Автор Тема: ДОНЧО, сине ЦОНЧЕВ, ПРИЯТЕЛЮ, ТЪЖНО, ама и ГНЕВНО ми е на ДУШАТА за ТЕБЕ  (Прочетена 25892 пъти)

Scyther

  • Гост
+1 от мен, капане.
Утопиите и реалностите са 2-те различни страни на 1 монета. Демонокрадцията и демократуните са едно, вярващите са друго, а реалността - трето. Както го беше дефинирал един съфорумец - "Когато картата и терена не съвпадат - вярвайте на терена", или нещо подобно. Мисълта ми беше, че системата се крепи на вярата на обществото в ценностите на една утопия, докато в същото време го доят. Твърде познато, налЕ? Но вярата, историята го е доказала, е променлива величина. В същото време всичко се продава за пари. Никой не ще мидени черупки, каквито първоначално са измислили финикийците.
Е.., сега на ценностите ли да вярваме, на утопиите ли, на хартийките, на тухлите или на духовното?! Риторично питам и отговор не търся.

Jim

  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 449
  • Карма: +13/-3
  • Респект: +29
    • Профил
Пак съм на шестата бира и ме мъчат едни вълни. Събрах смелост да се изповядам и аз в тази виртуална изповедалня.
...
Нека да се върна на онзи момент, в който се изтвърдих, че обществото има избор само наужким. Според уикипедията, като форма на държавно устройство, при демокрацията обикновените граждани могат да участват пряко във вземането на решения. По-нататък нещата се разводняват във видове и подвидове демокрации. Нека да видим обаче как точно обикновените граждани могат да участват пряко във вземането на решения, чрез отговорите на следните въпроси:
Кой определя и реди листите на всяка партия? Обикновените граждани?
Кой определя, назначава и уволнява министри? Обикновените граждани?
Кой издига кандидат президенти? Обикновените граждани?
Ми за какъв избор, за какво пряко участие във взимането на решения и за каква демокрация говорим изобщо!? Утопия някаква, целяща да залъже овцете, че имат някакво право на избор, не за друго, ами след като се окъкат поредните "избраници", следващият да каже "Вие ги избрахте, налЕ? Е сега ще търпите!"...

Дойде време и да кажа нещо конструктивно, че да завърша утопичната картинка, която рисувам.
Перфектното управление, според мен, е повече професионализъм и колкото се може по-малко политика в управлението. С други думи, управлението като цяло трябва да се извършва не от партии, а от експертни правителства. ...
Управляващите трябва да са отлично възнаградени, но и да подлежат на непрекъснати тестове за компетентност, както и кандидатите за такива. Даде ли някой кандидат по-добри резултати, автоматично става управляващ, докато не се появи по-добър. ...
Колко много текст, за да кажа, че съм фен на "Всичките са маскари!"  *drink5*
Нещо не разбрах, всъщност доста работи. Как точно предлагаш "обикновените граждани" да редят листите, да уволняват и назначават министри и президенти? Аз решавам, че моят приятел Гошо е честен, умен и кадърен, отивам в Герб и казвам да го сложат в листите на първо място. След това в СДС, БСП, Атака и т.н. Ама и стотици други хора отиват и казват сложете този и този. Хиляда души - хиляда различни мнения. И кой в крайна сметка ще решава - пак някой със своето субективно мнение. Как ние двамата с теб можем да свалим президента или някой министър. Че така ако ставаше, всички щяха да се сменят през седмица защото винаги ще има по някой недоволен. Затова обикновените граждани, ако искат да влияят на политиката членуват в партии, чиито идеи са близки до техните разбирания. И когато има избори се събират и предлагат хора за листите. Поне в моя град познавам двама души от Герб - съвсем нормално са съставени листите. Тези двамата преди не са членували в никаква партия и са били съвсем обикновени хора, не че сега не са.
Повече професионализъм и по-малко политика - чудесен лозунг за митинг, но какво се крие зад тези думи. Управление от експертни правителства? Чудесно, напълно правилно. Ама как конкретно се определят кои са експертите, кой ги определя? Кой в това правителство не е експерт в областта си?
Напълно съм съгласен с тестове за управляващите, както за компетентност, така и тест за интелигентност на Менса - ако нямаш 85-90% не ставаш...
И последното което не разбрах, как от всичко, което си написал стигна до извода, че всички са маскари и по конкретно за сегашните управляващи.
Как изобщо искаш да имаш глас като обикновен гражданин, като ти трябват 6 бири за да си кажеш мнението в анонимен форум  *beer*

trap

  • Ентусиаст
  • *
  • Публикации: 31
  • Карма: +1/-1
  • Респект: +1
    • Профил
На 77 години почина писателят Дончо Цончев. Такъв бил, онакъв бил, вече го няма.
Моля администратора да заключи темата такава каквато е. Ако искате все пак може да пренесем дискусията в друга тема.