Автор Тема: Икономика и финанси  (Прочетена 200352 пъти)

Новинаров

  • Читател
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 38976
  • Карма: +31/-28
  • Респект: +8
    • Профил
По(д) вода
« Отговор #630 -: 23 Юли, 2010, 16:50:05 »
0
По(д) вода
http://www.capital.bg/politika_i_ikonomika/bulgaria/2010/07/23/936866_pod_voda/?ref=rss
23 юли 2010, Капитал - България


Историята на проекта

През 1998 г. тогавашните премиери на България и Турция Иван Костов и Месут Йълмаз подписват спогодбата за сътрудничество в областта на енергетиката и инфраструктурата. На следващата година НЕК и турският "Джейлан" създават смесеното дружество "ХЕК Горна Арда", в което НЕК има 69.9%, а Джейлан 31.1%. Още при обявяването на сделката от Турция съобщиха, че холдингът не се ползва с добро име, капиталите му са с неясен произход и няма опит в енергийното строителство....
Аз съм робот, не отговарям за действията си.

Новинаров

  • Читател
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 38976
  • Карма: +31/-28
  • Респект: +8
    • Профил
Цената на безотговорността
« Отговор #631 -: 23 Юли, 2010, 16:50:06 »
0
Цената на безотговорността
http://www.capital.bg/politika_i_ikonomika/bulgaria/2010/07/23/936846_cenata_na_bezotgovornostta/?ref=rss
23 юли 2010, Капитал - България

Тази есен София чества тъжен юбилей - пет години от началото на експеримента "балиране на отпадъци". Вероятно помните голямата екологична криза, надвиснала над града след затварянето на депото в Суходол, която доведе и до оставката на тогавашния кмет Стефан Софиянски. И въпреки че впоследствие сметището беше отворено повторно, търсенето на подслон за натрупаните софийски бали продължава и до днес. Никой не знае колко точно е похарчила досега общината за опаковането на сметта си - твърди се, че...
Аз съм робот, не отговарям за действията си.

Новинаров

  • Читател
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 38976
  • Карма: +31/-28
  • Респект: +8
    • Профил
Вторичен хаос
« Отговор #632 -: 23 Юли, 2010, 16:50:06 »
0
Вторичен хаос
http://www.capital.bg/politika_i_ikonomika/bulgaria/2010/07/23/936427_vtorichen_haos/?ref=rss
23 юли 2010, Капитал - България


В разгара на лятото страстите около промените в осигурителната система отново се нажежиха до червено. Синдикатите демонстративно напуснаха заседание на тристранния съвет и заплашиха с протести наесен. Работодателите скочиха срещу намеците на кабинета за увеличаване на осигурителните вноски и опитите му да ги третира като криминални престъпници.

В този хаос бяха заплашени правата на хората със свободни професии и се наложи да ги защитава Българският хелзинкски комитет. Либералните...
Аз съм робот, не отговарям за действията си.

Новинаров

  • Читател
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 38976
  • Карма: +31/-28
  • Респект: +8
    • Профил
Стъпка напред
« Отговор #633 -: 23 Юли, 2010, 16:50:06 »
0
Стъпка напред
http://www.capital.bg/politika_i_ikonomika/bulgaria/2010/07/23/936813_stupka_napred/?ref=rss
23 юли 2010, Капитал - България


Като меню на ресторант. Точно по този начин различните институции прочетоха мониторинговия доклад на ЕК за напредъка на България в борбата срещу корупцията и организираната престъпност, както и реформата в съдебната система.

Очаквано премиерът Бойко Борисов и неговият заместник и вътрешен министър Цветан Цветанов видяха нещата така - похвалите за нас, критиките - за съда. Истината е, че и този доклад маркира все още съществуващи проблеми. Те изискват конкретни действия от конкретни...
Аз съм робот, не отговарям за действията си.

Новинаров

  • Читател
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 38976
  • Карма: +31/-28
  • Респект: +8
    • Профил
Остров Бали, София
« Отговор #634 -: 23 Юли, 2010, 16:50:06 »
0
Остров Бали, София
http://www.capital.bg/politika_i_ikonomika/bulgaria/2010/07/23/936802_ostrov_bali_sofiia/?ref=rss
23 юли 2010, Капитал - България


"Ей такива плъхове има." Възрастният мъж ни показва на едната си длан големината на гризачите, които обитават площадката с балирани отпадъци в столичния район Кремиковци.

Ще го наричаме чичо Митко. Той е пазачът на площадката. В околовръст не се забелязва жива душа, ако не броим кучето пазач от неизвестна порода. Видимо е изненадан от появата на репортерския ни екип на това особено неприятно място в покрайнините на столицата.

Охранителната кабинка на чичо Митко се намира...
Аз съм робот, не отговарям за действията си.

Новинаров

  • Читател
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 38976
  • Карма: +31/-28
  • Респект: +8
    • Профил
Търговската десетка
« Отговор #635 -: 23 Юли, 2010, 16:50:06 »
0
Търговската десетка
http://www.capital.bg/politika_i_ikonomika/bulgaria/2010/07/23/936777_turgovskata_desetka/?ref=rss
23 юли 2010, Капитал - България


Износът ще върне ръста в българската икономика. Това изречение се превърна в мантра, повтаряна толкова дълго и от толкова много хора, че заприлича на друга тема, но отпреди кризата - високия дефицит по текущата сметка. За да сме наясно откъде тръгваме, погледнахме назад, за да видим къде и какво изнесохме през кризисната 2009 г.

Кризата се отрази пагубно на вътрешното потребление и инвестициите - основните движещи сили на икономиката в предходните години. Днес никой не очаква те...
Аз съм робот, не отговарям за действията си.

Новинаров

  • Читател
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 38976
  • Карма: +31/-28
  • Респект: +8
    • Профил
ЕК много лесно усеща фалша
« Отговор #636 -: 23 Юли, 2010, 16:50:07 »
0
ЕК много лесно усеща фалша
http://www.capital.bg/politika_i_ikonomika/bulgaria/2010/07/23/936767_ek_mnogo_lesno_useshta_falsha/?ref=rss
23 юли 2010, Капитал - България


Какво се промени през последната година, за да констатира ЕК значително подобрение в комуникацията?
Много неща - и организационни, и подходът. Подобриха се организацията, статистиката, формата, по която представяме нашата информация. Очевидно и цялостната атмосфера. Но това, което е важно, и с което мисля, че успяхме да спечелим в най-голяма степен доверието на комисията, е липсата на противоречивост и наличието на повече предвидимост. Най-добре се доказва политическата воля, когато при...
Аз съм робот, не отговарям за действията си.

Новинаров

  • Читател
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 38976
  • Карма: +31/-28
  • Респект: +8
    • Профил
Ние говорим брюкселски
« Отговор #637 -: 23 Юли, 2010, 16:50:07 »
0
Ние говорим брюкселски
http://www.capital.bg/politika_i_ikonomika/bulgaria/2010/07/23/936762_nie_govorim_brjukselski/?ref=rss
23 юли 2010, Капитал - България


"България установи ново партньорство с комисията и подобри качеството на своите отчети за напредъка по механизма."

Това на пръв път  незначително изречение, скрито в крайните страници на последния доклад на Европейската комисия (ЕК) за напредъка на България в борбата с корупцията, организираната престъпност и съдебната реформа е основното обяснение за положителните оценки на Брюксел към българското правителство.

Встрани от споменатата воля за реформи,  многократно...
Аз съм робот, не отговарям за действията си.

Новинаров

  • Читател
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 38976
  • Карма: +31/-28
  • Респект: +8
    • Профил
Още малко разтоварване
« Отговор #638 -: 23 Юли, 2010, 16:50:08 »
0
Още малко разтоварване
http://www.capital.bg/politika_i_ikonomika/bulgaria/2010/07/23/936690_oshte_malko_raztovarvane/?ref=rss
23 юли 2010, Капитал - България


ЗОУФООСМОМН. Няма грешка.

Зад тази абревиатура се крие една от многобройните структури, част от административния апарат на държавата. Цялото й наименование (поемете въздух) е Звено за оперативно управление и финансово осигуряване на организационните структури на Министерството на образованието, младежта и науката. А ролята му най-общо е да управлява и контролира разплащанията на ведомството към неговите подчинени агенции и училища.

Освен че има дълго и непроизносимо...
Аз съм робот, не отговарям за действията си.

Новинаров

  • Читател
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 38976
  • Карма: +31/-28
  • Респект: +8
    • Профил
Загубени в превода
« Отговор #639 -: 24 Юли, 2010, 10:20:04 »
0
Загубени в превода
http://www.capital.bg/politika_i_ikonomika/bulgaria/2010/07/24/937083_zagubeni_v_prevoda/?ref=rss
24 юли 2010, Капитал - България


Точно един ден преди излизането на доклада на Европейската комисия (ЕК) за напредъка на България в областта на борбата с корупцията, организираната престъпност и реформата в съдебната система широка група от народни представители от управляващото мнозинство внесоха анблок два законопроекта за промени в Закона за съдебната власт (ЗСВ) и Наказателно-процесуалния кодекс (НПК).  С тях управляващите искат да създадат специализиран съд и прокуратура.

Позитивните констатации в доклада на ЕК...
Аз съм робот, не отговарям за действията си.

Новинаров

  • Читател
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 38976
  • Карма: +31/-28
  • Респект: +8
    • Профил
Standart & Poor`s потвърди кредитния рейтинг на България
http://www.capital.bg/politika_i_ikonomika/bulgaria/2010/07/26/937878_standart_poors_potvurdi_kreditniia_reiting_na_bulgariia/?ref=rss
26 юли 2010, Капитал - България


Напоследък фразата кредитен рейтинг на държава в ЕС върви с думата "понижава". На този фон добрата новина е, че международната рейтингова агенция Standart & Poor`s запазва рейтинга на България на нивата от края на миналата година - BBB със стабилна перспектива. Това се посочва в годишния доклад на агенцията за страната, който днес бе представен от финансовият министър Симеон Дянков.

Силните страни на България според S&P са поддържането на подходяща фискална политика и нисък брутен...
Аз съм робот, не отговарям за действията си.

Новинаров

  • Читател
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 38976
  • Карма: +31/-28
  • Респект: +8
    • Профил
Standard & Poor`s потвърди кредитния рейтинг на България
http://www.capital.bg/politika_i_ikonomika/bulgaria/2010/07/26/937878_standard_poors_potvurdi_kreditniia_reiting_na_bulgariia/?ref=rss
26 юли 2010, Капитал - България


Напоследък фразата кредитен рейтинг на държава в ЕС върви с думата "понижава". На този фон добрата новина е, че международната рейтингова агенция Standard & Poor`s запазва рейтинга на България на нивата от края на миналата година - BBB със стабилна перспектива. Това се посочва в годишния доклад на агенцията за страната, който днес бе представен от финансовият министър Симеон Дянков.

Силните страни на България според S&P са поддържането на подходяща фискална политика и нисък брутен...
Аз съм робот, не отговарям за действията си.

Dimitar.

  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 406
  • Карма: +32/-5
  • Респект: +49
    • Профил

neo

  • Jr. Member
  • **
  • Публикации: 88
  • Карма: +5/-2
  • Респект: 0
    • Профил
Re: Икономика и финанси
« Отговор #643 -: 29 Юли, 2010, 11:43:31 »
0
 НАП: Плащания над 5 хил. лв. и заплати - само по банков път

[
Данъчните искат ревизии по аналогия за осигуровки и достъп до кредитните досиета

Националната агенция за приходите (НАП) настоява за законодателна забрана за разплащания в брой на суми над 5000 лв. Паричните трансфери, превишаващи тази стойност задължително трябва да се извършват с банков превод, смятат данъчните.

Друго предложение е свързано с това всички трудови възнаграждения на работещите в България също да бъдат превеждани по банков път, вместо, както е масово разпространено в момента, в брой.

Според Стефанов именно укритите обороти на търговските дружества в страната са в основата на трудовите възнаграждения, изплащани „под масата”.

Комбинацията от ограничаването на разплащанията в брой и свързването на всички касови апарати в страната със системите на НАП има потенциал да извади на светло близо 90% от укриваните до момента обороти, смята директорът на приходната агенция Красимир Стефанов.

Друго предложение на Националната агенция за приходите е да се даде възможност за извършване на т.нар. ревизии по аналогия за осигурителни вноски. Според сега действащото законодателство органите по приходите могат да облагат с данъци стопански субекти, за които е доказано, че техни конкуренти със сходен предмет на дейност и местоположение имат много по-различни приходи и печалби.

В момента данъчните закони не позволяват ревизии по аналогия за осигуровки. Ако това се промени, ще е възможно за дружества, работещи при подобни икономически и пазарни условия, осигурителните вноски на служителите да бъдат определяни от инспекторите на база информация за осигурителния доход на конкурентни фирми.

Например, в два хотела с еднаква категория, намиращи се в съседство на Черноморието, рецепционистите получават 420 лв. в единия и 1300 лв. в другия за абсолютно идентична работа. С евентуално приемане на промените в закона, ревизорите на НАП ще могат служебно да определят дължимите осигуровки на по-високата от двете бази.

Пакетът с предложения за промени в законодателството се подкрепя от браншовите, работодателските организации и социалните партньори и може да бъде гласуван още на следващото заседание на Министерски съвет, съобщи още директорът на НАП.

Спешно е необходим достъп на органите по приходите до кредитните досиета в банките, смята още Красимир Стефанов.

„Общоизвестно е, че по време на кредитния бум фирмите представяха в банките данни от т.нар. „черно” счетоводство, докато информацията, подадена в официалните данъчни декларации пред НАП, няма нищо общо с тази, депозирана в търговските банки“, казват от агенцията.

„В практиката на НАП има десетки случаи на фирми с нулева печалба, на които безпроблемно са отпускани кредити за стотици хиляди евро. Ако ревизорите на НАП получат достъп до кредитните досиета, реалната информация за оборотите на фирмите ще послужи за облагането на истинските им приходи с данъци“, посочват още данъчните. http://www.investor.bg/news/article/103390/333.html

Новинаров

  • Читател
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 38976
  • Карма: +31/-28
  • Респект: +8
    • Профил
Прокуратурата образува разследване срещу неизвестния извършител Симеон Дянков
http://www.capital.bg/politika_i_ikonomika/bulgaria/2010/07/29/939919_prokuraturata_obrazuva_razsledvane_sreshtu/?ref=rss
29 юли 2010, Капитал - България


Софийска градска прокуратура (СГП) е образувала досъдебно производство срещу неизвестен извършител - член на Министерски съвет за разгласяване на класифицирана информация. Това съобщи днес градският прокурор на София Николай Кокинов. Разследането е за престъпление по чл.359, ал. 1 от НК - който по непредпазливост стане причина да бъде разкрита информация, представляваща държавна тайна се наказва със затвор до 2 години или пробация.

Разследването е образувано по сигнал председателя на...
Аз съм робот, не отговарям за действията си.