  • Карма: +31/-28
  • Респект: +8
    • Профил
Прозрачна кас(т)а
« Отговор #580 -: 02 Юли, 2010, 18:30:03 »
0
Прозрачна кас(т)а
http://www.capital.bg/politika_i_ikonomika/bulgaria/2010/07/02/926867_prozrachna_kasta/?ref=rss
02 юли 2010, Капитал - България

Тази седмица, без много подробности, стана ясно, че премиерът Бойко Борисов и вицето му Цветан Цветанов са заличили ипотеката си от 440 000 лв. в полза на ГЕРБ, която направиха преди година. С какви пари - не е посочено в декларациите им за доходите, предполага се от държавната субсидия за партията, защото е станало по-малко от месец след първия транш от бюджета.

Схемата "Борисов - Цветанов" е елегантен вариант за първоначално натрупване на капитал за една сравнително млада партия....
Аз съм робот, не отговарям за действията си.

Новинаров

  • Читател
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 38975
  • Карма: +31/-28
  • Респект: +8
    • Профил
Кой каза евтин
« Отговор #581 -: 02 Юли, 2010, 19:00:13 »
0
Кой каза евтин
http://www.capital.bg/politika_i_ikonomika/bulgaria/2010/07/02/927203_koi_kaza_evtin/?ref=rss
02 юли 2010, Капитал - България

В крайна сметка токът ще поскъпне. С малко под 2%, както реши в понеделник Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР). Обяснението на регулатора не се промени - токът поскъпва заради разходите по включването на новата мощност на американската централа AES и заради по-високата цена, на която се изкупува енергията от възобновяеми енергийни източници и от когенерация (производството на ток и топлина от газ). Как обаче от комисията са избрали цифрата 2 остава мистерия.
...
Аз съм робот, не отговарям за действията си.

Новинаров

  • Читател
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 38975
  • Карма: +31/-28
  • Респект: +8
    • Профил
Хвани ме, ако можеш
« Отговор #582 -: 02 Юли, 2010, 19:20:04 »
0
Хвани ме, ако можеш
http://www.capital.bg/politika_i_ikonomika/bulgaria/2010/07/02/926975_hvani_me_ako_mojesh/?ref=rss
02 юли 2010, Капитал - България


Игра на котка и мишка. Такива в момента са отношенията между митниците и производителите на акцизни стоки: алкохол, горива и цигари.

Заради спадналите приходи в бюджета още в началото на годината държавата заяви воля да извади на светло поне една част от укривания акциз. Една от най-важните мерки предвиждаше всички фирми да инсталират уреди, които да позволяват на приходната агенция да следи производството в реално време. Към момента обаче по нея няма съществени резултати. Наредбата,...
Аз съм робот, не отговарям за действията си.

Новинаров

  • Читател
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 38975
  • Карма: +31/-28
  • Респект: +8
    • Профил
България продължава разговорите по руските енергийни проекти
http://www.capital.bg/politika_i_ikonomika/bulgaria/2010/07/06/928436_bulgariia_produljava_razgovorite_po_ruskite_energiini/?ref=rss
06 юли 2010, Капитал - България


"Да не стане така ние да намалим цените, а крайните потребители да не разберат, че сме го направили". Това според българския министър председател Бойко Борисов му е казал първият вицепремиер на Русия Виктор Зубков. Зубков е в България, за да обсъди съдбата на големите руски проекти и бъдещите газови договори с "Газпром", след като през последните месеци българското правителство изпрати разнопосочни сигнали - от отказ до предоговаряне.

Думите на Зубков са предизвикани от необяснимото...
Аз съм робот, не отговарям за действията си.

Новинаров

  • Читател
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 38975
  • Карма: +31/-28
  • Респект: +8
    • Профил
България каза "да" на Русия за големите енергийни проекти
http://www.capital.bg/politika_i_ikonomika/bulgaria/2010/07/06/928436_bulgariia_kaza_da_na_rusiia_za_golemite_energiini/?ref=rss
06 юли 2010, Капитал - България


Три неща станаха ясни от срещата между премиера Бойко Борисов и първия вицепремиер на Русия Виктор Зубков. Първо, че цената на газа за крайните потребители в България е много висока дори в очите на руснаците. Второ - страната ще продължи да плаща за АЕЦ "Белене" преди да са ясни параметрите на проекта и преди да има инвеститор. И трето - газът за Гърция и Турция ще се пренася по сегашното трасе, а не по "Южен поток", но не става ясно какви са гаранциите за това.  

"Да не стане така...
Аз съм робот, не отговарям за действията си.